TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Вучиќ: Дијалогот ќе продолжи кога Приштина ќе ги повлече противправните мерки

Фокус - 08.11.2018

Српскиот претседател Александар Вучиќ по состанокот во Брисел со шефицата на европската дипломатија Федерика Могерини, која посредува во дијалогот помеѓу Белград и Приштина и косовскиот претседател Хашим Тачи, изјави дека дијалогот ќе продолжи кога ...

Дијалогот Белград-Приштина без напредок, Вучиќ бара „повлекување на противправните одлуки“

А1 On - 08.11.2018

Новата рунда преговори помеѓу Белград и Приштина за нормализација на односите на двете земји не донесе напредок. Српскиот претседател Александар Вучиќ смета дека не може да се продолжи додека Косово не ги повлече воведените царини врз увозот на ...

Вучиќ: Дијалогот ќе продолжи по укинување на противправните мерки на Приштина

А1 On - 08.11.2018

Српскиот претседател Александар Вучиќ вечерва изјави дека дијалогот со Приштина ќе продолжи откако косовските власти ќе ги повлечат противправните мерки. – Дијалогот со Приштина ќе продолжи откако Приштина ќе ги повлече противправните одлуки, изјави ...

Вучиќ индиректно призна дека Србија нема суверенитет во Косово

Канал5 - 08.11.2018

Српскиот претседател Александар Вучиќ денеска индиректно призна дека Србија нема суверенитет во Косово и изјави дека го погодило ,,лошото мешање” на Српската православна црква во политиката.

Во Брисел нов состанок на Могерини со Вучиќ и Тачи

Макфакс - 08.11.2018

Доцна вечерва во Брисел започна новиот состанок на шефицата на европската дипломатија Федерика Могерини со претседателот на Србија, Александар Вучиќ и претседателот на Косово, Хашим Тачи, во рамки на дијалогот за нормализирање на односите меѓу ...

Заврши разговорот Белград-Приштина во Брисел, Вучиќ бара Косово да ги повлече противправните одлуки

ТВ21 - 08.11.2018

Високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини имаше разговори со претседателот на Србија Александар Вучиќ и одделно со косовскиот претседател Хашим Тачи.

Вучиќ и Тачи во Брисел во потрага по компромис

А1 On - 08.11.2018

Косовскиот и српскиот претседател пристигнаа во Брисел за нова рунда преговори во рамки на дијалогот Белград – Приштина за нормализација на односите под покровителство на високата претставничка за надворешни работи на ЕУ, Федерика Могерини.

Александар Вучиќ и Хашим Тачи се состанаа денеска во Брисел

Алсат-М - 08.11.2018

Во рамките на разговорите за нормализирање на односите меѓу Косово и Србија, двајцата претседатели Александар Вучиќ и Хашим Тачи се состанаа денеска во Брисел. Во пресрет на средбата Вучиќ изјави дека позицијата на Србија е тешка.

Хоџај повикува на бојкот на српски производи

А1 On - 08.11.2018

Косовскиот вицепремиер Енвер Хоџај ги повика граѓаните да ги бојкотираат српските производи колку што е можно повеќе и да купуваат стоки произведени во Косово. Хоџај изјави дека дополнителниот данок од 10 отсто наметнат од владата во Приштина за ...

Хрватска е против промена на границата меѓу Косово и Србија

+инфо - 08.11.2018

Хрватска не ја поддржува идејата за корекција на границата меѓу Косово и Србија, затоа што не верува дека тоа ќе придонесе за стабилноста на регионот, изјави хрватската амбасадорка во Приштина Марија Капитановиќ во интервју за весникот „Зери“.

Харадинај: Таксите за српските производи може уште да се зголемуваат

А1 On - 08.11.2018

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај порача денеска дека, и покрај критиките од Европската унија, Владата нема да ја повлече одлуката за зголемување на таксите за увоз на производи од Србија и Босна и Херцеговина.

Харадинај го советува Тачи да размисли дали треба да го продолжи дијалогот со Србија

А1 On - 08.11.2018

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај смета дека претседателот Хашим Тачи „би било добро да размисли“ дали треба да продолжат преговорите со Србија, се додека, како што рече, агендата на неговата држава зависи од расположението на другата страна, јави ...

