TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Аднан Азизи на местото на Биљал Касами во Собранието

еМагазин - 30.05.2024

На местото на , лидерот на Беса, дел од коалицијата „Вреди“, кој се откажа од пратеничкиот мандат за да остане градоначалник на Општина Тетово, во македонското Собрание ќе седне од коалицијата, информираа денеска од Државната изборна комисија.

Како можевте да му честитате на вазалот Гаши, реагира Хасани кон претседателката на албанскиот парламент

МКД

Дезинформација е дека претседателот на Собранието, Африм Гаши бил на посета кај претседателката на Косово, Вјоса Османи

CivilMedia

Изборот на Гаши го честитаа претседателите на парламентите на Албанија и Косово

МКД

Коњуфца му честиташе на Гаши, најавува продлабочување на соработката меѓу Косово и Македонија

Локално

И Османи му честиташе на Гаши: Албанците одиграа клучна улога во формирањето на С.Македонија

Локално

Од рапер до претседател на Собрание - Кој е Африм Гаши?

Сител

Сител +инфо Алсат-М ТВ21 Скопје1 Нетпрес Алсат-М Мета

Ќе се избегнат ли предвремени избори за градоначалници?

Р.С.Европа - 30.05.2024

На првата седница што ќе ги закаже новиот собраниски спикер Африм Гаши, уште пред формирањето на Владата, ќе се најдат измени на системските закони за да се овозможи формирање нови и трансформација на постоечките министерства.

Македонија доби нов собраниски состав, Африм Гаши избран за претседател

Н.Македонија

Наративот против кој ВМРО-ДПМНЕ протестираше во 2016, сега го примени во Собранието: „Во интерес на македонската кауза е силен албански партнер кој ќе биде способен да се пресмета со ДУИ“

Локално

Димитриевски го поддржува Гаши за претседател на Собранието, поделбата на власта и министерските позиции сè уште не ги договорил

MTM

(Видео) Левица ја напушти седницата по гласањето на ДПМНЕ за Африм Гаши да е претседател

Антропол

Конституиран новиот парламентарен состав, Гаши избран за претседател на Собранието

Р.С.Европа

Собранието стокмено, Мицкоски го чека мандатот до 8 јуни

Слободен Печат

Глас на Америка Вечер Прес Телма Канал5 24 Вести Канал5 Lider ТВ21

АФРИМ ГАШИ ЌЕ ДОБИЕ ТУЖБА ОД ЛЕВИЦА Претседателот на Собранието нема да мине со претставка, порача Крмов

+инфо - 30.05.2024

Новото мнозинство има високи очекувања од „колега“ кој не зел збор во Собранието на Република Македонија, а тоа му било работа - додаде Крмов. Африм Гаши заедно со Мерита Коџаџику, нема да добијат од нас претставка, ќе добијат тужба! И тоа ќе му ...

„ЈАС НЕ ГО ИЗБРАВ ГАШИ ЗА СПИКЕР, ИСТО КАКО ШТО НЕ ГО ИЗБРАВ АПАСИЕВ ЗА СОРАБОТНИК НА КАТИЦА ЈАНЕВА И ДА ГИ ДОНЕСЕ ЗАЕВ И ЏАФЕРИ НА ВЛАСТ“: Владо Јовановски распали за лидерот на Левица

Фактор

Остра реторика Апасиев - Мицкоски за изборот на Гаши за претседател на парламентот

24 Вести

Препукување меѓу Апасиев и Мицкоски за изборот на Гаши за претседател на Собранието

Вечер Прес

Крмов: Уште на стартот лошо почнавте, ја оштетивте Левица со член во Верификациската комисија

Либертас

Крмов: Африм Гаши ќе биде полош спикер и од Талат Џафери

24Инфо

Крмов до ВМРО-ДПМНЕ: Колку пратеници ви требаат за да не слугувате на Вреди?

Независен

Press24 Фактор Антропол

СВЕТСКИ МАКЕДОНСКИ КОНГРЕС СО НИЗА КРИТИКИ ЗА КОНСТИТУТИВНАТА СЕДНИЦА НО И ЗА ЏАФЕРИ И КАСАМИ: Неприфатливо е грубото ...

Фактор - 30.05.2024

Со низа критики за конститутивната седница на Собранието на Македонија се огласи и Светскиот Македонски Конгрес. „ Светскиот Македонски Конгрес (СМК) за неприфатливо го оценува грубото кршење на Уставот и законите од четворица пратеници на ...

