TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Франција, Велика Британија и Германија ќе активираат механизам на нуклеарниот договор

МКД - 14.01.2020

Франција, Велика Британија и Германија планираат да активираат механизам на иранскиот нуклеарен договор за решавање на спорови по иранското повторно прекршување на договорот од 2015 година, соопштија двајца европски дипломати.

Иран предупреди на последиците од одлуката на ЕУ

Р.С.Европа - 14.01.2020

Иранските власти ги предупредија Берлин, Лондон и Париз за последиците од нивната одлука да го активираат механизмот против Иран, поради непочитување на меѓународниот договор за нуклеарната програма.

Џонсон: Трамп е извонреден преговарач, нуклеарниот договор со Иран да го замениме со неговиот текст

Слободен Печат - 14.01.2020

– Претседателот Трамп е извонреден преговарач…Ајде да работиме заедно за да го замениме договорот од 2015 година со договорот на Трамп – рече Џонсон. Британскиот премиер Борис Џонсон денес изрази подготвеност договорот за иранската нуклеарна ...

Иран: Сериозно ќе одговориме на евентуалните европски санкции

А1 On - 14.01.2020

Иранското Министерство за надворешни работи предупреди дека сериозно и силно ќе одговори на евентуалните европски санкции. Портпаролот на иранското МНР, Абас Мусави изјави дека Техеран е целосно подготвен да одговори на секоја добра волја и ...

Зачувувањето на нуклеарниот договор со Иран е поважно од кога и да е, порача Борел

Нетпрес - 14.01.2020

Високиот претставник на Европската унија за надворешна политика, Жозеп Борел, задолжен за надзор на механизмот за решавањето на споровите кои се дел од Заедничкиот сеопфатен акционен план (JCPOA) за иранската нуклеарна програма од 2015 година ...

Европските сили го активираа механизмот за разрешување на споровите во нуклеарниот договор со Иран

Телма - 14.01.2020

Главниот дипломат на ЕУ потврди денеска дека европските сили го активирале механизмот за разрешување на споровите во нуклеарниот договор со Иран, откако оваа држава продолжува да се повлекува од обврските кои ги има преземено.

Велика Британија, Франција и Германија активираат механизам за решавање на спорот со Иран

Глас на Америка - 14.01.2020

Велика Британија, Франција и Германија во вторникот објавија дека постапките на Иран кои не се во согласност со нуклеарниот договор од 2015 година не им оставаат друг избор освен да се свртат кон механизмот за решавање на спорови утврден со ...

Активиран механизмот за спорови од нуклеарниот договор со Иран

Р.С.Европа - 14.01.2020

Германија, Британија и Франција го активираа механизмот во случај на несогласување од нуклеарниот договор постигнат меѓу Иран и светските сили во 2015 година. Трите европски земји, кои се потписници на договорот заедно со Кина, Русија и САД, како и ...

Франција, Велика Британија и Германија ќе покренат механизам за спорови поради Иран

Макфакс - 14.01.2020

Франција, Велика Британија и Германија планираат да покренат механизам за решавање на спорови во рамки на иранскиот нуклеарен договор, откако Техеран повторно го прекрши истиот, пренесува Ројтерс, повикувајќи се на двајца неименувани европски ...

Кое руско оружје би сакал да го има Иран?

Руска реч - 14.01.2020

Овие високотехнолошки ѕверови од Русија би можеле до крајот на 2020 година да ја зајакнат иранската одбрана од заканите од воздух и од море, во случај доколку Обединетите Нации повторно не му забранат на Иран увоз на оружје.

Џонсон: Трамп да го обнови иранскиот нуклеарен договор

+инфо - 14.01.2020

Британскиот премиер Борис Џонсон го повика денеска американскиот претседател Доналд Трамп да го замени иранскиот нуклеарен договор со нов, сопствен документ, со цел да постои гаранција дека таа земја нема да произведе нуклеарно оружје.

Џонсон: Трамп да го замени Иранскиот нуклеарен договор

Макфакс - 14.01.2020

Британскиот премиер Борис Џонсон го повика американскиот претседател Доналд Трамп да го замени Иранскиот нуклеарен договор со свој договор, за да се осигура дека Иран нема да се снабди со нуклеарно оружје.

Париз, Лондон и Берлин активираат механизам за спорот поради Иран

Република - 14.01.2020

Франција, Велика Британија и Германија планираат да активираат механизам за решавање на споровите во рамки на иранскиот нуклеарен договор, откако Техеран повторно го прекрши, соопштија неименувани европски дипломати.

Трамп: Воопшто не ми е гајле дали Иран ќе преговара со САД

Макфакс - 13.01.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп рече дека неговата кампања за максимален притисок против Иран не е за тоа да се донесе Техеран на преговарачката маса, туку да се осигура дека Техеран нема добие нуклеарно оружје или да убива демонстранти, ...

Трамп со порака до Иран: Воопшто не ми е гајле дали сакате преговори...

Точка - 13.01.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп порача дека воопшто не го интересира дали Иран ќе се согласи да преговара со Соединетите Американски Држави. Првиот човек на САД порача дека воопшто не му е гајле дали Иран ќе се согласи за преговори, откако ...

