TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Владата треба да избере едно од две зла за доизградба автопатот Кичево - Охрид

24 Вести - 13.03.2018

Вицепремиеорт Анѓушев открива дека се настанати сериозни проблеми во преговарите за доизградба на автопатот Кичево-Охрид. Според Анѓушев Македонија или треба да го раскине договорот со кинеската Синохидро за што треба да плати пенали, или да ја ...

Мерките од планот за економски раст претставени пред белгиските бизнисмени – Анѓушев: Значителна поддршка за нови ...

А1 On - 13.03.2018

Заменик претседателот на Владата задолжен за економски прашања д-р Кочо Анѓушев е во дводневна службена посета на Кралството Белгија, а на првиот ден од посетата, во Антверпен учествуваше на тркалезна маса во организација на стопанската комора ВОКА ...

Се бара побрзо донесување на Законот за поддршка на инвестициите

Независен - 13.03.2018

Законот за финансиска поддршка на инвестициите да се донесе побрзо и со поддршка на сите пратеници, апелираат и Владата и компаниите. Предвидувањата се дека ќе ја раздвижи економијата и ќе придонесе за раст на индустријата.

Анѓушев најавува индустриска зона во Куманово

Независен - 13.03.2018

Вицепремиерот Кочо Анѓушев денеска изјави дека Владата има интерес за вложување во индустриска зона во Куманово и оти би можело да се очекува нејзино отворање следната година, на одбележувањето на 500 години од основањето на градот.

Огромен интересот за отворање старт-ап бизниси, максимална поддршка од државата

Независен - 13.03.2018

Сите млади луѓе од земјава кои имаат старт-ап бизниси ќе бидат силно поддржани да останат во Македонија, државата ќе им биде партнер да пораснат, да застанат на свои нозе и да се развиваат, изјави денеска вицепремиерот Кочо Анѓушев пред почетокот на ...

Анѓушев: Се очекува влез на полска инвестиција од автомобилската индустрија

Независен - 13.03.2018

Вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев денеска потврди дека во рамки на посетата на Варшава оваа недела, разговарал со полската компанија која планира инвестиција во Македонија. Како што рече пред настанот по повод Европската недела на ...

Анѓушев во дводневна посета на Белгија

Сител - 13.03.2018

Вицепремиерот задолжен за економски прашања Кочо Анѓушев, денеска и утре ќе престојува во службена посета на Кралството Белгија. Вицепремиерот Анѓушев, како што соопшти неговиот кабинет, ќе учествува на тркалезна маса во организација на стопанската ...

Неизвесна судбината на автопатот Охрид - Кичево

OhridNews - 13.03.2018

Неизвесно е кој ќе ќе го догради автопатот Охрид - Кичево и кога. Сегашниот изведувач, кинеската компанија „Синохидро“ непосредно пред потпишувањето на најавениот анекс договор побарала уште 143 милиони евра и поставила нови услови, крајно неповолни ...

Анѓушев: За државна помош нема да се одлучува во владините кабинети

24 Вести - 12.03.2018

Владата ќе им дава државна помош на компаниите и доколку пратениците не го усвојат законот за финансиска поддршка во Собранието. Вицепремиерот Анѓушев вели дека ако законот не помине, Владата ќе им дава помош на компаниите врз основа на програмата ...

Државни пари за фирмите на лето, со или без закон

Телма - 12.03.2018

Дури и законот за поддршка на инвестициите да заглави и да не биде изгласан навреме, компаниите сигурно ќе ги добијат субвенциите што им следуваат, иако ќе почекаат до летните месеци. Анѓушев ги повика сите пратеници, и оние од опозицијата, да го ...

Кинеската компанија Синохидро бара уште 143 милиони евра за автопатот Кичево–Охрид

МКД - 12.03.2018

Изградбата на автопатот Кичево – Охрид има сериозни проблеми бидејќи кинеската компанија „Синохидро“ бара нови средства и поставува непријатни услови кон македонските компании. Имаме две опции или да го раскинеме договорот со нив или да го ...

ССК ги пофали мерките на Владата, по завршната сметка компании да аплицираат со проекти

ТВ21 - 12.03.2018

Мерките од законот за финансиска подршка на компаниите од приватниот сектро денеска вицепремиерот Анѓушев ги претстави пред бизнисмените членки на Сојузот на стопанските комори. Компаниите кои покажале позитивни резултати во 2017 година ќе може да ...

