TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Адеми: ДУИ останува на својата позиција – уставни измени се услов за Влада

ТВ21 - 10.05.2024

Неопходни се уставни измени и ДУИ останува на главниот став искажан пред изборите, дека нема формирање Влада без уставни измени. Ова го изјави Арбр Адеми од ДУИ, по средбата што се одржа во Речица, пренесува ТВ21. „Секако дека ова е неопходно.

ДУИ очекува над 20 пратеници: „Имаме повеќе од 30.000 гласови предност пред опозицијата“

Макфакс

ДУИ очекува над 20 пратеници: „Имаме повеќе од 30.000 гласови предност пред опозицијата“

Опсервер

ДУИ очекува над 20 пратеници: Имаме повеќе од 30.000 гласови предност пред опозицијата

Скопје инфо

ДУИ очекува над 20 пратеници: „Имаме повеќе од 30.000 гласови предност пред опозицијата“

Точка

ДУИ очекува над 20 пратеници – нема зурли и тапани Мала Речица

Фокус

ДУИ очекува над 20 пратеници – во Мала Речица нема прослава

Либертас

Изборните резултати се одраз на незадоволство на електоратот од сегашната состојба на државата, сметаат аналитичарите

Глас на Америка - 10.05.2024

Резултатите од парламентарните и претседателски избори во Северна Македонија на кои СДСМ доживеа голем пораз, за аналитичарите се очекувани. За Ивица Боцевски тоа е така, поради „преголемите промени за крупни национални прашања, посебно во ...

Oд 19 пратеници на Европскиот фронт – само 10 се на ДУИ, Мицкоски очекува мнозинство од 61 пратеник

Алфа

Конечни резултати на ДИК, Сиљановска претседателка, ВМРО-ДПМНЕ победник, СДСМ со најголем пораз во историјата

МКД

(Видео) ДИК ги соопшти првичните официјални резултати од Претседателските и Парламентарните избори

Макфакс

Кои имиња ги пополнија собраниските фотелји – анализа на Телма на освоените мандати

Телма

ВМРО-ДПМНЕ 58, ДУИ 19, СДСМ 18 Левица и ЗНАМ ќе имаат по 6 пратеника во новиот парламент

Канал5

До крајот на мај нов собраниски состав, нова Влада во јуни

Вечер Прес

360 степени 24 Вести 360 степени 360 степени МКД 360 степени 360 степени Фактор

Пресек на изборните резултати

Н.Македонија - 10.05.2024

Во вториот круг од седмите претседателски избори во Република Македонија, Гордана Силјановска-Давкова освои 308.632 гласа повеќе од противкандидатот Стево Пендаровски, според последните податоци од Државната изборна комисија (ДИК).

Од 19 пратеници на „Европскиот фронт“ само десет се на ДУИ

360 степени

„Европскиот фронт“ во битката за пратенички мандати со „Вреди“ – најубедлив во „петката“

360 степени

Сите се прогласија за победници во албанскиот блок, но кој ќе биде иден партнер во Владата?

Телма

„Тројката“ и „четворката“ ѝ носат речиси половина од пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ и ДУИ изедначени во „петката“

360 степени

Левица со повеќе гласови од ЗНАМ, трета во македонскиот блок

еМагазин

Обработени скоро сите гласови: ЗНАМ со уште еден пратеник

Кумановски м.

Локално Zoom Бриф 365 MakPress Н.Македонија МКД Frontline

Тежината на гласот, не е иста во сите единици

Во Центар - 10.05.2024

Недостатокот на рамнотежа меѓу изборните единици создава нефер однос меѓу политичките партии и мандатите што произлегуваат од изборите. Формулата која ги одредува мандатите се заснова на бројот на гласачи во изборната единица и одѕивот, така што ...

ВИЦЕПРЕМИЕРОТ ЗА ЕВРОПСКИ ПРАШАЊА БОЈАН МАРИЧИЌ НЕ УСПЕА ДА СТАНЕ ПРАТЕНИК, ВО ПРВАТА ИЗБОРНА ЕДИНИЦА СДСМ ДОБИ САМО ТРОЈЦА ПРАТЕНИЦИ

Сакам да кажам

Пратеник во ИЕ6 се станува со 6 662 гласови, во ИЕ1 со 9 018

Frontline

Пратеник во ИЕ6 се станува со 6.662 гласови, во ИЕ1 со 9.018

Курир

Пратеник во ИЕ6 се станува со 6 662 гласови, во ИЕ1 со 9 018

Нова ТВ

Пратеник во ИЕ6 се станува со 6662 гласови, во ИЕ1 со 9018: Како ќе изгледаше распределбата на мандати ако беше една изборна единица?

Lider

НАЈМАЛКУ ГЛАСОВИ ЗА ПРАТЕНИК СЕ ПОТРЕБНИ ВО ИЕ6, А НАЈМНОГУ ВО ИЕ1 Еве колку „чини“ место во Собранието според Донтовиот модел

+инфо

А1 On Н.Македонија Република Независен Press24 365 Пулс24 Рацин

(ВИДЕО) Ги изгубија изборите од „Европски фронт“, но „Вреди“ славеа на плоштадите во Тетово и Скопје

360 степени - 09.05.2024

Коалицијата „Вреди“ на изборите освои 13 пратеници, што е значително помалку од коалицијата „Европски фронт“ предводена од ДУИ која освои 19 мандати. Сепак, токму коалицијата на опозициските партии на Албанците беше таа што ги запоседна плоштадите ...

Европскиот фронт 19 мандати, Вреди 13 – околу 30 илјади гласови разлика меѓу двете коалиции

ТВ21

Адеми: Имаме над 30 илјади гласа повеќе од „Вреди“, очекуваме повеќе од 20 пратенички места

360 степени

Адеми: Европскиот фронт има над 30 илјади гласови повеќе од „Вреди“

Бриф

Изборна единица 6: Мртва трка помеѓу Европски фронт и Вреди

Слободен Печат

Адеми: Европскиот фронт ќе има над 20 пратеници

Скопје1

Адеми: Европскиот фронт има над 30 илјади гласови повеќе од „Вреди“

А1 On

Либертас MakPress Н.Македонија Zoom 365 Пулс24 Независен