TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Десерт на денот: Чоколадни мафини со крем и парчиња чоколадо

Кајгана - 24.09.2020

Не постои некој кој не обожава мафини. Затоа, пробајте го овој вкусен десерт по рецептот на Мартина Трајаноска . Потребни состојки: 3 јајца 150 гр чоколадо 125 гр путер 100 гр шеќер 150 гр брашно 15 гр какао 5 гр печиво 100 мл млеко 50-60 гр ...

Чоколадни коцки со портокал: Еднаш кога ќе ги пробате, ќе станат вашиот омилен десерт!

Убавина и Здравје - 24.09.2020

Комбинацијата од два сочни фила, свеж сок од портокал и крцкава чоколадна кора е едноставно неодолива! За кората: За чоколадниот фил: За вториот фил: Вклучете ја рерната на 180 степени. Изматете ги белките со шеќерот, па додајте ги жолчките.

Глазурата никогаш нема да загори и да има грутки – Како да стопите чоколадо правилно

Gotvi.mk - 24.09.2020

Ако сакате секогаш да имате совршено истопено чоколадо без да загори и да има грутки, следете ги овие чекори. Не смее да дојде во допир со вода, а сите садови треба да се суви и чисти. Ако се топи темно чоколадо не смее да е на температура поголема ...

Има повеќе витамин Ц од портокалот – Повеќе влакна од јаболката

Gotvi.mk - 24.09.2020

Киви е овошје со неверојатна количина на витамин Ц во себе, двојно повеќе од портокалот. Има повеќе влакна од јаболката и повеќе калиум од бананата. Спречува создавање крвни грутки, холестерол и го намалува притисокот.

Проја со сирење со феноменален вкус, сите ќе ви го бараат рецептот

NMD - 24.09.2020

Рецепт и видео прилог на Cooking – Пројара со сирење. Рецепт за вкусна и сочна проја со сирење. Ова е уште еден брз рецепт со кој не можете да погрешете. Одличен избор за појадок или како дел од предјадењето на свечени настани.

Најмекиот ванила-путер колач со пуфкасто тесто

NMD - 24.09.2020

Рецепт и видео прилог на “Аидина кујна” – Најмекиот ванила.путер колач Вистински колач за љубителите на ванила кремот. Тестото е меко и се меша со лажица, нема потреба од месење, само потребно е добро да стаса.

Торта со чоколадо и орзи – совршен десерт

Gotvi.mk - 23.09.2020

Време е за нови вкусови… Состојки за кора: 6 белки 100 гр кристал шеќер 1 лажица брашно 1 лажица оцет 100 гр кокосово брашно Состојки за фил: 6 жолчки 5 лажици кристал шеќер 1 ванилин шеќер 250 гр маргарин 300 гр чоколадо со ориз Начин на ...

Десерт на денот: Колач со овошје

Кајгана - 23.09.2020

Пробајте го овој вкусен десерт по рецептот на Мартина Трајаноска . Потребни состојки: 250 мл млеко/кисела вода 150 мл масло 150 гр шеќер 150 гр гриз 250 гр брашно ½ печиво 50-100 гр овошје Начин на подготовка: Соединете ги течните состојки, па ...

Јогурт пита за 10 минути – совршен вкус

Gotvi.mk - 23.09.2020

Одлична пита која ќе ја правите постојано. Состојки: 500 гр готови кори 2 чаши јогурт 1 чаша растопен путер 1 чаша гриз + 3 лажици 2 јајца 1 прашок за печиво Состојки за фил: 500 гр сирење 2 јајца сол Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО ...

Колачот на Тито (Торта со чоколадо и ореви)

Мои рецепти - 23.09.2020

Титов колач или омилената торта на Тито, така раскажуваат социјалните мрежи =) Го направив откако беше подготвен од мојата колешка Даниела Пачемска, која несебично го сподели со нас на една ФБ страна со прекрасни рецепти.

Мафини без брашно: Брз рецепт за колач со боровинки од само 3 состојки

Женски магазин - 23.09.2020

Од сите рецепти, ни се допаѓаат оние брзите и со малку состојки и вкусни како да се направени во најдобрите француски кујни! Мафините се секогаш добра опција, особено кога станува збор за оние кои се подготвени од само три состојки.

Чоколадни бомбици со вкус на јагода

Мои рецепти - 23.09.2020

Во мала касерола на мнооогу тивок оган оставаме да се соединат слатката павлака, путерот, шеќерот во прав и чоколадото. Од кога смесата е изедначена тргаме од оган и додаваме чоколаден ликер. Промешуваме.

Мафините ќе бидат меки и вкусни – Правило кое мора да го знаете

Gotvi.mk - 23.09.2020

Постои мала тајна при правењето мафини која треба да ја знаете за да ви бидат совршени. Секогаш тестото се меша сосема малку, зошто мафините треба да се лесни. Се мешаат сувите со мокрите состојки сосема малку да се соединат.