TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Тешко ми паѓа пензијата, ако ме бараат режисери, тука сум, кажа Диме Илиев по добивањето на наградата „Петре Прличко“

Сакам да кажам - 08.11.2019

Иако сум во пензија, ако им требам на некои режисери тука сум – рече Диме Илиев добитник на актерската награда ,,Петре Прличко,, Актерот Диме Илиев од скопски Драмски театар вчеравечер ја прими наградата „Петре Прличко“.

Актерот Диме Илиев е добитник на годинешната награда за животно дело „Петре Прличко“

24 Вести - 08.11.2019

Македонскиот актер Диме Илиев ја доби наградата за животно дело „Петре Прличко“, која синоќа му беше врачена во Велес. Импозантната бројка од триста и седумдесет уметнички остварувања на Илиев, вредни за респект и почит, како и бројните награди што ...

Актерот Диме Илиев ја доби наградата за животно дело „Петре Прличко“

Факултети - 08.11.2019

Актерот Диме Илиев од Драмскиот театар-Скопје кој од неодамна е во пензија, е добитник на актерската награда за животно дело „Петре Прличко“ што ја доделува Општина Велес. Илиев одиграл над 150 театарски улоги од кои поголем дел главни, осум улоги ...

Актерот Диме Илиев ја прими наградата за животно дело „Петре Прличко“

А1 On - 08.11.2019

На актерот Диме Илиев синоќа во Велешкиот театар „Јордан Хаџи Константинов-Џинот“ му беше врачена наградата за животно дело „Петре Прличко“ за 2019. Станува збор за плакета со ликот на Петре Прличко, што ја додели Општина Велес, а му ја врачи ...

Актерот Диме Илиев ја доби наградата за животно дело „Петре Прличко“

Репортер - 08.11.2019

Актерот Диме Илиев е добитник на наградата за животно дело „Петре Прличко“ за 2019 година што ја доделува Општина Велес. Во негова чест вчера во велешкиот театар беше изведена претставата „Слуга на двајца господари“, во режија на Ненад Витанов.

Актерот Диме Илиев ја доби наградата за животно дело „Петре Прличко” за 2019

Република - 08.11.2019

Актерот Диме Илиев од Драмскиот театар-Скопје кој од неодамна е во пензија, годинава е добитник на актерската награда за животно дело „Петре Прличко” што ја доделува Општина Велес. ...

Актерот Диме Илиев ја прими наградата за животно дело „Петре Прличко“

Опсервер - 08.11.2019

На актерот Диме Илиев синоќа во Велешкиот театар „Јордан Хаџи Константинов-Џинот“ му беше врачена наградата за животно дело „Петре Прличко“ за 2019. Станува збор за плакета со ликот на Петре Прличко, што ја додели Општина Велес, а му ја врачи ...

Актерот Диме Илиев ја прими наградата за животно дело „Петре Прличко“

MakPress - 08.11.2019

На актерот Диме Илиев синоќа во Велешкиот театар „Јордан Хаџи Константинов-Џинот“ му беше врачена наградата за животно дело „Петре Прличко“ за 2019. Станува збор за плакета со ликот на Петре Прличко, што ја додели Општина Велес, а му ја врачи ...