TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Димитровска до Царовска: Дали доликува на министер да бега од дебата на лица со попреченост?

Курир - 20.03.2019

Претставничката на здружението „Хендикеп плус“ на денешната јавна расправа за законот за социјална заштита ја праша министерката Мила Царовска кога ќе почне да има дебати со лицата со хендикеп и да ги слушне нивните реални проблеми.

Димитровска: Разочарана сум што во Парламентот сум навредувана од пратеници

Курир - 20.03.2019

Пратениците од власта со навреди и без почит кон лицата со попреченост. На денешната јавна расправа за предлог законот за социјална заштита која се одржа денес во Собранието тие не можејќи да ја прифатат критиката од претставниците на организациите ...

Ѓорчев до Царовска: Добро ќе беше оние 300.000 евра од Фонд за иновации наместо да ги дадете на вашите пријатели, да ги ...

Курир - 20.03.2019

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Владимир Ѓорчев на денешната собраниска комисија за труд и социјална политика и порача на министерката за труд и социјална политика Мила Царовска дека е министер во Република Македонија, а не во Шведска, нагласувајќи дека ...

Власта го штити законот, опозицијата критикува, граѓанскиот сектор поделен за социјалната реформа

ТВ21 - 20.03.2019

Претставници на граѓанскиот сектор за лица со посебни потреби, го изразија нивниот револт за Законот за социјална заштита, кој според нив не нуди правно решение за ова категорија на граѓани.

(ВИДЕО) Револт кон власта: Потценувачка е сумата од 100 евра за издршка на лице со попреченост

А1 On - 20.03.2019

Претставници на граѓанските организации за лица со попреченост и хендикеп го изнесоа револтот од законот за социјална заштита кој според нив не нуди правични решенија за ова категорија граѓани.

Додатокот за родител што чува дете со попреченост се зголемува до 50 отсто од просечната нето-плата

Макфакс - 20.03.2019

Со новиот Закон за социјалната заштита, кој е дел од социјалната реформа, се воведуваат две целосно нови услуги за лицата со попреченост – лична асистенција и услугата домашна нега. Правото за попреченост се проширува и за лицата со интелектуална ...

Итно донесување на законот за социјална заштита, побараа невладините на јавна расправа во Собранието

24Инфо - 20.03.2019

Апел итно да се донесе законот за социјална заштита упатија денеска невладините организации кои работат во различни сфери кои ја засегаат оваа област, а кои присуствуваа на јавната расправа за Предлог-законот за социјална заштита на седницата на ...

Царовска: Потребен поквалитетен живот за сиромашните граѓани, да кажеме ЗА социјалната правда во нашата држава

Бриф - 20.03.2019

„Гледам тука лица кои со години се борат и се бореа заедно со мене и без мене за намалување на нееднаквоста во оваа наша држава, се бореа за подобри социјални права за нашите граѓани, се бореа против сиромаштијата.

МТСП: Јавна расправа за предложениот Закон за социјална заштита, се очекува социјалната реформа пратениците да ја ...

Бизнис Вести - 20.03.2019

Јавна расправа за Предлог законот за социјална заштита денеска со почеток во 12 часот ќе се одржи во Собранието на Република Северна Македонија. На расправата покрај учествотото на министерката за труд и социјална политика Мила Царовска и пратеници ...

Јавна расправа за Предлог-законот за социјална заштита

Опсервер - 20.03.2019

Во Собранието на Република Македонија денеска седница ќе одржи Комисијата за труд и социјална политика. На седницата ќе се одржи јавна расправа на тема „Предлог-закон за социјална ...

Царовска: Очекувам Собранието што поскоро да ги изгласа законите за социјалната реформа

Канал5 - 19.03.2019

Министерката за труд и социјална политика Мила Царовска очекува пратениците во најскоро време да ги донесат законите со кои, како што рече, се овозможуваат реформи во социјалната сфера. Министерката за труд и социјална политика Мила Царовска очекува ...

Социјалните работници имаат клучна улога во креирањето на позитивните општествени промени

А1 On - 19.03.2019

Министерството за труд и социјална политика го честита Меѓународниот ден на социјалната работа, кој оваа година се одбележува со фокус на важноста на меѓучовечките односи. Од МТСП во соопштението посочуваат дека социјалните работници од целиот свет ...

Царовска: Граѓаните од политичарите очекуваат поквалитетен живот

CivilMedia - 19.03.2019

Министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска, на денешното доделување на награди на мрежата „Сите сити“, изјави дека очекува пратениците во најскоро време да ги донесат законите со кои се овозможуваат реформи во социјалната сфера.

Димитровска до Царовска: Дали доликува на министер да бега од дебата на лица со попреченост?

Нетпрес - 20.03.2019

Претставничката на здружението „Хендикеп плус“ на денешната јавна расправа за законот за социјална заштита ја праша министерката Мила Царовска кога ќе почне да има дебати со лицата со хендикеп и да ги слушне нивните реални проблеми.

