TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Заев и Ахмети утре ќе бараат можен консензуален претседателски кандидат

МКД - 17.02.2019

Претседателите на партиите СДСМ и ДУИ од владината коалиција, Зоран Заев и Али Ахмети утре околу пладне ќе се сретнат во Клубот на пратениците и ќе договараат можен заеднички претседателски кандидат.

Утре почнуваат преговорите за консензуален кандидат за претседател

Алсат-М - 17.02.2019

Од утре почнуваат средбите помеѓу коалиционите партнери во Владата во обид да договорат консензуален кандидат за претседателите избори. Од средбата помеѓу премиерот Зоран Заев и лидерот на ДУИ, Али Ахмети, ќе се знае дали разговорите ќе продолжат и ...

Заев и Ахмети утре на средба за претседателските избори

Р.С.Европа - 17.02.2019

Лидерите на СДСМ и на ДУИ, Зоран Заев и Али Ахмети утре ќе одржат средба на која ќе разговараат за можен заеднички кандидат на претседателските избори. Од СДСМ потврдуваат дека средба ќе има и дека дополнително ќе известат за деталите.

Ахмети на туѓа свадба не оди, ама ќе дојде во Клуб на пратеници да се договори за претседател

Вечер - 17.02.2019

Првичната идеја за консензуален кандидат на СДСМ и ДУИ се отфрли по низата наводни несогласувања меѓу владините партнери, па Заев одлучи преку оглас и на конгрес да го избере кандидатот за претседател.

Каква позадина има прошетката на Иванов и Силјановска во Охрид?

Пулс24 - 17.02.2019

По вчерашното завршување на Конвенцијата во Струга на која што победи надпартискиот кандидат професорката Гордана Силјановска, денес гледаме еден почеток на нејзината кампања. Главен промотор е претседателот на државата Ѓорге Иванов, претседателот ...

Утре во Клубот на пратениците Заев и Ахмети ќе договараат заеднички претседателски кандидат

Курир - 17.02.2019

Владините партнери Зоран Заев и Али Ахмети утре во Клубот на пратениците ќе договараат можен заеднички претседателски кандидат. Средбата, според информации од партиите е закажана за 12.30 часо, пишува Плусинфо.

Утре во Клубот на пратениците Заев и Ахмети ќе договараат заеднички претседателски кандидат

+инфо - 17.02.2019

Владините партнери Зоран Заев и Али Ахмети утре во Клубот на пратениците ќе договараат можен заеднички претседателски кандидат. Средбата, според информации од партиите е закажана за 12.30 часот.

ВМРО-ДПМНЕ најде консензуален кандидат со СОРОС?

Пулс24 - 17.02.2019

Вчера ВМРО-ДПМНЕ на конвенција го избираше кандидатот за претседателските избори. Оскудни 550 делегати по мерка на раководството гласаа за нивниот кандидат. До сега во историјата на ВМРО-ДПМНЕ ова е најмалиот број на делегати што некогаш избирале ...

ОМ: ДПМНЕ докажа дека не е ВМРО

А1 On - 16.02.2019

„На денешната конвенција ВМРО-ДПМНЕ го избира кандидатот за претседател на државата – тоа е Гордана Силјановска Давкова, поранешен министер во владата на СДСМ и жесток противник на Преспанскиот договор.

ВМРО-ДПМНЕ на конвенција го избира кандидатот за претседател на државата

Канал5 - 16.02.2019

Опозиционата ВМРО-ДПМНЕ на конвенција во Струга го избира својот кандидат за претседател. Во трката влегуваат 9 кандидати меѓу кои фаворити се професорката од правен Гордана Силјановска Давкова, пратеникот Владимир Ѓорчев и членот Филип Петровски.

