TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Кој искористил-искористил, сите креваат раменици на прашањето, што со предвреме положените правосудни испити

Телма - 30.11.2022

Кој искористил-искористил. Сега сите креваат раменици на прашањето, дали има санкции и постои ли законска можност да им се поништи предвреме положениот правосуден испит на студентите кои полагале со потпис од екс министерот, откако се стекнале со ...

Министерот за правда се оградува од случајот со синот на Талат Џафери

Канал5

Тупанчески: Некој функционер го искористил дискреционото овластување за дозвола за предвремено полагање правосуден испит

Сител

Тупанчески: Некој функционер го искористил дискреционото право овозможувајќи предвремено полагање на правосудниот испит.

Курир

Андоновски: Невозможно е студент кој не дипломирал да може да полага правосуден испит

CivilMedia

Тупанчески: Некој функционер искористил дискреционо овластување за да дозволи предвреме правосуден испит

Независен

Тупанчески: Некој функционер го искористил дискреционото овластување за дозвола за предвремено полагање правосуден испит

Опсервер

MakPress +инфо Press24 Фокус ТВ21 Скопје инфо Zoom ММС

Судството под лупа во Брисел, а во Скопје пука по сите шевови

Р.С.Европа - 30.11.2022

Додека македонски судии и обвинители во Брисел ќе реферираат за усогласеноста на македонските со европските закони, правосудниот систем го тресат афери. Една од последните е за стотици студенти кои положиле правосуден испит пред да завршат студии на ...

Ивановска: Дискрециското право е основен извор на корупција

MakPress

Правда треба да одговори кој давал одобрение за предвремено полагање правосуден испит

Телма

Комисија одлучувала за Барлет Џафери и за другите стотици студенти

Алсат-М

Држава во која било пракса со молба да се дозволи полагање правосуден без завршен факултет никогаш нема да биде правна држава

Република

Правната фела бара ревизија на уверенијата за положен правосуден испит

Сител

Обвинителството ги следи информациите за случајот со синот на Џафери

Канал5

Алфа МКД еМагазин Zoom Република Опсервер Канал5 +инфо

Левица: Дали Тупанчевски ќе иницира одговорност за скандалот со правосудните испити

Антропол - 30.11.2022

Правосудството, кое треба да биде темел за владеењето на правото во Македонија, е заробено и узурпирано од партиските клики на СДСМ и ДУИ. Скандалозно е откритието дека синот на Таљат Џафери, заедно со дури 437 студенти од универзитетот во ЈЕИ – ...

(ВИДЕО) Николовска: Неприфатливо е во Министерството во правда документите да се чуваат само една година

Press24

Николовска: Неприфатливо е Министерството за правда да чува документи само една година

Нетпрес

Николовска: Неприфатливо е Министерството за правда да чува документи само една година

Република

Левица: Дали Tупанчески ќе иницира одговорност за скандалот со правосудните испити

24Инфо

Левица: Дали Tупанчески ќе иницира одговорност за скандалот со правосудните испити

MakPress

Левица: Дали Tупанчески ќе иницира одговорност за скандалот со правосудните испити?

Сител

Од кого се плашат институциите да го отворат случајот со синот на Талат Џафери, прашува ВМРО-ДПМНЕ

360 степени - 29.11.2022

„ДКСК се прави ненадлежна, молчат од Министерството за правда, молчат од Академијата за судии и обвинители, молчи Талат Џафери, молчи Владата. Сите се прават недоветни и ја убедуваат јавноста дека може да се изгради кров на куќа без да се стават ...

ВМРО-ДПМНЕ: Синот на Талат Џафери полагал правосуден испит пред да стекне соодветно образование, институциите молчат и се прават ненадлежни

Курир

ВМРО-ДПМНЕ: Синот на Талат Џафери полагал правосуден испит пред да стекне соодветно образование, институциите молчат и се прават ненадлежни

24Инфо

ВМРО-ДПМНЕ: Синот на Талат Џафери полагал правосуден испит пред да стекне соодветно образование, институциите молчат и се прават ненадлежни

А1 On

ВМРО-ДПМНЕ: Синот на Талат Џафери полагал правосуден испит пред да стекне соодветно образование

Сител

Синот на Талат Џафери полагал правосуден испит пред да стекне соодветно образование, институциите молчат и се прават ненадлежни, вели ВМРО-ДПМНЕ

Скопје1

ВМРО-ДПМНЕ: Синот на Талат Џафери полагал правосуден испит пред да стекне соодветно образование, институциите молчат и се прават ненадлежни

Lider

Нетпрес Република Канал5 MakPress 24 Вести