TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Г-20: Вакцината ќе биде достапна за секого, а сиромашните ќе можат да ја купат

Локално - 21.11.2020

Лидерите на Групата 20 најиндустриски развиени земји ќе се обврзат дека ќе плаќаат за фер дистрибуција на вакцини за коронавирус, лекови и тестови низ целиот свет за да ги стават достапни на посиромашните земји.

Околу милион луѓе ја примиле кинеската експериментална вакцина: За сега нема негативни ефекти?

Во Центар - 21.11.2020

„Синофарм“ ја спроведе третата фаза на клинички испитувања Скоро милион луѓе досега ја примиле експерименталната вакцина изработена од кинеската фармацевтска компанија „Синофарм“ како дел од програмата за итни случаи одобрена од кинеската влада и ...

Путин на Г20: Светот е во поголема криза отколку за време на Големата депресија!

Во Центар - 21.11.2020

Рускиот претседател Владимир Путин за време на својот говор на самитот на Г20 рече дека светот е во невиден проблем, дека во 2020 година, човештвото се соочи со криза поголема од онаа за време на Големата депресија.

Граѓаните чекаат со недели за да се вакцинираат против сезонскиот грип

Алсат-М - 21.11.2020

Вакцината за сезонски грип останува привилегија само за ранливите категории. Ова значи дека веќе нема да има вакцини од 800 денари, бидејќи 2.500 комерцијални вакцини се потрошени уште првиот ден.

Експерименталната вакцина во Кина ја примија околу милион луѓе

Канал5 - 21.11.2020

Србија е пред целосен карантин откако тамошните власти донесоа нови ригорозни мерки поради зголемиот број на заразени од вирусот. Милион граѓани веќе ја примиле експерименталната вакцина против коронавирусот на кинескиот фармацевтски гингант ...

Матичните лекари во Куманово бараат повеќе дневни термини за вакцинација од сезонски грип

Сакам да кажам - 21.11.2020

Матичните лекари од Куманово бараат повеќе дневни термини за вакцина на сезонски грип, бидејќи сегашните четириесетина не се доволни за потребите на нивните пациенти. Тие се жалат дека термините ги чекаат по цел ден, а кога ќе ги пушта се ...

Путин: Русија е подготвена да обезбеди вакцина за други земји

Опсервер - 21.11.2020

Рускиот претседател Владимир Путин денеска им порача на лидерите на Г20 дека Русија е подготвена да ја обезбеди својата вакцина Спутник V на другите земји на кои им е потребна. Русија, исто така, ја подготвува својата втора и трета вакцина, истакна ...

Која е Катрин Јансен, научничка на чело на истражувањето на вакцината против ковид 19 на Фајзер?

Слободен Печат - 21.11.2020

Катрин Јансен е жената која го предводи тимот од 550 научници, шеф на истражување и развој на вакцини на компанијата Фајзер, чија деноноќна работа доведе до откривање на вакцината. Неодамна, по завршените тестирања, компанијата Фајзер најави дека ...

(Видео) Германците прават посебни фрижидери за чување на вакцините за коронавирус

Репортер - 21.11.2020

Додека светот го чека развојот на првите вакцини против коронавирус, Германците размислуваат и за адекватно складирање на милион дози од истите. Германската компанија „Биндер“ почна со производство на посебни фрижидери, специјализирани за чување на ...

Оваа вакцина развива моќен имунитет, особено кај постарите лица – ќе чини 10 евра

USB - 21.11.2020

Оксфордската вакцина која што се дава во две дози ќе чини 10 евра, a за неа ќе имаат приоритет одредени старосни групи. Оксфордската вакцина против коронавирусот дава моќен имунолошки одговор кај луѓето кои што се во 60-те и 70-те години од животот, ...

Матичните лекари вежбаат „брзи прсти“ и пак нема термини за вакцинирање против грип

+инфо - 21.11.2020

Кумановските лекари се лути и револтирани зашто не знаат како да им објаснат на пациентите кои постојано притискаат со прашања, дека нема термини. Приватните матичните лекари се жалат дека термините за вакцина за сезонски грип се потрошиле вчера ...

Експерименталната вакцина Во Кина ја примија околу милион луѓе

А1 On - 21.11.2020

Речиси еден милион луѓе досега ја примиле експерименталната вакцина што ја развива кинеската фармацевтска компанија „Синофарм“ во рамки на итната програма одобрена од кинеската Влада. Досега не се регистрирани никакви негативни ефекти меѓу ...

