TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ВОЈНАТА ВО УКРАИНА ПРЕДИЗВИКА ХАОС ВО АМЕРИКАНСКИОТ КОНГРЕС Прв пат во историјата сменет спикерот на Претставничкиот ...

+инфо - 04.10.2023

Иницијативата за смена на републиканецот Мекарти од претседавачката позиција ја покрена неговиот партиски колега, конгресменот Мет Гец. Претставничкиот дом на САД со 216 гласа „за“ и 210 „против“ изгласа смена на спикерот Кевин Мекарти.

Првпат во историјата: Сменет преседавачот на Долниот дом на американскиот Конгрес

А1 On

Помошта за Украина може делумно да зависи од тоа кој ќе биде нов спикер на Претставничкиот дом

Глас на Америка

Мекарти смета дека обидот да биде сменет нема да биде успешен и тој ќе остане на чело на Претставничкиот дом на САД

MakPress

Ќе продолжам да се борам на поинаков начин, нема пак да се кандидирам за спикер, рече Мекарти

Глас на Америка

Конгресoт расправа за помошта за Украина, Пентагон вели дека парите се при крај

Глас на Америка

ПРВ ПАТ ВО ИСТОРИЈАТА НА САД: Разрешен претседателот на Конгресот на САД, партиски колега му заби нож во грб

Вечер Прес

Првпат во историјата изгласана недоверба на спикерот на Претставничкиот дом во американскиот Конгрес

Сакам да кажам - 04.10.2023

Кевин Мекарти е сменет од функцијата спикер на Претставничкиот дом во американскиот Конгрес откако му беше изгласана недоверба во постапка иницирана од неговата Републиканска партија. Резултатите од гласањето беа 216:210, со што за првпат во ...

И тоа се случи, за прв пат во американската историја; Тој беше сменет и сега следува потоп

Во Центар

Првпат во историјата е разрешен шефот на Претставничкиот дом на САД

360 степени

Покрената иницијатива за смена на Кевин Мекарти од претседателската функција во Претставничкиот дом на САД

Слободен Печат

Уште тројца го поддржаа предлогот за импичмент на претседателот на Претставничкиот дом на САД

Канал5

Уште тројца републиканци го поддржаа предлогот за импичмент на претседателот на Претставничкиот дом на САД

24Инфо

Уште тројца републиканци го поддржаа предлогот за импичмент на претседателот на Претставничкиот дом на САД

MakPress

Алсат-М Zoom Либертас

Претставнички дом на САД: Десните републиканци го соборија спикерот Мекарти

Deutsche Welle - 04.10.2023

Републиканците доживуваат дебакл: По 269 дена, Кевин Мекарти мора да ја напушти функцијата спикер во американскиот Конгрес. Зад ова стои пуч од неговите сопствени редови. Кевин Мекарти, претседателот на Претставничкиот дом, беше сменет од функцијата ...

За прв пат во историјата беше разрешен спикерот на Претставничкиот дом на САД

4NEWS

Претседателот на Претставничкиот дом на САД се соочува со закана за негова смена

Глас на Америка

Барање за смена на лидерот на Претставничкиот дом на американскиот Конгрес

Р.С.Европа

Мекарти најави дека нема да се кандидира повторно за претседател на американскиот Претставнички дом

Слободен Печат - 04.10.2023

Напорите на пратеникот Мет Гејц да го собори претседателот на Претставничкиот дом, Кевин Мекарти завршија синоќа успешно – и за првпат во историјата на САД, претседател на Претставничкиот дом е соборен од функцијата.

Мекарти најави дека нема да се кандидира повторно за претседател на американскиот Претставнички дом

Бизнис Вести

Мекарти најави дека нема да се кандидира повторно за претседател на американскиот Претставнички дом

Во Центар

Мекарти најави дека нема да се кандидира повторно за претседател на американскиот Претставнички дом

Курир

Мекарти најави дека нема да се кандидира повторно за претседател на американскиот Претставнички дом

MakPress

Мекарти најави дека нема да се кандидира повторно за претседател на Претставничкиот дом

Канал5

Поделените американски републиканци го разрешија сопствениот претседател на Претставничкиот дом

Бизнис Вести - 04.10.2023

Кевин Мекарти синоќа е соборен од функцијата претседател на Претставничкиот дом на САД, а внатрешните борби меѓу неговите колеги републиканци го втурнаа Конгресот во дополнителен хаос само неколку дена откако избегна блокада на владата.

Американскиот Конгрес во последен момент избегна затворање на Владата

Пари

Мекарти соборен од функцијата претседател на Претставничкиот дом на САД

Независен

Поделените американски републиканци го разрешија својот претседател на Претставничкиот дом

MakPress

Поделените американски републиканци го разрешија својот претседател на Претставничкиот дом

24Инфо

За првпат во историјата на САД разрешен претседател на Претставничкиот дом

еМагазин

Поделените американски републиканци го разрешија својот претседател на Претставничкиот дом

Курир

Канал5 CivilMedia Денешен