TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Израелскиот министер за одбрана ги охрабри војниците: Заштитете ги нашите граѓани, не ги слушајте зборовите на ...

Точка - 16.05.2018

Израелските власти воопшто не се осврнуваат на меѓународните критики во врска со начинот на кој што израелските вооружени сили се пресметуваат со палестинските демонстранти. Израелскиот министер за одбрана, Авигдор Либерман изјави денес дека ...

Мал број на земји го поддржаа отворањето на американската амбасада во Ерусалим, но бројката сега расте? 32 земји имаа ...

Точка - 16.05.2018

Можеби поголемите европски земји не испратија свои претставници за отворањето на новата американска амбасада во Ерусалим, но јасно е дека бројката на земји кои што го поддржуваат тоа расте.

Папа Франциско: Војната раѓа војна

Алсат-М - 16.05.2018

Папата Франциско го осуди убиството на Палестинците во близина на границата меѓу Израел и Појасот Газа и повика на дијалог за да преовладеат правдата и мирот на Блискиот Исток. Обраќајќи се пред десетици илјади собрани на плоштадот Свети Петар во ...

Арапските министри се состануваат поради крвопролевањето во Газа

МКД - 16.05.2018

Арапските министри за надворешни работи одржуваат итен состанок на Арапската лига поради израелско-палестинската криза, кажа извор од тоа регионално тело. Состанокот се одржува по барање на Саудиска Арабија, а негова цел е „спротивставување на ...

Ердоган: Не го признаваме Ерусалим за главен град на Израел

Макфакс - 16.05.2018

Турција никогаш нема да ја прифати одлуката на САД да го признае Ерусалим како главен град на Израел, изјави вчера турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган. „Никогаш нема да ја прифатиме одлуката на САД да отвори своја амбасада во Ерусалим и да го ...

Блискиот исток врие: Нетанјаху го избрка турскиот конзул и му порача на Ердоган - ти најдобро го разбираш тероризмот!

Точка - 16.05.2018

Израел побара од турскиот генерален конзул во Ерусалим веднаш да ја напушти земјата, откако Ердоган и Нетанјаху јавно разменија опасни обвинувања. Овој потег на официјален Ерусалим следуваше откако во текот на вчерашниот ден, турското министерство ...

Папата со порака до светските лидери: Војната раѓа војна

Макфакс - 16.05.2018

Папата Франциско го осуди убиството на Палестинците во близина на границата на Израел и Појасот Газа и повика на дијалог за правдата и мирот да преовладаат на Блискиот Исток. Обраќајки се пред десетицата илјади луѓе собрани на Плоштадот „Свети ...

Состанок на арапските министри поради немирите во Газа

Макфакс - 16.05.2018

Арапските министри за надворешни работи ќе одржат итен состанок на Арапската лига поради израелско-палестинската криза, изјави извор од тоа регионално тело. Средбата ќе се одржи на барање на Саудиска Арабија, а нејзина цел е да се изрази противење и ...

Палестинците ги бројат жртвите, САД против осуда на насилството

Н.Македонија - 16.05.2018

Билансот на жртвите од судирите помеѓу Палестинците и израелската војска во Газа се искачи на најмалку 58 убиени лица и над 2.700 ранети. Повеќето од ранетите палестински демонстранти имаат прострелни рани, а помеѓу жртвите има и осуммесечно бебе, ...

Фотографијата која зборува како умре мирот меѓу Израел и Палестина

Вечер - 16.05.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп го одржа ветувањето од својата кампања и независно од трајната штета која со тоа веројатно им ја нанесе на последните надежи во дводржавно решение, ја пресели американската Амбасада од Тел Авив во „главниот ...

Турција го откажа гостопримството на израелскиот конзул поради насилството во Газа

Макфакс - 16.05.2018

Турција му го откажа гостопримството на изралескиот конзул во Анкара и ги отповика своите претставници во Вашнгтон и Тел Авив. Турското министерство за надворешни работи му порача на израелскиот конзул во Истанбул да се врати во Израел на извесен ...

Папата Франциско: Војната предизвикува војна

Курир - 16.05.2018

Папата Франциско го осуди убиството на Палестинците во близина на границата меѓу Појасот Газа и Израел и повика на дијалог, со цел да недвладеат правдата и мирот на Блиски Исток. Тој нагласи дека „употребата на насилство нмикогаш не води кон мир“.