ВМРО-ДПМНЕ одржува конвенција на која го избира кандидатот за претседател на државата

Канал5 - 16.02.2019

Опозиционата ВМРО-ДПМНЕ на конвенција во Струга го избира својот кандидат за претседател . Во трката влегуваат 9 кандидати меѓу кои фаворити се професорката од правен Гордана Силјановска Давкова, пратеникот Владимир Ѓорчев и членот Филип Петровски.

Обраќањето на Владимир Ѓорчев прекинувано со скандирања

Нова ТВ - 16.02.2019

„Како претседател на Република Македонија подготвен сум да се борам за Македонија. Уште во првите три месеци откога ќе бидам избран за претседател, ќе одам во Белата куќа, во Брисел, Берлин и ќе ја кажам вистината за Македонија“ кажа Владимир Ѓорчев ...

Почна гласањето, делегатите на ВМРО-ДПМНЕ бираат меѓу деветте кандидати

Курир - 16.02.2019

Делегатите на ВМРО-ДПМНЕ почнаа да гласаат за избор на еден од деветте пријавени кандидати за претседател на државата. На гласачките ливчиња кандидатите се испишани по азбучен ред, според првата буква од презимето.

(Фото) Мицкоски гласаше, се бројат гласовите

Независен - 16.02.2019

Се пребројуваат гласовите на 523 делегати присутни на конвенцијата на ВМРО-ДПМНЕ во Струга каде што бираат кандидат за претседателските избори. Правото на глас го искористи и претседателот Христијан Мицкоски.

Мицкоски: Убеден сум дека кандидатот на ВМРО ДПМНЕ ќе биде претседател на државата

Нова ТВ - 16.02.2019

„Убеден сум дека кандидатот на ВМРО ДПМНЕ ќ биде претседател на државата“ кажа пред почетокот на партиската конвенција Христијан Мицкоски. „Среќен сум што изминавме еден транспарентен и демократски процес во рамките на партијата.

Во живо: ВМРО-ДПМНЕ го избра кандидатот за Претседател

Република - 16.02.2019

Заврши гласањето на делегатите кои одлучуваат кој ќе биде кандидатот за претседател на Македонија поддржан од ВМРО-ДПМНЕ. Следете ги резултатите во живо ...

Почна гласањето во Струга: ВМРО-ДПМНЕ бара наследник на Иванов

Независен - 16.02.2019

Вкупно 523 делегати на ВМРО-ДПМНЕ почнаа да гласаат за кандидатот на опозицијата за претседателските избори. Во Домот на културата во Струга завшри презентацијата на сите пријавени кандидати.

Ѓорчев: Гласајте за победик што знае што се избори, за човек кој го знаете и кој ве знае вас

+инфо - 16.02.2019

Мотивиран сум затоа што џигерот ме боли додека гледам што ѝ прави Зоран Заев на Република Македонија. Мотивиран сум затоа што само така ќе победиме, не само со еден туку со 15 настани дневно, рече Влатко Ѓорчев на конвенцијата на ВМРО-ДПМНЕ на која ...

Струшки конгрес: Кој ќе биде претседателски кандидат на ВМРО ДПМНЕ?

Centar - 16.02.2019

Во Струга опозицијата избира меѓу девет кандидати за претседател на претстојните претседателски избори. Пред скоро еден час почна гласањето а делегатите ќе треба да се одлучат меѓу двајцата големи фаворити Влатко Ѓорчев и професорката Силјановска, ...

Ѓорчев: Немој да ме извисите, со ,,лајкови” ќе го победиме СДСМ

Макфакс - 16.02.2019

,,Кога ќе дојдеме на власт, таблите со името Македонија што ги вадат нека ни ги дадат на нас. Ќе ги чуваме по подруми и тавани, зашто ќе дојде време кога пак ќе ни требаат. Мора тоа да го направиме, тоа е нашиот аманет”, рече Владимир Ѓорчев, еден ...

