TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Заев ги собра министрите на состанок по алармантниот извештај на УНЕСКО

360 степени - 13.01.2021

Премиерот Зоран Заев денеска заедно со вицепремиерот Фатмир Битиќи ги повика на состанок министрите за култура Ирена Стефоска, за животна средина Насер Нуредини, за транспорт и врски Благој Бочварски и директорот на Македонски железници Хари ...

Заев: Нацрт-извештајот на УНЕСКО е силен аларм за состојбата во Охридскиот Регион

Макфакс

Заев: Извештајот на УНЕСКО вклучи аларм за состојбата во Охридскиот регион, Владата ќе го чува културното наследство

Локално

Фронт 21/42 до Пендаровски: Да се донесе забрана за урбана и/или крајбрежна трансформација во Охридскиот регион

Радио МОФ

Екологистите апелираат претседателот Пендаровски итно да го стави Охрид под привремена заштита

Мета

Добра вест: Охридско ќе стане “регион во опасност“ според УНЕСКО!

iPortal

Фронт 21/42 до Пендаровски: Да се донесе забрана за урбана и/или крајбрежна трансформација во Охридскиот регион

Антропол

Окно Курир PressingTV Вечер 24Инфо Опсервер А1 On ТВ21

По катастрофалниот Извештај од УНЕСКО за Охрид владата вели ќе инсистира да се урнат сите дивоградби

Сакам да кажам - 13.01.2021

По извештајот на УНЕСКО во кој состојбата во Охридскиот Регион е најлошо оценета досега, денеска премиерот Зоран Заев имаше средба со дел од министерите во Владата. На состанокот на кој се разгледуваше извештајот кој кажува дека во Охрид владее ...

Преглед на настани: Мерки за зачувување на статусот на Охридскиот регион во Унеско, правосудни реформи, изградба на социјални станови

CivilMedia

Пендаровски има моќ и одговорност да интервенира за спас на УНЕСКО-регионот, апелира „Фронт 21/42“

360 степени

Со неодговорното менаџирање власта го загрози статусот на Охрид во УНЕСКО

Курир

Добра вест: Охридско ќе стане “регион во опасност“ според УНЕСКО!

CivilMedia

Фронт 21/42: „За извршување на меѓународнитe договори на Република Македонија се грижи Владата на Република Македонија и претседателот на Републиката”

24Инфо

ДОМ: Последна можност да се заштити УНЕСКО статусот на Охридскиот регион

Скопје1

MTM Курир Вечер Скопје1 Вечер +инфо Канал5 Press24

Ќе се вмеша ли Владата по лошиот извештај од УНЕСКО?

Сител - 13.01.2021

Владата за сега нема да преземе ништо по забелешките и најкатастрофалниот извештај на УНЕСКО за охридскиот регион. Не планира да се меша или да им ги одземе ингеренциите на општините. Надлежни за дивогрдабите се охридскиот и струшкиот градоначалник.

Извештајот на УНЕСКО ќе се разгледува на владина седница

Алсат-М

Бочварски: Ќе постапуваме по препораките од УНЕСКО за Охридскиот регион

Press24

Бочварски: Ќе постапуваме по препораките од УНЕСКО за Охридскиот регион

Опсервер

Бочварски: Ќе постапуваме по препораките од УНЕСКО за Охридскиот регион

Бизнис Вести

Бочварски: Ќе постапуваме по препораките од УНЕСКО за Охридскиот регион

+инфо

Бочварски: Ќе постапуваме по препораките од УНЕСКО за Охридскиот регион

А1 On

Фокус Канал5 Слободен Печат 24Инфо Скопје1 Либертас PressingTV iPortal

Владата допрва ќе го разгледува извештајот на УНЕСКО

Телма - 13.01.2021

Забелешките од нацрт верзијата на извештајот на УНЕСКО, во кој се препорачува Охрид од заштитени да се смести на Листата на загрозени светски наследства, се уште не се стигнале на дневен ред на Илинденска ББ.

Охрид не е Ибица, но ќе се спаси ли како Дубровник?

Вечер Прес

Георгиески: Поднесовме десетици кривични пријави за дивоградби во Охрид, ниедна не е процесуирана

МКД

Барџиева: Главната одговорност и вина за состојбата во Охрид за УНЕСКО, ја има Владата и премиерот

Нетпрес

Георгиевски: Не чувствувам лична одговорност за лошиот нацрт извештај на УНЕСКО за Охрид

24Инфо

Градоначалникот на Охрид не чувствува вина за Унеско

Република

Георгиески не чувствува лична одговорност за лошиот нацрт извештај на УНЕСКО за Охрид

Вечер Прес

Република Нетпрес Либертас Мак. Весник PressingTV OhridNews Фокус Телма

„Охрид SOS“: Се замајува јавноста дека институциите активно работат на зачувување на статусот на Охрид во УНЕСКО

Frontline - 12.01.2021

Граѓанската иницијатива „Охрид SOS“ во реакција објавена на социјалните мрежи повторно го впери прстот во владините институции. Смета дека тие се главни виновници за настанатата ситуација и поместувањето на Охридскиот регион на Листата загрозени ...

Само оној кој нема допир со реалноста може да си дели комплименти дека направил „значајни чекори за зачувување на статусот на Охрид“ велат од Охрид SOS

Република

Охрид SOS“: Се замајува јавноста дека институциите активно работат на зачувување на статусот на Охрид

Независен

„Охрид SOS“: Само некој кој нема допир со реалноста може да каже дека направил значајни чекори за зачувување на статусот на Охрид во УНЕСКО

+инфо

Охрид СОС: Владините институции и општината се неодговорни кон единственото УНЕСКО подрачје

МКД

(Oбновено) „Охрид SOS“: Се замајува јавноста дека институциите активно работат на зачувување на статусот на Охрид во УНЕСКО

OhridNews

Охрид СОС: Владините институции и општината не знаат и не можат да го заштитат единственото УНЕСКО подрачје во Македонија

Курир

Нетпрес А1 On Опсервер Локално PressingTV Либертас еМагазин MakPress