TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Честитка од Мицкоски по повод Св. Сава, празникот на српската етничка заедница

Сител - 27.01.2020

Дозволете ми во мое име и во името на ВМРО-ДПМНЕ на сите припадници на српската заедница во Република Македонија да ви го честитам големиот празник Свети Сава. Чествувањето на денешниот празник посветен на првиот српски архиепископ и просветител ...

Србите го слават Свети Сава – својот најголем светител и зачетник на школството

Слободен Печат - 27.01.2020

Бил првиот српски архиепископ, влијателен дипломат, а СПЦ го слави како свој основач. Верниците и свештенството на Српската православна црква (СПЦ) денес ја слават славата, која е позната и како школска слава, Свети Сава, односно Савиндан.

Мицкоски: Нека е честит големиот празник Свети Сава!

Република - 27.01.2020

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на сите припадници на српската заедница во Република Македонија им го честита големиот празник Свети Сава. – истакна Мицкоски во честитката. ...

Заев со честитка: Различностите се наше богатство, но и водилка

Press24 - 27.01.2020

Attachments area ПрПретседателот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија Зоран Заев, по повод празникот Св. Сава, испрати честитки до српската заедница и до припадниците на православната вероисповед што го празнуваат овој верски празник.

Св. Сава и Св. Нина

OhridNews - 27.01.2020

72 Православната црква на овој ден го одбележува споменот на Св. Сава и Св. Нина. Свети Сава, архиепископ Српски Син на српскиот жупан Стефан Немања, се роди во 1169 година. Како млад жеднееше за духовен живот, заради што побегна на Света Гора, каде ...

Честитка од Џафери по повод Националниот празник на Србите

ММС - 27.01.2020

Претседателот на Собранието Талат Џафери упати честитка до припадниците на српската заедница во земјава по повод 27 Јануари, Националниот празник на Србите. -Почитувани граѓани, припадници на српската заедница во Република Северна Македонија, ...

Честитка од градоначалникот Георгиески до српската заедница за празникот Свети Сава

OhridNews - 27.01.2020

Градоначалникот Константин Георгиески, по повод празникот Свети Сава упати празнична честитка до припадниците на српската заедница кои живеат во Охрид и Република Северна Македонија. – Ви го честитам големиот православен празник Свети Сава и ви ...

Пендаровски со честитка по повод празникот Свети Сава

Курир - 27.01.2020

Претседателот Стево Пендаровски, по повод празникот Свети Сава упати честитка до припадниците на српската заедница во Република Македонија. „Дозволете да ви го честитам Свети Сава ‒ Националниот ден на Србите во Република Македонија и да ви посакам ...

КАЛЕНДАР НА МПЦ: Денеска е св. рамноапостолна Нина Грузиска и св. Сава

Денешен - 27.01.2020

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 14 јануари. Денеска е Св. рамноапостолна Нина Грузиска и св. Сава. Света Нина потекнува од благородничко кападокиско семејство. Од мала била воспитана во Христовиот дух.

Утре е Свети Сава ако загрми, нè очекува лоша година

Скопје24 - 26.01.2020

Свети Сава е син на српскиот жупан Стефан Немања, се роди во 1169 година. Како млад жеднееше за духовен живот, заради што побегна на Света Гора, каде што се замонаши и со ретка ревност го мина сиот подвижнички раст.

Со „Светосавска радост“ одбележано завршувањето на школата за српски јазик

MakPress - 25.01.2020

Здружението на Срби и Македонци КУД „Бранко Чајка“ од Тетово вечерва ја организираше манифестацијата „Светосавска радост“. Повод беше одбележувањето на денот на Свети Сава и завршување на проектот „Школе српског језика“ (школа за српски јазик).

Утре е Свети Сава ако загрми, не очекува лоша година- народни верувања за празникот

Курир - 26.01.2020

Свети Сава е син на српскиот жупан Стефан Немања, се роди во 1169 година. Како млад жеднееше за духовен живот, заради што побегна на Света Гора, каде што се замонаши и со ретка ревност го мина сиот подвижнички раст.

Утре е Свети Сава ако загрми, не очекува лоша година- народни верувања за празникот

Пулс24 - 26.01.2020

Свети Сава е син на српскиот жупан Стефан Немања, се роди во 1169 година. Како млад жеднееше за духовен живот, заради што побегна на Света Гора, каде што се замонаши и со ретка ревност го мина сиот подвижнички раст.

Денеска се празнува Свети Сава – ако грми ќе се случи нешто лошо

Скопје24 - 27.01.2020

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 14 јануари. Денеска е Св. рамноапостолна Нина Грузиска и св. Сава. Света Нина потекнува од благородничко кападокиско семејство. Од мала била воспитана во Христовиот дух.