Eкономија, државна помош за фирмите дури на лето

Алсат-М - 12.03.2018

Парите од програмата за економски раст на Владата ќе стигнат до бизнисментите дури на почетокот на летото. Вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев вели дека малите и компаниите кои почнуваат со работа ќе може да аплицираат кон крајот на ...

Кинезите бараат дополнителни пари за “Кичево-Охрид”

Алсат-М - 12.03.2018

Кинеската компанија Синехидро бара од Владата дополнителни пари од првично предвидените за автопатот Кичево – Охрид. Од фирмата барале и дополнителни услови за подизведувачите, што според вицепремиерот Кочо Анѓушев, може дел од компаниите кои сега ...

Анѓушев: Програмата за економски раст ќе се имплементира со или без закон

+инфо - 12.03.2018

Законот за финансиска поддршка на инвестициите утре ќе помине на седница на Владата, а потоа ќе биде ставен во собраниска процедура. Компаниите кои покажале резултати во 2017 година наскоро ќе може да аплицираат за државна помош согласно Програмата ...

Анѓушев потврди дека е енергетичар, а не економист од чии одлуки корист ќе имаат граѓаните

Курир - 12.03.2018

Владата e во дилема дали да го продолжи или раскине договорот со кинеската компанија „Синохидро“, која го гради автопатот Кичево Охрид. Како што изјави денеска вицепремиерот Кочо Анѓушев, причината за ова е што „Синохидро“ барала измени во правец на ...

Анѓушев: Сите компании кои ги исполнуваат условите ќе добијат финансиска поддршка

А1 On - 12.03.2018

Заменик претседателот на Владата задолжен за економски прашања д-р Кочо Анѓушев и директорот на Фондот за иновации и технолошки развој Јован Деспотовски остварија средба со претставници на компании-членки на Сојузот на стопански комори на ...

Анѓушев: Со или без закон, компаниите ќе добијат државна помош

МРТ - 12.03.2018

Од ноември ќе почне исплатата на државната помош за фирмите што добиле зелено светло од Владата дека ги исполниле условите за поврат на инвестициите. Вицепремиерот анѓушев ги повика пратениците да го усвојат Законот.

Економијата на работ на рецесија - потребни сериозни стимулации

Алфа - 12.03.2018

Без воведување на мерките за помош на фирмите и изградба на автопатите не може да се очекува да се оствари очекуваниот раст на економијата од 3.2% годинава. Без воведување на мерките за помош на фирмите и изградба на автопатите не може да се очекува ...

Преговорите за автопатот Кичево - Охрид во ќорсокак

Сител - 12.03.2018

Проблематизирани преговорите со кинески Синохидро за изградба на автопатот Кичево Охрид. Вицепремориетот Анѓушев откри дека настанал сериозен проблем пред потпшишување на анексот. Сега Владата вели дека е ставена во позиција да бида помеѓу два зла- ...

Дилеми околу продолжување или раскинување на договорот со кинеската компанија

Канал5 - 12.03.2018

Владата во дилема дали да го продолжи или раскине договорот со Кинеската Синохидро. Вицепремиерот за економски прашања на денешната дискусија со бизнисмените за планот за економски развој изјави дека Синохидро има поставено услови кои не им одат во ...

Анѓушев: 40 милиони евра за компаниите преку ИПА-програмата за 2019 година

Мета - 12.03.2018

На денешната средба со компаниите членки на Сојузот на стопански комори ССК, вицепремиерот за економски прашања, Кочо Анѓушев им порача дека може да ги користат средствата предвидени во третиот столб од Програмата за економски пораст, а кои се ...

Автопатот Кичево – Охрид во сериозни проблеми, Кинезите поставуваат услови

Мета - 12.03.2018

Вицепремиерот за економски прашања, Кочо Анѓушев вели дека зголемувањето на бруто-домашниот производ од 3,2 проценти за оваа година може да се постигне со поттикнување на градежништвото, но не во проекти како „Скопје 2014“, туку преку изградба на ...

Владин економски тим на средба со бизнисмени од ССК

CivilMedia - 12.03.2018

Владин економски тим денеска ќе има состанок со претставници на компании – членки на Сојузот на стопански комори на Македонија (ССК) за предизвиците во економијата за малите и средни претпријатија.

За да добијат државна помош во јуни, компаниите треба да конкурираат уште овој месец

еМагазин - 12.03.2018

За мерките од третиот столб од Планот за економски раст, компаниите може да конкурираат уште овој месец, врз основа на резултатите од завршните сметки. Вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев рече дека и да не биде изгласан законот за ...