Вучиќ за изјавата на Тачи: Подобро е сто години да разговараме, отколку еден ден да војуваме

МКД - 08.11.2018

Пред заминувањето за Брисел, каде ќе се сретне со косовскиот претседател Хашим Тачи, претседателот на Србија Александар Вучиќ во Хелсинки порача дека ниту е исплашен, ниту провоцира. На прашањето за коментар на изјавата на претседателот на Косово ...

Британскиот амбасадор во Приштина тврди дека некои земји го повлекле признавањето на Косово

А1 On - 08.11.2018

Амбасадорот на Велика Британија во Косово Руаири О’Конел изјави денеска дека, и покрај тоа што косовското Министерство за надворешни работи го тврди спротивното, сепак некои земји го повлекле признавањето на Косово, јави дописникот на МИА од ...

Приштина го провоцира Белград со повисоки царини

Н.Македонија - 08.11.2018

Владата на Косово за 10 отсто ги зголеми царинските давачки за стоките што потекнуваат од Србија и од Босна и Херцеговина. Официјален Белград веднаш реагираше со одлука за прекинување на дијалогот со Приштина, додека Европската Унија побара од ...

Вучиќ: Ме погодува лошото мешање на СПЦ во политиката за Косово

+инфо - 08.11.2018

По повод синоќешното соопштение на Соборот на Српската православна црква (СПЦ) дека „по никоја цена не смее да се доведе во прашање целосниот суверенитет и интегритет на Србија во Косово“, српскиот претседател Александар Вучиќ изјави дека го ...

Хрватска е против промена на границите меѓу Косово и Србија

А1 On - 08.11.2018

Хрватска не ја поддржува идејата за корекција на границата меѓу Косово и Србија, затоа што не верува дека тоа би придонело за стабилноста на регионот, изјави хрватската амбасадорка во Приштина Марија Капитановиќ во интервју за весникот „Џери“.

„Вечерњи новости“: САД ја „минираат“ офанзивата на Белград

А1 On - 08.11.2018

Во пресрет на посетата на српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ на Гренада, минатата недела, на земјите од Карибите, им биле дадени „насоки“ од Стејт департментот за тоа каков став треба да заземат, што подразбира и поддршка за ...

Вучиќ ја искритикува Српската православна црква поради Косово

Мета - 08.11.2018

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ изјави денеска дека е засегнат од „лошто мешање“ на Српската православна црква (СПЦ) во политиката за Косово, јавува дописничката на „Мета“ од Белград.

Вечерва продолжува дијалогот помеѓу Белград и Приштина во Брисел

Макфакс - 08.11.2018

Во Брисел вечерва под посредништво на Европската Унија ќе продолжат разговорите помеѓу Белград и Приштина, а претседателите на Србија и Косово, Александар Вучиќ и Хашим Тачи пред состанокот ќе остварат одвоени средби со шефицата на дипломатијата, ...

Тачи: Порадо би водел дијалог со ѓаволот отколку со Вучиќ

Тера - 08.11.2018

Претседателот на Косово Хашим Тачи изјави синоќа, пред денешното продолжување на дијалогот со Србија, дека порадо би водел дијалог „со ѓаволот отколку со претседателот на Србија Александар ...

Тачи: Предпочитам да преговарам со ѓаволот, отколку со Вучиќ

Стандард - 08.11.2018

Претседателот на Косово, Хашим Тачи потврди пред приштинските медиуми дека средбата во Брисел со српскиот колега Александар Вучиќ ќе се одржи, но истакна дека би претпочитал да води преговори со Ѓаволот, отколку со него.

Тачи: Порадо би водел дијалог со ѓаволот отколку со Вучиќ

МКД - 08.11.2018

Претседателот на Косово Хашим Тачи изјави синоќа , пред денешното продолжување на дијалогот со Србија, дека порадо би водел дијалог „со ѓаволот отколку со претседателот на Србија Александар Вучиќ“.

Дачиќ: Цело раководство на Косово веќе е во Интерпол – на потерници

МКД - 07.11.2018

Откако објави дека уште една држава го повлекла прзнавањето на Косово, шефот на српската дипломатија Ивица Дачиќ изјави дека целиот државен врв на Приштина е на потерници на Интерпол. Зборувајќи за можноста Косово да стане член на таа меѓународна ...

Шпанија го забрани косовското знаме

МКД - 07.11.2018

Каратисти од Косово на Светското првенство во карате во Мадрид учествуваат без државни обележја. Знамето го нема ни во спортската сала, јавуваат косовските медиуми. Како што пишува Коха диторе, шпанската влада која остро се противи на независноста ...

