TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Од денеска аплицирање за бескаматни кредити, најавена економска поддршка и од ЕУ

Опсервер - 26.03.2020

– Од денеска, микро, малите и средните компани во секторите угостителство, туризам и товарен транспорт може да аплицираат за бескаматните кредити од 3.000 до 30.000 евра, што ги најави Владата. Повикот беше објавен вчера.

НЕДЕЛА НА ПОТРОШУВАЧКИ КРЕДИТИ: Анализа на потрошувачки кредит на Халкбанк

Банкарство.мк - 26.03.2020

Халкбанк АД Скопје за прв пат како дел од своето портфолио нуди потрошувачки ненаменски кредит со животно осигурување за сите клиенти. Осигурителната полиса издадена од Кроациа Осигурување – Живот АД Скопје овозможува заштита на Вашиот имот од ...

Развојната банка ги промовираше првите мерки - бескаматни кредити за најпогодените сектори

Сител - 25.03.2020

Бескаматни кредити во вреднос од 3000 до 30 000 евра-ова се првите мерки на Развојна банка за најпогодените компании од корона вирусот. На јавниот повик кој почнува од утре предност ќе имаат фирмите од угостителството, туризност и товарниот ...

НЕДЕЛА НА ПОТРОШУВАЧКИ КРЕДИТИ: Анализа на потрошувачки кредит на Шпаркасе Банка Македонија

Банкарство.мк - 25.03.2020

Шпаркасе Банка Македонија неодамна промовираше ненаменски потрошувачки кредит “S Plus” со максимален износ од 1.500.000 денари, со максимален рок на отплата до 120 месеци и вклучена полиса за животно осигурување.

НЕДЕЛА НА ПОТРОШУВАЧКИ КРЕДИТИ: Анализа на потрошувачки кредит на Комерцијална банка

Банкарство.мк - 25.03.2020

Комерцијална банка АД Скопје беше првата од банкарскиот сектор која го воведе потрошувачкиот кредит со ЕУР клаузула со максимален износ од 30.000 евра, кој воедно се нуди со максимален рок на отплата до 95 месеци.

Наумов: Од полноќ почнува аплицирањето за бескаматната линија кредити како поддршка на бизнисот

Макфакс - 25.03.2020

Првите 5,7 милиони евра бескаматни кредити како директна помош за микро, мали и средни претпријатија во борбата со КОВИД-19 од полноќ се достапни на компаниите. Развојната банка на Република Северна Македонија денес на својата веб страница ...

Развојната банка најави бескаматни кредити за мали и средни претпријатија

360 степени - 25.03.2020

Развојната банка на Северна Македонија објави јавен повик за кредитирање мали и средни претпријатија, заради надминување на економските последици од епидемијата со коронавирусот. Како што објави директорот на Развојната банка Кире Наумов, кредитите ...

Наумов од Развојна банка: Бескаматни кредити за компании за најпогодените сектори

ТВ21 - 25.03.2020

Кире Наумов, директорот на Равојната банка денеска на прес-конференција истакна дека банката ќе овозможи бескаматни кредити за оние компании кои ќе бидат најпогодени од коронавирусот. „Ќе ги кредитираме најпогодени сектори угостителство, туризам и ...

Развојната банка го објави огласот за кредитната линија „Ковид1“

+инфо - 25.03.2020

Развојната банка го објави огласот за распределба на бескаматните кредити од иницијалната мерка на Владата за помош на секторите туризам угостителство и транспорт. – Кредитите се со рок на отплата од 24 месеци грејс период од шест месеци – информира ...

Објавен првиот повик за директна бескаматна поддршка на угосителството, туризмот и товарниот транспорт

24 Вести - 25.03.2020

Објавен е првиот повик за директна кредитна поддршка на микро, малите и средните претпријатија преку развојната банка на Северна Македонија. Во оваа прва фаза ќе се кредититраат најпогодените сектори: угостителство, туризам и товарниот транспорт, а ...

За фирми од угостителството, туризмот и транспортот бескаматни кредити од 3.000 до 30.000 евра

Независен - 25.03.2020

Објавен е првиот повик за директна кредитна поддршка на микро, малите и средните претпријатија преку Развојната банка. Како што соопшти денеска директорот на Банката, Кире Наумов, во оваа прва фаза ќе се кредититраат најпогодените сектори: ...

Наумов: Владата не доцни со сетот економски мерки, Развојната банка ќе продолжи со пласирање на средства кон ...

Слободен Печат - 25.03.2020

Владата не доцни со сетот економски мерки за справување со последиците од коронавирусот, смета првиот човек на Развојната банка на Северна Македонија, Кире Наумов. Тој денеска на прес-конференција на која соопшти дека е објавен првиот повик за ...