Влатко Ѓорчев: Нека ни ги дадат таблите со „Република Македонија“, ќе ги чуваме и по подруми и по тавани

Либертас - 16.02.2019

Претендентот за претседателски кандидат од ВМРО-ДПМНЕ, Влатко Ѓорчев, на денешната конвенција на која треба да се избере кандидат се осврна на промената на името на државата. „Веќе ги вадат таблите кај што пишува „Република Македонија“.

Заев и Ахмети утре ќе почнат разговори за заеднички кандидат за изборите

Нова ТВ - 17.02.2019

Премиерот Зоран Заев и лидерот на ДУИ, Али Ахмети утре напладне во Клубот на пратениците ќе се сретнат, по што ќе се знае дали разговорите ќе продолжат и со други партии или на избори ќе се оди самостојно.

Ѓорчев: Ќе го поддржам кандидатот што ќе победи

Независен - 16.02.2019

„Ќе го поддржам секој кандидтат што ќе ја освои вашата доверба. Од понеделник почнуваме обединети и сложни да го победиме СДСМ“, рече пратеникот и еден од кандидатите, Влатко Ѓорчев пред делагатите на ВМРО-ДПМНЕ на конвенцијата во Струга каде што се ...

Ангелов: ВМРО-ДПМНЕ мора да победи и да ја врати библиска Македонија

Република - 16.02.2019

Нека Господ ја благослови оваа конвенција, порача од говорницата еден од кандидатите за претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Горан Ангелов од Виница. И да не бидам избран, оној кој ќе биде избран од овие девет кандидати, ќе ја добие мојата поддршка, зошто ...

ВМРО ДПМНЕ НОСИ ОДЛУКА: Кој кандидат ќе го изберат за претседателската трка?

Фактор - 16.02.2019

Во Струга опозицијата избира меѓу девет кандидати за претседател на претстојните избори. Пред скоро еден час почна гласањето а делегатите ќе треба да се одлучат меѓу двајцата големи фаворити Влатко Ѓорчев и професорката Силјановска, додека ...

Ѓорчев: Џигерот ме боли кога гледам што и прави Заев на државата

ТВ21 - 16.02.2019

Еден од кандидатите за претседател од редовите на ВМРО-ДПМНЕ Влатко Ѓорчев, го одржа својот говор пред делегатите на Конвенцијата на партијата. Тој истакна дека ќе го поддржи секој кандидат кој ќе ја освои довербата од делегатите, и додаде дека од ...

Почна гласањето за претседателски кандидат на Конвенцијата на ВМРО-ДПМНЕ (ВИДЕО)

ТВ21 - 16.02.2019

Само што започна гласањето за претседателски кандидат од редовите на ВМРО-ДПМНЕ на Конвенцијата на партијата во Струга. Опозицијата денеска го бира кандидатот од деветте пријавени на огласот кој го распиша ...

Започна конвенцијата на ВМРО-ДПМНЕ во Струга

Макфакс - 16.02.2019

Започна конвенцијата на ВМРО-ДПМНЕ во Струга, на која до вечер партијата се очекува да го избере кандидатот за претседател од деветмината пријавени на конкурсот. 551 делегат има право на глас, а за да се избере во првиот круг, треба да гласат 184 ...

Ѓорчев: Нека ни ги дадат таблите што ги вадат, ќе ги чуваме на таван оти пак ќе ни требаат

Фактор - 16.02.2019

Ако ми ја дадете довербата нема да ве изневерам. Ова е пораката која претседателскиот кандидат од ВМРО ДПМНЕ Влатко Ѓорчев денеска ја прати од Струга каде неговата партија ја одржува конвенцијата на која ќе се избере кандидатот со кој опозицијата ќе ...

ВМРО-ДПМНЕ избира претседателски кандидат, СДСМ обвинува за фарса

Р.С.Европа - 16.02.2019

ВМРО-ДПМНЕ на денешната конвенција во Струга ќе го избере кандидатот за претседателските избори. За фаворити во јавноста се посочуваат имињата на професорката од Правниот факултет Гордана Сиљановска-Давкова и пратеникот и правник Влатко Ѓорчев.

