TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Црвен аларм на Исланд: По 900 години можна е ерупција на голем вулкан

Канал5 - 03.03.2021

Научниците од Исланд најавија дека има „силни знаци“ дека по неколкудневна скоро постојана сеизмичка активност во близина на планината Кејлир, околу 30 километри јужно од главниот град Рејкјавик, се подготвува вулканска ерупција, пишува Гардијан.

Исланд се подготвува за можна ерупција близу главниот град

Нетпрес - 03.03.2021

Исландските власти се подготвуваат во средата за можна помала ерупција на вулкан, триесесетина километри оддалечен од престолнината Рејкјавик, но не стравуваат од сериозни последици. Земјотреси, кои се типични за придвижувањето на лавата, се ...

Силна ерупција на вулкан на Камчатка (ВИДЕО)

Канал5 - 03.03.2021

Ерупцијата на вулканот сокка Кључеваја продолжува на Камчатка и ги загрозува блиските села. Додека претходните ерупции се случувале во кратерот на врвот, лавата сега се излева од две пукнатини на падината и го топи глечерот Ерман, што предизвика ...

Дишење на огнена стихија: Импресивни кадри од излевањето на Кључевскиот вулкан на Камчатка

Руска реч - 03.03.2021

Потоци лава дојдоа до блиската населба на само неколку километри. На интернет се објавени впечатливи снимки од Камчатка. Таму дојде до ерупција на Кључевскиот вулкан. Вжарената лава се слева низ две широки пукнатини на северозападната падина.

Ерупција на вулканот Кључевскаја Сопка на Камчатка

24Инфо - 03.03.2021

Кључевскаја Сопка на Камчатка еруптира, но за разлика од претходни ерупции, сега лава се излева од две пукнатини на подножјето на вулканот, која го топи глечерот Ерман. Темпоратурата на лавата е од 1.080 до 1.090 степени Целзиусови, а температурата ...

Вулканот Етна денеска повторно се закани

Курир - 02.03.2021

Италијанскиот вулкан Етна денеска повторно исфрли пепел, а со помош на ветрот чадот и пепелта се кренаа многу високо во воздухот и стигнаа до пристанишниот град Катанија. Вулканот испушти и послаби млазеви од лава, а Вулканолошкиот институт ИНГВ ...

Етна денеска повторно се закани

Независен - 02.03.2021

Италија– Италијанскиот вулкан Етна денеска повторно исфрли пепел, а со помош на ветрот чадот и пепелта се кренаа многу високо во воздухот и стигнаа до пристанишниот град Катанија. Вулканот испушти и послаби млазеви од лава, а Вулканолошкиот институт ...

Етна денеска повторно се закани

Опсервер - 02.03.2021

Италијанскиот вулкан Етна денеска повторно исфрли пепел, а со помош на ветрот чадот и пепелта се кренаа многу високо во воздухот и стигнаа до пристанишниот град Катанија. Вулканот испушти и послаби млазеви од лава, а Вулканолошкиот институт ИНГВ ...

Етна денеска повторно се закани

24Инфо - 02.03.2021

Италијанскиот вулкан Етна денеска повторно исфрли пепел, а со помош на ветрот чадот и пепелта се кренаа многу високо во воздухот и стигнаа до пристанишниот град Катанија. Вулканот испушти и послаби млазеви од лава, а Вулканолошкиот институт ИНГВ ...

Етна денеска повторно се закани

Либертас - 02.03.2021

Италијанскиот вулкан Етна денеска повторно исфрли пепел, а со помош на ветрот чадот и пепелта се кренаа многу високо во воздухот и стигнаа до пристанишниот град Катанија. Вулканот испушти и послаби млазеви од лава, а Вулканолошкиот институт ИНГВ ...

ВИДЕО: Етна денеска повторно се закани

Слободен Печат - 02.03.2021

Италијанскиот вулкан Етна денеска повторно исфрли пепел, а со помош на ветрот чадот и пепелта се кренаа многу високо во воздухот и стигнаа до пристанишниот град Катанија. Вулканот испушти и послаби млазеви од лава, а Вулканолошкиот институт ИНГВ ...