Заев до српската заедница за Свети Сава: Различностите се наше богатство и водилка кон развојот

Скопје1 - 27.01.2020

Претседателот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија Зоран Заев, по повод празникот Св. Сава, испрати честитки до српската заедница и до припадниците на православната вероисповед што го празнуваат овој верски празник.

Честитка на Заев до српската заедница за празникот Свети Сава: Различностите се наше богатство и водилка кон развојот

24Инфо - 27.01.2020

Претседателот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија Зоран Заев, по повод празникот Св. Сава, испрати честитки до српската заедница и до припадниците на православната вероисповед што го празнуваат овој верски празник.

Честитка од Заев по повод празникот Свети Сава: Различностите се наше богатство и водилка кон развојот

Канал5 - 27.01.2020

Претседателот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија Зоран Заев, по повод празникот Св. Сава, испрати честитки до српската заедница и до припадниците на православната вероисповед што го празнуваат овој верски празник.

Честитка од Џафери по повод Националниот празник на Србите

Опсервер - 27.01.2020

– Претседателот на Собранието Талат Џафери упати честитка до припадниците на српската заедница во земјава по повод 27 Јануари, Националниот празник на Србите. -Почитувани граѓани, припадници на српската заедница во Република Северна Македонија, ...

Честитка до српската заедница по повод празникот Св. Сава

Скопје1 - 27.01.2020

Градоначалникот Константин Георгиески, по повод празникот Свети Сава упати празнична честитка до припадниците на српската заедница кои живеат во Охрид и Република Северна Македонија. – Ви го честитам големиот православен празник Свети Сава и ви ...

Честитка од Заев по повод празникот Свети Сава: Различностите се наше богатство и водилка кон развојот

Либертас - 27.01.2020

Претседателот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија Зоран Заев, по повод празникот Св. Сава, испрати честитки до српската заедница и до припадниците на православната вероисповед што го празнуваат овој верски празник.

Честитка од претседателот Пендаровски по повод празникот Свети Сава

Скопје1 - 27.01.2020

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, по повод празникот Свети Сава упати честитка до припадниците на српската заедница во Република Северна Македонија. Почитувани, Дозволете да ви го честитам Свети Сава ‒ Националниот ...

Честитка од претседателот Пендаровски по повод празникот Свети Сава

24Инфо - 27.01.2020

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, по повод празникот Свети Сава упати честитка до припадниците на српската заедница во Република Северна Македонија. Дозволете да ви го честитам Свети Сава ‒ Националниот ден на Србите ...

Честитка на Заев до српската заедница за празникот Свети Сава: Различностите се наше богатство и водилка кон развојот

Centar - 27.01.2020

Претседателот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија Зоран Заев, по повод празникот Св. Сава, испрати честитки до српската заедница и до припадниците на православната вероисповед што го празнуваат овој верски празник.

Пендаровски со честитка: Свети Сава остави трајно наследство меѓу својот српски народ

Press24 - 27.01.2020

„Дозволете да ви го честитам Свети Сава-Националниот ден на Србите во Република Северна Македонија и да ви посакам празникот да го поминете во мир, радост, среќа и благосостојба. Со својата духовна и просветителска дејност, Свети Сава остави трајно ...

Честитка од претседателот Пендаровски по повод празникот Свети Сава

Република - 27.01.2020

Претседателот на Република Македонија, Стево Пендаровски, по повод празникот Свети Сава упати честитка до припадниците на српската заедница во Република Македонија. Дозволете да ви го честитам Свети Сава ‒ Националниот ден на Србите во Република ...

Претседателот Пендаровски им го честита Свети Сава на припадниците на српската заедница

Опсервер - 27.01.2020

– Претседателот Стево Пендаровски денеска упати честитка по повод празникот Свети Сава до припадниците на српската заедница во Република Северна Македонија. -Дозволете да ви го честитат Националниот ден на Србите во Република Македонија и да ви ...

Претседателот Пендаровски им го честита Свети Сава на припадниците на српската заедница

Локално - 27.01.2020

Претседателот Стево Пендаровски денеска упати честитка по повод празникот Свети Сава до припадниците на српската заедница во Република С. Македонија. -Дозволете да ви го честитат Националниот ден на Србите во Република Македонија и да ви посакам ...

Пендаровски им го честита Свети Сава на припадниците на српската заедница

Слободен Печат - 27.01.2020

Тој нагласи дека со својата духовна и просветителска дејност, Свети Сава остави трајно наследство меѓу својот српски народ, но се здоби со почит и слава меѓу сите христијани на Балканскиот Полуостров.

Претседателот Пендаровски им го честита Свети Сава на припадниците на српската заедница

Сител - 27.01.2020

Претседателот Стево Пендаровски денеска упати честитка по повод празникот Свети Сава до припадниците на српската заедница во Република Македонија. -Дозволете да ви го честитат Националниот ден на Србите во Република Македонија и да ви посакам ...

