TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Доктор Балоски: Ламбда сојот е со тројна мутација, кај и да е ќе дојде и кај нас

Слободен Печат - 24.08.2021

Делта сојот е ризик за младите на возраст од 18 до 30 години. Симптомите се поинакви, но само на почеток, потоа состојбата драматично се влошува, вели пулмологот доктор Марјан Баловски од болницата „8. Септември“.

Доктор Балоски: Ламбда сојот е со тројна мутација, кај и да е ќе дојде и кај нас

Телма - 24.08.2021

Делта сојот е ризик за младите на возраст од 18 до 30 години. Симптомите се поинакви, но само на почеток, потоа состојбата драматично се влошува, вели пулмологот доктор Марјан Баловски од болницата „8. Септември“ во интервју за ТВ 24.

Доктор Балоски за ТВ24: Новиот „бран“ ги напаѓа младите од 18 до 30 години

24 Вести - 24.08.2021

Делта сојот е ризик за младите на возраст од 18 до 30 години. Симптомите се поинакви, но само на почеток, потоа состојбата драматично се влошува, вели пулмологот доктор Марјан Баловски од болницата „8. Септември“.

Младите ги игнорираат симптомите, а можат да бидат преносители, предупредува пулмологот Баловски

Скопје инфо - 24.08.2021

Д-р Марјан Баловски е пулмолог во ГОБ 8 Септември. Тој во интервју за ТВ24 изјави дека делта-сојот дава симптоми различни од оние кои беа карактеристични за основниот и британскиот сој. Според него, многу од младите лица погрешно ги толкуваат овие ...

Баловски: Луѓе кои мислат дека имаат настинка или алергија, подобро да се изолираат

24Инфо - 23.08.2021

Пулмологот Марјан Баловски од ГОБ „8 Септември“ во вестите на ТВ 24 ги повика граѓаните кои првично сметаат дека имаат симптоми на алергија да се изолираат поради можноста да се преносители на Ковид-19.

Д-р Баловски: Делта-сојот ги напаѓа младите на возраст од 18 до 30 години

Локално - 23.08.2021

Овој делта-сој, овој нов бран ги бира младите луѓе, невакцинираните, односно најчесто граѓаните на возраст од 18 до 30 години, бидејќи оваа возрасна група не е заинтересирана за вакцинација, вели пулмологот Марјан Баловски од ГОБ „8 Септември“ во ...

Д-р Баловски: Ламбда сојот е тројна мутација, кај и да е ќе дојде кај нас

Локално - 24.08.2021

Овој делта-сој, овој нов бран ги бира младите луѓе, невакцинираните, односно најчесто граѓаните на возраст од 18 до 30 години, бидејќи оваа возрасна група не е заинтересирана за вакцинација, вели пулмологот Марјан Баловски од ГОБ „8 Септември“ во ...

Доктор Балоски: Ламбда сојот е со тројна мутација, кај и да е ќе дојде и кај нас

Press24 - 24.08.2021

Пулмологот д-р Марјан Баловски вели дека Делта сојот е ризик за младите на возраст од 18 до 30 години. Тој во изјава за ТВ 24 рече дека симптомите на оваа варијанта се поинакви, но само на почеток, а потоа состојбата драматично се влошува.

Д-р Баловски: Сите кои првично сметаат дека имаат симптоми на алергија или настинка да се изолираат поради можноста да ...

Либертас - 24.08.2021

Пулмологот д-р Марјан Баловски вели дека Делта сојот е ризик за младите на возраст од 18 до 30 години. Тој во изјава за ТВ 24 рече дека симптомите на оваа варијанта се поинакви, но само на почеток, а потоа состојбата драматично се влошува.

Д-р Балоски: Ламбда сојот е со тројна мутација, кај и да е ќе дојде и кај нас

Сител - 24.08.2021

Пулмологот д-р Марјан Балоски вели дека Делта сојот е ризик за младите на возраст од 18 до 30 години. Тој во изјава за ТВ 24 рече дека симптомите на оваа варијанта се поинакви, но само на почеток, а потоа состојбата драматично се влошува.

