TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Италија: Бројот на починати речиси се дуплирал за еден ден

Точка - 25.05.2020

Бројот на починати од коронавирус во Италија денеска пораснал за 92, што е значително повеќе во однос на 50, колку што изнесувал еден ден претходно. Агенцијата навела дека бројот на нови случаи пораснал за 300 , што е значително помалку во однос на ...

Ковид-19: Во светот има над 5,5 милиони заболени, епидемијата во Бразил зема замав

360 степени - 25.05.2020

Во светот има 5 557 781 заболени од коронавирус, од кои 348 313 починаа, а 2 333 252 оздравеле, покажуваат податоците објавени на сајтот „Ворлдометерс“ . Според тоа, активни случаи се 2 876 216, од кои 98 проценти се со лесни симптоми ( 2 823 096), ...

Италија: Бројот на починати од Ковид-19 двојно се зголеми од вчера

Независен - 25.05.2020

Бројот на починати во последните 24 часа во Италија е 92, што е значително повеќе од вчерашните 50. Бројот на новозаразени пак, се зголеми за 300, што е помалку од вчера кога имаше 531 заразен, пренесе Ројтерс.

Италија: Бројот на починати речиси двојно се зголемил за еден ден

Локално - 25.05.2020

Бројот на смртни случаи од коронавирус во Италија се зголемил денес за 92, што е значително повеќе од 50, како што биле претходниот ден. Агенцијата за цивилна заштита соопштила дека бројот на нови случаи е зголемен за 300, што е значително помалку ...

Во Италија 300 новозаразени и 92 починати од Копвид-19

Канал5 - 25.05.2020

Бројот на починати од коронавирус во Италија денес порасна за 92, што е значително повеќе во однос на вчера кога починале 50 лица. Бројот на нови случаи пораснал за 300, што е значително помалку во однос на 531 колку што се регистрирани вчера, ...

Уште една жртва на Ковид-19 во Грција, четворица новозаразени

Независен - 25.05.2020

Во Грција во последните 24 часа од Ковид-19 почина еден човек, а уште четворица се заразија со болеста. Од почетокот на пандемијата во Грција бројот на заразени изнесува 2.882, од кои 627 Ковид-19 го добија во текот на патување во странство, а 1.640 ...

Уште нови 21 заболен од коронавирусот, се приближивме до 2.000 случаи

Алсат-М - 25.05.2020

Вкупниот број на заразени со Ковид-19 кај нас достигна 1.999 лица. Во овој биланс влегуваат и новите 21 случај од последниве 24 часа. Министерството за здравство информира дека во моментов активни се 447 случаи, од кои 204 во Скопје и 82 во Тетово.

Во Шпанија девет дена по ред има помалку од 100 починати од Ковид-19

Канал5 - 25.05.2020

Во Шпанија во изминатите 24 часа бројот на починати од коронавирус порасна за 50. Тоа е девети ден по ред со забележани помалку од 100 смтрни случаи дневно, соопшти денес шпанското Министерство за здравство.

Македонија на прагот на 2.000 потврдени случаи на коронавирус

Сакам да кажам - 25.05.2020

Македонија се доближи до границата од 2.000 потврдени случаи на коронавирус, откако во изминатите три дена имаше вкупно 78 позитивни ...

Во Финска бројот на заразени од коронавирус порасна на 6.599

Канал5 - 25.05.2020

Бројот на новозаразени од коронавирус во Финска во изминатите 24 часа порасна за 20 на вкупно 6.599, соопшти денес Финскиот институт за здравје и заштита. Од почетокто на пандемијата во Финска се регистрирани 307 смртни случаи, пренесе „ТАСС“.

Дневен преглед за состојбата со Ковид-19 во светот

Опсервер - 06.06.2020

Според последните податоци, во светот досега има 6.889.223 лица заразени со новиот коронавирус. Од нив починале 399.117, а оздравеле 3. 276.057 лица. Лондон – Во Велика Британија, регистрирани се уште 204 смртни случаи како резултат на ...

Шведска регистрира над 4000 мртви од КОВИД-19

Р.С.Европа - 25.05.2020

Бројот на смртни случаи од коронавирусот во Шведска надмина 4.000, објави денеска Шведската агенција за јавно здравје. Во извештајот се наведува дека бројот на загинати од последиците од инфекција со вирусот се зголемил од 3.998 на 4.029.