Наумов: Од 5 до 30. 000 евра бескаматно кредитирање на микро, мали и средни претпријатија

Слободен Печат - 25.03.2020

Директорот на Развојна банка на Северна Македонија Кире Наумов, на прес-конференција ги соопшти новитетите за кредитирање на микро, мали и средни претпријатија, кои износи може да ги добијат и начинот како да се аплицира.

Објавен огласот за бескаматно кредитирање, Кире Наумов очекува огромен интерес

Фактор - 25.03.2020

Развојната банка на РСМ го објави јавниот повик за бескаматно кредитирање на малите и средни претпријатијата за туризам, угостителство и јавен транспорт. Интересот на фирмите треба допрва да се утврди, аплицирањето започнува на полноќ во 00.00 ...

Од утре аплицирање за бескаматни кредити за бизнисите за справување со коронавирусот

Локално - 25.03.2020

Од утре може да се аплицира за првата линија бескаматни кредити за надминување на последиците од коронавирусот, соопшти министерката за финансии Нина Ангеловска. Апликациите ќе одат преку Развојната банка на Република Северна Македонија, електронски ...

НЕДЕЛА НА ПОТРОШУВАЧКИ КРЕДИТИ: Онлајн аплицирање за потрошувачки кредити

Банкарство.мк - 25.03.2020

Олеснителна околност во целиот процес кога се во прашање потрошувачките кредити е можноста клиентите онлајн да аплицираат за користење на производот. Дел од банките, за потрошувачките кредити имаат имплементирано опција да може да се аплицира и ...

Мерките што ги преземаат државите за поддршка на компаниите погодени од коронавирусот

Факултети - 25.03.2020

Македонската Влада неодамна најави план за доделување бескаматни кредити и субвенции за придонеси на вработените во малите и средните претпријатија што се погодени од коронавирусот во земјава.

Објавен првиот повик за директна бескаматна поддршка на угосителството, туризмот и товарниот транспорт

Слободен Печат - 25.03.2020

Објавен е првиот повик за директна кредитна поддршка на микро, малите и средните претпријатија преку Развојната банка на Северна Македонија. Како што соопшти денеска директорот на Банката, Кире Наумов, во оваа прва фаза ќе се кредититраат ...

Бескаматни кредити за компании за најпогодените сектори, истакна директорот на Развојна банка, Наумов

Фокус - 25.03.2020

Објавен е првиот повик за директна кредитна поддршка на микро, малите и средните претпријатија преку Развојната банка на Северна Македонија. Како што соопшти денеска директорот на Банката, Кире Наумов, во оваа прва фаза ќе се кредититраат ...

ВИДЕО: Објавен првиот повик за директна бескаматна поддршка на угосителството, туризмот и товарниот транспорт

А1 On - 25.03.2020

Објавен е првиот повик за директна кредитна поддршка на микро, малите и средните претпријатија преку Развојната банка на Северна Македонија. Како што соопшти денеска директорот на Банката, Кире Наумов, во оваа прва фаза ќе се кредититраат ...

Објавен првиот повик за директна бескаматна поддршка на угосителството, туризмот и товарниот транспорт

Канал5 - 25.03.2020

Објавен е првиот повик за директна кредитна поддршка на микро, малите и средните претпријатија преку Развојната банка на Македонија. Како што соопшти денеска директорот на Банката, Кире Наумов, во оваа прва фаза ќе се кредититраат најпогодените ...

Наумов: Бескаматни кредити за фирмите од 3.000 до 30.000 евра

Нова ТВ - 25.03.2020

Директорот на Развојната банка на Северна Македонија, Кире Наумов го објави првиот повик за директна кредитна поддршка на микро, малите и средните претпријатија. Во првата фаза, како што соопшти на прес-конференцијата во Влада, ќе се кредитираат ...

Место помош, државата со кредити за претпријатијата

Република - 25.03.2020

Директорот на Развојна банка на Република Македонија Кире Наумов, на прес-конференција ги соопшти новитетите за кредитирање на микро, мали и средни претпријатија, кои износи може да ги добијат и начинот како да се аплицира.

Објавен првиот повик за директна бескаматна поддршка на угосителството, туризмот и товарниот транспорт

iPortal - 25.03.2020

Објавен е првиот повик за директна кредитна поддршка на микро, малите и средните претпријатија преку Развојната банка на Северна Македонија. Како што соопшти денеска директорот на Банката, Кире Наумов, во оваа прва фаза ќе се кредититраат ...

Објавен првиот повик за директна бескаматна поддршка на угосителството, туризмот и товарниот транспорт

Опсервер - 25.03.2020

Објавен е првиот повик за директна кредитна поддршка на микро, малите и средните претпријатија преку Развојната банка на Северна Македонија. Како што соопшти денеска директорот на Банката, Кире Наумов, во оваа прва фаза ќе се кредититраат ...

