TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Претседателот Заев на средба со претседателот на Европскиот совет Мишел: Силно сме мотивирани да продолжи европскиот ...

24Инфо - 25.01.2020

Претседателот на СДСМ Зоран Заев денеска се сретна со Шарл Мишел, претседател на Европскиот Совет. На средбата се разговараше за процесот на реформи, потребата од носење на Законот за јавно обвинителство, евроинтегративниот процес, како и за новата ...

Заев: Мишел сака да ни помогне, а ние треба да ги завршиме нашите работи дома (ВИДЕО)

ТВ21 - 25.01.2020

Претседателот на СДСМ Зоран Заев, утринава имаше средба со претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел кој е во посета на нашата земја. Тој истакна дека со Мишел зборувале за актуелните теми, и дека првиот човек на Советот на Европа дал уверување ...

Мицкоски на Мишел му се пожали на криминал, корупција и партизирано судство, изразил подготвеност за реформи

360 степени - 25.01.2020

Европската перспектива на земјата и што треба да се направи да се добие датум за преговори и понатаму членство во ЕУ биле темите на кои утрово на работен појадок разговарале претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ ...

Мицкоски оствари средба со Мишел

Локално - 25.01.2020

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски оствари средба со претседателот на Европскиот Совет – Шарл Мишел. На работниот појадок било разговарано за европската перспектива на земјата и тоа што треба да се направи за државава да добие датум за ...

Мишел: На 26 март Европскиот совет ќе има тешки разговори околу проширувањето

Телма - 24.01.2020

Без конкретни ставови околу методологијата, но со најава дека на Европскиот Совет во март ќе се водат тешки разговори по ова прашање, но и за самиот процес на проширување, претседателот на Европскиот Совет, Шарл Мишел, попладнево меѓу редови најави ...

Мишел: Иднината на Македонија е европска

Глас на Америка - 24.01.2020

Претседателот на Советот на Европа потенцираше дека во неговиот мандат ќе се залага за преговори со Македонија и во таа насока ќе предложи стратегија која се базира на три столба. Низвесноста околу проширувањето, методолгијата и одлуката за старт на ...

Пендаровски и Мишел се согласија дека иднината и судбината на Македонија е европска

Слободен Печат - 24.01.2020

Првиот столб е да работиме во следните недели и месеци, да се усогласиме околу една реформа на процесот на проширување и негова модернизација. Констатирав дека има повеќе европски земји кои сметаат дека треба да дадат поголемо лидерство на овој ...

Мишел: Судбината ви е европска, имам стратегија

Р.С.Европа - 24.01.2020

Новиот претседател на Советот на Европа, Шарл Мишел, вели дека во неговиот мандат на новата позиција ќе се залага за преговори со Северна Македонија, но дека и нашата држава треба да продолжи со реформите.

И Шарл Мишел работи за одлука за преговори со Скопје и Тирана во март

360 степени - 24.01.2020

И новиот претседател на Европскиот совет, Шарл Мишел, како и еврокомесарот за соседство и проширување, Оливер Вархеји, на средбите со претседателот Стево Пендаровски и премиерот Оливер Спасовски вечерва во Скопје, рекол дека работи на стратегија за ...

Шарл Мишел во посета на Македонија, во март се очекува усогласен став за методологијата на проширувањето

Канал5 - 24.01.2020

Судбината на Македонија е европска, порача претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел на заедничката прес конференција со претседателот Пендаровски. Тој најави дека очекува на состанокот на 26 март, членките на Унијата да усогласат заеднички став ...

Мишел: Иднината на Македонија е европска, но неизвесноста за датумот останува до Март

Алфа - 24.01.2020

Иднината на Македонија е европска.Дебатата на самитот во Март треба да продолжи во таа насока, порача вечерва претседателот на Европскиот Совет Шарл Мишел, по средбата со претседателот Пендаровски.

Првиот човек на Европскиот совет во Скопје – стратегија во три столба, новата методологија и реформи во фокусот

ТВ21 - 24.01.2020

Новиот претседател на Советот на Европа, Шарл Мишел, кој е во работна посета на официјално Скопје, вели дека во неговиот мандат на новата позиција ќе се залага за преговори со Северна Македонија, но дека и нашата држава треба да продолжи со ...