Делегатите пристигаат, ВМРО-ДПМНЕ бира кандидат за претседател

Независен - 16.02.2019

Вкупно 541 делегат имаат право на глас на денешната конвенција на ВМРО-ДПМНЕ што се одржува во Струга, каде ќе се избира кандидат за претседател на државата. Во моментов во Домот на културата трае регистрацијата на учесниците, по што околку 12 часот ...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ се обидува да го копира нашиот начин на избор на кандидат

ТВ21 - 16.02.2019

После соопштението на СДСМ во кое ја обвинија опозицијата дека конвенцијата во Струга е само фарса, и дека Мицкоски веќе го знае кандидатот кој, според нив, ќе загуби на изборите, врати со соопштение и ВМРО-ДПМНЕ.

ВМРО-ДПМНЕ денеска ќе избере кандидат за претседател

Фокус - 16.02.2019

ВМРО-ДПМНЕ денеска на конвенција во Струга ќе избере претседателски кандидат од деветмината кои се пријавија на огласот. Изборот ќе го направат вкупно 551 делегат пријавени на партискиот конгрес.

Не дојдоа сите делегати на конвенцијата на ВМРО-ДПМНЕ

Фактор - 16.02.2019

На Конвенцијата на ВМРО-ДПМНЕ за избор на кандидат кој ќе биде подржан во претседателските избори присутни се 523 гласачи од можни 551. На истата присутни се и пратениците Даниела Рангелова и Илија Димовски за кој во јавноста се ширеа гласини дека ...

Заев и Ахмети утре на средба за претседателските избори

Локално - 17.02.2019

Лидерите на СДСМ и на ДУИ, Зоран Заев и Али Ахмети утре ќе одржат средба на која ќе разговараат за можен заеднички кандидат на претседателските избори. Од СДСМ потврдуваат дека средба ќе има и дека дополнително ќе известат за деталите.

(ФОТО) Влатко Ѓорчев подготвен за избори: „Добро утро од шестчленото семејство!“

Екран - 16.02.2019

Денеска во Струга ќе се избира претседателскиот кандидат од страна на ВМРО-ДМПНЕ, а еден од сериозните претенденти е Влатко Ѓорчев. Но, тој денот, барем на Фејсбук го започна со „Добро утро“ од неговото шестчлено семејство – фотографија на која се ...

ВМРО-ДПМНЕ денеска ќе избере претседателски кандидат од деветмината пријавени

+инфо - 16.02.2019

ВМРО-ДПМНЕ денеска на конвенција во Струга ќе избере претседателски кандидат од деветмината кои се пријавија на огласот. Изборот ќе го направат вкупно 551 делегат пријавени на партискиот конгрес.

Во Клубот на пратениците Заев и Ахмети утре ќе договараат заеднички претседателски кандидат

Пулс24 - 17.02.2019

Утре во Клубот на пратениците владините партнери Зоран Заев и Али Ахмети ќе договараат можен заеднички претседателски кандидат. Средбата, според информации од партиите е закажана за 12:30 часот, пишува “Плусинфо“.

Утре средба Заев-Ахмети за консензуален претседател

1tv - 17.02.2019

Владините партнери Зоран Заев и Али Ахмети утре во Клубот на пратениците ќе договараат можен заеднички претседателски кандидат. Средбата, според информации од партиите е закажана за 12.30 часот.

„За честита Македонија“: Слоганот под кој ВМРО-ДПМНЕ го избира претседателскиот кандидат

еМагазин - 16.02.2019

ВМРО-ДПМНЕ денес на Конвенција под слоганот „За честита Македонија“ во Струга го избира партискиот кандидат за претседател на претстојните претседателски избори во Македонија, информираа од партијата.