Бескаматни кредити за најпогодените сектори

Р.С.Европа - 25.03.2020

Објавен е првиот повик за директна кредитна поддршка на микро, малите и средните претпријатија преку Развојната банка на Северна Македонија. Како што соопшти денеска директорот на Банката, Кире Наумов, во оваа прва фаза ќе се кредититраат ...

ВИДЕО: Објавен првиот повик за директна бескаматна поддршка на угосителството, туризмот и товарниот транспорт

Либертас - 25.03.2020

– Објавен е првиот повик за директна кредитна поддршка на микро, малите и средните претпријатија преку Развојната банка на Северна Македонија. Како што соопшти денеска директорот на Банката, Кире Наумов, во оваа прва фаза ќе се кредититраат ...

(ВИДЕО) Наумов: Владата не доцни со сетот економски мерки

А1 On - 25.03.2020

Владата не доцни со сетот економски мерки за справување со последиците од коронавирусот, смета првиот човек на Развојната банка на Северна Македонија, Кире Наумов. Тој денеска на прес-конференција на која соопшти дека е објавен првиот повик за ...

Аплицирајте: Објавен повик за бескаматни кредити на фирми од угостителството, туризмот и товарниот транспорт

еМагазин - 25.03.2020

Објавен е првиот повик за директна кредитна поддршка на микро, малите и средните претпријатија преку Развојната банка. Како што соопшти денеска директорот на Банката, Кире Наумов , во оваа прва фаза ќе се кредититраат најпогодените сектори: ...

Наумов: Владата не доцни со сетот економски мерки

ММС - 25.03.2020

Владата не доцни со сетот економски мерки за справување со последиците од коронавирусот, смета првиот човек на Развојната банка на Северна Македонија, Кире Наумов. Тој денеска на прес-конференција на која соопшти дека е објавен првиот повик за ...

Наумов: Владата не доцни со сетот економски мерки

Телма - 25.03.2020

Владата не доцни со сетот економски мерки за справување со последиците од коронавирусот, смета првиот човек на Развојната банка на Северна Македонија, Кире Наумов. Тој денеска на прес-конференција на која соопшти дека е објавен првиот повик за ...

Наумов: Од полноќ почнува аплицирањето за бескаматната линија кредити

Н.Македонија - 25.03.2020

Првите 5,7 милиони евра бескаматни кредити како директна помош за микро, мали и средни претпријатија во борбата со ковид-19 од полноќ се достапни на компаниите. Развојната банка на Република Македонија денес на својата веб-страница www.mbdp.com.mk ...

Наумов: Владата не доцни со сетот економски мерки

Канал5 - 25.03.2020

Владата не доцни со сетот економски мерки за справување со последиците од коронавирусот, смета првиот човек на Развојната банка на Македонија, Кире Наумов. Тој денеска на прес-конференција на која соопшти дека е објавен првиот повик за директна ...

Наумов: Владата не доцни со сетот економски мерки

Либертас - 25.03.2020

– Владата не доцни со сетот економски мерки за справување со последиците од коронавирусот, смета првиот човек на Развојната банка на Северна Македонија, Кире Наумов. Тој денеска на прес-конференција на која соопшти дека е објавен првиот повик за ...

Кире Наумов очекува огромен интерес: Бескаматни кредити од 3.000 до 30.000 евра за фирми од угостителството, туризмот и ...

Точка - 25.03.2020

Првите 5,7 милиони евра бескаматни кредити како директна помош за микро, мали и средни претпријатија во борбата со КОВИД-19 од полноќ се достапни на компаниите. Развојната банка на Република Северна Македонија денес на својата веб страница ...

Наумов: Владата не доцни со сетот економски мерки

Frontline - 25.03.2020

– Ние се надеваме дека тоа е доволен период во кој некако би олабавила целата криза, а тие по девет месеци ќе бидат на нозе за да може да ги враќаат кредитите. Ние ќе ја следиме состојбата и тогаш доколку се уште трае кризата се подготвени да ги ...

Наумов: Отворен повикот за кредитите со 0 камата за фирмите погодени од кризата

Банкарство.мк - 25.03.2020

Преку Развојна банка на Северна Македонија , компаниите погодени од економската криза од корона вируост, ќе може да аплицираат за бескаматни кредити. Сите услови и потребни документи ги презентираше Кире Наумов, директор на Развојна банка на Северна ...

Развојната банка објави повик за бескаматни кредити за секторите угостителство, туризам и товарниот транспорт

MakPress - 25.03.2020

Објавен е првиот повик за директна кредитна поддршка на микро, малите и средните претпријатија преку Развојната банка на Македонија. Како што соопшти денеска директорот на Банката, Кире Наумов, во оваа прва фаза ќе се кредититраат најпогодените ...