Анѓушев пред белгиските бизнисмени : Значителна поддршка за нови странски и домашни инвестиции

Канал5 - 13.03.2018

Заменик претседателот на Владата задолжен за економски прашања Кочо Анѓушев е во дводневна службена посета на Белгија. Според соопштението од кабинетот на Анѓушев , на првиот ден од посетата, во Антверпен учествуваше на тркалезна маса во ...

Анѓушев во посета на Белгија

Press24 - 13.03.2018

Вицепремиерот задолжен за економски прашања Кочо Анѓушев, денеска и утре ќе престојува во службена посета на Кралството Белгија. Вицепремиерот Анѓушев, како што соопшти неговиот кабинет, ќе учествува на тркалезна маса во организација на стопанската ...

Кинезите бараат уште 145 милиони евра: Ќе стане ли Кичево –Охрид најскапиот автопат изграден во Македонија

еМагазин - 13.03.2018

Кинеската компанија „Синохидро“ бара дополнители 145 милиони евра за да ја продолжи изградбата на автопатот Кичево-Охрид. Изградбата на оваа автопатска делница е стопирана, бидејќи има грешка во трасата.

Анѓушев: Програмата за економски раст ќе се имплементира со или без закон

Стандард - 12.03.2018

Компаниите кои покажале резултати во 2017 година наскоро ќе може да аплицираат за државна помош согласно Програмата за еконоски раст и во текот на летово да ги добијат средствата, најави денеска вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев.

Анѓушев: 40 милиони евра за компаниите преку ИПА-програмата за 2019 година

Локално - 12.03.2018

На денешната средба со компаниите членки на Сојузот на стопански комори ССК, вицепремиерот за економски прашања, Кочо Анѓушев им порача дека може да ги користат средствата предвидени во третиот столб од Програмата за економски пораст, а кои се ...

Анѓушев: Градежништвото треба да расте преку инфраструктурата, а не преку проекти како Скопје 2014

еМагазин - 12.03.2018

Вицепремиерот за економски прашања, Кочо Анѓушев вели дека зголемувањето на бруто-домашниот производ од 3,2 проценти за оваа година може да се постигне со поттикнување на градежништвото, но не во проекти како „Скопје 2014“, туку преку изградба на ...

Владин економски тим на средба со бизнисмени од ССК

+инфо - 12.03.2018

Владин економски тим денеска ќе има состанок со претставници на компании – членки на Сојузот на стопански комори на Македонија (ССК) за предизвиците во економијата за малите и средни претпријатија.

Анѓушев ги претстави можностите за инвестирање пред белгиските бизнисмени

Макфакс - 13.03.2018

Вицепремиерот на Владата задолжен за економски прашања, Кочо Анѓушев, е во дводневна службена посета на Кралството Белгија, а на првиот ден од посетата, во Антверпен учествуваше на тркалезна маса во организација на стопанската комора ВОКА (Voka – ...

Анѓушев во дводневна посета на Белгија

А1 On - 13.03.2018

Вицепремиерот задолжен за економски прашања Кочо Анѓушев, денеска и утре ќе престојува во службена посета на Кралството Белгија. Вицепремиерот Анѓушев, како што соопшти неговиот кабинет, ќе учествува на тркалезна маса во организација на стопанската ...

Стопирана изградбата на автопатот Кичево-Охрид, компанијата „Синхроно“ бара дополнителни 145 милиони евра

Спектра ТВ - 13.03.2018

Кинеската компанија „Синохидро“ бара дополнители 145 милиони евра за да ја продолжи изградбата на автопатот Кичево-Охрид. Изградбата на оваа автопатска делница е стопирана, бидејќи има грешка во трасата.

Анѓушев: Програмата за економски раст ќе се имплементира со или без закон

Слободен Печат - 12.03.2018

Компаниите кои покажале резултати во 2017 година наскоро ќе може да аплицираат за државна помош согласно Програмата за еконоски раст и во текот на летово да ги добијат средствата, најави денеска вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев.

Автопатот Кичево – Охрид во сериозни проблеми, Кинезите поставуваат услови

Локално - 12.03.2018

Вицепремиерот за економски прашања, Кочо Анѓушев вели дека зголемувањето на бруто-домашниот производ од 3,2 проценти за оваа година може да се постигне со поттикнување на градежништвото, но не во проекти како „Скопје 2014“, туку преку изградба на ...

