TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Името, Ципрас и гарантира транспарентност на ГПЦ

Алсат-М - 12.01.2018

Грчкиот премиер Алексис Ципрас ја уверуваше грчката црква дека ќе ги има во предвид нивните ставови во преговорите околу името. Грчките медиуми пишуваат дека ова е одговорот на премиерот кон цврстиот став на црквата дека не би прифатиле друга црква ...

Ципрас до архиепископот на ГПЦ: Државата е уставно одговорна за националните прашања, а црквата може да даде придонес

А1 On - 12.01.2018

Државата е уставно одговорна за управување со националните прашања, му напиша грчкиот премиер Алексис Ципрас на поглаварот на Грчката православна црква, архиепископот Јеронимос и додава дека секогаш се отворени вратите за дијалог, а црквата, колку ...

Ципрас ја повика Грчката православна црква на воздржаност во спорот меѓу Македонија и Грција

Макфакс - 12.01.2018

Грчкиот премиер, Алексис Ципрас, ја повика Грчката православна црква на воздржаност во спорот за името меѓу Македонија и Грција. „Се надевам дека ќе придонесете Грција успешно да се соочи со проблемот без потпаднување во проблеми од минатото“, ...

Ципрас: Државата е уставно одговорна за националните прашања...

Н.Македонија - 12.01.2018

Ципрас: Државата е уставно одговорна за националните прашања Државата е уставно одговорна за управување со националните прашања, му напиша грчкиот премиер Алексис Ципрас на поглаварот на Грчката православна црква, архиепископот Јеронимос и додава ...

Ципрас ја смирува Грчката црква - Во преговорите ќе гo внесе и црковниот аспект на името

Фактор - 12.01.2018

Грчкиот премиер Алексис Ципрас со ново писмо до Грчката црква се обидува да ги смири зовриените страсти откако грчкото МНР излезе со екстра остра реакција во која повика црквата да престане да им се меша во државните работи и да наметнува како тие ...

Во Грција се најавуваат масовни протести за преговорите за името

Канал5 - 11.01.2018

Пратениците на Независни Грци, коалициониот партнер во грчката влада, ќе учествуваат на протестите во Солун, закажани за 21 јануари – откри за солунското радио Фокус, пратеникот од партијата Костас Кацикис.

Портпаролот на синодот на ГПЦ: Не можеме да прифатиме друга црква да го носи името Македонија

Вечер - 11.01.2018

Црквата ниту ја одредува националната политика, ниту пак се идентификува со партиите и многу добро ја знае нејзината улога, но има право да ја изрази нејзината загриженост, вели портпаролот на Светиот синод на грчката православна црква, во интервју ...

Властите во Атина го осудија екстремизмот на грчката црква кон Македонија

Макфакс - 11.01.2018

Црквата се меша во дипломатските прашања на земјата, а во исто време не сака државата да се меша во црковните работи. Со ваква реакција излезе грчкото Министерство за надворешни работи, објавено во денешното издание на „Катимерини“, по повод ...

Остри критики од официјална Атина до грчката црква за ставовите за терминот Македонија

Алсат-М - 11.01.2018

Дали црквата чекори заедно со Златна зора? Ако не, пак, црквата да ни каже за кое име да преговараме со Скопје. Црквата се меша во дипломатски прашања, а не сака државата да се меша во црковните случаи.

Атина ги искритикува ставовите на грчката црква за терминот „Македонија“

Слободен Печат - 11.01.2018

Според грчките медиуми, тамошното МНР упатило остра критика кон ставовите што грчката црква ги изнесе јавно околу спорот со името со нашата земја. Во своето соопштение, грчкото МНР ја критикува црквата дека кога се работи за црковни случаи, тие ...

Остри критики од официјална Атина до грчката црква за ставовите за терминот Македонија

Press24 - 11.01.2018

Дали црквата чекори заедно со Златна зора? Ако не, пак, црквата да ни каже за кое име да преговараме со Скопје. Црквата се меша во дипломатски прашања, а не сака државата да се меша во црковните случаи.

Грчката црква против името Македонија и кај МПЦ

Сител - 10.01.2018

Грчката црква е против употреба на терминот Македонија во решавањето на спорот со името вели грчкиот архиепископ Јероним во изјава за весникот Kатимерини. Весникот пренесувајќи го неговиот став наведува: Прашањето за ФИРОМ е национално и не може да ...

Ципрас му одговори на архиепископот на ГПЦ за Македонија

Сител - 12.01.2018

Државата е уставно одговорна за управување со националните прашања, му напиша грчкиот премиер Алексис Ципрас на поглаварот на Грчката православна црква, архиепископот Јеронимос и додава дека секогаш се отворени вратите за дијалог, а црквата, колку ...

