TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Пендаровски: И во ВМРО-ДПМНЕ знаат дека во вториот круг сигурно го добивам нивниот кандидат

360 степени - 04.03.2024

„Ќе се согласиме дека за сите пратеници, министри, членови на ВМРО-ДПМНЕ, додавката Северна е неприфатлива. Тие во ниту еден свој јавен настап немаат кажано Северна Македонија, што е уставното име на нашата држава.

Ѓорчев за ТВ 24: Нема дилема дека двете најголеми партии ќе бидат сигурни учесници во вториот круг

24 Вести

Потврдување на прогнозите: Пендаровски призна дека во првиот круг ќе има 100 илјади гласа помалку од Давкова, но стои уверен во победа во вториот круг

Lider

Пендаровски: Прогнозите на ВМРО – ДПМНЕ се само за првиот круг, тие знаат дека во вториот круг јас сигурно сум победник

ТВ21

Пендаровски: Условот еден кандидат да победи во првиот круг е за него да гласаат 50 проценти плус еден граѓанин, од сите луѓе запишани во избирачкиот список

Република

Пендаровски: Во вториот круг јас сигурно сум победник

Скопје1

Пендаровски: Прогнозите на ВМРО – ДПМНЕ се само за првиот круг, тие знаат дека во вториот круг јас сигурно сум победник

4NEWS

Centar Курир Вести плус Фокус Нетпрес Press24 Нова ТВ

Маричиќ: Паднаа во вода лажните анкети на ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ организираше три големи настани со масовна излезеност на ...

Локално - 04.03.2024

„Вчерашниот ден, многу не мотивираше. За разлика од ВМРО-ДПМНЕ кои беа фокусирани само на собирање на потписи,ние имавме три активности паралелно. Собиравме потписи за нашиот кандидат Пендаровски, во исто време организиравме настан со над 6000 ...

(Видео) Кузеска: Напумпаните бројки на ДПМНЕ се покажа дека немаат никаква врска со реалноста

Макфакс

СДСМ за прв пат нема објавено ниту една предизборна анкета

Press24

(ВИДЕО) Кузеска: За еден ден СДСМ собра над 22.000 потписи за Пендаровски, паднаа во вода лажните анкети на ДПМНЕ

А1 On

(Видео) Кузеска: Напумпаните бројки на ДПМНЕ се покажа дека немаат никаква врска со реалноста

Опсервер

Кузеска: Напумпаните бројки на ДПМНЕ се покажа дека немаат никаква врска со реалноста

Точка

(Видео) Кузеска: Напумпаните бројки на ДПМНЕ се покажа дека немаат никаква врска со реалноста

Centar

MTM Centar Вести плус

До сега, Пендаровски е кандидатот со најголема коалициска поддршка

24Инфо - 04.03.2024

Вкупно седум кандидати успеаја да ги соберат потребните 10.000 потписи за потврда на кандидатурата за претседателските избори напролет. Од нив, само двјаца, Стево Пендаровски и Гордана Силјановска Давкова зад себе ќе имаат и поддршка од најмалку 30 ...

Седум кандидати за старт на претседателската трка, Пендаровски и Силјановска-Давкова викендов на партиски конвенции

ТВ21

Седум кандидати за претседател сигурни на гласачкото ливче – собирањето потписи продолжува

Канал5

(ВИДЕО) Вечерва во 360° на МРТ 1: Интервјуа со Муцунски и со Маричиќ на предизборни теми

360 степени

За еден ден Силјановска-Давкова собрала над 28 илјади, а Пендаровски над 21 илјада потписи за претседателските кандидатури

360 степени

Седум кандидати за претседател на Северна Македонија се потврдени, постапката за собирање потписи продолжува

Во Центар

СДСМ ја потврди кандидатурата на Пендаровски – вкупно седуммина во трката за шеф на државата

Локално

Бизнис Вести Глас на Америка Телма Либертас 360 степени Р.С.Европа Р.С.Европа МКД

Седум кандидати обезбедија влез во претседателската трка, каква ќе биде кампањата?

Сител - 04.03.2024

Претседателски избори со најдолго ливче за избор. Засега и официјално, за првпат во истријата на Македонија седум кандидати влегуваат во трката за нов шеф на државата. Кандидатката на ВМРО-ДПМНЕ Гордана Силјановска Давкова и на СДСМ Стево ...