Милион Кинези примија експериментална вакцина против корона вирусот

Иновативност - 21.11.2020

Речиси еден милион луѓе примија експериментална вакцина против корона вирусот која ја разви фармацевтскиот гигант Sinopharm, пишува CNN. Сето тоа е дел од програмата за итна употреба, која ја одобри Пекинг, а досега не се забележани сериозни штетни ...

Кина експериментално вакцинираше еден милион луѓе

ММС - 21.11.2020

Речиси еден милион луѓе се вакцинирани со експериментална вакцина против Ковид-19 што ја разви кинеската компанија „Синопхарм“, соопшти фармацевстката фирма, иако уште не прикажала јасни клинички докази за нејзината ефикасност.

Градежни работници, дипломати и студенти: Експерименталната вакцина во Кина ја примиле околу милион луѓе

Точка - 21.11.2020

Првиот човек на "Синофарм", Лиу Џинджен потврдил дека се вакцинирани речиси милион луѓе - градежни работници, дипломати и студенти , и дека никој немал сериозна несакана реакција на вакцината.

Кина започна со вакцинирање против КОВИД-19

Акцент - 21.11.2020

Скоро еден милион луѓе ја примиле експерименталната вакцина развиена од кинеската фармацевтска компанија „Синофарм“ како дел од програмата за итни случаи одобрена од кинеската влада и досега не биле регистрирани никакви негативни ефекти кај ...

Скоро милион луѓе примиле експериментална кинеска вакцина

Локално - 21.11.2020

Скоро милион луѓе примиле експериментална вакцина за коронавирус развиена од кинескиот фармацевтски гигант „Синофарм“, пишува Си-Ен-Ен. Сето тоа е дел од програмата за итни случаи одобрена од Пекинг и досега не се забележани сериозни штетни ефекти.

Шпанија најави голем план за вакцинација против Ковид-19

Акцент - 21.11.2020

По осум тешки месеци и повеќе од 42.000 смртни случаи, шпанската влада денес објави амбициозен план за вакцинација против вирусот, со очекување дека голем дел од населението ќе биде вакцинирано до следното лето.

ЕУ ќе плати речиси 10 милијарди евра за вакцина против коронавирус

4NEWS - 20.11.2020

Европската Унија ќе плати речиси 10 милијарди евра за да обезбеди стотици милиони дози вакцини што ги развиваат „Фајзер“ – „БајонТекс“ и „Кјуревак“, изјави за „Ројтерс“ официјален претставник на ЕУ вклучен во преговорите.

„Фајзер“ бара итно одобрување на вакцината против коронавирус

Опсервер - 20.11.2020

„Фајзер“ бара од регулаторите на САД вонредно одобрување за нејзината вакцина и тие се надеваат дека вакцината може да се користи веќе на почетокот на декември, пренесува АП. „Ние сакаме да ја испорачаме вакцината што е можно посигурно и ефективно и ...

Вакцинацијата против сезонски грип од понеделник во Куманово на нова локација

Опсервер - 20.11.2020

– Вакцинацијата против сезонскиот грип во Куманово наместо во досегашниот објект, спроти невролошкото одделение во кругот на болницата, од понеделник ќе се спроведува во вакциналниот пункт во „Тоде Мендол“, соопштија денеска надлежните од ...

Вакцинацијата против сезонски грип од понеделник во Куманово на нова локација

А1 On - 20.11.2020

Вакцинацијата против сезонскиот грип во Куманово наместо во досегашниот објект, спроти невролошкото одделение во кругот на болницата, од понеделник ќе се спроведува во вакциналниот пункт во „Тоде Мендол“, соопштија денеска надлежните од Здравствниот ...

Вакцинацијата против сезонски грип од понеделник во Куманово на нова локација

+инфо - 20.11.2020

Вакцинацијата против сезонскиот грип во Куманово наместо во досегашниот објект, спроти невролошкото одделение во кругот на болницата, од понеделник ќе се спроведува во вакциналниот пункт во „Тоде Мендол“, соопштија денеска надлежните од Здравствниот ...

„Фајзер“ бара итно одобрување на вакцината против коронавирус

Вечер - 20.11.2020

„Фајзер“ бара од регулаторите на САД вонредно одобрување за нејзината вакцина и тие се надеваат дека вакцината може да се користи веќе на почетокот на декември, пренесува АП. „Ние сакаме да ја испорачаме вакцината што е можно посигурно и ефективно и ...