Обраќање на претседателот Пендаровски на заедничката прес-конференција со претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел

24Инфо - 24.01.2020

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, вечерва оствари средба со претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел кој престојува во работна посета на Република Северна Македонија.

Мишел: За влез на Македонија во ЕУ потребно е спроведување на Преспанскиот договор и договорот со Бугарија

Локално - 24.01.2020

Мојата посета тука после неколку недели од преземањето на функцијата претседател на Европскиот совет има за цел да даде многу силна порака, убедување кое го споделив и со вас, дека иднината и судбината на Северна Македонија е европска.

Спасовски на средбата со претседателот на Европскиот Совет: Ја очекуваме новата методологија за проширување на ЕУ за да ...

24Инфо - 24.01.2020

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Оливер Спасовски го прими претседателот на Европскиот Совет, Шарл Мишел кој допатува во работна посета на нашата земја на покана на претседателот на Република Северна Македонија, Стево ...

Шарл Мишел во посета на Македонија, ќе се отвори ли европската перспектива за Македонија?

Канал5 - 24.01.2020

Во овие моменти според најавата, во Владата се очекува средбата на премиерот Спасовски со претседателот на Европскиот Совет Шарл Мишел, кој во земјава доаѓа на покана од претседателот Пендаровски.. Пред доагањето во Скопје ,Мишел беше во Тирана.

ФОКУС НА ДЕНОТ: Македонија ја чека новата методологија, ВМРО-ДПМНЕ ја напушти средбата за Законот за ЈО

Фактор - 24.01.2020

Шефот на државата Стево Пендаровски, по средбата со претседателот на Европскиот Совет Шарл Мишел изјави дека ние сме подготвени да ја прифатиме новата методологија. Вели дека процесот мора да биде одржлив.

Потпишан договорот за излез на Велика Британија од ЕУ

24 Вести - 24.01.2020

Договорот за излез на Велика Британија од ЕУ денеска го потпишаа претседателите на Европската комисија и на Европскиот Совет, Урсула Фон Дер Лајен и Шарл Мишел. Со тоа тој може да оди на ратификација во Европскиот парламент.

Претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел доаѓа во работна посета на Македонија

24 Вести - 24.01.2020

Претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел денеска доаѓа во работна посета на Македонија, каде ќе има средби со високи претставници на земјава, на кои се очекува да се разговара за новата методологија на преговарање, како и за текот на реформскиот ...

Очекувам дека ќе ни даде потврда дека одлуката за датум и новата методологија ќе се носат паралелно, рече Заев за ...

Глас на Америка - 24.01.2020

Новиот претседател на Советот на ЕУ денес во Скопје СКОПЈЕ — Државниот врв и партиските лидери очекуваат новиот претседател на Советот на ЕУ да го појасни изгледот на најавената промена на методологијата за пристапување.

Се очекува Мишел да ја донесе веста за методологијата

Телма - 24.01.2020

Методологијата и моменталното расположение во Европскиот совет околу пристапниот процес за земјава ќе биде темата на која претседателот на Советот, Шарл Мишел, ќе разговара со државиот и политички врв на земјава.

Кога опозицијата не знае што сака, законот за ЈО повторно извисен

CivilMedia - 24.01.2020

Можеби најекспонирана личност денеска беше претседателот на СДСМ, Зоран Заев, кој одговори на повеќе актуелни теми, пренесувајќи го својот и ставот на партијата на темите: избори, Закон за Јавно обвинителство и посетата на Шарл Мишел, претседател на ...

Мишел: Наскоро интензивни разговори за новата методологија за проширување

24Инфо - 24.01.2020

Претседателот на Европскиот Совет Шарл Мишел денеска во Тирана изјави дека Унијата во следните седмици ќе води интензивни разговори за тоа на кој начин во иднина ќе биде воден процесот за проширување на ЕУ.

Лидерите на Европската унија го потпишаа договорот за брегзит

Сакам да кажам - 24.01.2020

Претседателите на Европската комисија и на Европскиот совет, Урсула фон дер Лајен и Шарл Мишел, го потпишаа договорот за излегување на Велика Британија од Европската Унија, седум дена пред тоа официјално да се реализира.