Повеќе од 100.000 заразени од Ковид-19 во Африка

Канал5 - 25.05.2020

Бројот на заболени од кронавирус во Африка достигна 110.906, починале 3.300 луѓе, соопшти огранокот на Светската здравствена организација (СЗО) во Африка. Во Јужна Африка регистрирани се најголем број на заразени-22.583 и 429 смртни случаи.

Регионот ја победува короната, неколку земји без нови случаи, се отвораат границите

Сител - 25.05.2020

20 дена без Корона во Црна Гора, а вчера нема нови случаи ни во Косово, ни во Словенија. Во последниве 24 часа во Хрватска и Грција се регистрирани по два нови случаи, додека во Албанија и Бугарија има шест новозаболени .

Мистерии на вирусот: Зошто не ги напаѓа сите земји подеднакво?

Окно - 25.05.2020

Коронавирусот уби толку луѓе во Иран што државата мораше да организира масовни погреби. Но во соседен Ирак, починале само неколку стотини луѓе. Доминиканската Република пријавила околу 9.100 случаи на заразени.

Ковид-19: Хрватска и Косово во изминатите 24 часа немаат новозаболени

360 степени - 25.05.2020

Хрватска и Косово во изминатите 24 часа не регистрирале новозаболени пациенти од ковид-19. Хрватските здравствени власти информираа дека во последното деноноќие направени се 940 тестови и сите се негативни.

Во Србија 34 новозаболени од Ковид-19

Макфакс - 25.05.2020

Во последните 24 часа во Србија се потврдени 34 нови случаи на коронавирус, а едно лице починало. Вкупниот број заразени од почетокот на епидемијата сега е 11.193. Во изминатото деноноќие се тестирани 2.488 лица, додека вкупниот тестирани е 220.344 ...

Во Србија почина едно лице од Ковид-19, 34 нови случаи

Независен - 25.05.2020

Во Србија во последното деноноќие има заразени уште 34 лица, а починал еден пациент. Вкупниот број заразени кај нашиот северен сосед изнесува 11.193. Во последните 24 часа биле тестирани 2.488 лица, а вкупниот борј тестирани изнесува 220.344.

Коронавирус: САД спуштија рампа за патниците од Бразил

Deutsche Welle - 25.05.2020

Бројот на инфицирани од коронавирусот во Бразил брзо се зголемува веќе со недели. САД се алармирани. Владата во Вашингтон воведе широки ограничувања за влез во САД на луѓето од јужноамериканската земја.

САД ги затворија границите за оние што доаѓаат од Бразил

МКД - 25.05.2020

Белата куќа соопшти вчера дека го забранува влезот на странците во САД кои изминатите две недели престојувале во Бразил, два дена откако земјата стана второ светско жариште на коронавирус.

САД забранија патувања од Бразил поради коронавирусот

Р.С.Европа - 25.05.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп го забрани влезот на странците кои доаѓаат од Бразил, земја втора во светот по САД по број на потврдени случаи на коронавирус. Трамп претходно им забрани на патниците од Кина, Европа, Британија и Ирска, а во ...

НАЈГОЛЕМАТА ЕНИГМА НА ПАНДЕМИЈАТА СО КОВИД-19: Каква е улогата на децата во ширење на коронавирусот?

Pedijatar.mk - 25.05.2020

Заклучно со 23 мај во земјава се пријавени 76 случаи на заразени деца со КОВИД-19 на возраст од 0 до 9 години и 92 инфицирани деца на возраст од 10 до 19 години. К аква е улогата на децата во ширењето на коронавирусот, е една од клучните загатки од ...

Во Прилеп денеска нема нови случаи на Ковид 19

Тера - 25.05.2020

Во општина Прилеп денеска нема новозаболени од коронавирус, а две лица оздравеле од заразната болест. Бројот на активни случаи со КОВИД-19 изнесува 46. На Инфективното одделение во прилепската Општа болница „Борка Талески” хоспитализирани се 15 лица.

5,5 милиони заразени и 2,3 милиони излечени од Ковид-19

Локално - 25.05.2020

Досега, 5.500.679 милиони луѓе се заразиле со новиот коронавирус во светот, додека излечени се 2.302.070, објави порталот Worldometers. Од вкупниот број на пациенти, два проценти се во критична состојба, додека 346.721 лица починале.

Повеќе жени, 12 со претходни заболувања, детали за новите случаи на заразени со корона вирусот

еМагазин - 25.05.2020

Во Македонија вчера беа регистрирани 37 нови случаи на заразени со корона вирусот. “Тестирани се вкупно 508 материјали во лабораториите во кои се спроведува молекуларно тестирање за присуство на SARS-CoV-2.