Пеколот во Газа

Кајгана - 16.05.2018

Во крвавите протести во појасот Газа убиени с енајмалку 59 луѓе, а ранети се 2.700 откако израелските сили отворија оган врз демонстрантите. Во тек се нови ...

Отповикан палестинскиот претставник во Вашингтон

Макфакс - 16.05.2018

Палестинскиот претседател, Махмуд Абас, го отповика палестинскиот претставник во Вашингтон откако САД ја отвори својата нова амбасада во Ерусалим. Ова го соопштил главниот палестински преговарач, Саеб Ерекат, во изјава за една палестинска ...

Советот за безбедност на ОН не донесе одлука за масакрот во Газа

Нова ТВ - 16.05.2018

Советот за безбедност на ОН не успеа да усогласи заедничка одлука, на итната седница по повод ситуацијата на границата на Израел и палестинските територии. Седницата помина во меѓусебни обвинувања на израелскиот и палестинскиот амбасадор, кој го ...

Светот е во шок: Глобален гнев за масакрот во Газа

Независен - 16.05.2018

Меѓународната осуда за израелското насилство и убиството на 59 палестински демонстранти во Газа ескалираше кога илјадници луѓе се собраа во крајбрежната енклава за да ги закопаат мртвите од последниот круг насилства.

Македонија не ја задржа неутралноста на Блискиот Исток

Независен - 16.05.2018

Македонија не ја сели амбасадата од Тел Авив во Ерусалим и не го менува курсот за неутралност во палестинско-израелскиот конфликт. Ова е официјалниот став на македонската Влада по учеството на македонскиот амбасадор на прославата на израелското ...

Хејли: Хамас е причина за насилството во Газа, а не новата амбасада

Глас на Америка - 15.05.2018

Бројни сојузници, но и ривали на САД, ја критикуваа американската одлука да ја префрли својата амбасада во Ерусалим, со образложение дека тоа ќе ги зголеми тензиите на Блискиот Исток Американската амбасадорка во ОН Ники Хејли, за време на вонредната ...

Палестинците го отповикаа својот претставник во Вашингтон

А1 On - 15.05.2018

Палестинскиот претседател Махмуд Абас вечерва го отповика палестинскиот претставник во Вашингтон, како реакција на преместувањето на Американската амбасада во Израел од Тел Авив во Ерусалим.

Трамп го разгоре Блискиот Исток – 61 мртов, 3000 ранети во Појасот Газа

Телма - 15.05.2018

По вчерашниот масакр на Блискиот Исток, каде се испреплетоа – 70 години од создавањето на израелската држава, американското отварање на амбасада во поделениот Ерусалим, како и арапската годишнина од егзодусот на палестинците, сега ризикот е немирите ...

Ники Хејли: Израел покажа „воздржаност“ при протестите во Газа

Стандард - 15.05.2018

Американската амбасадорка во ОН, Ники Хејли оцени дека израелските сили покажале „воздржаност“ при реакцијата за време на вчерашните масовни протести долж границата меѓу Израел и Појасот Газа, при што загинаа околу 60 Палестинци.

САД ја блокираат истрагата за смртта на Палестинците во нередите во Газа

Алсат-М - 15.05.2018

САД го блокираа повикот на Советот за безбедност на ООН за спроведување на истрага за смртта на над 50 Палестинци за време на протестите во Појасот Газа истовремено пофалувајќи го Израел за воздржаноста која ја покажал за време на нередите.

Гутереш повика на политичко решение за израелско-палестинскиот конфликт

Стандард - 15.05.2018

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш изјави дека убиството на повеќе од 50 Палестинци на границата меѓу Израел и Појасот Газа е индикатор дека е потребно политичко решение за да се стави крај на конфликтот.

Страшен епилог од вчерашните протести во Газа

Алсат-М - 15.05.2018

50 мртви и над 3000 повредени е крвавиот биланс по вчерашниот судир на израелските трупи со палестинските демонстранти кои протестираа против отворањето на американската амбасада во Ерусалим.

Ердоган: Нетанјаху има палестинска крв на своите раце

Стандард - 15.05.2018

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган рече дека израелскиот премиер има палестинска крв на своите раце и не може да го сокрие тоа, со тоа што ќе ја напаѓа Турција, објави електронското издание на весникот „Хуријет“.