Коалициските партнери на СДСМ ја поддржаа претседателската кандидатура на Пендаровски

360 степени

Предвремената кампања извира од дупка во законот

Слободен Печат

Коалициските партнери на СДСМ го поддржаа Пендаровски

Независен

Ковачевски: СДСМ покажа дека е партија со организациска супериорност – организиравме 8-мартовски марш, конгрес со 700 делегати и собравме 20 илјади потписи

Centar

Ковачевски: Собрани се над 20.000 потписи за победничкиот претседателски кандидат Пендаровски

Centar

Ковачевски: СДСМ покажа дека е партија со организациска супериорност – организиравме 8-мартовски марш, конгрес со 700 делегати и собравме 20 илјади потписи

Вести плус

Вести плус Скопје1 Бриф Тера 24Инфо А1 On Локално Макфакс

КАДЕ МУ БЕШЕ НА ПЕНДАРОВСКИ „НЕМА ПРАВДА НЕМА МИР“? Цел мандат молчеше на криминалот на СДСМ и на ДУИ, обвинува ...

+инфо - 04.03.2024

Стево Пендаровски како претседател потпиша низа штетни закони за државата и носи вина за тоа што довербата во судството е само 2%, тврди ВМРО-ДПМНЕ. Стево Пендаровски во 2019 година се колнеше во слоганот „Нема правда, нема мир“, тврдеше дека живее ...

ВМРО-ДПМНЕ: Пендаровски се колнеше во „нема правда нема мир“, а одмолче на целиот криминал на СДС и потпишуваше криминални закони

Курир

ВМРО-ДПМНЕ: Пендаровски се колнеше во „нема правда, нема мир“, а цел мандат од 5 години одмолче епски криминал на СДС и ДУИ

Денешен

Пендаровски се колнеше во „нема правда нема мир“, а одмолчи на целиот криминал на СДС

Нетпрес

Пендаровски е одлика на криминалот на СДСМ исто како и Ковачевски

Република

ВМРО-ДПМНЕ: Пендаровски се колнеше во „нема правда нема мир“, а одмолче на целиот криминал на СДС и потпишуваше криминални закони

Lider

ВМРО ДПМНЕ: Пендаровски се колнеше во нема правда нема мир, а одмолче на целиот криминал на СДС и потпишуваше криминални закони

Centar

MakPress Вести плус Сител

СДСМ на Конгрес ја потврди поддршката за Пендаровски за втор мандат за претседател на Македонија

еМагазин - 04.03.2024

На синоќешниот Конгрес, владејачката СДСМ ја потврди поддршката за кандидатура на за втор мандат за претседател на Македонија. Пендаровски со подршка на СДСМ по третпат ќе учествува на претседателските избори.

Ќе се зачленам во ВМРО-ДПМНЕ Ако успеат да ги внесат Македонците во бугарскиот устав, рече Пендаровски на конгресот на СДСМ

Сакам да кажам

(Фото) СДСМ на Конгрес го потврди Стево Пендаровски како претседателски кандидат

24Инфо

ВИДЕО | Почна Конгресот на СДСМ, се чека потврда за кандидатурата на Пендаровски

Слободен Печат

СДСМ на Конгрес ќе ја потврди кандидатурата за втор мандат за претседател на Пендаровски

Канал5

(Видео) Започна Конгресот на СДСМ, се очекува потврда за кандидатурата на Пендаровски

24Инфо

Маричиќ: Очекуваме да се потврди вториот мандат на претседателот Пендаровски

Либертас

Макфакс Алсат-М Centar МКД 24 Вести Фокус Слободен Печат Lider

Кузеска: Пендаровски ќе понуди напредок на државата

Скопје1 - 04.03.2024

Ако Стево Пендаровски изминативе годни беше претседател на државата, Силјановска е пратеник на ВМРО-ДПМНЕ во Собранието, но ние досега воопшто не видовме некаква заложба од нејзина страна дека сака земјата да биде членка на Европската Унија, рече ...

Кузеска: Пендаровски ќе понуди напредок на државата, Давкова само блокади и уназадување

24Инфо

Кузеска: Давкова се уште ги подржува луѓето кои кажаа дека дури и за 100 години нема да бидеме во ЕУ

Локално

Кузеска: Давкова се уште ги подржува луѓето, кои кажаа дека дури и за 100 години нема да бидеме во ЕУ

Press24

Кузеска: Пендаровски ќе понуди напредок на државата, Давкова само блокади и уназадување

Centar

Кузеска: Пендаровски ќе понуди напредок на државата, Давкова само блокади и уназадување

Република

Кузеска: Пендаровски ќе понуди напредок на државата, Давкова само блокади и уназадување

Вести плус

Фокус

Лефков: Пендаровски откако ги потпишаа договорите тврдеше дека само што не сме влегле во ЕУ, за сега да сме подалеку од ...

