TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Каракачанов: Скопје сака да ги поддржиме, а потоа да ни забодат нож во грб

Макфакс - 22.11.2020

Европската Унија има јасно правило што се однесува на сите, а тоа е дека нема влез во Унијата без решавање на спорните билатерални прашања, изјави бугарскиот вицепремиер, Красмир Каракачанов за БТВ. „Скопје нема желба да ги реши овие прашања.

Каракачанов: Владите во Македонија не создадоа услови за нормален развој на своите граѓани

Акцент - 22.11.2020

Владите во Македонија не создадоа услови за нормален развој на своите граѓани , туку создадоа само напнатост во земјата. Прво почнаа да ги гонат луѓето што се нарекуваа Бугари, потоа конфликт со Албанија, скандали со Грција, скандали со Бугарија – ...

Каракачанов: Македонските влади, од првиот ден на постоењето на земјата, не се нормални!

Expres - 22.11.2020

Скопје нема желба да се решат прашањата, изјави бугарскиот вицепремиер и министер за одбраба Красимир Каракачанов за БТВ. Македонците сметаат дека можат да мамат и да „ни забијат нож во грбот“ вели бугарскиот вицепремиер.

Бугарски поет се срами за ветото на неговата влада за Македонија, но…

Expres - 22.11.2020

Поетот и преведувач од Софија Манол Глишев се срами затоа што Бугарија ставила вето на кандидатурата на Македонија за влез во Европската унија. “Како Бугарин со делумно македонско потекло и како Европеец, страшно се срамам од оваа криминална одлука ...

(ВИДЕО) Канзуров: Делчев е Бугарин и Македонец

ММС - 21.11.2020

„Нема никакво каење во Бугарија, но морам да потенцирам дека таа тема, македонската тема воопшто не присуствува како главна во бугарскиот медиумски простор за разлика од Македонија. До пред некој месец таа тема речиси и да ја немаше во јавниот ...

Бугарски свештеник: Претензиите на Бугарија и Бугарите кон Македонија и Македонците се без основа

Expres - 21.11.2020

Јеромонахот Рафаил, поранешен игумен на манастирот „Свети Николај Мирликијски Чудотворец“ од Кладница во Бугарија, застана во одбрана на Македонија и на Македонците по бугарското вето за стартот на преговори со Европската унија.

Лешинари

Либертас - 21.11.2020

Нож во грбот друже, веројатно сте го слушнале многупати, му го кажав ова пред некој ден на еден мој пријател во врска со политичката ситуација кај нас предизвикана од она вето од бугарска страна, патем ме праша зошто ме нема одамна да напишам нешто, ...

Еврокомесар: Не гледам причина Бугарија да го смени ставот за Северна Македонија

Локално - 21.11.2020

Во овој момент, не гледам причина Бугарија да го смени ставот за Северна Македонија. Ова го рече еврокомесарот за иновации, истражување, култура, образование и млади Марија Габриел во интервју за програмата „Разбуди се“ на Нова ТВ по повод ...

Опасностa од Бугарското вето

Слободен Печат - 21.11.2020

Впрочем не е проблем што Бугарија го саботира македонското пристапување кон ЕУ, туку проблем е што ЕУ нема желба и начин како да го обесхрабри и спречи вакво однесување на своите полноправни членки.

(ИНТЕРВЈУ) Чепреганов: Бугарија, со негацијата, го потврдува постоењето на македонскиот идентитет и јазик

А1 On - 21.11.2020

Бугарија е наш сосед, членка на Европската унија и треба да биде наш пријател и поддржувач за влезот во ЕУ, а не да става вето и блокада на преговорите и да го попречува европскиот пат на Македонија, вели историчарот Тодор Чепреганов во интервју за ...

Да се направат напори за одржување на првата меѓувладина конференција до декември, ЕУ да го препознае постигнатото на ...

24Инфо - 21.11.2020

Германското претседателство со Европската Унија ќе продолжи да работи на тоа да се одржи прва меѓувладина конференција помеѓу ЕУ и Северна Македонија во декември и треба да се направат напори за остварување на оваа историска одлука на ЕУ.

Сите погледи насочени кон декември , ЕУ да го препознае постигнатото на земјава

Независен - 21.11.2020

Германското претседателство со Европската Унија ќе продолжи да работи на тоа да се одржи прва меѓувладина конференција помеѓу ЕУ и Северна Македонија во декември и треба да се направат напори за остварување на оваа историска одлука на ЕУ.

Пендаровски: Бугарија не може да излезе од времето на Тодор Живков, но решение треба да се бара

МКД - 21.11.2020

Германското претседателство со Европската Унија ќе продолжи да работи на тоа да се одржи прва меѓувладина конференција помеѓу ЕУ и Македонија во декември и треба да се направат напори за остварување на оваа историска одлука на ЕУ.

