TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Volvo одбележува десетгодишнина од преоѓањето во Geely

Automedia - 29.03.2020

На 28-ми март пред десет години започна враќањето на Volvo во стариот сјај, откако шведската премиум марка излезе од групацијата на Ford и доби свеж капитал како дел од кинескиот концерн Geely. Бројките покажуваат јасно.

Ferrari и PSA го рестартираат производството во април

Авто Плус - 29.03.2020

PSA групацијата се подготвува да организира продолжување на производството, а иако Италија е парализирана, се очекува и Ferrari да ги рестартира погоните во април Плановите на PSA предвидуваат нови и најстроги заштитни мерки во поглед на здравјето ...

Mercedes не сака државна помош

24auto - 28.03.2020

Коронавирусот и кризата која ја предизвика опфати многу дејности. Една од најпогодените е автомобилската индустрија. Оттука, многу национални Влади прават планови за поддршка на оваа индустрија, а изненадувачки од Mercedes, за разлика од другите ...

Mercedes ги понуди своите 3D принтери за производство на медицинска опрема

24auto - 28.03.2020

Во период кога капацитети за производство на автомобили се затворени, компаниите од оваа индустрија ги нудат своите услуги на различни начини со цел да помогнат на заедницата во борбата против коронавирусот.

Во дигитална посета на музејот на Mercedes

Automedia - 28.03.2020

Во објектот во Штутгарт, со архитектура што ја препознава секој љубител на автомобилизмот, се наоѓаат 160 возила од непроценлива вредност и вкупно 1.500 експонати. Повеќе од 800.000 посетители годишно доаѓаат од целиот свет во музејот на Mercedes.

Нов сериозен конкурент на Tesla: Почна производството на Polestar 2

USB - 28.03.2020

Polestar 2 е првиот сериски електричен модел на брендот создаден под капата на Volvo Polestar 2 дефинитивно е многу конкурентен производ кој изгледа одлично и барем на хартија нуди многу. Моделот ќе се произведува со ЕУ и кинески погони во погонот ...

На Mercedes не му е потребна државна помош

Додај Гас - 27.03.2020

За разлика од повеќето други производители, во Mercedes веруваат дека можат сами да се справат со кризата предизвикана од пандемијата на коронавирус Коронавирусот успеа во она што на никого не му пошло од рака. А имало обиди.