ЛАМБДА СОЈОТ Е ТРОЈНА МУТАЦИЈА ТРЕБА ДА ЈА ОЧЕКУВАМЕ Д-р Баловски апелира младите да не го потценуваат актуелниот делта ...

+инфо - 24.08.2021

Пулмологот вели дека единствена опција за спас од сите соеви на коронавирусот е вакцинацијата. Делта сојот е ризик за младите на возраст од 18 до 30 години. Симптомите се поинакви, но само на почеток, потоа состојбата драматично се влошува, вели ...

Доктор Балоски: Ламбда сојот е со тројна мутација, кај и да е ќе дојде и кај нас

Скопје24 - 24.08.2021

Делта сојот е ризик за младите на возраст од 18 до 30 години. Симптомите се поинакви, но само на почеток, потоа состојбата драматично се влошува, вели пулмологот доктор Марјан Баловски од болницата „8. Септември“ во интервју за ТВ 24.

Доктор Балоски: Ламбда сојот е со тројна мутација, кај и да е ќе дојде и кај нас

Centar - 24.08.2021

Пулмологот д-р Марјан Баловски вели дека Делта сојот е ризик за младите на возраст од 18 до 30 години. Тој во изјава за ТВ 24 рече дека симптомите на оваа варијанта се поинакви, но само на почеток, а потоа состојбата драматично се влошува.

Доктор Баловски ги објаснува симптомите на делта сојот, на удар младите на возраст од 18 до 30 години

еМагазин - 24.08.2021

Пулмологот доктор од болницата „8. Септември“ во интервју вели дека делта сојот е ризик за младите на возраст од 18 до 30 години. Симптомите се поинакви, но само на почеток, потоа состојбата драматично се влошува, вели пулмологот и додава дека овој ...

Д-р Баловски апелира младите да не го потценуваат актуелниот делта сој на ковид-19 кој е со тројна мутација

Нетпрес - 24.08.2021

Делта сојот е ризик за младите на возраст од 18 до 30 години. Симптомите се поинакви, но само на почеток, потоа состојбата драматично се влошува, вели пулмологот доктор Марјан Баловски од болницата „8. Септември“ за ТВ 24.

Д-р Баловски предупредува: Ламбда сојот е со тројна мутација

Lider - 24.08.2021

Пулмологот д-р Марјан Баловски вели дека Делта сојот е ризик за младите на возраст од 18 до 30 години. Тој во изјава за ТВ 24 рече дека симптомите на оваа варијанта се поинакви, но само на почеток, а потоа состојбата драматично се влошува.

Пулмологот Балоски: Ламбда сојот ќе дојде и кај нас, младите да бидат внимателни!

Фокус - 24.08.2021

Марјан Балоски, пулмолог во ГОБ 8 Септември во интервју за ТВ24 изјави дека делта-сојот дава симптоми различни од оние кои беа карактеристични за основниот и британскиот сој. Според него, многу од младите лица погрешно ги толкуваат овие симптоми, па ...

Доктор Балоски: Ламбда сојот е со тројна мутација, кај и да е ќе дојде и кај нас

Република - 24.08.2021

Пулмологот д-р Марјан Баловски вели дека Делта сојот е ризик за младите на возраст од 18 до 30 години. Тој во гостувањето на ТВ 24 рече дека симптомите на оваа варијанта се поинакви, но само на почеток, а потоа состојбата драматично се влошуваа.

Д-р Баловски: Ламбда сојот е тројна мутација, кај и да е ќе дојде кај нас

Вечер Прес - 24.08.2021

КОРОНАВИРУСОТ СО НОВИ МУТАЦИИ СЕ ШИРИ НИЗ СВЕТОТ По најавата дека во некои региони на светот се шири делта сојот плус, лекарите укажуваат на уште понов тип на сој, наречен ламбда сој кој претставува тројна мутација на ковид-19.