TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Пандемијата на Ковид 19 галопира во СAД, смртоносниот вирус зема се повеќе жртви

OhridNews - 04.04.2020

Бројот на заразени од коронавирусот во САД се брои во стотици илјади. Во земјата само изминатите 24 часа починале над 1.000 луѓе. Најтешка состојбата е во Њујорк. Градот побара помош од илјада лекари и медицински персонал за справување со ...

Експлозија на бројот починати од коронавирусот во САД и Велика Британија, сталожување на бројките во Италија

Нетпрес - 03.04.2020

Бројот на починатите од новиот тип коронавирус експлодираше во САД каде што во последните 24 часа починале речиси 1.200 луѓе, додека властите во Велика Британија соопштија за зголемување на бројот на смртните исходи за 20 отсто во еден ден, а ...

Над 6.500 смртни случаи од Ковид-19 во Франција

А1 On - 03.04.2020

Во изминатите 24 часа во Франција се регистрирани нови 588 смртни случаи од Ковид-19, со што бројот на жртвите се искачи на повеќе од 6.500, јави дописникот на МИА. Околу 83 отсто од починатите се на возраст со повеќе од 70 години.

Италија и Шпанија ја повикуваат Европа да им помогне

Слободен Печат - 03.04.2020

Шпанија, Италија, Франција и уште шест други членки побараа од ЕУ да го подели теретот на европскиот долг Италија и Шпанија побараа помош од ЕУ и од секоја од земјите членки одделно, поради алармантната ситуација во овие две држави како последица од ...

Во Италија денеска 766 лица починаа од новиот вирус

+инфо - 03.04.2020

Италија објави денеска за 766 нови жртви на коронавирусот, со што вкупната бројка на смртни случаи достигна 14.681 лица во земјата, јави ДПА. Вкупниот број заразени лица, вклучително и починатите и опоравените, се зголеми за 4.855 на 119.827, што е ...

Во Италија нови 766 починати, вкупно 14.681 жртви на коронавирусот

Канал5 - 03.04.2020

Во Италија загинаа 766 луѓе за еден ден.Пријавени се 4585 нови случаи на коронавирус, што е помалку од претходниот ден, продолжувајќи го трендот на благ пад на бројот на нови случаи во таа земја. Вкупниот број заболени сега е 119.827.

Во Италија уште 766 мртви од КОВИД-19, сѐ повеќе починати и во Велика Британија

Сакам да кажам - 03.04.2020

Втор ден по ред, Италија бележи благ пораст на бројот на починати од КОВИД-19, откако во последните 24 часа оваа болест однесе 766 животи, шест повеќе во однос на вчера. Италија со тоа се ближи кон бројката од 15.000 починати, засега застанувајќи на ...

Франција бележи рекорд по смртни случаи за еден ден од коронавирусот

Алсат-М - 03.04.2020

Во Франција вчера беше најцрниот ден од почетокот на пандемијата со Ковид 19. Сите очи сега се вперени кон оваа држава каде за 24 часа, починале 1355 лица од коронавирусот, од кои повеќето во старски домови.

Канада: Дваесет отсто зголемен бројот на смртни случаи

ТВ21 - 03.04.2020

Речиси 12.000 случаи на заразени од новиот коронавирус се регистрирани во Канада, при што бројот на смртните случаи е зголемен за речиси 20 отсто, според податоците што ги објави денеска државната Агенција за јавно здравје.

Косовец починат донесен во амбуланта во Чаир

Макфакс - 03.04.2020

Вработени во амбуланта лоцирана на скопската улица „Втора македонска бригада“ во пладневните часови на 2 април во полиција пријавиле дека кај нив бил донесен починат државјанин на Косово. Според кажувањата на синот на починатиот 60-годишник, тој ...

Мртов маж од Косово донесен мртов во амбуланта во Скопје

Press24 - 03.04.2020

Мртов маж од Косово донесен мртов во амбуланта во Скопје. „На 02.04.2020 во 12,34 часот во СВР Скопје, било пријавено дека во амбуланта на улица „Втора македонска бригада“ бил донесен починат Љ.Х.

Шпанија ја надмина Италија според бројот на заболени , само денеска починале 932 луѓе

Канал5 - 03.04.2020

Објавени се нови податоци за болни и смртни случаи во Шпанија. Во последните 24 часа загинаа 932 луѓе. Во моментов Шпанија има повеќе заразени од Италија и е прва земја во Европа по бројот на заразени и втора во светот, веднаш зад САД.

Косовец донесен мртов во амбуланта, известен Институтот за јавно здравје

Фокус - 03.04.2020

Шеесетгодишен Косовец вчера бил донесен починат во амбуланта на улица „Втора македонска бригада“, соопштуваат од МВР. Од амбулантата случајот го пријавиле во СВР Скопје вчера околу 12.30 часот, а според кажувањата на неговиот син, починатиот човек ...