Влада: Од полноќ почнува аплицирањето за првата бескаматна линија кредити

Press24 - 25.03.2020

Објавен е првиот повик за директна кредитна поддршка на микро, малите и средните претпријатија преку Развојната банка на Македонија. Како што соопшти денеска директорот на Банката, Кире Наумов, во оваа прва фаза ќе се кредититраат најпогодените ...

Развојна банка: Од полноќ аплицирање за првата бескаматна линија кредити како поддршка на бизнисот во справувањето со ...

OhridNews - 25.03.2020

Првите 5,7 милиони евра бескаматни кредити како директна помош за микро, мали и средни претпријатија во борбата со КОВИД-19 од полноќ се достапни на компаниите. Развојната банка на Република Северна Македонија денес на својата веб страница ...

Наумов: Бескаматни кредити за компании за најпогодените сектори

Локално - 25.03.2020

Објавен е првиот повик за директна кредитна поддршка на микро, малите и средните претпријатија преку Развојната банка на Северна Македонија. Како што соопшти денеска директорот на Банката, Кире Наумов, во оваа прва фаза ќе се кредитираат ...

Објавен првиот повик за директна бескаматна поддршка на угосителството, туризмот и товарниот транспорт

Бриф - 25.03.2020

Објавен е првиот повик за директна кредитна поддршка на микро, малите и средните претпријатија преку Развојната банка на Северна Македонија. Како што соопшти денеска директорот на Банката, Кире Наумов, во оваа прва фаза ќе се кредититраат ...

Наумов: Од полноќ почнува аплицирањето за првата бескаматна линија кредити како поддршка на бизнисот во справувањето со ...

Скопје1 - 25.03.2020

Првите 5,7 милиони евра бескаматни кредити како директна помош за микро, мали и средни претпријатија во борбата со КОВИД-19 од полноќ се достапни на компаниите. Развојната банка на Република Северна Македонија денес на својата веб страница ...

Прв повик за директна бескаматна поддршка на угосителството, туризмот и товарниот транспорт

МКД - 25.03.2020

Објавен е првиот повик за директна кредитна поддршка на микро, малите и средните претпријатија преку Развојната банка на Северна Македонија. Како што соопшти денеска директорот на банката, Кире Наумов, во оваа прва фаза ќе се кредититраат ...

Објавен првиот повик за директна бескаматна поддршка на угосителството, туризмот и товарниот транспорт

Нетпрес - 25.03.2020

Објавен е првиот повик за директна кредитна поддршка на микро, малите и средните претпријатија преку Развојната банка на Северна Македонија. Како што соопшти денеска директорот на Банката, Кире Наумов, во оваа прва фаза ќе се кредититраат ...

Започнува аплицирањето за бескаматни кредити за поддршка на угосителството, туризмот и товарниот транспорт

Вечер - 25.03.2020

Објавен е првиот повик за директна кредитна поддршка на микро, малите и средните претпријатија преку Развојната банка на Северна Македонија. Како што соопшти денеска директорот на Банката, Кире Наумов, во оваа прва фаза ќе се кредититраат ...

Од полноќ аплицирање за бескаматни кредити за дејности туризам,угостителство и товарен сообраќај

AKO - 25.03.2020

Првите 5,7 милиони евра бескаматни кредити како директна помош за микро, мали и средни претпријатија во борбата со КОВИД-19 од полноќ се достапни на компаниите. Развојната банка на Република Северна Македонија денес на својата веб страница ...

Наумов: Владата не доцни со сетот економски мерки

Нетпрес - 25.03.2020

Владата не доцни со сетот економски мерки за справување со последиците од коронавирусот, смета првиот човек на Развојната банка на Северна Македонија, Кире Наумов. Тој денеска на прес-конференција на која соопшти дека е објавен првиот повик за ...

Oд утре почнува аплицирањето за бескаматните кредити за најпогодените фирми од коронавирусот

Иновативност - 25.03.2020

Кире Наумов, директорот на Равојната банка денеска на прес-конференција истакна дека банката ќе овозможи бескаматни кредити за оние компании кои ќе бидат најпогодени од коронавирусот. „Ќе ги кредитираме најпогодени сектори угостителство, туризам и ...

Објавен првиот повик за директна бескаматна поддршка на угосителството, туризмот и товарниот транспорт

Скопје инфо - 25.03.2020

Објавен е првиот повик за директна кредитна поддршка на микро, малите и средните претпријатија преку Развојната банка на Северна Македонија. Како што соопшти денеска директорот на Банката, Кире Наумов, во оваа прва фаза ќе се кредититраат ...