Кој е Африм Гаши, кој е избран за претседател на Собранието

еМагазин

Есмеров: Заклетвата на Гаши не е скандалозна бидејќи СДСМ го донесе Законот за двојазичност

Локално

Кој е Африм Гаши – татко на три деца, обожува музика и има куќа во Скопје

Вечер Прес

(Видео) Африм Гаши, новиот претседател на Собранието како рапер

еМагазин

Каков имот пријавил Африм Гаши, кој е избран за претседател на Собранието

еМагазин

Африм Гаши избран за претседател на Собрание

Сител

360 степени Слободен Печат Радио МОФ 24 Вести +инфо Фокус Слободен Печат Алсат-М

Првиот и вториот ешалон во завршни разговори

Deutsche Welle - 30.05.2024

Во претстојниот викенд кадровските адути прво треба да добијат одобрение во партиските тела пред да бидат објавени во јавноста, вели Билал Касами од Коалицијата Вреди. Кадровските решенија за првиот и вториот ешалон во извршната власт се пред ...

Првиот и вториот ешалон во завршни разговори

Либертас

Снопче: ДУИ на линија со Левица се спротивстави на изборот за Албанец претседател на Собранието

Локално - 30.05.2024

Пратеникот од редовите на ВЛЕН, Халил Снопче во изјава за албанската „Ora News“ ја критикувал коалицијата Европски фронт поради бојкот на гласањето на претседателот на Собранието, Африм Гаши.

Таравари: „ВЛЕН“ има целосен легитимитет

Канал5

ВРЕДИ: ДУИ на иста линија со ЛЕВИЦА – не го поддржаа изборот на Гаши за претседател на Собранието

Фокус

Левица започнува нова епоха во македонското Собрание

Антропол

ДУИ на иста линија со Левица – за нив не важат интересите на Албанците, обвинува „Вреди“

Слободен Печат

Вреди: ДУИ на иста линија со антизападната Левица

МКД

„ВРЕДИ“: ДУИ денес потврди дека за нив интересите на албанскиот народ „важат” само кога тие се власт

Денешен

PressingTV Фактор Либертас Република Курир Во Центар Zoom Нетпрес

ВРЕДИ и ВМРО-ДПМНЕ блиску до договор за министри и заменик министри, а потоа и за директори

ТВ21 - 29.05.2024

Разговорите меѓу ВРЕДИ и ВМРО-ДПМНЕ се уште траат. Биљал Касами од ВРЕДИ вели дека се блиску до договор за министри и заменик министри, но не спомна имиња. -Сме пред финализација на договорот за првиот и вториот ешалон, всушност министрите и зм.

Таравари оптимист дека ќе се изнајде решение за уставните измени

Канал5

Чувари на формулата за решение околу уставните измени

Deutsche Welle

Таравари за уставните измени: Ни треба решение што ќе биде прифатливо за Бугарија и за Македонија и веднаш може да се реши проблемот

360 степени

Тарвари: „Вреди“ е гарант за европскиот пат

Слободен Печат

Таравари за уставните измени: Ни треба решение што ќе биде прифатливо за Бугарија и за Македонија и веднаш може да се реши проблемот

365

Ни треба решение што ќе биде прифатливо за Бугарија и за Македонија и веднаш може да се реши проблемот

Пулс24

ВЛЕН и ВМРО-ДПМНЕ реагираат на Ахмети повикувајќи ги да се реформираат и да не плачат како дете на играчка

ТВ21 - 29.05.2024

Двата потенцијални партнери за Влада, ВЛЕН и ВМРО-ДПМНЕ, реагираа по прес-конференцијата на Али Ахмет, во име на Европскиот фронт. Од ВЛЕН велат дека се преговара за новата Влада и дека таа ќе ја сочинуваат победникот од македонскиот блок и ...

Гаши, Мицкоски, Тиранската платформа и “уставобранителите”

Либертас

Левица критикува, ВЛЕН и ВМРО бранат, СДСМ молчи: Какви пораки беа испратени од првиот собраниски час?