Да се направат напори за одржување на првата меѓувладина конференција до декември, ЕУ да го препознае постигнатото на ...

Сител - 21.11.2020

Германското претседателство со Европската Унија ќе продолжи да работи на тоа да се одржи прва меѓувладина конференција помеѓу ЕУ и Македонија во декември и треба да се направат напори за остварување на оваа историска одлука на ЕУ.

Во декември уште една шанса

Слободен Печат - 21.11.2020

Германското претседателство со Европската Унија ќе продолжи да работи на тоа да се одржи прва меѓувладина конференција помеѓу ЕУ и Северна Македонија во декември и треба да се направат напори за остварување на оваа историска одлука на ЕУ.

Да се направат напори за одржување на првата меѓувладина конференција до декември, ЕУ да го препознае постигнатото на ...

Либертас - 21.11.2020

Германското претседателство со Европската Унија ќе продолжи да работи на тоа да се одржи прва меѓувладина конференција помеѓу ЕУ и Северна Македонија во декември и треба да се направат напори за остварување на оваа историска одлука на ЕУ.

ЕУ да вложи напори за одржување на првата меѓувладина конференција до декември

CivilMedia - 21.11.2020

Германското претседателство со Европската Унија ќе продолжи да работи на тоа да се одржи прва меѓувладина конференција помеѓу ЕУ и Северна Македонија во декември и треба да се направат напори за остварување на оваа историска одлука на ЕУ.

Да се направат напори за одржување на првата меѓувладина конференција до декември, ЕУ да го препознае постигнатото на ...

Вечер Прес - 21.11.2020

Унијата треба да го препознае она што го постигна земјава во изминатите три и пол години. Ова се пораките што вчера ги упатија високи државни претставници по повод овонеделната бугарска блокада, дека земјава продолжува да работи до последен момент ...

Да се направат напори за одржување на првата меѓувладина конференција до декември, ЕУ да го препознае постигнатото на ...

Кумановски м. - 21.11.2020

Германското претседателство со Европската Унија ќе продолжи да работи на тоа да се одржи прва меѓувладина конференција помеѓу ЕУ и Северна Македонија во декември и треба да се направат напори за остварување на оваа историска одлука на ЕУ.

Адвокатот на Македонците од Бугарија во Стразбур: Софиското вето е промашена тема

Expres - 21.11.2020

Адвокатот Тони Менкиноски, правен застапник на „Македонскиот клуб за Етничка толеранција во Бугарија“, вели дека Бугарија ја има „промашено темата со ветото за Македонија“, зашто воопшто не е во корелација со содржината на критериумите на ЕУ.

Да се направат напори за одржување на првата меѓувладина конференција до декември, ЕУ да го препознае постигнатото на ...

MakPress - 21.11.2020

Германското претседателство со Европската Унија ќе продолжи да работи на тоа да се одржи прва меѓувладина конференција помеѓу ЕУ и Македонија во декември и треба да се направат напори за остварување на оваа историска одлука на ЕУ.

Сите погледи насочени кон декември – ЕУ да го препознае постигнатото на земјава

Нова ТВ - 21.11.2020

Германското претседателство со Европската Унија ќе продолжи да работи на тоа да се одржи прва меѓувладина конференција помеѓу ЕУ и Северна Македонија во декември и треба да се направат напори за остварување на оваа историска одлука на ЕУ.

За Бугарите говор на омраза е и тоа ако речеме дека сме Македонци

Република - 21.11.2020

Професорот Стојко Стојков, копретседател на организацијата ОМИ Илинден Пирин во Република Бугарија, во интервју за Македонско радио истакна дека не е изненаден од ставот на Бугарија за поставување на вето на отпочнувањето на преговорите.

Стојков: Клучно за Бугарија е да се оспори македонскиот јазик, затоа што тоа го негира самото постоење на македонската ...

Нетпрес - 21.11.2020

Професорот Стојко Стојков, копретседател на организацијата ОМИ Илинден Пирин во Република Бугарија во своето интервју за Македонско радио истакна дека не е изненаден од ставот на Бугарија за поставување на вето на отпочнувањето на преговорите.

Професор Стојков: И ако кажеме дека сме Македонци, тоа се смета за говор на омраза против Бугарија

Expres - 21.11.2020

Професорот Стојко Стојков, копретседател на организацијата ОМО Илинден Пирин во Република Бугарија во своето интервју за Македонско радио истакна дека не е изненаден од ставот на Бугарија за поставување на вето на отпочнувањето на преговорите.