Седницата на СБ на ОН започна со минута молк

Алсат-М - 15.05.2018

Седницата на Советот за безбедност при Обединетите нации, посветена на насилството долж границата меѓу Израел и Појасот Газа, започна со минута молк за над 50 Палестинци кои беа убиени од израелските сили.

Турција го избрка израелскиот амбасадор поради случувањата во Појасот Газа

Стандард - 15.05.2018

Турција му рече на израелскиот амбасадор „некое време“ да се врати во Израел. Ова беше во врска со судирите во кои израелските војници во понеделникот убија повеќе од 60 Палестинци во појасот Газа.

Ерусалим слави, Газа крвави (ФОТО+ВИДЕО)

МКД - 15.05.2018

На растојание помало од 80 километри сцени на ужасно крвопролевање и на веселење, кога најсмртоносниот ден на протести во Газа се совпадна со историскиот потег на американската амбасада во Ерусалим и славењето на израелската победа на Евровизија, ...

Македонија нема да ја сели амбасадата од Тел Авив

Телма - 15.05.2018

Македонија не размислува за преместување на својата Амбасада од Тел Авив во Ерусалим, соопшти македонското МНР, откако вчера израелскиот премиер Бенјамин Нетјанаху ги повика другите земји да го следат Вашингтон и да ги префрлат амбасадите во ...

ОН го осудија насилството во Газа

Глас на Америка - 15.05.2018

Со 58 загинати понеделникот беше најсмртоносен ден на прекугранично насилство од војната во 2014-та Канцеларијата за човекови права на ОН убиството на 58 Палестинци од страна на израелските сили во понеделникот го нарече „ужасна“ работа и изрази ...

Крвавиот понеделник во Газа низ фотографии

Кајгана - 15.05.2018

Вчерашниот понеделник беше најкрвавиот во Појасот Газа уште од војната која се одвиваше таму во 2014 година. Протестантите од Палестина се судрија со Израелската војска во конфликт во кој 58 луѓе го загубија животот, а околу 3.000 лица се повредени.

САД го блокираа барањето на ОН за истрага за масакрот во Газа

МКД - 15.05.2018

Соединетите Држави го блокираа донесувањето официјален извештај на Советот за безбедност на ОН во кој се бара независна истрага за крвавите настани во Појасот Газа, се дознава од дипломатски извори.

Преселувањето на американската амбасада го запали Блискиот Исток

Н.Македонија - 15.05.2018

Најмалку 20 Палестинци се убиени, а над петстотини се ранети во судирите со израелските безбедносни сили во Газа, за време на големите протести против преселувањето на американската амбасада од Тел Авив во Ерусалим.

Кина апелира за воздржаност од палестинската и израелската страна, „особено од Израел“

МКД - 15.05.2018

Кина денеска апелираше на воздржаност, „особено од Израел“, по насилството во Газа, во кое израелските војници убија најмалку 59 Палестинци. „Ги повикуваме палестинската и израелската страна, особено Израел, да покажат воздржаност за да спречат ...

Пратеник на израелски Ликуд по насилствта во Газа: ИДФ има куршуми за сите

Макфакс - 15.05.2018

Израелските одбрамбени сили (ИДФ) имаат доволно куршуми за сите, изјави висок претставник на израелската владејачка партија откако повеќе од 50 Палестинци, вклучувајќи и деца, беа убиени од израелски оган во понеделникот за време на бранот протести, ...

САД го блокираше барањето во ОН за независна истрага во Појасот Газа

Фокус - 15.05.2018

САД го блокираше усвојувањето на официјалните извештаи на Советот за безбедност на ОН во кои се бара независна истрага за крвавите настани во појасот Газа. Според дипломатски извори за странските медиуми, Советот за безбедност ја изразува својата ...

Иванка Трамп со широка насмевка ја отвори амбасадата во Ерусалим додека гинеа луѓе на Појасот Газа

Фокус - 15.05.2018

Ќерката на претседателот на САД, Иванка Трамп, ја откри плочата на ѕидот од зградата во која ќе биде сместена новата американска амбасада во Еруслим. Свеченоста на отворање на амбасадата се случуваше во исто време додека на околу стотина километри, ...

Еден јубилеј, една амбасада и еден уништувач со име Трамп

Deutsche Welle - 15.05.2018

Свет во чад и пламен. Она што стигнува до нас од Појасот Газа не се само слики од вестите, туку и симбол за заканите кои произлегуваат од аздисаното владеење на Доналд Трамп, смета Инес Пол.