Локално

Африм Гаши избран за претседател на Собранието, Апасиев го обвини Мицкоски дека е мало маче кое мјаука и ги излажа гласачите дека на тоа место ќе се врати македонец

Сакам да кажам

Африм Гаши избран за претседател на Собранието

Телма

Со 76 гласа „за“, Африм Гаши избран за претседател на Собранието

MakPress

Африм Гаши избран за претседател на Собранието

А1 On

Бриф Press24 Zoom Н.Македонија Gostivarpress.mk МКД Во Центар ММС

(АНАЛИЗА) Каков плен за ВЛЕН?

Lider - 29.05.2024

Колумна на Никола Николовски – Боемот во која анализира што добиле партиите при распределбата на ресори. Без многу детали се одвиваат разговорите меѓу ВМРО-ДПМНЕ и ВЛЕН за носители на функции во вториот и третиот ешалон функционери.

ВРЕДИ: ДУИ да се реформира, а не да бојкотира

ТВ21

ВЛЕН: ДУИ да се реформира, а не да бојкотира

Канал5

ВЛЕН: ДУИ да се реформира, а не да бојкотира

Фокус

ВРЕДИ: ДУИ да се реформира, а не да бојкотира

Курир

ВРЕДИ: ДУИ да се реформира, а не да бојкотира

Press24

ВРЕДИ: ДУИ да се реформира, а не да бојкотира

4NEWS

Макфакс Опсервер 365 Кајгана Република Локално Денешен Либертас

Преговорите МЕЃУ ВМРО-ДПМНЕ и „ВРЕДИ“ во финална фаза – до 15 јуни нов владин состав

Канал5 - 29.05.2024

Преговорите меѓу ВМРО-ДПМНЕ и „Вреди“ во втора фаза, денеска и утре ќе има и одлуки за вториот и третиот ешалон- заменик министерските и директорските места, а до 15 јуни коалицијата има план новата Влада да биде и официјално составена.

Ахмети: Договорот меѓу албанските партии за уставните измени е запечатен

ТВ21 - 29.05.2024

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети денеска на прес конференција порача дека документот потпишан од сите лидери на албанските политички партии во Македонија пред изборите, дека нема да се формира влада без уставните измени, е прекршен од лидерите на Вреди.

„ЈАС НЕ СУМ ЛАЖГО-НЕ ТРЕБАШЕ ДА СЕ ФОРМИРА ВЛАДА БЕЗ УСТАВНИ ИЗМЕНИ“: Ахмети тврди дека Вреди го прекршиле договорот на албанските политички партии

Фактор

Ахмети: Потпишавме документ дека ќе има уставни измени

Пулс24

Беџети: Курти сака да го поврзе интересот на Самоопределување со ВЛЕН, а не со Албанците во Македонија

Локално - 29.05.2024

Универзитетиот професор од Тетово, Нури Беџети смета дека премиерот на Косово, Албин Курти и претседателот на косовското Собрание, Гљаук Коњуфца им нанеле голема штета на Албанците во Македонија, пренесува приштинска „Коха“.

Гаши: Историјата да ја оставиме на историчарите, ние да зборуваме за иднината

ТВ21 - 28.05.2024

Африм Гаши и официјално седна на столчето на собраниски спикер. Тој се заблагодари на довербата од новиот парламентарен состав, и вети дека ќе работи за доброто на граѓаните. „Нема да дозволам ниту еден пратеник да се чувствува индескридитиран.

Гаши: Ќе го гарантирам правото на личен став и говор како кај пратениците од власта, така и кај оние од опозицијата

Алсат-М

“Ќе го гарантирам правото на личен став и говор како кај пратениците од власта, така и кај оние од опозицијата“, изјави Гаши

Скопје инфо

Гаши: Ќе го гарантирам правото на личен став и говор како кај пратениците од власта, така и кај оние од опозицијата

Курир

Гаши: Ќе го гарантирам правото на личен став и говор како кај пратениците од власта, така и кај оние од опозицијата

Нетпрес

ГАШИ: Ќе го гарантирам правото на личен став и говор како кај пратениците од власта, така и кај оние од опозицијата

Денешен

Гаши: Да докажеме дека ние сме најдобрата слика на ова општество, или Северна Македонија во минијатура

Локално

Република Lider

Таравари за уставните измени: Оптимист сум дека ќе се изнајде решение

Локално - 29.05.2024

Коалицијата ВЛЕН е најдобрата гаранција дека Северна Македонија ќе го продолжи европскиот пат, рече вчера Арбен Таравари, кој е дел од оваа коалиција. Во гостувањето на емисијата „Само вистина“, тој истакна дека не сака да се повтори 2008 година, ...