Нови 305 заразени со коронавирус во Србија, вкупно 1.476

Макфакс - 03.04.2020

Според најновите податоци од српското министерство за здравство, регистрирани се нови 305 случаи на коронавирус во Србија. Во последните 24 часа бројот на позитивни случаи на коронавирусот се зголеми од 1.117 на 1.476.

Нови 305 случаи на коронавирус во Србија, вкупно 1476

А1 On - 03.04.2020

Според најновите информации на српското Министерство за здравство, регистрирани се нови 305 случаи на коронавирус, со што вкупната бројка изнесува 1.476 заразени. Хоспитализирани се вкупно 874 пациенти, а приклучени на респиратор се 81 од нив.

Во Србија денеска најголем број починати и трипати повеќе заразени од вчера

+инфо - 03.04.2020

Во Србија во изминативе 24 часа регистриран е најголем број на починати-8 лица со што вкупниот број на починати се искачи на 39 лица, јави дописникот на МИА од Белград. Од осумте починатите, 6 се мажи и две жени со просечна старост од 70 години, ...

На светско ниво бројот на заразени надмина 1 милион

Сител - 03.04.2020

Бројот на заболени од корона вирус во светски рамки надмина 1 милион лица. Епидемијата до денес зафати повеќе од 204 држави и територии, а бројот на починати е над 53.000. Над 60 проценти од заболените припаѓаат на петте најпогодени држави од кои ...

Уште еден црн ден во Италија: Во последните 24 часа починале 766 лица

Локално - 03.04.2020

Во Италија починале 766 луѓе од коронавирус во последните 24 часа, со што во таа земја е забележан најголем број жртви од пандемијата. Според податоците на сајтот „Wordlometers“, бројот на починати од коронавирус во Италија е 14.681 лица.

МАКЕДОНИЈА „ТАНЦУВА“ СО КОРОНАТА: Убедливо имаме најголем број заразени во однос на сите соседи на милион жители

Денешен - 03.04.2020

Состојба со заразени од Ковид 19, вкупен број и број на заразени на еден милион жители Македонија 430 вкупно 215 заразени на еден милион жители Србија 1476 вкупно 169 заразени на еден милион жители Грција 1613 вкупно 155 заразени на еден милион ...

Шпанија ја надмина Италија по бројот на заразени, повеќе од половина од починатите во целиот свет се од само три земји

Факултети - 03.04.2020

Бројот на лица заразени со коронавирусот на светско ниво веќе е поголем од еден милион, поточно 1.034.170. Бројот на излекувани, пак, е околу една петтина од тој број и изнесува 220.025, додека вкупниот број на починати е 54.465.

Во Шпанија само денеска починале 932 луѓе

Пулс24 - 03.04.2020

Во Шпанија, вкупно 117.710 луѓе се заразени. Повеќе од 30.000 луѓе биле излекувани. 6416 лица се на интензивна нега. Вкупно починати се 10935. Вчера Шпанија забележа најголем број мртви за еден ден. Тогаш 950 луѓе загинаа во таа земја.

Нови 2 смртни случаи и рекорни 46 нови заразени од КОРОНАВИРУС во Македонија

Пулс24 - 03.04.2020

Во изминатите 24 часа се регистрирани рекордни 46 нови случаи на коронавирус во земјата. Куманово е со најголем број 23 ца, од кои половина се здравствени работници од општата болница. Вчера се направени вкупно 389 теста, па бројот на тестирања сега ...

Шпанија ја надмина Италија по бројот на заразени, денеска починаа дури 932 луѓе

Макфакс - 03.04.2020

Бројот на заразени во светот вчера надмина 1.000.000 случаи и 50.000 починати. Според денешните податоци на „Ворлдометерс“ вкупно во светот има 1.015.877 заразени случаи, 53.218 починати и 212.993 излечени.

Најмногу досега: во САД 1.169 починати од коронавирусот во еден ден

МКД - 03.04.2020

Во Соединетите Американски Држави во последните 24 часа починале 1.169 луѓе, соопшти американскиот Универзитет Џонс Хопкинс и додаде дека тоа е најголемиот број мртви за еден ден во земјата од избивањето на епидемијата.

Нови 1.422 случаи на коронавирус во Белгија и 132 починати

+инфо - 03.04.2020

Белгиските здравствени власти го соопштија дневниот биланс на пандемијата во земјата: уште 1.422 лица се заразени во последните 24 часа, а уште 132 лица починале, јави дописничката на МИА од Брисел.