Етна денеска повторно се закани

Вечер Прес - 02.03.2021

Италијанскиот вулкан Етна денеска повторно исфрли пепел, а со помош на ветрот чадот и пепелта се кренаа многу високо во воздухот и стигнаа до пристанишниот град Катанија. Вулканот испушти и послаби млазеви од лава, а Вулканолошкиот институт ИНГВ ...

Етна денеска повторно се закани

Република - 02.03.2021

Италијанскиот вулкан Етна денеска повторно исфрли пепел, а со помош на ветрот чадот и пепелта се кренаа многу високо во воздухот и стигнаа до пристанишниот град Катанија. Вулканот испушти и послаби млазеви од лава, а Вулканолошкиот институт ИНГВ ...

Етна денеска повторно се закани

MakPress - 02.03.2021

Италијанскиот вулкан Етна денеска повторно исфрли пепел, а со помош на ветрот чадот и пепелта се кренаа многу високо во воздухот и стигнаа до пристанишниот град Катанија. Вулканот испушти и послаби млазеви од лава, а Вулканолошкиот институт ИНГВ ...

ВИДЕО: Ерупција на вулканот Кључевскаја Сопка на Камчатка

Слободен Печат - 03.03.2021

Кључевскаја Сопка на Камчатка еруптира, но за разлика од претходни ерупции, сега лава се излева од две пукнатини на подножјето на вулканот, која го топи глечерот Ерман. Темпeратурата на лавата е од 1.080 до 1.090 степени Целзиусови, а температурата ...

Ерупција на вулканот Кључевскаја Сопка на Камчатка

MakPress - 03.03.2021

Кључевскаја Сопка на Камчатка еруптира, но за разлика од претходни ерупции, сега лава се излева од две пукнатини на подножјето на вулканот, која го топи глечерот Ерман. Темпоратурата на лавата е од 1.080 до 1.090 степени Целзиусови, а температурата ...

Ерупција на вулканот Кључевскаја Сопка на Камчатка

Опсервер - 03.03.2021

Кључевскаја Сопка на Камчатка еруптира, но за разлика од претходни ерупции, сега лава се излева од две пукнатини на подножјето на вулканот, која го топи глечерот Ерман. Темпоратурата на лавата е од 1.080 до 1.090 степени Целзиусови, а температурата ...

Ерупција на вулканот Кључевскаја Сопка на Камчатка

Вечер Прес - 03.03.2021

Кључевскаја Сопка на Камчатка еруптира, но за разлика од претходни ерупции, сега лава се излева од две пукнатини на подножјето на вулканот, која го топи глечерот Ерман. Темпоратурата на лавата е од 1.080 до 1.090 степени Целзиусови, а температурата ...

Вулканот Етна денеска повторно се „заканува“

ТВ21 - 02.03.2021

Италијанскиот вулкан Етна, и денеска исфрлил пепел, кој со помош на ветерот отишол многу високо и стигнал до пристанишниот град Катанија. Вулканот испуштил и слаби млазови на лава, а институтот во Неапол соопшти дека тоа е осми „параксизам“ на ...

Етна пак се закани

+инфо - 02.03.2021

Италијанскиот вулкан Етна денеска повторно исфрли пепел, а со помош на ветрот чадот и пепелта се кренаа многу високо во воздухот и стигнаа до пристанишниот град Катанија. Вулканот испушти и послаби млазеви од лава, а Вулканолошкиот институт ИНГВ ...

Видео: Еруптирале два вулкани во Индонезија

Канал5 - 02.03.2021

Индонезија има 128 активни вулкани. Два вулкани на одвоени острови во Индонезија еруптирале, исфрлајќи пепел во воздухот. Планината Синабунг на Суматра исфрлила во воздухот столб од пепел во висина од 5.000 метри, соопшти геолошката агенција на ...