Што треба да знаете за отворањето на американската амбасада во Ерусалим и палестинските протести

Факултети - 15.05.2018

САД официјално ја отворија амбасадата во Ерусалим со церемонија на која присуствуваше и ќерката на американскиот претседател Доналд Трамп, Иванка Трамп, нејзиниот сопруг Џаред Кушнер и неколку членови на Конгресот од редовите на Републиканската ...

Не им беше доста крвавиот понеделник: Иако израелската армија ги предупредува, Палестинците повторно ги напаѓаат ...

Точка - 15.05.2018

Палестинците денес повторно се судрија со израелските војници на Западниот брег, само еден ден после крвавиот понеделник. Само еден ден после еден од најцрните денови за Палестинците од 2014-та година кога на границата помеѓу Појасот Газа и Израел ...

Барзилај ги повика фановите на Евросонг да дојдат во Ерусалим, а не во Тел Авив

Репортер - 15.05.2018

Новата евровизиска кралица , Нета Барзилај, ги запали социјалните мрежи со својот победнички говор повикувајќи ги гледачите в година да дојдат во Ерусалим, пренесува „Раша тудеј“. Нета ги повика сите да дојдат во окупираниот Ерусалим, а не во ...

Белата куќа: Израел има право да се брани, Хамас е крив

МКД - 15.05.2018

Одговорноста за големиот број смртни случаи во Газа директно ја има Хамас, соопшти Белата куќа. Ова го изјави портпаролот на Белата куќа Рој Шах, зборувајќи за вчерашното крвопролевање кога израелски војници отворија оган и убија над педесет ...

Само Македонија, Србија и Албанија пратија дипломати во Ерусалим од „регионов“

МКД - 15.05.2018

Дали Србија навестува дека ќе одговори на поканата на израелскиот премиер и ќе ја пресели својата амбасада од Тел Авив во Ерусалим?, прашува Политика. Може да се каже дека Доналд Трамп ги исполнува своите предизборни ветувања, но напуштањето на ...

По вчерашното крвопролевање за денеска закажани нови протести во Појасот Газа

Алсат-М - 15.05.2018

Сите продавници на палестинските територии и во Источен Ерусалим денеска се затворени, а така е и со училиштата и владините институции. Знамињата пред кабинетот на претседателот Махмуд Абас се на половина копје.

Палестинец со тениски рекет враќал гасна ракета

Оff.net - 15.05.2018

Во немирите кај појасот Газа загинале 52 Палестинци што е најголем број загинати во еден ден по избивање на немирите во 2014-та а повеќе од 2.000 се ...

Масакр што го шокираше светот: Крвавиот понеделник во Газа

Нова ТВ - 15.05.2018

На палестинските територии и денеска се очекуваат нови протести против Израел, еден ден откако израелските војници убија 55 лица во Газа и еден ден по отварањето на амбасадата на САД во Ерусалим.

Потегот со амбасадата во Ерусалим ги изолира САД

Р.С.Европа - 15.05.2018

Претседателот Доналд Трамп и неговите соработници го поздравија отворањето на новата американска амбасада во Ерусалим како „голем ден“, став што го разлути арапскиот свет и поттикна смртоносни протести долж израелско-палестинската граница.

САД во СБ на ОН блокираа коминике за судирите во Газа

Сител - 15.05.2018

САД го блокираа усвојување на коминике во Советот за безбедност на ОН со кое се повикува на итна истрага за вчерашните смртоносни судири во Појасот Газа. Во отфрлениот текст Советот за безбедност ја изразуваше својата вознемиреност од смртта на ...

Судири помеѓу Палестинците и израелските војници во Западен Брег

Курир - 15.05.2018

Палестинците денеска се судрија со израелските војници во Западен Брег, еден ден по конфликтот на границата меѓу Појасот Газа и Израел, при што загинаа десетици луѓе. На местото на судирот има густ чад од запалени гуми.

По крвавиот понеделник во појасот Газа за денеска закажани нови протести

Канал5 - 15.05.2018

Денеска на палестинските територии во источен Ерусалим ќе има генерален штрајк. По вчерашните крвави судири на границата на појасот Газа и Израел во кој загинаа десетици Палестинци, почнаа трите дена жалост.