TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Три часа со најдоброто од балетската продукција – за 70 години јубилеј

Вечер - 16.05.2018

Меѓу присутните во публиката кои со аплауз ги награди балетските уметници од Македонија и странство беше и нашиот виртуоз на пијано Симон Трпчески. Тој иако само неколку дена престојуваше во Скопје, во пауза меѓу настапот во Даблин и турнејата во ...

Дурловски бил ангажиран во „Турандот“ откако е укинат куќниот притвор, вели директорката на операта Чадловска

Сакам да кажам - 16.05.2018

Оперскиот пејач Игор Дурловски, еден од осомничените за терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста на државата за организираниот напад на Собранието лани на 27 април, не беше ангажиран за операта „Турандот“ додека беше во куќен ...

Гала концерт „балетски бисери“ на Мајските оперски вечери

Сакам да кажам - 15.05.2018

На Мајските оперски вечери, во Македонската опера и балет (МОБ) за вечерва во 20 часот се најавени гала балетскиот концерт „Балетски бисери“ и изложбата „Почетоци 1948-1980“ во пресрет на 70-годишнината од основањето на националниот балет.

Дурловски: „После подолго време се враќам на сцената на МОБ“

Таратур - 15.05.2018

Оперскиот пејач Игор Дурловски на 19 мај ќе, со настапот на Мајските оперски вечери во операта „Турандот“, ќе го има своето враќање на музичката сцена. Ова ќе биде негов прв настап по ослободувањето од притвор.

Концерт „Балетски бисери“ на Мајските оперски вечери

Локално - 15.05.2018

На Мајските оперски вечери од 20 часот ќе биде изведен балетскиот концерт „Балетски бисери“, кој ќе ги опфати најубавите балетски дела со учество на првенци од Балетот на МОБ, балетскиот ансамбл и со гости од Србија, Хрватска, Босна и Херцеговина и ...

Игор Дурловски повторно се враќа после подолг период

Бизнис Вести - 15.05.2018

Оперскиот пеач Игор Дурловски, на 19 Мај, во рамките на годинешните Мајски оперски вечери, ќе настапи со улогата на Тимур во претставата “Турандот”. Тој оваа информација ја сподели со своите фанови на социјалните ...

Концерт „Балетски бисери“ на Мајските оперски вечери

Стандард - 15.05.2018

На Мајските оперски вечери од 20 часот ќе биде изведен балетскиот концерт „Балетски бисери“, кој ќе ги опфати најубавите балетски дела со учество на првенци од Балетот на МОБ, балетскиот ансамбл и со гости од Србија, Хрватска, Босна и Херцеговина и ...

Концерт „Балетски бисери“ на Мајските оперски вечери

Сител - 15.05.2018

На Мајските оперски вечери од 20 часот ќе биде изведен балетскиот концерт „Балетски бисери“, кој ќе ги опфати најубавите балетски дела со учество на првенци од Балетот на МОБ, балетскиот ансамбл и со гости од Србија, Хрватска, Босна и Херцеговина и ...

Концерт „Балетски бисери“ на Мајските оперски вечери

А1 On - 15.05.2018

На Мајските оперски вечери од 20 часот ќе биде изведен балетскиот концерт „Балетски бисери“, кој ќе ги опфати најубавите балетски дела со учество на првенци од Балетот на МОБ, балетскиот ансамбл и со гости од Србија, Хрватска, Босна и Херцеговина и ...

Концерт „Балетски бисери“ на Мајските оперски вечери

Канал5 - 15.05.2018

На Мајските оперски вечери од 20 часот ќе биде изведен балетскиот концерт „Балетски бисери“, кој ќе ги опфати најубавите балетски дела со учество на првенци од Балетот на МОБ, балетскиот ансамбл и со гости од Србија, Хрватска, Босна и Херцегов ...

Концерт „Балетски бисери“ на Мајските оперски вечери

Република - 15.05.2018

На Мајските оперски вечери од 20 часот ќе биде изведен балетскиот концерт „Балетски бисери“, кој ќе ги опфати најубавите балетски дела со учество на првенци од Балетот на МОБ, балетскиот ансамбл и со гости од Србија, Хрватска, Босна и Херцеговина и ...

Концерт „Балетски бисери“ на Мајските оперски вечери

Студенти - 15.05.2018

На Мајските оперски вечери од 20 часот ќе биде изведен балетскиот концерт „Балетски бисери“, кој ќе ги опфати најубавите балетски дела со учество на првенци од Балетот на МОБ, балетскиот ансамбл и со гости од Србија, Хрватска, Босна и Херцеговина и ...