Претседателот Пендаровски им го честита Свети Сава на припадниците на српската заедница

CivilMedia - 27.01.2020

Претседателот Стево Пендаровски денеска упати честитка по повод празникот Свети Сава до припадниците на српската заедница во Република Северна Македонија. -Дозволете да ви го честитат Националниот ден на Србите во Република Македонија и да ви ...

Пендаровски им го честита Свети Сава на припадниците на српската заедница

Frontline - 27.01.2020

Дозволете да ви го честитат Националниот ден на Србите во Република Македонија и да ви посакам празникот да го поминете во мир, радост, среќа и благосостојба, нагласува Пендаровски во четитката.

Претседателот Пендаровски им го честита Свети Сава на припадниците на српската заедница

4NEWS - 27.01.2020

Претседателот Стево Пендаровски денеска упати честитка по повод празникот Свети Сава до припадниците на српската заедница во Република Македонија. -Дозволете да ви го честитат Националниот ден на Србите во Република Македонија и да ви посакам ...

Честитка од Мицкоски по повод Св. Сава, празникот на српската етничка заедница

Либертас - 27.01.2020

Дозволете ми во мое име и во името на ВМРО-ДПМНЕ на сите припадници на српската заедница во Република Македонија да ви го честитам големиот празник Свети Сава. Чествувањето на денешниот празник посветен на првиот српски архиепископ и просветител ...

Мицкоски со честитка: Сите заедно живееме тешко и во сиромаштија

Press24 - 27.01.2020

Дозволете ми во мое име и во името на ВМРО-ДПМНЕ на сите припадници на српската заедница во Република Македонија да ви го честитам големиот празник Свети Сава. Ова го вели денеска лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Мицкоски.

Џафери им го честиташе Националниот празник на Србите во Македонија, Св.Сава

MakPress - 27.01.2020

Претседателот на Собранието Талат Џафери упати честитка до припадниците на српската заедница во земјава по повод 27 Јануари, Националниот празник на Србите. -Почитувани граѓани, припадници на српската заедница во Република Македонија, дозволете во ...

Мицкоски: Нека е честит големиот празник Свети Сава!

Курир - 27.01.2020

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на сите припадници на српската заедница во Република Македонија им го честита големиот празник Свети Сава. „Чествувањето на денешниот празник посветен на првиот српски архиепископ и просветител претставува ...

Честитка од Мицкоски по повод Св. Сава, празникот на српската етничка заедница

4NEWS - 27.01.2020

Дозволете ми во мое име и во името на ВМРО-ДПМНЕ на сите припадници на српската заедница во Република Македонија да ви го честитам големиот празник Свети Сава. Чествувањето на денешниот празник посветен на првиот српски архиепископ и просветител ...

Честитка од Мицкоски по повод Св. Сава, празникот на српската етничка заедница

Канал5 - 27.01.2020

Дозволете ми во мое име и во името на ВМРО-ДПМНЕ на сите припадници на српската заедница во Република Македонија да ви го честитам големиот празник Свети Сава. Чествувањето на денешниот празник посветен на првиот српски архиепископ и просветител ...

Пендаровски им го честита Свети Сава на припадниците на српската заедница

MakPress - 27.01.2020

Претседателот Стево Пендаровски денеска упати честитка по повод празникот Свети Сава до припадниците на српската заедница во Република Македонија. -Дозволете да ви го честитат Националниот ден на Србите во Република Македонија и да ви посакам ...

Честитка за св.Сава од претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски

Опсервер - 27.01.2020

Дозволете ми во мое име и во името на ВМРО-ДПМНЕ на сите припадници на српската заедница во Република Македонија да ви го честитам големиот празник Свети Сава. Чествувањето на денешниот празник посветен на првиот српски архиепископ и просветител ...

Честитка на Заев до српската заедница за празникот Свети Сава

MakPress - 27.01.2020

Претседателот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија Зоран Заев, по повод празникот Св. Сава, испрати честитки до српската заедница и до припадниците на православната вероисповед што го празнуваат овој верски празник.

Мицкоски со честитка за Св.Сава: Српската заедница е нераскинлив дел од македонското општество

MakPress - 27.01.2020

Дозволете ми во мое име и во името на ВМРО-ДПМНЕ на сите припадници на српската заедница во Република Македонија да ви го честитам големиот празник Свети Сава. Чествувањето на денешниот празник посветен на првиот српски архиепископ и просветител ...

Мицкоски: Св Сава не обединува во заложбата за креирање на подобра иднина

Скопје1 - 27.01.2020

Дозволете ми во мое име и во името на ВМРО-ДПМНЕ на сите припадници на српската заедница во Република Македонија да ви го честитам големиот празник Свети Сава. Чествувањето на денешниот празник посветен на првиот српски архиепископ и просветител ...