TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Конгресменката што (за сега) нема пари за да се пресели во Вашингтон

Оff.net - 09.11.2018

Нова конгресменка, демократ ама од тие што се по на лево, не може да си дозволи пред првата плата да се пресели во главниот град на САД каде што треба да го изработи својот мандат. Сè е тоа убаво што станала член на Конгресот, меѓутоа 29-годишната ...

Најмладата конгресменка не може да си дозволи стан во Вашингтон пред да почне со новата работа

Сакам да кажам - 09.11.2018

Александрија Окасио-Кортес во вторникот испиша историја кога стана најмладата жена која била избрана во американскиот Конгрес, но таа вели дека не може да си дозволи да изнајми стан во Вашингтон сè додека не почне со новата работа во јануари.

Ќерка на чистачка и поранешна шанкерка во Конгресот - Александрија зад себе крие неверојатна приказна

Press24 - 08.11.2018

Александрија Окасио-Кортзе има само 29 години и е најмлада меѓу жените кои после парламентарните избори во Америка влегле во законодавните органи на власта, каде претставуваат малцинство. „Не ја покренавме оваа кампања, бидејќи мислев дека сум ...

Која е Александра Окасио Кортез- од шанкерка до најмлада парламентарка во САД

Канал5 - 07.11.2018

29 годишната политичарка и припадничка на Демократската партија Александра Окасио- Кортез, влезе во историјата на САД. Окасио- Кортез е најмлада парламентарка која вчера е избрана во Претставничкиот дом на Конгресот на САД.

ФОТО: Запознајте ја Александрија, најмладaта американска конгресменка во историјата

Курир - 07.11.2018

Најмладата американска конгресменка во историјата ќе биде демократката Александрија Окасио-Кортес. Александрија има 29 години, порасна во Њујорк, а нејзиното семејство е од Порторико. Таа израснала во Бронкс, а дипломирала економски и меѓународни ...