ВМРО-ДПМНЕ ќе избира кандидат за претседател

Локално - 16.02.2019

ВМРО-ДПМНЕ денеска на конвенција во Струга ќе избира партиски кандидат за претседател на државата за претстојните избори што ќе се одржат на 21 април, годинава. Вкупно 551 делегат ќе избираат меѓу деветмината кандидати, кои се пријавија на ...

ВМРО-ДПМНЕ денеска одлучува за кандидат за претседател

Фактор - 16.02.2019

ВМРО-ДПМНЕ денеска на партиската конвенција во Домот на културата „Браќа Миладиновци“ во Струга че одучи кој кандидат ќе го поддржи за претседателските избори со кампањата „За честита Македонија“.

ВМРО-ДПМНЕ го избира кандидатот за претседателските избори

Република - 16.02.2019

На конвенцијата која ќе се одржи во Домот на култура „Браќа Миладиновци“ во Струга ВМРО-ДПМНЕ ќе го избере кандидатот со кој че настапи на претседателските избори. Конвенцијата, но и претстојната кампања за претседателските избори ќе биде под ...

Обединети за Македонија: Со „метод Иванов“ ВМРО-ДПМНЕ избра поранешен министер на СДСМ

+инфо - 16.02.2019

На денешната конвенција ВМРО-ДПМНЕ го избра кандидатот за претседател на државата – тоа е Гордана Силјановска Давкова, поранешен министер во владата на СДСМ и жесток противник на Преспанскиот договор.

Обраќањето на Владимир Ѓорчев прекинувано со скандирања

iPortal - 16.02.2019

„Како претседател на Република Македонија подготвен сум да се борам за Македонија. Уште во првите три месеци откога ќе бидам избран за претседател, ќе одам во Белата куќа, во Брисел, Берлин и ќе ја кажам вистината за Македонија“ кажа Владимир Ѓорчев ...

Почна гласањето, делегатите на ВМРО-ДПМНЕ бираат меѓу деветте кандидати

Сител - 16.02.2019

Делегатите на ВМРО-ДПМНЕ почнаа да гласаат за избор на еден од деветте пријавени кандидати за претседател на државата. На гласачките ливчиња кандидатите се испишани по азбучен ред, според првата буква од презимето.

Ѓорчев: Нека ни ги дадат таблите со „Република Македонија“, ќе ги чуваме, ќе дојде време кога повторно ќе ни требаат

Република - 16.02.2019

Последните седум дена мислам дека го постигнав рекордот во обиколка на Македонија, во 7 дена поминав 70 општински комитети, имав 70 состаноци. Секаде ќе победиме. Мотивиран сум, зашто џигерот ме боли кога гледам што Зоран Заев и прави на Република ...

Ѓорчев: Знам како да победам, немој да ме извисите

Centar - 16.02.2019

,,Кога ќе дојдеме на власт, таблите со името Македонија што ги вадат нека ни ги дадат на нас. Ќе ги чуваме по подруми и тавани, зашто ќе дојде време кога пак ќе ни требаат. Мора тоа да го направиме, тоа е нашиот аманет”, рече Владимир Ѓорчев, еден ...

ВМРО-ДПМНЕ одлучува со кој кандидат ќе ја трча претседателската трка

Локално - 16.02.2019

Во Струга опозициската ВМРО-ДПМНЕ, избира меѓу девет кандидати за претседател на претстојните избори. Почна гласањето, а делегатите треба да се одлучат меѓу двајцата големи фаворити Влатко Ѓорчев и професорката Гордана Силјановска, додека останатите ...

Ѓорчев: Од понеделник почнуваме обединети и сложни да го победиме СДСМ

24Инфо - 16.02.2019

Ѓорчев: Од понеделник почнуваме обединети и сложни да го победиме СДСМ Еден од кандидатите за претседател од редовите на ВМРО-ДПМНЕ Влатко Ѓорчев, го одржа својот говор пред делегатите на Конвенцијата на партијата.