Ципрас ја повика Грчката православна црква на воздржаност во спорот меѓу Македонија и Грција

Вечер - 12.01.2018

Грчкиот премиер, Алексис Ципрас, ја повика Грчката православна црква на воздржаност во спорот за името меѓу Македонија и Грција. „Се надевам дека ќе придонесете Грција успешно да се соочи со проблемот без потпаднување во проблеми од минатото“, ...

Ципрас до архиепископот на ГПЦ: Државата е уставно одговорна за националните прашања, а црквата може да даде придонес

Телма - 12.01.2018

Државата е уставно одговорна за управување со националните прашања, му напиша грчкиот премиер Алексис Ципрас на поглаварот на Грчката православна црква, архиепископот Јеронимос и додава дека секогаш се отворени вратите за дијалог, а црквата, колку ...

Ципрас до грчката црква: Во преговорите ќе се внесе и црковниот аспект на името

+инфо - 12.01.2018

Грчката црква не ја прифаќа МПЦ за која смета дека е расколничка црква ниту прифаќа таа да се вика „Македонска црква“. Грчкиот премиер Алексис Ципрас со ново писмо до Грчката црква се обидува да ги смири зовриените страсти откако грчкото МНР излезе ...

Грчка црква: Не можеме да прифатиме друга црква да го носи името Македонија

+инфо - 11.01.2018

Митрополитот Амвросиос од Митрополијата Калаврита и Егиалиа од полуостровот Пелопонез, за во петок попладне закажа вонреден состанок поради прашањето Црквата ниту ја одредува националната политика, ниту пак се идентификува со партиите и многу добро ...

Властите во Атина го осудија екстремизмот на грчката црква кон Македонија

Вечер - 11.01.2018

Црквата се меша во дипломатските прашања на земјата, а во исто време не сака државата да се меша во црковните работи. Со ваква реакција излезе грчкото Министерство за надворешни работи, објавено во денешното издание на „Катимерини“, по повод ...

Остри критики од официјална Атина до грчката црква за ставовите за терминот Македонија

Сител - 11.01.2018

- Дали црквата чекори заедно со Златна зора? Ако не, пак, црквата да ни каже за кое име да преговараме со Скопје. Црквата се меша во дипломатски прашања, а не сака државата да се меша во црковните случаи.

Ципрас ја повика Грчката православна црква на воздржаност во спорот меѓу Македонија и Грција

Точка - 12.01.2018

Грчкиот премиер, Алексис Ципрас, ја повика Грчката православна црква на воздржаност во спорот за името меѓу Македонија и Грција. „Се надевам дека ќе придонесете Грција успешно да се соочи со проблемот без потпаднување во проблеми од минатото“, ...

Државата е уставно одговорна за националните прашања, а црквата може да даде придонес

Вечер - 12.01.2018

Државата е уставно одговорна за управување со националните прашања, му напиша грчкиот премиер Алексис Ципрас на поглаварот на Грчката православна црква, архиепископот Јеронимос и додава дека секогаш се отворени вратите за дијалог, а црквата, колку ...

Ципрас ја смирува Грчката црква – Во преговорите ќе гo внесе и црковниот аспект на името

Тера - 12.01.2018

Грчкиот премиер Алексис Ципрас со ново писмо до Грчката црква се обидува да ги смири зовриените страсти откако грчкото МНР излезе со екстра остра реакција во која повика црквата да престане да им се меша во државните работи и да наметнува како тие ...

Портпаролот на синодот на ГПЦ: Не можеме да прифатиме друга црква да го носи името Македонија

Press24 - 11.01.2018

Црквата ниту ја одредува националната политика, ниту пак се идентификува со партиите и многу добро ја знае нејзината улога, но има право да ја изрази нејзината загриженост, вели портпаролот на Светиот синод на грчката православна црква, во интервју ...

Властите во Атина го осудија екстремизмот на грчката црква кон Македонија

А1 On - 11.01.2018

Црквата се меша во дипломатските прашања на земјата, а во исто време не сака државата да се меша во црковните работи. Со ваква реакција излезе грчкото Министерство за надворешни работи, објавено во денешното издание на „Катимерини“, по повод ...

Остри критики од официјална Атина до грчката црква за ставовите за терминот Македонија

Канал5 - 11.01.2018

Дали црквата чекори заедно со Златна зора? Ако не, пак, црквата да ни каже за кое име да преговараме со Скопје. Црквата се меша во дипломатски прашања, а не сака државата да се меша во црковните случаи.