Кина ги критикува едностраните санкции на САД против Иран

Нетпрес - 13.01.2020

Кина во понеделникот се спротистави на новиот круг еднострани санкции на САД против Иран, а портпаролот на кинеското министерство за надворешни работи, Генг Шуанг, порача дека економската соработка на Пекинг и Техеран е во согласност со ...

Франција и Русија апелираат Иран да го почитува нуклеарниот договор

Макфакс - 13.01.2020

Франција и Русија имаат заедничка желба да го заштитат иранскиот нуклеарен договор, изјави денеска францускиот претседател, Емануел Макрон. Макрон рече дека остварил телефонски разговор со рускиот претседател, Владимир Путин, во неделата, а Иран и ...

Трамп „воопшто не го интересира“ дали Иран ќе се согласи на преговори

Нетпрес - 13.01.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп изјави во неделата дека „воопшто не го интересира“ дали Иран ќе се согласи на преговори со САД, откако неговиот советник за национална безбедност сугерираше дека Техеран ќе мора да се согласи на разговори, ...

Макрон и Путин разговараа за Иран

Р.С.Европа - 13.01.2020

Претседателите на Русија и на Франција Владимир Путин и Емануел Макрон разговараа телефонски за ситуација во Иран и ги повикаа сите страни да покажат воздржаност, соопшти синоќа Кремљ. Тензиите меѓу САД и Иран ескалираа на 3 јануари кога по наредба ...

Путин и Макрон бараат воздржаност за ситуацијата во Иран

Слободен Печат - 12.01.2020

Претседателите на Русија и на Франција, Владимир Путин и Емануел Макрон ги повикаа денеска сите страни во Иран да покажат воздржаност. – Рускиот и францускиот претседател изразија неопходност сите страни да покажат воздржаност и да се заложат за ...

Европските лидери го повикаа Иран да се придржува кон нуклеарниот договор

MTM - 12.01.2020

Лидерите на Франција, Германија и Велика Британија Емануел Макрон, Ангела Меркел и Борис Џонсон остануваат посветени на зачувување на договорот за нуклеарна програма на Иран, барајќи од Техеран да ги укине сите мерки спротивни на виенските договори, ...

Путин и Макрон ги повикаа сите страни во Иран на воздржаност

Сител - 12.01.2020

Претседателите на Русија и на Франција, Владимир Путин и Емануел Макрон ги повикаа денеска сите страни во Иран да покажат воздржаност. – Рускиот и францускиот претседател изразија неопходност сите страни да покажат воздржаност и да се заложат за ...

Путин и Макрон ги повикаа сите страни во Иран на воздржаност

4NEWS - 12.01.2020

Претседателите на Русија и на Франција, Владимир Путин и Емануел Макрон ги повикаа денеска сите страни во Иран да покажат воздржаност. – Рускиот и францускиот претседател изразија неопходност сите страни да покажат воздржаност и да се заложат за ...

Франција и Русија апелираат Иран да го почитува нуклеарниот договор

24Инфо - 13.01.2020

Франција и Русија имаат заедничка желба да го заштитат иранскиот нуклеарен договор, изјави денеска францускиот претседател, Емануел Макрон. Макрон рече дека остварил телефонски разговор со рускиот претседател, Владимир Путин, во неделата, а Иран и ...

Макрон и Путин разговараа за Иран

Тера - 13.01.2020

Претседателите на Русија и на Франција Владимир Путин и Емануел Макрон разговараа телефонски за ситуација во Иран и ги повикаа сите страни да покажат воздржаност, соопшти синоќа Кремљ. Тензиите меѓу САД и Иран ескалираа на 3 јануари кога по наредба ...

Франција и Русија апелираат Иран да го почитува нуклеарниот договор

Точка - 13.01.2020

Франција и Русија имаат заедничка желба да го заштитат иранскиот нуклеарен договор, изјави денеска францускиот претседател Емануел Макрон. Макрон рече дека остварил телефонски разговор со рускиот претседател Владимир Путин во неделата, а Иран и ...

Франција и Русија апелираат Иран да го почитува нуклеарниот договор

Centar - 13.01.2020

Франција и Русија имаат заедничка желба да го заштитат иранскиот нуклеарен договор, изјави денеска францускиот претседател Емануел Макрон. Макрон рече дека остварил телефонски разговор со рускиот претседател Владимир Путин во неделата, а Иран и ...

Макрон: Франција и Русија имаат иста желба

МКД - 13.01.2020

Франција и Русија имаат заедничка желба да го заштитат иранскиот нуклеарен договор, изјави денес францускиот претседател Емануел Макрон. Макрон изјави дека во неделата имал телефонски разговор со рускиот претседател Владимир Путин, а тема на ...

Џонсон: Трамп да го замени Иранскиот нуклеарен договор

Centar - 14.01.2020

Британскиот премиер Борис Џонсон го повика американскиот претседател Доналд Трамп да го замени Иранскиот нуклеарен договор со свој договор, за да се осигура дека Иран нема да се снабди со нуклеарно оружје.

