TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ залудно форсира фингиран попис

Канал5 - 03.03.2021

ВМРО-ДПМНЕ нема да дозволи местенки и политички пазарења. СДСМ повторно докажува дека не им се важни граѓаните на Република Македонија. Покрај собраните над 100.000 потписи против законот за попис, СДСМ продолжува со намерата за реализација на ...

ВМРО-ДПМНЕ поднесе Предлог-закон за престанување на важење на Законот за попис

Фокус

ВМРО-ДПМНЕ стрела во пописот, за да ја „убие“ Владата

Независен

ВМРО-ДПМНЕ поднела предлог закон за поништување на Законот за попис

Р.С.Европа

Василевска: ВМРО-ДПМНЕ нема да биде нем набљудувач на овој фингиран попис, поднесовме Предолг закон за престанување на важењето на Законот за попис

Курир

ВМРО-ДПМНЕ поднесе Предолг-закон за престанување на важењето на Законот за попис

Нетпрес

ВМРО-ДПМНЕ поднесе предлог-закон за укинување на пописот

Н.Македонија

Press24 Скопје инфо Акцент Опсервер Република ТВ21 Слободен Печат PressingTV

Петковски: Дијаспората треба да биде дел од пописот

Фокус - 03.03.2021

Ако дијаспората ја помага финансиската моќ на државата, тогаш логиката е да бидат дел од пописот, смета лидерот на НСДП Тито Петковски. -Тие учествуваат на еден начин во земјата и сакаат да видат како се трошат нивните пари – вели Петковски на ТВ 24.

Петковски: Ако дијаспората ја помага државата, тогаш логиката е да биде дел од пописот

Локално

Петковски за дијаспората: Ако финансиски не ја помагаат државата логиката е да не бидат дел од пописот

Press24

ВМРО-ДПМНЕ во Собранието поднесе предлог за поништување на Законот за попис

360 степени - 03.03.2021

Опозицијата бара итна и неодложна седница за законот што го подготви, за за кој собираше и граѓански потписи ВМРО-ДПМНЕ го поднесе денеска во Собранието предлог-законот за поништување на Законот за попис, според кој веќе се спроведува првата фаза од ...

ВМРО-ДПМНЕ поднесе предлог-закон за престанување на важење на законот за попис

Канал5

ВМРО-ДПМНЕ поднесе предлог закон за престанување на важење на законот за попис

24 Вести

Владата го усвои Протколот за непречено спроведување на пописот

ТВ21

Владата го усвои Протколот за безбедно спроведување на пописот

Независен

ВМРО-ДПМНЕ поднесе Предлог за стопирање на пописот по итна постапка

+инфо

ВМРО-ДПМНЕ поднесе Предлог за стопирање на пописот по итна постапка

Нетпрес

24Инфо CivilMedia Expres

АА и Алтернатива нема да го поддржи законот за поништување на Законот за попис на ВМРО-ДПМНЕ

Опсервер - 03.03.2021

Пратеничката група на Алијанса на Албанците и Алтернатива денеска реагираше дека прашалникот за попишување на дијаспората не е во согласност со членот 34 од Законот за попис во врска со употребата на јазикот.

Снопче: Дваесет години сме без попис и ние сме смешна држава пред очите на светот

Локално

АА и Алтернатива нема да го поддржи законот за поништување на Законот за попис на ВМРО-ДПМНЕ

Сител

На Алијанса и Алтернатива им пречи што некои од прашањата во регистрацијата на дијаспората биле на македонски јазик

Република

АА и Алтернатива нема да го поддржи законот за поништување на Законот за попис на ВМРО-ДПМНЕ

Телма

АА и Алтернатива нема да го поддржи законот за поништување на Законот за попис на ВМРО-ДПМНЕ

24Инфо

АА и Алтернатива нема да го поддржи законот за поништување на Законот за попис на ВМРО-ДПМНЕ

Независен

PressingTV Слободен Печат Канал5 +инфо Либертас 360 степени Нова ТВ МКД

Петровска: Законот за поништување на законот за попис на ВМРО-ДПМНЕ е политичка манипулација

Опсервер - 03.03.2021

– Пратеничката група на СДСМ смета дека денеска поднесениот Предлог закон за поништување на Законот за попис, по итна постапка од страна на ВМРО-ДПМНЕ, претставува обид за политичка манипулација и дека тоа не може да влијае на процесот на попишување.

Петровска: Законот за поништување на пописот на ВМРО-ДПМНЕ е политичка манипулација

Фокус

Петровска: Законот за поништување на законот за попис на ВМРО-ДПМНЕ е политичка манипулација

Независен

Петровска: Законот за поништување на законот за попис на ВМРО-ДПМНЕ е политичка манипулација

Канал5

Петровска: Законот за поништување на законот за попис на ВМРО-ДПМНЕ е политичка манипулација

Frontline

Петровска: Законот за поништување на законот за попис на ВМРО-ДПМНЕ е политичка манипулација

24Инфо

Петровска: Законот за попис кои денеска го поднесоа ВМРО-ДПМНЕ е само уште еден обид за манипулација

Press24

iPortal МКД Нова ТВ MakPress

Национален Блок „Не отворам врата“: Скандал, податоците од пописот првин одат во Софија а после во Скопје – не се ...