Скопје1 - 04.03.2024

„Откако владата на СДС и Пендаровски ги потпишаа Преспанскиот договор и Договорот за добрососедство со Бугарија, тврдеа дека само што не сме влегле во ЕУ“, вели Миле Лефков, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ и пратеник и додава: Стево Пендаровски ги ...

Лефков: Пендаровски откако ги потпишаа договорите тврдеше дека само што не сме влегле во ЕУ, за сега да сме подалеку од ЕУ од било кога порано

Курир

(Видео) Лефков: Политиката на веднење кичма на Пендаровски и СДС ја донесе Македонија во понижувачка позиција

Макфакс

(Видео) Лефков:Пендаровски откако ги потпишаа договорите тврдеше дека само што не сме влегле во ЕУ, за сега да сме подалеку од ЕУ од кога било

Фокус

Лефков: Пендаровски откако ги потпишаа договорите тврдеше дека само што не сме влегле во ЕУ, за сега да сме подалеку од ЕУ од било кога порано

MakPress

Лефков: Засега сме подалеку од ЕУ од било кога порано

Нетпрес

Лефков: Пендаровски откако ги потпишаа договорите тврдеше дека само што не сме влегле во ЕУ

А1 On

Република 365 Денешен Алфа Lider Точка Канал5 Press24

Грчките државни медиуми најавуаат победа на ВМРО-ДПМНЕ на изборите

Press24 - 04.03.2024

Северна Македонија се движи во предизборен ритам во пресрет на претседателските избори, чиј прв круг ќе се одржи на 24 април, како и парламентарните избори кои ќе се одржат на 8 мај и ќе се совпаднат со вториот круг од претседателските избори, ...

АНА-МПА: Северна Македонија во предизборен ритам

24 Вести

Грчките медиуми информираат за изборите во Македонија, прогнозираат победа на ВМРО-ДПМНЕ

MakPress

СДСМ: Пендаровски е победнички кандидат со јасна европска визија

Фокус - 04.03.2024

„Стево Пендаровски е победнички кандидат кој ги споделува прогресивните вредности, со јасна визија за европска иднина на државата“ соопштија денеска од СДСМ. Оттаму велат „во досегашниот мандат Пендаровски покажа што значи да се биде вистински ...

СДСМ: Пендаровски покажа што значи да се биде вистински претседател за сите граѓани

Република

Конгрес на СДСМ: Пендаровски едногласно избран за претседателски кандидат

Мета

Ковачевски: Пендаровски е победнички кандидат со јасна европска визија

Скопје1

СДСМ ја официјализираше кандидатурата на Пендаровски: „На граѓаните им треба претседател со јасна европска визија“

Макфакс

СДСМ ја официјализираше кандидатурата на Пендаровски: „На граѓаните им треба претседател со јасна европска визија“

Опсервер

СДСМ ја официјализираше кандидатурата на Пендаровски: „На граѓаните им треба претседател со јасна европска визија“

Фокус

Макфакс Опсервер MTM Точка Centar Вести плус

Пендаровски не верува во реципроцитет во односите со Бугарија, туку само во подаништво

Република - 04.03.2024

од позиција на претседател и во економско закрепнување на Македонија.Тој вчера порача дека мораме без поговор да прифатиме што ни бара Бугарија и ЕУ. Истиот Пендаровски кој прво велеше дека г за по една недела да се пофали дека сега вели дека мора ...

(ВИДЕО) Ќе се зачленам во ВМРО-ДПМНЕ ако ги внесат Македонците во бугарскиот Устав, вели Пендаровски

360 степени

Пендаровски: Ќе се зачленам во ВМРО-ДПМНЕ ако ги внесат Македонците во бугарскиот Устав

Слободен Печат

Пендаровски: Ќе се зачленам во ВМРО-ДПМНЕ ако успеат да ги стават Македонците во Уставот на Бугарија и да го признаат македонското малцинство во Бугарија

4NEWS

Пендаровски: Ќе се зачленам во ВМРО-ДПМНЕ ако успеат да ги стават Македонците во Уставот на Бугарија и да го признаат македонското малцинство во Бугарија

Фокус

ЌЕ СЕ ЗАЧЛЕНАМ ВО ВМРО-ДПМНЕ АКО ГИ ВНЕСЕ МАКЕДОНЦИТЕ ВО БУГАРСКИОТ УСТАВ Пендаровски очекува двојна победа

+инфо

Пендаровски: Ќе се зачленам во ВМРО-ДПМНЕ, ако успеат да ги внесат Македонците во бугарскиот Устав

ТВ21

PressingTV Press24

СДСМ на Конгрес ја официјализира поддршката за Стево Пендаровски

360 степени - 03.03.2024

Во досегашниот мандат Пендаровски покажа што значи да се биде вистински претседател за сите граѓани. Во неговиот прв мандат земјата стана членка на Алијансата, а сега е време за наредниот чекор, во вториот мандат на Пендаровски да станеме членки на ...