Опасностa од бугарското вето

Република - 21.11.2020

Македонците се емотивни луѓе и веројатно тешко го поднесуваат неочекуваниот “ладен туш” на кој беа изложени, неколку дена отткако беа одушевени поради првиот Европски пласман во фудбал, па се до една нова блокада на патот кон членството во ...

Каракачанов ги сруши надежите на Заев: Нема да има датум за почеток на преговорите

PressingTV - 21.11.2020

Постои теоретска можност до крајот на годината прашањето за почеток на преговори со Македонија да биде вратено на агендата, но во реалноста тоа не може да се случи, изјави бугарскиот вицепремиер и министер за одбрана Красимир Каракачанов во ...

Драгаш: После бугарското малтретирање на Македонија, тешко може да се очекува јакнење на вербата во ЕУ

PressingTV - 21.11.2020

Македонците се емотивни луѓе и веројатно тешко го поднесуваат неочекуваниот “ладен туш” на кој беа изложени, неколку дена отткако беа одушевени поради првиот Европски пласман во фудбал, па се до една нова блокада на патот кон членството во ...

За Бугарите говор на омраза е и тоа ако речеме дека сме Македонци

Вечер - 21.11.2020

Професорот Стојко Стојков, копретседател на организацијата ОМИ Илинден Пирин во Република Бугарија, во интервју за Македонско радио истакна дека не е изненаден од ставот на Бугарија за поставување на вето на отпочнувањето на преговорите.

Лешинари

iPortal - 21.11.2020

Нож во грбот друже, веројатно сте го слушнале многупати, му го кажав ова пред некој ден на еден мој пријател во врска со политичката ситуација кај нас предизвикана од она вето од бугарска страна, патем ме праша зошто ме нема одамна да напишам нешто, ...

Бугарски свештеник: Претензиите на Бугарија кон Македонија се без основа

Канал5 - 22.11.2020

Јеромонахот Рафаил, поранешен игумен на манастирот „Свети Николај Мирликијски Чудотворец“ од Кладница во Бугарија, застана во одбрана на Македонија по бугарското вето . „За македонското прашање накратко од мене: 1) Република Македонија е суверена и ...

Бугарски свештеник: Претензиите на Бугарија кон Македонија се без основа

Либертас - 22.11.2020

Бугарски свештеник: Претензиите на Бугарија кон Македонија се без основа Јеромонахот Рафаил, поранешен игумен на манастирот „Свети Николај Мирликијски Чудотворец“ од Кладница во Бугарија, застана во одбрана на Македонија по бугарското вето .

Каракачанов потврди: Нема да има почеток на преговори до крајот на годината

Вечер - 22.11.2020

Постои теоретска можност до крајот на годината прашањето за почеток на преговори со Македонија да биде вратено на агендата, но во реалноста тоа не може да се случи, изјави бугарскиот вицепремиер и министер за одбрана Красимир Каракачанов во ...

Каракачанов: Скопје сака ги поддржиме, а потоа да ни забодат нож во грб

Опсервер - 22.11.2020

Европската Унија има јасно правило што се однесува на сите, а тоа е дека нема влез во Унијата без решавање на спорните билатерални прашања, изјави бугарскиот вицепремиер, Красмир Каракачанов за БТВ. „Скопје нема желба да ги реши овие прашања.

Каракачанов: Скопје сака ги поддржиме, а потоа да ни забодат нож во грб

Вечер - 22.11.2020

Европската Унија има јасно правило што се однесува на сите, а тоа е дека нема влез во Унијата без решавање на спорните билатерални прашања, изјави бугарскиот вицепремиер, Красмир Каракачанов за БТВ. „Скопје нема желба да ги реши овие прашања.

Каракачанов: Скопје сака ги поддржиме, а потоа да ни забодат нож во грб

Н.Македонија - 22.11.2020

Европската Унија има јасно правило што се однесува на сите, а тоа е дека нема влез во Унијата без решавање на спорните билатерални прашања, изјави бугарскиот вицепремиер, Красимир Каракачанов за БТВ. – Скопје нема желба да ги реши овие прашања.

Каракачанов за Македонија: Ние ве поддржуваме, а вие ги уништувате бугарските споменици- ја фалсификувате историјата

Press24 - 22.11.2020

Европската Унија има јасно правило што се однесува на сите, а тоа е дека нема влез во Унијата без решавање на спорните билатерални прашања, изјави бугарскиот вицепремиер, Красмир Каракачанов за БТВ. „Скопје нема желба да ги реши овие прашања.

Каракачанов: Скопје сака ги поддржиме, а потоа да ни забодат нож во грб

24Инфо - 22.11.2020

Европската Унија има јасно правило што се однесува на сите, а тоа е дека нема влез во Унијата без решавање на спорните билатерални прашања, изјави бугарскиот вицепремиер, Красмир Каракачанов за БТВ. „Скопје нема желба да ги реши овие прашања.