Тарвари: Коалицијата „Вреди“ е најдобра гаранција дека ќе продолжи европскиот пат

Либертас - 28.05.2024

Коалицијата „Вреди“, според Арбен Таравари, е најдобра гаранција за тоа дека Северна Македонија ќе го продолжи европскиот пат. Впрочем, посочува тој, и во првата декларација меѓу ВМРО-ДПМНЕ и „Вреди“ постоеле три точки – европски пат, брз економски ...

Тарвари: Коалицијата „Вреди“ е најдобра гаранција дека ќе продолжи европскиот пат

Zoom

Тарвари: Коалицијата „Вреди“ е најдобра гаранција дека ќе продолжи европскиот пат

Бриф

Таравари: Коалицијата „ВРЕДИ“ е најдобра гаранција дека С. Македонија ќе го продолжи европскиот пат

Фокус

Тарвари: Коалицијата „Вреди“ е најдобра гаранција дека ќе продолжи европскиот пат

Курир

Тарвари: Коалицијата „Вреди“ е најдобра гаранција дека ќе продолжи европскиот пат

Пулс24

Тарвари: Коалицијата „Вреди“ е најдобра гаранција дека ќе продолжи европскиот пат

365

Денешен Press24 +инфо Нетпрес 24Инфо MakPress

Левица: Само шесте пратеници на Левица гласаа против Африм Гаши, ДПМНЕ денес капитулира

А1 On - 28.05.2024

На денешната Собраниска седница, пратениците од Левица понудија бланко – поддршка за ДПМНЕ да НЕ изгласа претседател на Собранието којшто изминативе години промовира балистички и иредентистички политики, многукратно повредувајќи ги македонските ...

Левицата: ДПМНЕ денес капитулира, само шесте наши пратеници гласаа против Африм Гаши

Макфакс

Само шесте пратеника на Левица гласаа против Африм Гаши, ДПМНЕ денес капитулира

Опсервер

Само шестте пратеници на Левица гласаа против Африм Гаши – ДПМНЕ капитулира

Антропол

Левица: Само шесте пратеника на Левица гласаа против Африм Гаши

365

Само шесте пратеника на Левица гласаа против Африм Гаши

Пулс24

Левица: ДПМНЕ денес капитулира, само шесте наши пратеници гласаа против Африм Гаши

Точка

Локално Во Центар

Таравари: Деновиве ќе одлучам дали ќе ја прифатам функцијата министер за здравство

Канал5 - 28.05.2024

Арбен Таравари се уште не одлучил дали ќе седне на министерското место во здравство.. Во гостувањето во Само вистина, рече дека одлуката ќе ја донесе во следните ...

Собранието ги верификуваше мандатите на пратениците

Макфакс - 28.05.2024

Собранието во рамки на конститутивната седница со 101 глас „за“ од вкупно 117 присутни го усвои извештајот на Верификационата комисија и ги верифицираше мандатите на 118 пратеници. Mандатот на пратениците од стариот собраниски состав завршии.

Собранието ги верификуваше мандатите на пратениците

Опсервер

Собранието ги верификуваше мандатите на пратениците

Кајгана

Собранието ги верификуваше мандатите на пратениците

Centar

Собранието ги верификуваше мандатите на пратениците

Точка

Гаши: Ќе се погрижам да го подигнам нивото на Собранието, да биде во служба на сите граѓани

Zoom - 28.05.2024

Јован Митрески на Африм Гаши поладнево му ја примопредаде функцијата претседател на Собранието и му честита за изборот. – Им благодарам на сите граѓани што гласаа на изборите и на сите пратеници што ме поддржаа.

Гаши: Ќе се погрижам да го подигнам нивото на Собранието, да биде во служба на сите граѓани

А1 On

Гаши: Собранието ќе биде во служба на граѓаните

МКД

Гаши: Ќе се погрижам да го подигнам нивото на Собранието, да биде во служба на сите граѓани

Либертас

Гаши: Ќе се погрижам да го подигнам нивото на Собранието, да биде во служба на сите граѓани

365

Гаши: Ќе се погрижам да го подигнам нивото на Собранието

Press24

Гаши: Ќе се погрижам да го подигнам нивото на Собранието, да биде во служба на сите граѓани

Бриф

Н.Македонија Слободен Печат Рацин ММС Сител Фокус 24Инфо Во Центар