„Фајзер“ бара итно одобрување на вакцината против коронавирус

Н.Македонија - 20.11.2020

„Фајзер“ бара од регулаторите на САД вонредно одобрување за нејзината вакцина и тие се надеваат дека вакцината може да се користи веќе на почетокот на декември, пренесува АП. – Ние сакаме да ја испорачаме вакцината што е можно посигурно и ефективно ...

„Фајзер“ бара итно одобрување на вакцината против коронавирус

24Инфо - 20.11.2020

„Фајзер“ бара од регулаторите на САД вонредно одобрување за нејзината вакцина и тие се надеваат дека вакцината може да се користи веќе на почетокот на декември, пренесува АП. „Ние сакаме да ја испорачаме вакцината што е можно посигурно и ефективно и ...

Фајзер: Пуштете ја нашата вакцина во употреба што побрзо

А1 On - 20.11.2020

Фајзер денеска побара од регулаторното тело на САД да одобри итна употреба на нивната вакцина за коронавирус, што може да се случи на почетокот на декември и да означи почеток на крајот на пандемијата, објави АП.

Фајзер: Што е можно побрзо пуштете ја нашата вакцина во употреба!

Фокус - 20.11.2020

Фајзер денеска побара од регулаторното тело на САД да одобри итна употреба на нивната вакцина за коронавирус, што може да се случи на почетокот на декември и да означи почеток на крајот на пандемијата, објави АП.

Фајзер: Пуштете ја нашата вакцина во употреба што побрзо

+инфо - 20.11.2020

Фармацевтските компании соопштија дека поради добрите резултати од студијата, брзо треба да се одобри поширока употреба на вакцината, а тоа може да го стори американската Администрација за храна и лекови (ФДА), дури и пред крајот на последната фаза ...

Фајзер со барање за итно одобрување на вакцината против корона

Вечер - 20.11.2020

Денес, Pfizer и Biontech ќе достават барање до американското тело FDA за итно одобрување на вакцината за коронавирус. Како што пренесува Disclose TV, генералот на американската армија Перн, кој е на чело на иницијативата на владата за што побрз ...

Фајзер: Пуштете ја нашата вакцина во употреба што побрзо

Курир - 20.11.2020

Фајзер денеска побара од регулаторното тело на САД да одобри итна употреба на нивната вакцина за коронавирус, што може да се случи на почетокот на декември и да означи почеток на крајот на пандемијата, објави АП.

Pfizer: Пуштете ја нашата вакцина во употреба што побрзо

Кајгана - 20.11.2020

Pfizer денеска побара од регулаторното тело на САД да одобри итна употреба на нивната вакцина за коронавирус, што може да се случи на почетокот на декември и да означи почеток на крајот на пандемијата, објави АP.

„Фајзер“ бара итно одобрување на вакцината против коронавирус

Centar - 20.11.2020

„Фајзер“ бара од регулаторите на САД вонредно одобрување за нејзината вакцина и тие се надеваат дека вакцината може да се користи веќе на почетокот на декември. „Ние сакаме да ја испорачаме вакцината што е можно посигурно и ефективно и што е можно ...

Фајзер: Пуштете ја нашата вакцина во употреба што побрзо

OhridNews - 20.11.2020

Фајзер денеска побара од регулаторното тело на САД да одобри итна употреба на нивната вакцина за коронавирус, што може да се случи на почетокот на декември и да означи почеток на крајот на пандемијата, објави АП, пренесува Миа.

Фајзер побара од регулаторното тело на САД да одобри итна употреба на нивната вакцина

Frontline - 20.11.2020

Фајзер денеска побара од регулаторното тело на САД да одобри итна употреба на нивната вакцина за коронавирус, што може да се случи на почетокот на декември и да означи почеток на крајот на пандемијата, објави АП.

Вакцинацијата против сезонски грип од понеделник во Куманово на нова локација

MakPress - 20.11.2020

Вакцинацијата против сезонскиот грип во Куманово наместо во досегашниот објект, спроти невролошкото одделение во кругот на болницата, од понеделник ќе се спроведува во вакциналниот пункт во „Тоде Мендол“, соопштија денеска надлежните од Здравствниот ...

„Фајзер“: Пуштете ја нашата вакцина во употреба што побрзо

Вечер Прес - 20.11.2020

„Фајзер“ денеска побара од регулаторното тело на САД да одобри итна употреба на нивната вакцина за коронавирус, што може да се случи на почетокот на декември и да означи почеток на крајот на пандемијата, објави АП.