Најмалку 884 смртни случаи во старските домови и 4.503 во болниците во Франција

Курир - 03.04.2020

Француските здравствени власти ги дадоа првите официјални бројки за бројот на смртните случаи во старските домови од почетокот на кризата. Според нецелосните бројки, досега починале најмалку 884 стари лица од коронавирусот, а најмалку 14.638 лица се ...

САД станаа прва држава со повеќе од 1.000 починати од ковид-19 во еден ден

24 Вести - 03.04.2020

Соединетите американски држави станаа прва земја во која што во еден ден биле регистрирани повеќе од 1.000 смртни случаи од ковид-19. Во п оследните 24 часа, во државата починале 1.169 луѓе а за вреем на истиот период беше објавено дека уште 6,6 ...

Шпанија ја помина Италија по бројот на заболени: Во еден ден починаа 932 луѓе

Слободен Печат - 03.04.2020

Во последните 24 часа во Шпанија починале 932 луѓе од коронавирусот според најновите објавени податоци за заболени и починати во државата. Шпанија моментално има повеќе заразени од Италија и е прва земја во Европа по број на заразени, а втора во ...

Бројот на мртвите од корона во Шпанија падна за прв пат од 26 март

Независен - 03.04.2020

Бројот на смртни случаи од корона вирус во Шпанија се искачи на вкупно 10.935 од 10.003 претходниот ден, соопшти Министерството за здравство во петокот, но го покажа првиот пад на дневниот број на смртни случаи од 26 март.

Kоронавирусот зафати 204 земји во светот

Макфакс - 03.04.2020

Во светски рамки, бројот на заразени со коронавирусот надмина еден милион, поточно, според веб-страницата на „Ворлдометерс“, регистрирани се вкупно 1.015.877 заразени лица. До денес, епидемијата зафати 204 земји и територии во светот, вкупно 53.221 ...

САД станаа прва држава со повеќе од 1.000 починати од КОВИД-19 во еден ден

Сакам да кажам - 03.04.2020

САД станаа прва земја во која што во еден ден биле регистрирани повеќе од 1.000 смртни случаи од КОВИД-19, додека бројката заразени на светско ниво ја надмина границата од еден милион. Според универзитетот Џонс Хопкинс, во САД во последните 24 часа ...

Втор ден по ред над 900 мртви во Шпанија

Кумановски м. - 03.04.2020

Шпанија, втор ден по ред, бележи повеќе од 900 смртни случаи од коронавирусот, иако бројот на смртни случаи и новороденчиња продолжува да забавува, соопштија властите. Вкупно, 10.935 луѓе починаа од COVID19 во земјата, што е втор најголем број во ...

Најцрн ден во Србија, за 24 часа 8 починати и 305 новозаразени

AKO - 03.04.2020

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, објави дека последното деноноќие е најцрн ден од почетокот на пандемијата со КОВИД 19. Само за едно деноноќие во Србија починале 8 заразени од коронавирус, а повеќе од 300 се заразени.

САД стана првата земја во која бројот на починати од Ковид-19 надмина 1.000 луѓе

ТВ21 - 03.04.2020

САД станаа првата земја која го надмина бројот од 1.000 починати лица во еден ден. Бројот на заразени во Светот го надмина бројот од 1 милион. Во последните 24 часа починале 1.169 лица, објави Универзитетот Џонс Хопкинс.

Во светот над 52.000 луѓе починаа од коронавирусот

Р.С.Европа - 03.04.2020

Над 52.000 луѓе, повеќето од нив во Европа, починале од коронавирусот ширум светот, укажуваат податоците на Универзитетот Џонс Хопкинс. Новинската агенција Франс прес пак јави дека во светот починаа вкупно 51.364 лица, од кои 37.709 во Европа.

Oд епидемијата на коронавирус во Кина до светска криза требаше месец дена

Локално - 03.04.2020

Пред нешто повеќе од еден месец, во светот биле активни околу 92.000 случаи на коронавирус, според универзитетот Џонс Хопкинс. Од тој број, нешто повеќе од 80.000 случаи биле активни во копнена Кина, која потоа започнала да ја става епидемијата под ...

Најцрн ден во САД, починаа 1.169 лица од ковид-19, најмногу во еден ден во една земја од кога изби епидемијата

Република - 03.04.2020

Во САД во последните 24 часа од коронавирус починаа 1.169 лица, соопшти американскиот универзитет „Џонс Хопкинс“ и додаде дека ова е најголем број мртви досега во една во земја, во еден ден, откако изби епидемијата.

Бројката на заразени со коронавирус во Светот надмина 1 милион, починаа 53 илјади луѓе, излечени повеќе од 213 илјади

ТВ21 - 03.04.2020

Бројот на заразени со коронавирусот надмина 1 милион, или нешто повеќе од 1.000.016 лица. Починаа вкупно 53.236 лица, а се излечиле 213.126 луѓе. Најголем број смртни случаи има во Италија – 12.000, додека во Шпанија досега починаа 10.000.