Ципрас до грчката црква: Државата е уставно одговорна за националните прашања

еМагазин - 12.01.2018

Државата е уставно одговорна за управување со националните прашања, му напиша грчкиот премиер Алексис Ципрас на поглаварот на Грчката православна црква, архиепископот Јеронимос и додава дека секогаш се отворени вратите за дијалог, а црквата, колку ...

Портпаролот на синодот на ГПЦ: Не можеме да прифатиме друга црква да го носи името Македонија...

Н.Македонија - 11.01.2018

Портпаролот на синодот на ГПЦ: Не можеме да прифатиме друга црква да го носи името Македонија Црквата ниту ја одредува националната политика, ниту пак се идентификува со партиите и многу добро ја знае нејзината улога, но има право да ја изрази ...

Властите во Атина го осудија екстремизмот на грчката црква кон Македонија

Sky - 11.01.2018

Црквата се меша во дипломатските прашања на земјата, а во исто време не сака државата да се меша во црковните работи. Со ваква реакција излезе грчкото Министерство за надворешни работи, објавено во денешното издание на „Катимерини“, по повод ...

Остри критики од официјална Атина до грчката црква за ставовите за терминот Македонија

Локално - 11.01.2018

Дали црквата чекори заедно со Златна зора? Ако не, пак, црквата да ни каже за кое име да преговараме со Скопје. Црквата се меша во дипломатски прашања, а не сака државата да се меша во црковните случаи.

Ципрас до архиепископот на ГПЦ: Државата е уставно одговорна за националните прашања, а црквата може да даде придонес

Канал5 - 12.01.2018

Државата е уставно одговорна за управување со националните прашања, му напиша грчкиот премиер Алексис Ципрас на поглаварот на Грчката православна црква, архиепископот Јеронимос и додава дека секогаш се отворени вратите за дијалог, а црквата, колку ...

Портпаролот на синодот на ГПЦ: Не можеме да прифатиме друга црква да го носи името Македонија

Локално - 11.01.2018

Црквата ниту ја одредува националната политика, ниту пак се идентификува со партиите и многу добро ја знае нејзината улога, но има право да ја изрази нејзината загриженост, вели портпаролот на Светиот синод на грчката православна црква, во интервју ...

Властите во Атина го осудија екстремизмот на грчката црква кон Македонија

Точка - 11.01.2018

Црквата се меша во дипломатските прашања на земјата, а во исто време не сака државата да се меша во црковните работи. Со ваква реакција излезе грчкото Министерство за надворешни работи, објавено во денешното издание на „Катимерини“, по повод ...

Атина отвори фронт со црквата за името на нашата земја: Дали црквата чекори заедно со Златна зора?

Република - 11.01.2018

Дали црквата чекори заедно со Златна зора? Ако не, пак, црквата да ни каже за кое име да преговараме со Скопје. Црквата се меша во дипломатски прашања, а не сака државата да се меша во црковните случаи.

Ципрас до грчката црква: Во преговорите ќе се внесе и црковниот аспект на името

Алфа - 12.01.2018

Државата е уставно одговорна за управување со националните прашања, му напиша грчкиот премиер Алексис Ципрас на поглаварот на Грчката православна црква, архиепископот Јеронимос и додава дека секогаш се отворени вратите за дијалог, а црквата, колку ...

Портпаролот на синодот на ГПЦ: Не можеме да прифатиме друга црква да го носи името Македонија

А1 On - 11.01.2018

Црквата ниту ја одредува националната политика, ниту пак се идентификува со партиите и многу добро ја знае нејзината улога, но има право да ја изрази нејзината загриженост, вели портпаролот на Светиот синод на грчката православна црква, во интервју ...

Властите во Атина го осудија екстремизмот на грчката црква кон Македонија

Локално - 12.01.2018

Црквата се меша со дипломатските прашања на земјата, а во исто време не сака државата да се меша во црковните работи. Црквата мора да одговори дали тоа оди рака под рака со Златна зора / екстремна националистичка партија.

Официјална Атина: Дали раководството на црквата одлучи да чекори заедно со Златна Зора?

+инфо - 11.01.2018

Грчкото МНР упати остри критики до грчката црква за ставовите за терминот Македонија Дали црквата чекори заедно со Златна зора? Ако не, пак, црквата да ни каже за кое име да преговараме со Скопје.

