TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Мрачното минато на новата шефица на ЦИА

Кајгана - 14.03.2018

Претседателот на САД Доналд Трамп ја предложи Џина Хаспел, досегашната заменичка на директорот на Централната раузнавачка служба (ЦИА), за нова шефица на службата. Хаспел била управител на тајниот затвор на ЦИА на Тајланд каде биле измачувани ...

Тилерсон го напушта Стејт Департментот на 31-ви март

МРТ - 14.03.2018

Откако претседателот Доналд Трамп донесе одлука за отказ на дражвниот секретар Тилерсон, должноста до крајот на март ја презема неговиот заменик Џон Саливан. Новинарите во Стејт Департментот објавија дека Белата куќа го отпуштила и заменикот ...

Трамп не трпи веќе противречење во Белата куќа

Deutsche Welle - 14.03.2018

Со Рекс Тилерсон, САД губат еден умерен глас во кабинетот на Трамп. Неговиот наследник е познат како тврдолинијаш, сосем по вкусот на американскиот претседател. Нималку добри изгледи за Европа, смета Александра фон Намен - начинот на кој што ...

Трамп шутна уште еден близок соработник

Независен - 14.03.2018

Претседателот на САД, Доналд Трамп, објави дека Мајк Помпео, сегашниот директор на ЦИА, ќе биде новиот државен секретар, заменувајќи го Рекс Тилерсон кој го завршува својот краток, но бурен мандат како главен дипломат на нацијата.

„Дали го сменивте бидејќи ве нарече морон?“: Трамп „не дослушува“ кога тоа му одговара (видео)

Таратур - 14.03.2018

Откако вчера на пресконференција претседателот на САД, Доналд Трамп, објави дека го сменил државниот секретар Рекс Тилерсон и на негово место го поставил Мајк Помпео, една од новинарките кои беа присутни на изјавата за медиумите го праша Трамп дали ...

Трамп го понижи Тилерсон - Што ќе донесат промените во Стејт Департментот за Македонија?

Фактор - 14.03.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп го понижи државниот секретар Рекс Тилерсон со тоа што го отпушти на многу брутален начин, соопштувајќи порака преку неговиот профил на Твитер. Тилерсон знаел дека во Белата куќа нешто се подготвува но, не ...

А сега дали сме виновни за отпуштањето на Тилерсон, прашува Москва

Локално - 14.03.2018

Со исмејување, Русија одговори на изненадувачката вест дека американскиот државен секретар Рекс Тилерсон бил отпуштен. Портпаролот на руското Министерство за надворешни работи праша дали Москва е веќе одговорна и за овој развојот, информира АФП.

Продолжува прочистувањето на Белата куќа – тие го тргнаа и заменикот на Тилерсон

Локално - 14.03.2018

Белата куќа, извести дека е отпушти и заменик на поранешниот државен секретар, Рекс Тилерсон , објави Би-Би-Си. Претходно Доналд Трамп објави дека Тилерсон бил отпуштен и дека ќе биде заменет од шефот на ЦИА, Мајк Помпео.

Трамп го избрка Тилерсон – доаѓаат јастребите Помпео и Хаспел

Телма - 13.03.2018

Претседателот го остави Тилерсон само 14 месеци на позицијата, отпуштајќи го на својот дубиозен манир, преку твитер, и предизвикувајќи нов политички земјотрес во Белата Куќа. Колегата бизнисмен позајмен на дипломатијата е аут, на негово место доаѓа ...

Трамп: Верувам дека Тилерсон по отказот ќе биде посреќен

Нова ТВ - 13.03.2018

Рекс Тилерсон е отпуштен. Експертите велат дека направил штета која ќе ја чини цела една генерација. Тилерсон беше „еден од најлошите државни секретари“ во модерната историја, според експертите ширум политичкиот спектар.

Во што Тилерсон и Трамп не се согласуваа?

Глас на Америка - 13.03.2018

Северна Кореја Трамп му забележа на Тилерсон дека „губи време“ барајќи разговори; Сега планира да се сретне со лидерот на Северна Кореја. Тилерсон се залагаше за дипломатски разговори во врска со нуклеарната програма; Видно беше изненаден кога Трамп ...

Тилерсон : Ќе му се вратам на приватниот живот

Канал5 - 13.03.2018

Државниот секретар на САД во оставка , Рекс Тилерсон одржа прес конференција. Тилерсон најави дека официјално заминува од Стејт Департментот на 31 март и дека се враќа на приватниот живот .