Владин економски тим на средба со бизнисмени од ССК

МРТ - 12.03.2018

На состанокот што ќе се одржи во ССК ќе присуствуваат вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев, министерот за економија Крешник Бектеши... Владин економски тим денеска ќе има состанок со претставници на компании- членки на Сојузот на ...

Мерките за економски раст претставени пред белгиските бизнисмени во Антверпен

+инфо - 13.03.2018

Ве уверувам дека странските инвеститори се добредојдени во Македонија порача вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев на денешната тркалезна маса во Антверпен, Белгија организирана од Стопанската комора ВОКА (Voka – Kamer van Koophandel ...

Анѓушев во дводневна посета на Белгија

Локално - 13.03.2018

Вицепремиерот задолжен за економски прашања Кочо Анѓушев, денеска и утре ќе престојува во службена посета на Кралството Белгија. Вицепремиерот Анѓушев, како што соопшти неговиот кабинет, ќе учествува на тркалезна маса во организација на стопанската ...

Анѓушев: Програмата за економски раст ќе се имплементира со или без закон

Сител - 12.03.2018

Компаниите кои покажале резултати во 2017 година наскоро ќе може да аплицираат за државна помош согласно Програмата за економски раст и во текот на летово да ги добијат средствата, најави денеска вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев.

Мерките од Планот за економски раст претставени пред белгиските бизнисмени во Антверпен

Press24 - 13.03.2018

Ве уверувам дека странските инвеститори се добредојдени во Република Македонија порача вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев на денешната тркалезна маса во Антверпен, Белгија организирана од Стопанската комора ВОКА ( Voka - Kamer van ...

Анѓушев во дводневна посета на Белгија

Канал5 - 13.03.2018

Вицепремиерот задолжен за економски прашања Кочо Анѓушев, денеска и утре ќе престојува во службена посета на Кралството Белгија. Вицепремиерот Анѓушев, како што соопшти неговиот кабинет, ќе учествува на тркалезна маса во организација на стопанската ...

Анѓушев: Програмата за економски раст ќе се имплементира со или без закон

Либертас - 12.03.2018

Компаниите кои покажале резултати во 2017 година наскоро ќе може да аплицираат за државна помош согласно Програмата за економски раст и во текот на летово да ги добијат средствата, најави денеска вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев.

Мерките од Планот за економски раст претставени пред белгиските бизнисмени во Антверпен

Независен - 13.03.2018

Ве уверувам дека странските инвеститори се добредојдени во Република Македонија порача вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев на денешната тркалезна маса во Антверпен, Белгија организирана од Стопанската комора ВОКА (Voka - Kamer van ...

Анѓушев во дводневна посета на Белгија

Либертас - 13.03.2018

Вицепремиерот задолжен за економски прашања Кочо Анѓушев, денеска и утре ќе престојува во службена посета на Кралството Белгија. Вицепремиерот Анѓушев, како што соопшти неговиот кабинет, ќе учествува на тркалезна маса во организација на стопанската ...

Анѓушев: Програмата за економски раст ќе се имплементира со или без закон

МКД - 12.03.2018

Компаниите кои покажале резултати во 2017 година наскоро ќе може да аплицираат за државна помош согласно Програмата за еконоски раст и во текот на летово да ги добијат средствата, најави денеска вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев.

Анѓушев ги претстави можностите за инвестирање пред белгиските бизнисмени

Вечер - 13.03.2018

Вицепремиерот на Владата задолжен за економски прашања, Кочо Анѓушев, е во дводневна службена посета на Кралството Белгија, а на првиот ден од посетата, во Антверпен учествуваше на тркалезна маса во организација на стопанската комора ВОКА (Voka – ...

Само 11,4 % од компаниите во Македонија можат да добијат поддршка од Планот за економски раст

еМагазин - 13.03.2018

Законот за поддршка на инвестициите со кој ќе се реализираат дел од мерките на Планот за економски раст денеска конечно е на седница на Владата. Компаниите веќе неколку месеци ја чекаат владинната поддршка која е проценета на над 50 милиони евра.

Анѓушев ги претстави можностите за инвестирање пред белгиските бизнисмени

Денар - 13.03.2018

Вицепремиерот на Владата задолжен за економски прашања, Кочо Анѓушев, е во дводневна службена посета на Кралството Белгија, а на првиот ден од посетата, во Антверпен учествуваше на тркалезна маса во организација на стопанската комора ВОКА (Voka – ...