Џонсон: Трамп да го замени Иранскиот нуклеарен договор

24Инфо - 14.01.2020

Британскиот премиер Борис Џонсон го повика американскиот претседател Доналд Трамп да го замени Иранскиот нуклеарен договор со свој договор, за да се осигура дека Иран нема да се снабди со нуклеарно оружје.

Џонсон: Трамп да го замени иранскиот нуклеарен договор со нов

А1 On - 14.01.2020

Британскиот премиер Борис Џонсон го повика денеска американскиот претседател Доналд Трамп да го замени иранскиот нуклеарен договор со нов, сопствен документ, со цел да постои гаранција дека таа земја нема да произведе нуклеарно оружје.

Џонсон: Трамп да го замени иранскиот нуклеарен договор со нов

Алсат-М - 14.01.2020

Британскиот премиер Борис Џонсон го повика денеска американскиот претседател Доналд Трамп да го замени иранскиот нуклеарен договор со нов, сопствен документ, со цел да постои гаранција дека таа земја нема да произведе нуклеарно оружје.

Џонсон: Трамп да го замени Иранскиот нуклеарен договор

Н.Македонија - 14.01.2020

Британскиот премиер Борис Џонсон го повика американскиот претседател Доналд Трамп да го замени Иранскиот нуклеарен договор со свој договор, за да се осигура дека Иран нема да се снабди со нуклеарно оружје.

Џонсон: Трамп да го замени иранскиот нуклеарен договор со нов

Опсервер - 14.01.2020

– Британскиот премиер Борис Џонсон го повика денеска американскиот претседател Доналд Трамп да го замени иранскиот нуклеарен договор со нов, сопствен документ, со цел да постои гаранција дека таа земја нема да произведе нуклеарно оружје.

Џонсон: Трамп да го замени Иранскиот нуклеарен договор

Точка - 14.01.2020

Британскиот премиер Борис Џонсон го повика американскиот претседател Доналд Трамп да го замени Иранскиот нуклеарен договор со свој договор, за да се осигура дека Иран нема да се снабди со нуклеарно оружје.

Џонсон: Трамп да го замени иранскиот нуклеарен договор со нов

MakPress - 14.01.2020

Британскиот премиер Борис Џонсон го повика денеска американскиот претседател Доналд Трамп да го замени иранскиот нуклеарен договор со нов, сопствен документ, со цел да постои гаранција дека таа земја нема да произведе нуклеарно оружје.

Париз, Лондон и Берлин активираат механизам за спорот поради Иран

А1 On - 14.01.2020

Франција, Велика Британија и Германија планираат да активираат механизам за решавање на споровите во рамки на иранскиот нуклеарен договор, откако Техеран повторно го прекрши, соопштија неименувани европски дипломати.

Париз, Лондон и Берлин активираат механизам за спорот поради Иран

CivilMedia - 14.01.2020

Франција, Велика Британија и Германија планираат да активираат механизам за решавање на споровите во рамки на иранскиот нуклеарен договор, откако Техеран повторно го прекрши, соопштија неименувани европски дипломати.

Париз, Лондон и Берлин активираат механизам за спорот поради Иран

24Инфо - 14.01.2020

Франција, Велика Британија и Германија планираат да активираат механизам за решавање на споровите во рамки на иранскиот нуклеарен договор, откако Техеран повторно го прекрши, соопштија неименувани европски дипломати.

Париз, Лондон и Берлин активираат механизам за спорот поради Иран

Либертас - 14.01.2020

– Франција, Велика Британија и Германија планираат да активираат механизам за решавање на споровите во рамки на иранскиот нуклеарен договор, откако Техеран повторно го прекрши, соопштија неименувани европски дипломати.

Париз, Лондон и Берлин активираат механизам за спорот поради Иран

Опсервер - 14.01.2020

– Франција, Велика Британија и Германија планираат да активираат механизам за решавање на споровите во рамки на иранскиот нуклеарен договор, откако Техеран повторно го прекрши, соопштија неименувани европски дипломати.

Иранско МНР: Сериозно ќе одговориме ако ЕУ воведе санкции

Слободен Печат - 14.01.2020

Трите земји, кои во 2015 година потпишаа меѓународен договор, заедно со САД, Русија и Кина, преку писмо ги известија Борел, дека покренуваат механизам за спорот, зголемувајќи го притисокот врз Техеран.

Иран: Сериозно ќе одговориме на евентуалните европски санкции

Вечер Прес - 14.01.2020

Иранското Министерство за надворешни работи предупреди дека сериозно и силно ќе одговори на евентуалните европски санкции. Портпаролот на иранското МНР, Абас Мусави изјави дека Техеран е целосно подготвен да одговори на секоја добра волја и ...

Иран: Сериозно ќе одговориме на евентуалните европски санкции

Опсервер - 14.01.2020

Иранското Министерство за надворешни работи предупреди дека сериозно и силно ќе одговори на евентуалните европски санкции. Портпаролот на иранското МНР, Абас Мусави изјави дека Техеран е целосно подготвен да одговори на секоја добра волја и ...