Враќање на мрачните практики? Која е првата жена-директор на ЦИА

МКД - 13.03.2018

Џина Хаспел, новоименуваната прва жена-директор на Централната разузнавачка агенција (ЦИА), е разузнавач од кариера со повеќе од 30 години искуство. Таа работи за ЦИА од 1985 година, каде што имаше голем број раководни позиции и голем дел од ...

Тилерсон: До крајот на месецов официјално ќе заминам од функцијата

Алфа - 13.03.2018

Американскиот државен секретар Рекс Тилерсон изјави денеска дека ќе ги пренесе своите обврски до крајот на работниот ден на својот заменик Џон Саливан. Американскиот државен секретар Рекс Тилерсон изјави денеска дека ќе ги пренесе своите обврски до ...

Разрешен и соработник на Тилерсон

А1 On - 13.03.2018

Белата куќа разреши од функција и еден од замениците на сменетиот државен секретар Рекс Тилерсон. Заменикот државен секретар за јавна дипломатија Стив Голдстин е разрешен откако дал различна верзија за смената на Тилерсон од онаа на Белата куќа, ...

Трамп: Различен начин на размислување со Тилерсон, добра хемија со Помпео

МКД - 13.03.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави дека има „хемија“ со директорот на ЦИА, Мајк Помпео, но дека нема исти ставови со Рекс Тилерсон. Помпео го замени Тилерсон како државен секретар.

Тилерсон сакал да остане на позицијата државен секретар

Алсат-М - 13.03.2018

Рекс Тилерсон очекувал да остане на позицијата државен секретар, не разговарал за негова можна оставка со претседателот Доналд Трамп и не ги знае причините за таквата одлука, соопшти денес заменик државниот секретар Стив Голдстин, јави дописникот ...

Тилерсон повеќе не е прв дипломат на САД

Deutsche Welle - 13.03.2018

Веќе подолго време имаше шпекулации дека Рекс Тилерсон би можел да поднесе оставка или да биде отпуштен од функцијата. Сега тоа навистина се случи. А претседателот Трамп назначи и негов наследник.

Прво обраќање по смената, Тилерсон порача: Останува многу работа околу проблематичното однесување на Русија (ВИДЕО)

Вечер - 13.03.2018

Американскиот државен секретар, Рекс Тилерсон, кој беше сменет од неговата позиција денес, говореше за првпат по неговата оставка, јавува Си-Ен-Ен. - Би сакал да му се заблагодарам на целиот тим за нивната соработка досега.

Директорот на ЦИА стана нов државен секретар на САД

Оff.net - 13.03.2018

Како што е редот, пред неколку часа Трамп во еден твит го потврди отпуштањето на досегашниот министер за надворешни работи на САД, Рекс Тилерсон, и го објави неговиот наследник, Мајк Помпео, досегашниот прв човек на американското разузнавање.

„Њујорк Тајмс“ за новата директорка на ЦИА: Раководеше со мачењето на осомничените за тероризам

Канал5 - 13.03.2018

Откако претседателот на САД, Доналд Трамп денеска ја именуваше за директорка на ЦИА, во јавноста почнаа да излегуваат детали од кариерата на Џина Хаспел. „Њујорк Тајмс“ пишува дека за првата жена на чело на ЦИА се поврзуваат неколку скандали за ...

Два пати избегна да одговори: Дали го отпуштивте Тилерсон затоа што Ве нарекол "морон"? ТРАМП: НЕ ВЕ СЛУШАМ....(ВИДЕО)

Вечер - 13.03.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп утрово го смени државниот секретар Рекс Тилерсон и на негово место го стави директор на ЦИА, Мајк Помпео. За време на прес-конференцијата на Трамп, тој како причина го наведе "честото несогласување", но не ...

Тилерсон сакал да остане на позицијата државен секретар

Курир - 13.03.2018

Рекс Тилерсон очекувал да остане на позицијата државен секретар, не разговарал за негова можна оставка со претседателот Доналд Трамп и не ги знае причините за таквата одлука, соопшти денес заменик државниот секретар Стив Голдстин, јави дописникот на ...

Кој е Мајк Помпео?

Глас на Америка - 13.03.2018

Директор на ЦИА стана во 2017-та година Новиот државен секретар Мајк Помпео, претходно беше долгогодишен конгресмен и поранешен воен офицер. Работел во Комисијата за разузнавање во Претставничкиот дом, и е познат како истакнат член на Комисијата ...

Која е првата жена на чело на ЦИА во историјата на САД! (Видео)

Вечер - 13.03.2018

Прва жена во историјата на САД, ќе биде именувана за директор на ЦИА, Џина Хаспел, е професионален обавештаец... Хаспел е член на ЦИА од 1985 година и била шеф на Оделението за испостава на таа обавештајна агенција во странство.