УТРИНСКА ПОШТА: Над милион заразени во светот, државна помош за работниците, мигрантите во ризик, Дуа Липа со нов ...

CivilMedia - 03.04.2020

Бројот на заразени од КОВИД-19 премина еден милион, а починати се над 52.000 до крајот на изминатото деноноќие. Половина од човештвото, 3,9 милијарди луѓе се под вонредни мерки и наредба да останат во своите домови, според италијанските медиуми.

Kоронавирус: Вчера бројот на заболените во светот надмина еден милион, а на починатите – 50.000

ММС - 03.04.2020

Вчера бројот на инфицирани со Ковид-19 во светот ја надмина бројката од еден милион, од кои околу половината се во Европа. На чело на листата на земјите со најмногу заболени се наоѓаат Соединетите Американски Држави со околу 240.000.

Еден милион заразени и 50 илјади жртви во светот, пандемијата зема замав

Телма - 02.04.2020

Денеска пандемијата на коронавирусот ја надмина бројката на 1 милион заразени лица, но и бројката од 50 илјади жртви.Според последните, иако неофицијални информации, во моментов се рестристрани 1.000.168 заразени лица, 51.354 жртви и 37.003 лица кои ...

Над 50.000 починати од коронавирусот во светот, Шпанија го мина прагот од 10.000, стабилизација во Италија

Нетпрес - 02.04.2020

Според подаците на американскиот Универзитет „Џонс Хопкинс“, чиишто податоци во последно време се земаат како референтни при прегледите на состојба со пандемијата со коронавирусот, во светот во четвртокот попладнето починале повеќе од 50.000 луѓе, а ...

Во Франција над 5.300 починати од коронавирусот, речиси 900 во пензионерските домови

Нетпрес - 02.04.2020

Со 471 починати во последните 24 часа бројот на жртвите од коронавирусот во Франција достигна 4.503 лица, а со најмалку 884 починати во пензионерските домови бројката се искачува на најмалку 5.387 луѓе, пренесуваат медиумите.

Бројот на заболени од коронавирус надмина 1 милион, станува драматично во САД, Србија воведува 40-часовен полициски час

OhridNews - 02.04.2020

Пандемијата на коронавирусот Ковид 19 го зафати речиси целиот свет и целосно го промени животот на луѓето. Бројот на заболени денеска надмина 1 милион и забрзано расте. Најмногу заразени има во САД, каде ситуацијата станува драматична.

Бројот на заразени од Ковид-19 во светот е веќе над милион

Сител - 02.04.2020

Во целиот свет, 1.000.829 луѓе се заразени со новиот коронавирус, 51.356 лица починаа, додека 210.199 луѓе се опоравиле, покажуваат најновите податоци на веб-страницата „Worldometers“. Најголем број се заразени во САД, Италија и Шпанија.

Бројот на мртви поради коронавирусот надмина 50.000, „водат“ Италија и Шпанија

МКД - 02.04.2020

Вкупниот број на починатите поради пандемијата на коронавирус се искачи на 50.000 на светско ниво, додека бројот на потврдени случаи се ближи кон 1 милион. Италија и Шпанија предводат во смртноста.

Во Франција 471 смртни случаи за 24 часа

А1 On - 02.04.2020

Во Франција во моментов на болничко лекување се 26.646 лица заболени од коронавирусот, бројот на примени на интензивна нега малку се намали во последните 24 часа, јави дописникот на МИА. Жером Саломон, Генералниот директор за здравство на редовната ...

Бројот на заразени од коронавирус во светот надмина милион

Канал5 - 02.04.2020

Бројот на заразени со коронавирус ширум светот надмина еден милион и сега изнесува 1.000,168, според веб-страницата на Worldometers. Повеќе од 50.000 луѓе починале во пандемијата, а половина од човештвото е во изолација.

Над еден милион луѓе се заразени со коронавирус во светот

Макфакс - 02.04.2020

Бројот на заразени со коронавирус во светот достигна еден милион и сега изнесува 1.000.168, покажуваат податоците на страницата „Ворлдометерс“ . Од пандемијата починаа над 50.000 луѓе, а половина од човештвото се наоѓа во изолација.

Бројот на заразените од корона во светот надмина еден милион

Независен - 02.04.2020

Глобалниот број потврдени случаи од корона вирусот ја помина точката од еден милион според податоците собрани од истражувачите од универзитетот „Џо Хопкинс“. Бројот на потврдени смртни случаи поминал 50.000, според истите истражувачи.