Со што ќе се пофалиме пред високиот европски гостин

Н.Македонија - 24.01.2020

Денеска во Македонија ќе допатува претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел. Според најавите, високиот европски челник ќе оствари средби со македонскиот државен врв на кои се очекува да се разговара за новата методологија на преговарање со ЕУ, ...

Брисел го држи во живот проширувањето, а Скопје?

Р.С.Европа - 24.01.2020

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел во дводневна посета на Скопје и тоа само неколку дена по посетата на еврокомесарот за проширување Вархеји. Аналитичарите велат дека интересот на ЕУ за Западен Балкан е очигледен, но оти и земјава треба ...

ЕУ го потпиша договорот за Брегзит

Телма - 24.01.2020

Двајцата највисоки претставници на ЕИ, претседателите на Европската Комисија и на европскиот совет, Урсула Дон Дер Лајен и Шарл Мишел, денеска го потпишаа договорот за разводот на Велика Британија од унијата.

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел во посета на Македонија

МКД - 24.01.2020

Новата методологија на ЕУ на преговарање и текот на реформскиот процес се очекува да бидат главните теми за кои ќе се разговарана средбите на претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел со високи македонски претставници за време на неговата прва ...

Челниците на ЕУ го потпишаа договорот за Брегзит

Р.С.Европа - 24.01.2020

Претседателката на Европската комисија Урсула вод дер Лајен и претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел денеска го потпишаа договорот за излегување на Обединетото кралство од Европската унија следната недела.

Заев: Добро е да имаме потврда од Мишел дека паралелно ќе се одлучува и за преговори и за новата методологија

А1 On - 24.01.2020

Лидерот на СДСМ Зоран Заев, кој потврди дека утре наутро ќе се сретне со претседателот на Европскиот Совет Шарл Мишел, рече дека од средбата очекува да добие детали за новата методологија, за деталите како и за односот на земјите членки кон самата ...

Претседателот на ЕС, Шарл Мишел во посета на Македонија

Р.С.Европа - 24.01.2020

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел доцна попладне ќе допатува во работна посета на Република Северна Македонија. Тој ќе се сретне со шефот на државата Стево Пендаровски, со кого потоа ќе одржи заедничка прес конференција.

Британија доби „амин“ за напуштање на ЕУ

Expres - 24.01.2020

Претседателката на Европската комисија Фон дер Лајен и Шарл Мишел, претседател на Советот на ЕУ, денеска го потпишаа договорот за излез на Велика Британија од Европската унија, со што се отвора можноста за ратификација од страна на Европскиот ...

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел во посета на Тирана

MakPress - 24.01.2020

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел денеска ќе престојува во работна посета на Албанија. Тој ќе се сретне со премиерот Еди Рама, со кого потоа ќе одржат заедничка прес конференција, а потоа првиот човек на Европскот совет ќе отпатува за ...

Заев очекува Шарл Мишел да му потврди дека паралелно може да има одлука и за методологијата и за датумот

360 степени - 24.01.2020

Новата методологија на ЕУ за водење преговори ќе се објави на 29 јануари, рече Зоран Заев и посочи дека очекува од новиот претседател на Европскиот совет, Шарл Мишел, кој денеска доаѓа во посета на земјава, да добие потврда дека паралелно може да ...

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел во посета на земјава

Точка - 24.01.2020

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, денеска ќе допатува во посета на Македонија. Мишел ќе оствари средби со високи претставници на земјава, на кои се очекува да стане збор за новата методологија за почеток на преговорите со Европската ...

Британија ја напушта Европската Унија- потпишан договорот за Брегзит

Магазин - 24.01.2020

Денеска Урсула фон дер Лајен и Шарл Мишел, двајцата највисоки ЕУ претставници, претседателите на Европската комисија и на Европскиот совет, го потпишаа договорот за разводот на Велика Британија од Унијата.

Трамп и ЕУ неочекувано најавија прекуатлантски трговски договор

Канал5 - 23.01.2020

Доналд Трамп и претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лејен неочекувано објавија во Давос подготвеност да склучат трговски договор во наредните недели, со што треба да се смират духовите од обете страни на Атлантикот.

Претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел утре во посета на Македонија

Канал5 - 23.01.2020

Претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел утре во Скопје се очекува да ги презентира контурите на новата методологија за преговорите. Методологија која се очекува да се објави во првата недела од февруари, иако првично Европската комисија ...