Трамп го смени Тилеросн- Мајк Помпео доаѓа на местото државен секретар на САД

Сител - 13.03.2018

Доналд Трамп го разреши Рекс Тилеросн од функцијата државен секретар на САД. На негово место доага Мајк Помпео кој досега беше прв човек на ЦИА. Американскиот претседател веста ја објави на Твитер .Новиот државен секретар ќе заврши одлична работа.

Несогласувања во Белата куќа: Трамп го отпушти Тилерсон

МРТ - 13.03.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп го отпушти државниот секретар Рекс Тилерсон. На Твитер му се заблагодари за досегашната соработка која траеше 14 месеци. На негово место доаѓа шефот на ЦИА, Мајк Помпео.

Доналд Трамп објасни зошто го отпуштил Рекс Тилерсон

Макфакс - 13.03.2018

Несогласувањата со Рекс Тилерсон и сличниот начин на размислување со Мајк Помпео е причината поради којашто Доналд Трамп одлучил да го замени Тилерсон, а на функцијата државен секретар на САД, да го постави Помпео, кој досега беше директор на ЦИА.

Претседателот Трамп го отпушти државниот секретар Тилерсон

Глас на Америка - 13.03.2018

На негово место место ќе биде назначен Мајк Помпео, актуелниот директор на ЦИА Претседателот на САД Доналд Трамп, преку Твитер истакна: „Му благодарам на Рекс Тилерсон за неговата служба. Џина Хаспел ќе биде новата директорка на Централната ...

Трамп го смени државниот секретар Тилерсон

Р.С.Европа - 13.03.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп на Твитер соопшти дека го смени американскиот државен секретар Рекс Тилерсон со директорот на Централната разузнавачка агенција Мајк Помпео. „Мајк Помпео, директор на ЦИА, ќе стане наш нов државен секретар.

Трамп преку Твитер објави дека Тилерсон е сменет

Нова ТВ - 13.03.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп штотуку преку Твитер потврди дека државниот секретар Рекс Тилерсон е сменет и дека на негово место доаѓа досегашниот директор на ЦИА Мајк Помпео. -Мајк Помпео, директорот на ЦИА, биде нашиот нов државен ...

Трамп го смени Тилерсон, Помпео нов државен секретар

Телма - 13.03.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп го смени државниот секретар Рекс Тилерсон. На местото на Тилерсон е именуван шефот на ЦИА, Мајкл Помпео. Смената во тимот на Трамп се случува пред почетокот на преговорите со Северна Кореја.

Трамп го разреши Тилерсон, CIA првпат во историјата ќе ја води жена

Нетпрес - 13.03.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп го отпушти држаниот секретар Рекс Тилерсон, најавувајќи дека на должноста ќе го замени Мајк Помпео досегашниот шеф на Централната разузнавачка агенција CIA, којашто отсега призвпат во историјата ќе ја раководи ...

Трамп го отпушти државниот секретар Тилерсон

МРТ - 13.03.2018

Одлуката од Белата Куќа е објавена на Твитер профилот на претседателот којшто, ја именува Џина Хаспел на челната позиција на Централната разузнавчка агенција... Американскиот претседател Доналд Трамп го отпушти државниот секретар Рекс Тилерсон и на ...

Трамп го отпушти Рекс Тилерсон од функцијата државен секретар

МКД - 13.03.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп го отпушти државниот секретар Рекс Тилерсон и го замени со директорот на ЦИА Мајк Помпео. „Мајк Помпео директорот на ЦИА ќе стане наш нов државен секретар.

Трамп го отпушти државниот секретар Рекс Тилерсон

Кајгана - 13.03.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп го смени државниот секретар Рекс Тилерсон, а за нов државен секретар е именуван шефот на ЦИА, Мајк Помпео. Трамп на Twitter му се заблагодари на Тилерсон за неговата работа и рече дека новиот државен секретар ...

Кој беше државниот секретар Тилерсон

Независен - 13.03.2018

Рекс Тилерсон, сега веќе поранешен американски државен секретар, член на Републиканската партија, инженер, чие богатство се проценува на 245 милиони долари, на тоа место дојде 1 февруари 2017 од позицијата извршен директор на американската нафтена ...

Прва жена во историјата на оваа позиција: Што треба да знаете за Џина Хаспел, новата директорка на ЦИА

Точка - 13.03.2018

Со нејзиното назначување за директор на ЦИА, Џина Хаспел станала првата жена во историјата која ја врши таа должност. Станува збор за висока функција, а Хаспел е прилично непозната личност, барем досега.