Шпанија го забранила знамето на Косово

Канал5 - 07.11.2018

Каратистите од Косово на Светското првенство во карате во Мадрид учествуваат без државните обележја. Знамето го нема ниту во спортската сала, пренесуваат косовските медиуми. Имено, како што пишува „Коха диторе“, шпанската Влада, која остро се ...

Вучиќ и Тачи сепак утре се среќаваат во Брисел

Канал5 - 07.11.2018

И покрај острите вчерашни рекации од Белград и најавата за прекин на преговорите со Приштина по зголемувањето на увозните царини од косовската Влада , утре продолжува дијалогот меѓу Вучиќ и Тачи.

Тачи: Попрво би водел дијалог со ѓаволот отколку со Вучиќ

Макфакс - 07.11.2018

Претседателот на Косово, Хашим Тачи, пред продолжението на дијалогот со Србија изјави дека попрво би водел дијалог со ѓаволот отколку со српскиот претседател, Александар Вучиќ. Во интервју за приштинската агенција „Косовапрес“, Тачи ги оцени како ...

Вучиќ не очекува напредок на преговорите во Брисел во рамки на дијалогот со Косово

Локално - 07.11.2018

Српскиот претседател Александар Вучиќ не очекува голем напредок во преговорите со косовскиот претседател Хашим Тачи утре во Брисел, со посредство на високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини.

Вучиќ и Тачи утре на средба во Брисел

Р.С.Европа - 07.11.2018

Српскиот и косовскиот претседател, Александар Вучиќ и Хашим Тачи утре ќе остварат средба во Брисел на највисоко ниво и со посредство на шефицата на европската дипломатија Федерика Могерини, соопшти Службата за надворешни работи на ЕУ.

Федерика Могерини, утре ќе ги пречека Хашим Тачи и Александар Вучиќ.

Алсат-М - 07.11.2018

Шефицата за надворешна политика на Европската унија, Федерика Могерини, утре во Брисел ќе ги пречека косовскиот и српскиот претседател, Хашим Тачи и Александар Вучиќ. “На средбата, двајцата лидери се очекува да ја потврдат својата подготвеност за да ...

Еве за што ќе разговараат Вучиќ и Тачи на утрешниот состанок во Брисел

MTM - 07.11.2018

Претседателите на Србија и Косово, Александар Вучиќ и Хашим Тачи, утре во Брисел би требало да се договорат за тоа што ќе се дискутира во следните рунди на дијалогот Белград-Приштина. Меѓутоа, на состанокот Вучиќ-Тачи, не се очекуваат важни ...

Тачи: Попрво би седнал да разгоаварам со еден ѓавол одошто со Вучиќ

Независен - 07.11.2018

Претседателот на Косово Хашим Тачи потврди дека утре во Брисел ќе се одржи нова рунда преговори меѓу Косово и Србија и рече дека очекува тешка средба со неговиот српски колега Александар Вучиќ.

Дачиќ: „Цело раководство на Косово е во Интерпол, на потерница“

А1 On - 07.11.2018

Откако беше објавено дека уште една држава го повлекла признавањето на Косово, шефот на српската дипломатија изјави дека „целото раководство на Приштина е на потерници на Итерпол“. Говорејќи за можноста Косово да стане член на таа меѓународна ...

ЕК: Косово да ги повлече царините кон Србија и Босна

А1 On - 07.11.2018

По одлуката на косовската Влада да ги зголеми царините за производи од Србија и Босна и Херцеговина за десет отсто, Европската комисија денеска побара итно објаснување и повлекување на мерката, јави дописничката на МИА од Брисел.

„Косовската влада со царините ги казнува сопствените граѓани“

Deutsche Welle - 07.11.2018

Бројни реакции на одлуката на одлуката на косовската влада за воведување казнени царини за производи од Србија и БиХ, критики и од Приштина. Косовската влада вчера реши да воведе казнени царини од 10 проценти за различни увезувани производи од ...

Дијалогот Белград-Приштина без напредок, Вучиќ бара „повлекување на противправните одлуки“

Локално - 08.11.2018

Новата рунда преговори помеѓу Белград и Приштина за нормализација на односите на двете земји не донесе напредок. Српскиот претседател Александар Вучиќ смета дека не може да се продолжи додека Косово не ги повлече воведените царини врз увозот на ...