Трамп и Лејен неочекувано најавиле прекуатлантски трговски договор

Нетпрес - 23.01.2020

Американскиот претседател Доналд Трамп и претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лејен, најавиле во Давос подговеност следните седмици да склучат трговски договор, што е неочекувана најава којашто треба да ги смири страстите од двете ...

ЕУ го потпиша договорот за Брегзит

Frontline - 24.01.2020

„Шарл Мишел и јас тукушто го потпишавме Договорот за повлекувањето на Обединетото Кралство од ЕУ, што го отвара патот за негово ратификување од Европскиот парламент”, напиша на Твитер шефицата на Комисијата, Урсула фон дер Лајен.

Европската Унија го потпиша „разводот“ со В. Британија

Нова ТВ - 24.01.2020

Двајцата највисоки претставници на Европската Унија, претседателите на Европската комисија и на Европскиот совет, Урсула фон дер Лајен и Шарл Мишел, денеска го потпишаа договорот за „развод“ со Велика Британија.

Добро е да имаме потврда од Мишел дека паралелно ќе се одлучува и за преговори и за новата методологија, вели Заев

Канал5 - 24.01.2020

Верувам дека ќе може да ни даде информација повеќе во однос на тоа кога се планира усвојувањето на самата методологија, за односот на земјите членки кон самата метолодогија. Лидерот на СДСМ Зоран Заев, кој потврди дека утре наутро ќе се сретне со ...

Го потпиша Брегзит, па на пат: Првиот човек на Европскиот совет, Шарл Мишел денеска во Скопје

Нова ТВ - 24.01.2020

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел денеска ќе престојува во работна посета на Северна Македонија, каде ќе има средби со високи претставници на земјава, на кои се очекува да се разговара за новата методологија на преговарање, како и за ...

Челниците на ЕУ го потпишаа Брегзитот!

Канал5 - 24.01.2020

Претседателката на Европската комисија Урсула ВоN Дер Лајен и претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел денеска го потпишаа договорот за излегување на обединетото кралство од Европската унија следната недела.

Добро е да имаме потврда од Мишел дека паралелно ќе се одлучува и за преговори и за новата методологија, вели Заев

Локално - 24.01.2020

Лидерот на СДСМ Зоран Заев, кој потврди дека утре наутро ќе се сретне со претседателот на Европскиот Совет Шарл Мишел, рече дека од средбата очекува да добие детали за новата методологија, за деталите како и за односот на земјите членки кон самата ...

Заев: Добро е да имаме потврда од Мишел дека паралелно ќе се одлучува и за преговори и за новата методологија

24Инфо - 24.01.2020

Лидерот на СДСМ Зоран Заев, кој потврди дека утре наутро ќе се сретне со претседателот на Европскиот Совет Шарл Мишел, рече дека од средбата очекува да добие детали за новата методологија, за деталите како и за односот на земјите членки кон самата ...

Првиот човек на Европскиот совет, Шарл Мишел во посета на земјава

24 Вести - 24.01.2020

Претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел денеска ќе престојува во работна посета на Северна Македонија, каде ќе има средби со високи претставници на земјава, на кои се очекува да се разговара за новата методологија на преговарање, како и за ...

ЕУ го потпиша договорот за Брегзит

Курир - 24.01.2020

Двајцата највисоки ЕУ претставници, претседателите на Европската комисија и на Европскиот совет, Урсула фон дер Лајен и Шарл Мишел, денеска го потпишаа договорот за разводот на Велика Британија од Унијата.

ЕУ го потпиша договорот за Брегзит

Алсат-М - 24.01.2020

Двајцата највисоки ЕУ претставници, претседателите на Европската комисија и на Европскиот совет, Урсула фон дер Лајен и Шарл Мишел, денеска го потпишаа договорот за разводот на Велика Британија од Унијата.

Првиот човек на Европскиот совет, Шарл Мишел во посета на земјава

Алсат-М - 24.01.2020

Претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел денеска ќе престојува во работна посета на Северна Македонија, каде ќе има средби со високи претставници на земјава, на кои се очекува да се разговара за новата методологија на преговарање, како и за ...