Првпат ниту еден новозаразен од Ковид-19 во Косово

Опсервер - 25.05.2020

Приштина, 25 мај 2020 () – Во Косово вчера не е регистриран ниту еден нов случај на заразен од новиот коронавирус по извршените 138 тестирања, додека истиот ден се потврдени четири случаи на лица кои ја пребродиле болеста и ниту еден починат, јави ...

Намален бројот на починати во Италија во однос на вчера

Канал5 - 24.05.2020

Во Италија, 50 луѓе денеска починаа од ковид-19 , 69 помалку отколку вчера, објави италијанската цивилна заштита, но податоците не ги вклучуваат најтешко погодените региони во Ломбардија поради технички проблеми.

Нови 26.000 заболени од ковид-19 во САД, починаа уште 1.000

+инфо - 24.05.2020

Во Соединетите држави се регистрирани 26.229 нови случаи со ковид-19, со што вкупниот број на заразени лица достигна над 1.622 милиони луѓе. Ова го соопшти Американскиот центар за контрола и превенција на болести (ЦДЦ).

Во Италија двојно помалку жртви од вчера, но без Ломбардија

Независен - 24.05.2020

Во Италија во последните 24 часа од корона вирус починале 50 пациенти, што е значително помалку од вчера кога имаше 119 смртни случаи. Но, како што појаснија од Агенцијата за цивилна заштита, овие податоци не го вклучуваат регионот Ломбардија, кој е ...

И денеска расте бројот на заболени со коронавирусот, нови 36 случаи

Алсат-М - 24.05.2020

Над 11% од тестираните во последните 24 часа биле позитивни. Од вкупно 320 тестирани, заразата е потврдена кај 36 граѓани, од кои 12 од Скопје, 8 од Куманово, 7 од Тетово, 4 од Струга и по двајца од Охрид, Штип и Прилеп.

Помал број починати од коронавирусот во Италија

Нетпрес - 24.05.2020

Во последните 24 часа во Италија од Covid-19 починале 50 лица, 69 помалку отколку во претходното деноноќие, објави во неделата Агенцијата за цивилна заштите во редовниот дневен брифинг, но во податоците поради технички проблеми не се вклучени ...

Пад на бројот на починати во Италија од коронавирусот во последниве 24 часа

Локално - 24.05.2020

Во Италија починаа 50 лица во последните 24 часа како резултат на коронавирусот, што е значително помалку од 119 претходниот ден, објави Агенцијата за цивилна заштита. Сепак, поради технички проблеми, овие податоци не вклучуваат смртни случаи од ...

Во Русија најголем дневен пораст на починати од коронавирус

Макфакс - 24.05.2020

Бројот на починати од коронавирус достигна нов врв во Русија, со 153 заразени пациенти кои починале од саботата, соопштија денеска властите во Москва. Сега во Русија има 3.541 смртен случај поврзан со Ковид-19.

Во Шпанија повеќе починати и заразени денеска од вчера

Независен - 24.05.2020

Во Шпанија денеска бројот на починати од Ковид-19 е во благ пораст од вчера. Според податоците на Министерството за здравство во последните 24 часа починаа 70, а потврдени се 482 новозаболени, пренесе Ројтерс.

Повеќе од 1,6 милиони луѓе заразени во САД, 99.028 починале

Локално - 24.05.2020

Соединетите држави имаат 1.676.498 потврдени случаи на инфекција со коронавирус, соопштија во Центарот за контрола и превенција на болести на САД (ЦДЦ). Во последните 24 часа, 1.047 луѓе починале од последиците од инфекција со коронавирусот во САД, ...

Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

Frontline - 03.06.2020

Според последните податоци, во светот до сега има 6.511,213 лица заразени со новиот коронавирус. Од нив починале 384.462, а оздравеле 3.099,058 луѓе. – Од последниот пресек на состојбата во Србија, 5.110 лица биле тестирани за коронавирус, а вирусот ...

Заразен маж посетил повеќе ноќни клубови, градот го направил ново жариште на коронавирус

А1 On - 24.05.2020

Во Јужна Кореа бројот на случаи на коронавирус поврзани со инфекција од кластерите на ноќните клубови во Сеул се зголеми на 225. Од нив, 96 случаи се верува дека се заразиле во текот на посетата на клубовите, а за 129 се верува дека се заразени со ...