Фајзер: Пуштете ја нашата вакцина во употреба што побрзо

Либертас - 20.11.2020

Фајзер денеска побара од регулаторното тело на САД да одобри итна употреба на нивната вакцина за коронавирус, што може да се случи на почетокот на декември и да означи почеток на крајот на пандемијата, објави АП.

Фајзер: Пуштете ја нашата вакцина во употреба што побрзо

MakPress - 20.11.2020

Фајзер денеска побара од регулаторното тело на САД да одобри итна употреба на нивната вакцина за коронавирус, што може да се случи на почетокот на декември и да означи почеток на крајот на пандемијата, објави АП.

Pfizer бара итно одобрување на вакцината против коронавирусот

USB - 20.11.2020

Pfizer бара од регулаторите на САД вонредно одобрување за нејзината вакцина и тие се надеваат дека вакцината може да се користи веќе на почетокот на декември, пренесува АП. „Ние сакаме да ја испорачаме вакцината што е можно посигурно и ефективно и ...

Шпанија и Германија први за вакцинирање на населението

+инфо - 20.11.2020

Шпанскиот премиер Педро Санчез денеска најави дека неговата земја и Германија ќе бидат меѓу првите земји членки на Европската унија со план за вакцинација на населението од коронавирус. Планот во вторник треба да го потврди владата во Мадрид и потоа ...

Најава од премиерот Педро Санчез: Шпанија и Германија сакаат први да го вакцинираат населението

Слободен Печат - 20.11.2020

Шпанскиот премиер Педро Санчез денеска најави дека неговата земја и Германија ќе бидат меѓу првите земји-членки на Европската Унија (ЕУ) со план за вакцинација на населението против ковид-19 .

Изолирајте се од грип. Како да се заштитите?

Екран - 20.11.2020

Изолација. Еден од клучните зборови во 2020 година – затоа што секој сака да биде здрав и да ги заштити своите најблиски. Неговото основно значење е: „прекинување врска со нешто“. Но, најтешко е да прекинете контакт со оние што ги сакате.

Санчез: Шпанија и Германија први сакаат да го вакцинираат населението

Либертас - 20.11.2020

Шпанскиот премиер Педро Санчез денеска најави дека неговата земја и Германија ќе бидат меѓу првите земји членки на Европската унија со план за вакцинација на населението од коронавирус. Планот во вторник треба да го потврди владата во Мадрид и потоа ...

Санчез: Шпанија и Германија први сакаат да го вакцинираат населението

Денешен - 20.11.2020

Шпанскиот премиер Педро Санчез денеска најави дека неговата земја и Германија ќе бидат меѓу првите земји членки на Европската унија со план за вакцинација на населението од коронавирус. Планот во вторник треба да го потврди владата во Мадрид и потоа ...

Санчез: Шпанија и Германија први сакаат да го вакцинираат населението

Вечер Прес - 20.11.2020

Шпанскиот премиер Педро Санчез денеска најави дека неговата земја и Германија ќе бидат меѓу првите земји членки на Европската унија со план за вакцинација на населението од коронавирус. Планот во вторник треба да го потврди владата во Мадрид и потоа ...

Шпанија и Германија сакаат први во Европа да почнат со вакцинација

Иновативност - 20.11.2020

Шпанскиот премиер Педро Санчез денес објави дека Шпанија, заедно со Германија, ќе биде првата земја во Европската Унија што ќе го заврши планот за вакцинирање на населението од коронавирус.

Путин: Русија планира извоз на своите вакцини

+инфо - 20.11.2020

Путин посочи дека Русија во оваа сфера има стекнато сериозно научно, па дури и клиничко искуство. Русија планира да ги извезува своите вакцини против коронавирус, изјави денеска рускиот претседател Владимир Путин на видео-самитот на ...

Санчез: Шпанија и Германија први сакаат да го вакцинираат населението против коронавирусот

А1 On - 20.11.2020

Шпанскиот премиер Педро Санчез денеска најави дека неговата земја и Германија ќе бидат меѓу првите земји членки на Европската унија со план за вакцинација на населението од коронавирус. Планот во вторник треба да го потврди владата во Мадрид и потоа ...

Путин: Русија планира да ги извезува своите вакцини

А1 On - 20.11.2020

Русија планира да ги извезува своите вакцини против коронавирусот, изјави денеска рускиот претседател Владимир Путин на видеосамитот на Азиско-пацифичкото економско партнерство (АПЕК). -Се разбира, главниот приоритет е здружувањето на напорите во ...