Ковачевски: На претстојните избори имаме само една шанса да го избереме правецот на државата

Рацин

Ковачевски: Во првиот мандат на Пендаровски станавме членка на НАТО, сега е време во вториот да станеме членка на ЕУ

Centar

Ковачевски: ДПМНЕ никогаш не може да донесе позитивни промени

Канал5

Ковачевски: Ќе се избориме, ќе имаме двојна победа, ќе ја внесеме земјата во ЕУ

4NEWS

Ковачевски: Пендаровски е победнички кандидат

4NEWS

СДСМ: битола се потпишува за Стево Пендаровски

Тера

Zoom Либертас Слободен Печат Н.Македонија Рацин Телма +инфо Либертас

СДСМ со бројни настани во само еден ден: 8-мартовски марш, конгрес за поддршка на Пендаровски и собрани над 20 000 ...

24Инфо - 03.03.2024

Денеска СДСМ го одржа својот осмомартовскиот марш во Кавадарци со над шест илјади граѓани, каде што се одбележаа неколку важни настани, 8ми март Меѓународниот ден на жената, 25 години од постоењето на Форумот на жени и 80 години од формирањето на ...

Масивна организација на СДСМ во еден ден: 8-мартовски марш, конгрес за поддршка на Пендаровски и собрани над 20 илјади потписи

Centar

Масивна организација на СДСМ во еден ден: 8-мартовски марш, конгрес за поддршка на Пендаровски и собрани над 20 илјади потписи

Вести плус

Масивна организација на СДСМ во еден ден: 8-мартовски марш, конгрес за поддршка на Пендаровски и собрани над 20 илјади потписи

Бриф

Масивна организација на СДСМ во еден ден: 8-мартовски марш, конгрес за поддршка на Пендаровски и собрани над 20 илјади потписи

Рацин

Масивна организација на СДСМ во еден ден: 8-мартовски марш, конгрес за поддршка на Пендаровски и собрани над 20 илјади потписи

ММС

Потпис само за нормален кандидат – Инцидент меѓу сегашен и екс вицепремиер пред канцеларија на ДИК

Lider - 03.03.2024

Вербален инцидент меѓу сегашен и екс вицепремиер за евроинтеграции се случил денеска пред канцеларијата на ДИК во општината Карпош, каде се собираат потписи за кандидатите за претседател на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска Давкова и Стево ...

Боцевски рекол дека Силјановска е нормален кандидат, Маричиќ му одговорил дека соработник на Иванов не може да оценува кој е нормален кандидат

Frontline

Боцевски рекол дека Силјановска е нормален кандидат, Маричиќ му одговорил дека соработник на Иванов не може да оценува кој е нормален кандидат

Нова ТВ

Боцевски рекол дека Силјановска е нормален кандидат, Маричиќ му одговорил дека соработник на Иванов не може да оценува кој е нормален кандидат

Centar

Боцевски рекол дека Силјановска е нормален кандидат, Маричиќ му одговорил дека соработник на Иванов не може да оценува кој е нормален кандидат

Вести плус

Боцевски рекол дека Силјановска е нормален кандидат, Маричиќ му одговорил дека соработник на Иванов не може да оценува кој е нормален кандидат

Рацин

Стево Пендаровски со поддршка од Социјалдемократскиот сојуз на Македонија за кандидатурата за претседател

4NEWS - 03.03.2024

Вечерва, 3 март 2024 година во Скопје, Социјалдемократскиот сојуз на Македонија одржа партиски конгрес на кој меѓу останатите, едногласно беше донесена и одлука за поддршка на кандидатурата на Стево Пендаровски за втор мандат за претседател на ...