Србија без жртви од корона вирусот денеска, нови 67 случаи

Независен - 24.05.2020

Во Србија до 15 часот регистрирани се уште 67 заразени од корона вирус, а во последните 24 часа немало нови жртви, објави Бе92. Тестирани биле примероци од 3.644 лица, од кои 67 биле позитивни.

Бројот на смртни случаи зголемен во Шпанија

Локално - 24.05.2020

Во Шпанија бројот на смртни случаи и заболени од вирусот Ковид-19 е малку зголемен во однос на претходниот ден. Според податоците на шпанското Министерство за здравство, во последните 24 часа починале 70 лица, а потврдени се 482 нови случаи, ...

Биланс: Од коронавирус починале 342.295 луѓе

Локално - 24.05.2020

Пандемијата на новиот коронавирус уби најмалку 342.295 луѓе во светот откако се појави во Кина во декември, јавува АФП со новиот биланс, базиран на официјални податоци до денес до 13.00 часот по средноевропско време.

Поразителна мапа за Ковид19 што не ја гледаат Филипче и Заев (ФОТО)

Expres - 24.05.2020

ИТ инжинерот и програмер Стеван Трајкоски кој со денови креира статистика за вистинската слика на заболени од Ковид19 во споредба со земјите од регионот денеска дава нов аспект на состојбата во земјава.

ЕВРОПА СЕ ПРАШУВА: Зошто смртноста е мала во Бугарија и Албанија?

Фактор - 24.05.2020

Три месеци по почетокот на кризата со корона во Европа, стана јасно дека посиромашните земји на стариот континент ги „поразиле“ побогатите, пишува италијанскиот весник „Кориере дела Сера“, пренесе БНТ .

Њујорк Тајмс излезе со имињата на жртвите на Ковид-19 на насловната страница

Канал5 - 24.05.2020

Весникот Њујорк Тајмс ја исполни насловната страница на неделното издание со имињата на луѓето кои починале од коронавирусот. Сите вообичаени текстови, фотографии и цртежи се заменети со список на имиња и извадоци од некролози во спомен на жтвите, ...

Два нови случаи на коронавирус во Охрид

OhridNews - 24.05.2020

Во последните 24 часа направени се 508 тестирања, а регистрирани се 37 нови случаи на коронавирус. По градови: Скопје 12, Куманово 8, Штип 2, Прилеп 2, Тетово 7, Струга 4, Охрид ...

Како „Њујорк тајмс“ целата насловна страница ја отпечати со имиња на починати од корона вирусот

Независен - 24.05.2020

Наместо написи, фотографии или графики што вообичаено се појавуваат на насловната страница на „Њујорк тајмс“, во денешното неделно издание, има само список: долг, достоинствен список на луѓе чии животи беа изгубени во пандемијата на коронавирус.

Њујорк Тајмс ја посвети својата прва страница на мртвите од КOВИД-19

MTM - 24.05.2020

Њујорк Тајмс ја наполни денешната насловна страница на своето издание со имињата на оние кои починаа од коронавирусот како невиден чекор до сега, пренесоа светските агенции. Вообичаените статии и фотографии се заменети со список со имиња и извадоци ...

Убава вест: Изминатото деноноќие нема регистрирано починати од корона вирусот

еМагазин - 24.05.2020

Министерство за здравство информира дека во изминатото деноноќие не се регистрирани починати пациенти како последица на Ковид-19. Бројката на починати за сега останува 113. ПОВРЗАНИ ВЕСТИ Потрдени нови 37 заболени од корона вирусот, најмногу во ...

„Њујорк тајмс“ ја исполни насловната страница со имињата на починатите од КОВИД-19 во САД

Сакам да кажам - 24.05.2020

Додека САД се ближат кон бројката од 100.000 починати од КОВИД-19, весникот „Њујорк тајмс“ ја исполни својата насловна страница со некролози посветени на американски жртви на вирусот. Појаснувајќи дека целта на овој потег била да ги нагласат ...

Рекорден број на смртни случаи од коронавирус во Русија за 24 часа

Локално - 24.05.2020

Во Русија од коронавирусот починале 153 лица во последните 24 часа, што е најголем број на дневна основа од почетокот на епидемијата. Во земјата починале вкупно 3.541 лица, објави денеска рускиот кризен штаб.

Кориера дела Сера за коронавирусот: победија посиромашните европски земји

Вечер Прес - 24.05.2020

Три месеци од почетокот на кризата со коронавирусот во Европа, епидемиолошките податоци покажуваат дека помалку богатите земји во Европа ги „победија“ побогатите на Стариот континент, односно тие имаат помалку жртви од економски посилните европски ...