Ципрас и порача на грчката црква дека во преговорите ќе се внесе и црковниот аспект на името

Локално - 12.01.2018

Државата е уставно одговорна за управување со националните прашања, му напиша грчкиот премиер Алексис Ципрас на поглаварот на Грчката православна црква, архиепископот Јеронимос и додава дека секогаш се отворени вратите за дијалог, а црквата, колку ...

Грчката црква не може да прифати друга црква да го носи името Македонија

еМагазин - 11.01.2018

Црквата ниту ја одредува националната политика, ниту пак се идентификува со партиите и многу добро ја знае нејзината улога, но има право да ја изрази нејзината загриженост, вели портпаролот на Светиот синод на грчката православна црква, во интервју ...

Грчкото МНР со критики до грчката црква за ставовите за Македонија

Нетпрес - 11.01.2018

Неколку часа по соопштението од Грчката православна црква, извори од грчкото МНР, за весникот остро ја коментирале одлуката на црквата, поставувајќи пет теми, објави МИА. 1. Дали раководството на црквата одлучи да чекори заедно со неноацистичката ...

Ципрас до грчката црква: Во преговорите ќе се внесе и црковниот аспект на името

Либертас - 12.01.2018

Државата е уставно одговорна за управување со националните прашања, му напиша грчкиот премиер Алексис Ципрас на поглаварот на Грчката православна црква, архиепископот Јеронимос и додава дека секогаш се отворени вратите за дијалог, а црквата, колку ...

Портпаролот на синодот на ГПЦ: Не можеме да прифатиме друга црква да го носи името Македонија

Сител - 11.01.2018

Црквата ниту ја одредува националната политика, ниту пак се идентификува со партиите и многу добро ја знае нејзината улога, но има право да ја изрази нејзината загриженост, вели портпаролот на Светиот синод на грчката православна црква, во интервју ...

Остри критики од официјална Атина до грчката црква за ставовите за терминот Македонија

еМагазин - 11.01.2018

Дали црквата чекори заедно со Златна зора? Ако не, пак, црквата да ни каже за кое име да преговараме со Скопје. Црквата се меша во дипломатски прашања, а не сака државата да се меша во црковните случаи.

Ципрас до грчката црква: Во преговорите ќе се внесе и црковниот аспект на името

МК News - 12.01.2018

Државата е уставно одговорна за управување со националните прашања, му напиша грчкиот премиер Алексис Ципрас на поглаварот на Грчката православна црква, архиепископот Јеронимос и додава дека секогаш се отворени вратите за дијалог, а црквата, колку ...

Грчката црква се изјасни: Не прифаќаме друга црква да го носи името Македонија

Телевизија Нова - 11.01.2018

Црквата ниту ја одредува националната политика, ниту пак се идентификува со партиите и многу добро ја знае нејзината улога, но има право да ја изрази нејзината загриженост, вели портпаролот на Светиот синод на грчката православна црква, во интервју ...

Остри критики од официјална Атина до грчката црква за ставовите за терминот Македонија

24 Вести - 11.01.2018

Дали црквата чекори заедно со Златна зора. Црквата да каже за кое име да преговараме со Скопје. Црквата се меша во дипломатски прашања, а не сака државата да се меша во црковните случаи. Ова се дел од коментарите на грчките медиуми, по одлуката на ...

Грчкото МНР контра Црквата - Вие ли ќе ни кажете за кое име да преговараме?

Фактор - 11.01.2018

Грчкото МНР излезе со сериозна реакција на одлуката на Светиот Синод на Грчката црква да не биде прифатен терминот „Македонија“ во спорот за името со нашата земја, што го сметаат за директно мешање на црквата во државни и дипломатски прашања.

Грчката влада контра грчката црква за името

МКД - 11.01.2018

Дали црквата чекори заедно со Златна зора? Ако не, пак, црквата да ни каже за кое име да преговараме со Скопје. Црквата се меша во дипломатски прашања, а не сака државата да се меша во црковните случаи.

Остри критики од официјална Атина до грчката црква за ставовите за терминот Македонија

CivilMedia - 11.01.2018

Дали црквата чекори заедно со Златна зора? Ако не, пак, црквата да ни каже за кое име да преговараме со Скопје. Црквата се меша во дипломатски прашања, а не сака државата да се меша во црковните случаи.

Oфицијална Атина до цркват: Дали одлучивте да чекорите заедно со неноацистичката конструкција на Златна Зора?

Либертас - 11.01.2018

Дали црквата чекори заедно со Златна зора? Ако не, пак, црквата да ни каже за кое име да преговараме со Скопје. Црквата се меша во дипломатски прашања, а не сака државата да се меша во црковните случаи.