Каракачанов: Скопје сака ги поддржиме, а потоа да ни забодат нож во грб

Точка - 22.11.2020

Европската Унија има јасно правило што се однесува на сите, а тоа е дека нема влез во Унијата без решавање на спорните билатерални прашања, изјави бугарскиот вицепремиер, Красмир Каракачанов за БТВ. „Скопје нема желба да ги реши овие прашања.

Професорот Стојков од Бугарија: Клучно за Бугарија е да се оспори македонскиот јазик, затоа што тоа го негира самото ...

Курир - 21.11.2020

Професорот Стојко Стојков, копретседател на организацијата ОМИ Илинден Пирин во Република Бугарија во своето интервју за Македонско радио истакна дека не е изненаден од ставот на Бугарија за поставување на вето на отпочнувањето на преговорите.

„Един народ в две държави – истина или лъжа“, поглед од страна на еден економист – Македонец

Независен - 21.11.2020

Економијата во споредба со историјата е поегзактна наука, има цели бази на секундарни податоци, емпириски индикатори, точни економски варијабли и се уште немаме консензус помеѓу економистите за голем дел од клучните економски прашања – како тогаш ...

Менкиноски: Бугарија ќе мора да го признае македонското малцинство,тоа го бара Стразбур

Канал5 - 21.11.2020

Адвокатот Тони Менкиноски и правен застапник на „Македонскиот клуб за Етничка толеранција во Бугарија“ вели дека Бугарија ја има „промашено темата со ветото за Македонија“, зашто воопшто не е во корелација со содржината на критериумите на ЕУ.

Реакција во „Фајненшл тајмс“: Дипломатијата на Западен Балкан има одеци од советското минато!

Нетпрес - 21.11.2020

Бугарското вето за почеток на преговорите за членство на државава во Европската Унија, во македонската јавност беше примено крајно разочарувачи и навредливо, оосбено што политичкиот врв на Бугарија лицемерно повторуваше дека двете „пријателски ...

Како Русија преку Бугарија виа Македонија го дестабилизира јужното крило на НАТО

Слободен Печат - 21.11.2020

Кога шефицата на бугарската дипломатија Екатерина Захариева кажа дека освен постоечките бугарски барања поврзани со идентитетот, Северна Македонија мора да се откаже и од “славењето на Тито” доколку сака да влезе во Европската унија, бугарските ...

Османи и во 2019 беше убеден дека ќе се започнат преговорите со ЕУ: Во тогашната изјава за прв пат дури го откри и ...

Курир - 21.11.2020

На новинарското прашање дали е реално на 17 октомври Европскиот совет да даде зелено светло за почеток на преговорите на Македонија со Европската унија, уште минатата година сегашниот министер за надворешни работи Бујар Османи изјави дека очекува ...

Влегуваат ли во сферата на криминал испорачаните бугарски уцени?

Н.Македонија - 21.11.2020

Апсурдните барања со кои Бугарија го аргументира ветото за почеток на пристапните преговори на Македонија ја ставија Европската Унија на тенок мраз. Прво од аспект на самата процедурална форма, бидејќи под превезот на консензуалното одлучување се ...

Каракачанов потврди: Нема да има почеток на преговори до крајот на годината

Република - 21.11.2020

Постои теоретска можност до крајот на годината прашањето за почеток на преговори со Македонија да биде вратено на агендата, но во реалноста тоа не може да се случи, изјави бугарскиот вицепремиер и министер за одбрана Красимир Каракачанов во ...

Да се направат напори за одржување на првата меѓувладина конференција до декември, ЕУ да го препознае постигнатото на ...

Опсервер - 21.11.2020

– Германското претседателство со Европската Унија ќе продолжи да работи на тоа да се одржи прва меѓувладина конференција помеѓу ЕУ и Северна Македонија во декември и треба да се направат напори за остварување на оваа историска одлука на ЕУ.

Бугарскиот пристап е опасен за демократијата, регионот и за ЕУ

Н.Македонија - 21.11.2020

Бугарија го блокира почетокот на пристапните преговори на Македонија со Европската Унија, аргументирајќи го ветото со непочитување на Договорот за добрососедство од македонска страна, поточно барајќи од земјава да го признае бугарскиот корен на ...

Гаранции за легитимирање на криминалот

Н.Македонија - 21.11.2020

По петнаесет години минати во чекалницата на ЕУ, по големи (сѐ уште) контроверзни политички одлуки за надминување на грчкото вето, по тригодишно лицемерно добрососедство од Бугарија што се претвори во вето за Македонија, за почеток на преговорите за ...