Минатото треба да остане минато, порача Себастијан Курц

Н.Македонија - 07.11.2018

Денес пред посетата на Косово, австрискиот канцелар Себастијан Курц за време на одвоените средби со српскиот претседател Александар Вучиќ и српската премиерката Ана Брнабиќ соопшти дека приемот на Србија во ЕУ е возможен само доколку Белград и ...

Белград-Приштина, ситуацијата мирна, но со тензии, смета Гутераш

MTM - 07.11.2018

Генералниот секретар на Обединетите нации Антонио Гутереш во најновиот извештај за Косово ја поздрави одлучноста на Белград и Приштина преку дијалог да дојдат до нормализација на односите, но предупреди дека во изминатите три месеци биле забележани ...

Дачиќ: Зголемување на таксите не е прашање за Србија, туку за меѓународната заедница

Алфа - 07.11.2018

Едностраната одлука на властите во Приштина за зголемување на царините за артикли од Србија и од Босна и Херцеговина повеќе не е прашање за Србија, туку за меѓународната заедница – дали воопшто ќе го испочитува принципот за кој говорат, изјави шефот ...

Трговска војна помеѓу Србија и Косово во пресрет на новата рунда дијалог во Брисел

Мета - 07.11.2018

Одлуката на владата на Косово да го зголеми данокот на увоз на роба од Србија и Босна и Херцеговина за 10 отсто, предизвика критики од Белград кој побара итна реакција на меѓународната заедница, во очи на новата рунда дијалог со Приштина која е ...

Вучиќ: Дијалогот ќе продолжи по укинување на противправните мерки на Приштина

Н.Македонија - 08.11.2018

Српскиот претседател Александар Вучиќ вечерва изјави дека дијалогот со Приштина ќе продолжи откако косовските власти ќе ги повлечат противправните мерки. – Дијалогот со Приштина ќе продолжи откако Приштина ќе ги повлече противправните одлуки, изјави ...

Завршија разговорите Белград-Приштина, наредните неизвесни

24Инфо - 08.11.2018

Во Брисел вечерва завршија разговорите во рамки на дијалогот Белград и Приштина во кои посредува Европската унија. Високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Федерика Могерини имаше разговори со претседателот на Србија, ...

Шпанија им забранила на каратистите од Косово да го користат државното знаме

Макфакс - 07.11.2018

Каратистите од Косово на Светското првенство во карате во Мадрид учествуваат без државни обележја. Знамето го нема во спортската сала, пренесуваат медиумите од Приштина. Како што пишува „Коха дикторе“, шпанската влада која остро се противи на ...

Могерини ги повика Тачи и Вучиќ на состанок

Макфакс - 07.11.2018

Високата претставничка на Европската Унија за надворешна политика и безбедност, Федерика Могерини ги повика на претседателите на Србија и Косово, Александар Вучиќ и Хашим Тачи, утре да присуствуваат на состанок.

Состанок на Вучиќ и Тачи утре во Брисел

Независен - 07.11.2018

Состанок на највисоко ниво меѓу Белград и Приштина ќе биде одржан утре, 8 ноември во Брисел, со посредство на шефицата на европската дипломатија Федерика Могерини, соопшти Службата за надворешни работи на ЕУ.

Вучиќ и Тачи на средба во Брисел

Р.С.Европа - 08.11.2018

Косовскиот и српскиот претседател Хашим Тачи и Александар Вучиќ пристигнаа во Брисел за нова рунда преговори во рамки на дијалогот Белград – Приштина за нормализација на односите под покровителство на високата претставничка за надворешни работи на ...

Хоџај повикува на бојкот на српски производи

Вечер - 08.11.2018

Косовскиот вицепремиер Енвер Хоџај ги повика граѓаните да ги бојкотираат српските производи колку што е можно повеќе и да купуваат стоки произведени во Косово. Хоџај изјави дека дополнителниот данок од 10 отсто наметнат од владата во Приштина за ...

Хрватска се противи на промена на границата меѓу Косово и Србија

Стандард - 08.11.2018

Хрватска не ја поддржува идејата за корекција на границата меѓу Косово и Србија, бидејќи не верува дека тоа би придонело за стабилноста во регионот, рече хрватскиот амбасадор во Приштина, Марија Капитановиќ во интервју за весникот „Зери“.

Харадинај: Таксите за српските производи може уште да се зголемуваат

Курир - 08.11.2018

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај порача денеска дека, и покрај критиките од Европската унија, Владата нема да ја повлече одлуката за зголемување на таксите за увоз на производи од Србија и Босна и Херцеговина, јави дописникот на МИА од Приштина.