Стево Пендаровски со поддршка од Социјалдемократскиот сојуз на Македонија за кандидатурата за претседател

Centar

Стево Пендаровски со поддршка од СДСМ за кандидатурата за претседател

Скопје1

Стево Пендаровски со поддршка од Социјалдемократскиот сојуз на Македонија за кандидатурата за претседател

Вести плус

Пендаровски: Широкиот фронт на поддршка е обврска за извојување на нова победа

Zoom

Пендаровски: Широкиот фронт на поддршка е обврска за извојување на нова победа

Република

ПЕНДАРОВСКИ: Одиме на двојна победа

Денешен

Нетпрес Во Центар MakPress Frontline CivilMedia Тера

Мицкоски: Да ги вратиме сите иселени заради лошите политики на Пендаровски, а на него да му помогнеме да се исели, вели ...

Скопје1 - 03.03.2024

Добро е да му помогнат граѓаните на Стево Пендаровски да она ветување и она изјава која што ја кажа пред некое време дека доколку не биде претседател ќе се исели од Македонија, вели Христијан Мицкоски, претседател на ВМРО-ДПМНЕ одговарајќи на ...

Мицкоски за Пендаровски: Граѓаните да му помогнат да се исели од Македонија

4NEWS

Мицкоски за Пендаровски: Граѓаните да му помогнат да се исели од Македонија

Lider

МИЦКОСКИ ЗА ПЕНДАРОВСКИ: Граѓаните да му помогнат да се исели од Македонија

Денешен

Мицкоски за Пендаровски: Граѓаните да му помогнат да се исели од Македонија

Нетпрес

Мицкоски: Да му помогнеме на Пендаровски да се исели од Македонија

А1 On

Да му помогнеме на Пендаровски да се иселели од Македонија

PressingTV

MakPress Република

ВМРО-ДПМНЕ: Пендаровски вели никој не го контролирал,а како “попче“ потпиша измени на кривичен

Канал5 - 03.03.2024

Пендаровски Стево без срам и перде денес вели дека никој не можел да го контролира. Да не е жално би било смешно. Пред само неколку месеци ги игнорираше граѓаните и експертската јавност и ги потпиша измените на казнениот законик изгласани од ...

ВМРО-ДПМНЕ: Пендаровски вели никој не го контролирал, а како “попче“ ги потпиша измените на кривичен, спротивно на интересите на граѓаните

Макфакс

ВМРО-ДПМНЕ: Пендаровски вели никој не го контролирал, а како “попче“ ги потпиша измените на кривичен, спротивно на интересите на граѓаните

Опсервер

ВМРО-ДПМНЕ: Пендаровски вели никој не го контролирал, а како “попче“ ги потпиша измените на кривичен, спротивно на интересите на граѓаните

А1 On

ВМРО-ДПМНЕ: Пендаровски вели никој не го контролирал,а како “попче“ потпиша измени на кривичен

Lider

ВМРО-ДПМНЕ: Пендаровски е управуван од СДС и ДУИ

МКД

ВМРО-ДПМНЕ: Пендаровски вели никој не го контролирал, а како “попче“ ги потпиша измените на кривичен, спротивно на интересите на граѓаните

Курир

Република Денешен Нетпрес MakPress

Маричиќ: Имавме 10 празни години на Ѓорѓе Иванов коишто се надевам никогаш нема да се повторат

Локално - 03.03.2024

„Денес е убав ден за Македонија, убав ден за СДСМ, затоа што покажавме во еден ден огромна и силна волја на проевропските сили, на нашата партија, силна граѓанска поддршка и организациска супериорност.

Крајот на вториот мандат на Пендаровски ќе биде 2029 година и тоа е реален рок да се завршат преговорите со ЕУ, вели Маричиќ

Фокус

Маричиќ: Без СДСМ нема европска и стабилна Македонија и затоа ние сметаме во оваа кампања ќе ги изнесеме сите наши резултати од изминатите 7 години како Влада

Нова ТВ

Маричиќ: Без СДСМ нема европска и стабилна Македонија и затоа ние сметаме во оваа кампања ќе ги изнесеме сите наши резултати од изминатите 7 години како Влада

Frontline

Маричиќ: Без СДСМ нема европска и стабилна Македонија и затоа ние сметаме во оваа кампања ќе ги изнесеме сите наши резултати од изминатите 7 години како Влада

Бриф

Маричиќ: Без СДСМ нема европска и стабилна Македонија и затоа ние сметаме во оваа кампања ќе ги изнесеме сите наши резултати од изминатите 7 години како Влада

Вести плус

Маричиќ: Без СДСМ нема европска и стабилна Македонија и затоа ние сметаме во оваа кампања ќе ги изнесеме сите наши резултати од изминатите 7 години како Влада

Centar

24Инфо