Скопје1 - 03.03.2021

Националниот Блок „Не отворам врата“ македонскиот народ и државјаните на Република Македонија изразуваат силна шокираност од најновата информација дека бугарска фирма со своја електронска апликација ги попишува нашинците во странство, се вели во ...

„Не отворам врата“: Скандал - податоците од пописот прво одат во Бугарија па потоа во Македонија

Press24

Соопштение на ОМД за пописот на населението во Македонија

Опсервер

Влада: Усвоен здравствениот протокол за непречено спроведување на Пописот

24 Вести - 02.03.2021

На предлог на Комисијата за заразни болести, Владата денеска го усвои Протоколот за превентивни мерки при спроведување на Пописот на населението, домаќинствата и становите 2021 година кој ќе предвидува мерки во сите три фази на пописот, односно во ...

Усвоен здравствениот протокол за спроведување на пописот

Локално

Усвоен здравствениот протокол за непречено спроведување на Пописот

Скопје1

Мерки во три фази: Владата го усвои здравствениот протокол за спроведување на Пописот

Курир

Усвоен здравствениот протокол за спроведување на пописот

Press24

Усвоен здравствениот протокол за непречено спроведување на пописот

Република

Владата го усвои здравствениот протокол за спроведување на Пописот

Либертас

Точка Н.Македонија Вечер Прес +инфо 360 степени

Од 50-та седница на Владата: Усвоен Планот за борба против корупцијата; Усвоен здравствениот протокол за непречено ...

Бриф - 02.03.2021

Владата на Република Северна Македонија на денешната 50-та седница ги разгледа и Планот и мерките за борба против корупција. Планот за борба против корупцијата е подготвен врз основа на сите препораки и предлози од надлежни институции, невладини ...

Што одлучи Владата на 50-тата седница?

Кајгана

Владата го одобри предлог законот за прогласување на дел од Шар Планина за заштитено подрачје

МКД

Владата ја одржа 50-та седница

Опсервер

Заврши денешната владината седница – Донесени се важни одлуки

Скопје24

Милошоски: Нефункционалноста на електронскиот систем е доказ дека пописот е сомнителен

Канал5 - 02.03.2021

По однос на нефункционалноста на електронскиот систем за попишување, сметаме дека тоа е само еден показател колку овој попис ќе биде неверодостоен и колку власта не е спремна да го спроведе овој попис, изјави пратеникот и член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ, ...

Милошоски: Нефункционалноста на електронскиот систем за попишување е доказ дека пописот е сомнителен

Сител

Милошоски: Нефункционалноста на електронскиот систем за попишување е доказ дека пописот е сомнителен, директорот на ДЗС треба да сноси кривична одговорност

24Инфо

Милошоски: Нефункционалноста на електронскиот систем за попишување е доказ дека пописот е сомнителен

MakPress

Милошоски: Нефункционалноста на електронскиот систем за попишување е доказ дека пописот е сомнителен

PressingTV

Милошоски: Нефункционалноста на електронскиот систем за попишување е доказ дека пописот е сомнителен, директорот на ДЗС треба да сноси кривична одговорност

Курир

Милошоски: Симовски да не им се заканува на граѓаните, тој е одговорен за функционалноста на системот

Нетпрес - 02.03.2021

Нашата порака до директорот на Државниот завод за статистика, Апостол Симовски, е да не се заканува со затворски казни кон граѓаните, туку самиот да размисли според член 41 во Законот за попис, кој вели дека директорот е лично и кривично одговорен ...

Левков: За пропустите во платформата за попис не е виновен народот

Алсат-М - 02.03.2021

Миле Левков, од опозициската ВМРО-ДПМНЕ во своето вечерашно гостување во емисијата „200“ на Алсат оценува дека пописот кој вчера започна за иселениците е компромитиран уште пред да почне активно да се спроведува.

Левков: ВМРО-ДПМНЕ ниту повикува ниту апелира на бојкот на пописот

Алсат-М

Милошоски: Симовски да не им се заканува на граѓаните, оти лично тој е одговорен за функционалноста на системот

+инфо - 02.03.2021

Излегува дека овој нефункционален систем којшто видовме дека некои граѓани успеале да го пробијат не е вина на граѓаните, туку е вина на самиот директор кој потрошил државни пари за неефикасен систем којшто ќе даде неверодостојни податоци, вели ...

Заев: Со попишување на лица од територијата на земјава, не може да биде нарушен процесот на попишување на дијаспората

Локално - 02.03.2021

Со попишување на лица од територијата на земјава, не може да биде нарушен процесот на попишување на дијаспората, со оглед на тоа што системот и компарацијата на податоците со дата базите ќе го откријат и понитат тоа, посочи премиерот Зоран Заев во ...