Трамп го смени Тилерсон

Канал5 - 13.03.2018

Претседателот на САД, Доналд Трамп го смени државниот секретар Рекс Тилерсон, јави Вашингтон пост. Шефот на ЦИА, Мајкл Помпео ќе го замени Тилерсон. Оваа информација ја потврди и Доналд Трамп на твитер.

Трамп го отпушти државниот секретар Тилерсон и го замени со шефот на ЦИА

Сакам да кажам - 13.03.2018

Доналд Трамп го отпушти државниот секретар Рекс Тилерсон и на негово место го постави досегашниот директор на ЦИА, Мајк Помпео. Тој му се заблагодари на Тилерсон по пат на Твитер, додавајќи дека новиот државен секретар „фантастично ќе си ја врши ...

Трамп го разреши Рекс Тилерсон за американски државен секретар, заменувајќи го со директорот на ЦИА, Мајк Помпео

Алфа - 13.03.2018

Американскиот претседател ја потврди веста со објава на неговиот Твитер профил. Донaлд Трамп го разреши американскиот државен секретар Рекс Тилерсон од Белата куќа, заменувајќи го со директорот на ЦИА, Мајк Помпео.

Трамп го разреши Тилерсон, нов државен секретар е шефот на ЦИА, Мајк Помпео

Мета - 13.03.2018

Актуелниот директор на aмериканската разузнавачка служба ЦИА, Мајк Помпео, ќе биде нов државен секретар на САД и ќе го замени Рекс Тилерсон. Ова го објави американскиот претседател Доналд Трамп на социјалната мрежа „Твитер“ и додаде дека Помпео ...

Трамп го отпушти Рекс Тилерсон

Стандард - 13.03.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп го разреши државниот секретар Рекс Тилерсон, објави Би-Би-Си. Местото на Тилерсон ќе го преземе шефот на ЦИА, Мајк Помпео. На својот Твитер профил, Трамп му се заблагодари на Тилерсон за неговата работа и ...

Трамп го смени Тилерсон, Помпео назначен за нов американски државен секретар

Независен - 13.03.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп го смени американскиот државен секретар Рекс Тилерсон. На неговото место е поставен Мајк Помпео, објави Трамп на Твитер. „Мајк Помпео, досегашниот директорот на ЦИА, ќе биде новиот државен секретар и тој ќе ...

Трамп го смени Тилерсон

Локално - 13.03.2018

Претседателот на САД Доналд Трамп го смени државниот секретар Рекс Тилерсон, јави Вашингтон Пост. Според наводите на весникот, Тилерсон го замеил шефот на ЦИА, Мајкл Помпео. Тоа е знак за промена во тимот на Трамп пред почетокот на преговорите со ...

Трамп го отпушти Рекс Тилерсон

CivilMedia - 13.03.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп го отпушти Државниот Секретар на САД, Рекс Тилерсон, како што јавува BBC, Тилерсон беше отпуштен денеска а новиот секретар е бившиот директор на ЦИА Мајк Помпео.

ТИЛЕРСОН ДОБИ ОТКАЗ: Трамп го постави директорот на ЦИА на негово место – Мајк Помпео е новиот државен секретар !

Маркукуле - 13.03.2018

Američki predsednik, Donald Tramp, otpustio je državnog sekretara Reksa Tilersona, a na njegovo mesto će doći direktor CIA Majk Pompeo. Американскиот претседател, Доналд Трамп, го отпушти државниот секретар Рекс Тилерсон, а на негово место го ...

Тилерсон: засега без контакти со Пјонгјанг за средбата меѓу Трамп и Ким

Р.С.Европа - 13.03.2018

Соединетите држави се уште немале директен контакт со Северна Кореја за најавениот самит меѓу двете држави за севернокорејската нуклеарна програма, но таков контакт очекуваат. Ова го изјави американскиот државен секретар Рекс Тилерсон кој се наоѓа ...

Трамп не трпи веќе противречење во Белата куќа

Либертас - 14.03.2018

Со Рекс Тилерсон, САД губат еден умерен глас во кабинетот на Трамп. Неговиот наследник е познат како тврдолинијаш, сосем по вкусот на американскиот претседател. Нималку добри изгледи за Европа, смета Александра фон Намен Отказ преку Твитер – начинот ...

Државниот секретар Тилерсон во посета на Чад

Глас на Америка - 12.03.2018

Ова е прва официјална турнеја на шефот на американската дипломатија на Африка. Некои од земјите во рамки на турнејата, како Чад, Кенија, Џибути и Нигерија, веќе помагаат во борбата против џихадистите поврзани со Ал Каида и Исламската држава ...