Димитровска: Разочарана сум што во Парламентот сум навредувана од пратеници

Нетпрес - 20.03.2019

Пратениците од власта со навреди и без почит кон лицата со попреченост. На денешната јавна расправа за предлог законот за социјална заштита која се одржа денес во Собранието тие не можејќи да ја прифатат критиката од претставниците на организациите ...

Ѓорчев до Царовска: Добро ќе беше оние 300.000 евра од Фонд за иновации да ги инвестирате во лицата со попреченост

Press24 - 20.03.2019

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Владимир Ѓорчев на денешната собраниска комисија за труд и социјална политика и порача на министерката за труд и социјална политика Мила Царовска дека е министер во Република Македонија, а не во Шведска, нагласувајќи дека ...

Власта го штити законот, опозицијата критикува, граѓанскиот сектор поделен за социјалната реформа

4NEWS - 20.03.2019

Претставници на граѓанскиот сектор за лица со посебни потреби, го изразија нивниот револт за Законот за социјална заштита, кој според нив не нуди правно решение за ова категорија на граѓани.

(Видео) Невладините до власта: Потценувачка е сумата од 100 евра за издршка на лице со попреченост

Макфакс - 20.03.2019

Претставници на граѓанските организации за лица со попреченост и хендикеп го изнесоа револтот од законот за социјална заштита кој според нив не нуди правични решенија за оваа категорија граѓани.

Додатокот за родител кој чува дете со попреченост се зголемува до 50 отсто од просечната нето плата

24Инфо - 20.03.2019

Cо новиот Закон за социјална заштита, кој е дел од социјалната реформа, се воведуваат две целосно нови услуги за лицата со попреченост – лична асистенција и услугата Домашна нега. Правото за попреченост се проширува и за лицата со интелектуална ...

Итно донесување на законот за социјална заштита, побараа невладините на јавна расправа во Собранието

ММС - 20.03.2019

Апел итно да се донесе законот за социјална заштита упатија денеска невладините организации кои работат во различни сфери кои ја засегаат оваа област, а кои присуствуваа на јавната расправа за Предлог-законот за социјална заштита на седницата на ...

Царовска: Со продолжениот закон за социјална заштита се воведува правична распределба на средствата

Макфакс - 20.03.2019

Министерката за труд и социјална политика Мила Царовска, на јавната расправа за предложениот Закон за социјална заштита која се одржа денеска во Собранието изјави дека законот е еден од трите законски регулативи од социјалната реформа со која се ...

МТСП: Јавна расправа за предложениот Закон за социјална заштита, се очекува социјалната реформа пратениците да ја ...

iPortal - 20.03.2019

Јавна расправа за Предлог законот за социјална заштита денеска со почеток во 12 часот ќе се одржи во Собранието на Република Северна Македонија. На расправата покрај учествотото на министерката за труд и социјална политика Мила Царовска и пратеници ...

Царовска: Собранието да ги изгласа законите за социјалната реформа

24Инфо - 19.03.2019

Министерката за труд и социјална политика Мила Царовска очекува пратениците во најскоро време да ги донесат законите со кои, како што рече, се овозможуваат реформи во социјалната сфера, а треба да им овозможат поквалитетен живот на граѓаните, ...

МТСП: Социјалните работници имаат клучна улога во креирањето на позитивните општествени промениМТСП: Социјалните ...

24Инфо - 19.03.2019

Министерството за труд и социјална политика го честита Меѓународниот ден на социјалната работа, кој оваа година се одбележува со фокус на важноста на меѓучовечките односи. Денеска социјалните работници, посочуваат од МТСП во соопштението, од целиот ...

Невладините до власта: Потценувачка е сумата од 100 евра за издршка на лице со попреченост

Точка - 20.03.2019

Претставници на граѓанските организации за лица со попреченост и хендикеп го изнесоа револтот од законот за социјална заштита кој според нив не нуди правични решенија за оваа категорија граѓани.

Со новиот Закон за социјална заштита се овозможува поквалитетен живот за лицата со попреченост

iPortal - 20.03.2019

Унапредување на правата и овозможување на подобри услови за лицата со попреченост е приоритет на Министерството за труд и социјална политика. Со новиот Закон за социјална заштита, кој е дел од социјалната реформа, се воведуваат две целосно нови ...

Итно донесување на законот за социјална заштита, побараа невладините на јавна расправа во Собранието

Либертас - 20.03.2019

Апел итно да се донесе законот за социјална заштита упатија денеска невладините организации кои работат во различни сфери кои ја засегаат оваа област, а кои присуствуваа на јавната расправа за Предлог-законот за социјална заштита на седницата на ...

Царовска: Со продолжениот закон за социјална заштита се воведува правична распределба на средствата

24Инфо - 20.03.2019

Министерката за труд и социјална политика Мила Царовска, на јавната расправа за предложениот Закон за социјална заштита која се одржа денеска во Собранието изјави дека законот е еден од трите законски регулативи од социјалната реформа со која се ...

МТСП: Се очекува социјалната реформа пратениците да ја изгласаат до крајот на март

Макфакс - 20.03.2019

Јавна расправа за Предлог законот за социјална заштита денеска ќе се одржи во Собранието, покрај учествотото на министерката за труд и социјална политика Мила Царовска и пратеници се очекува да дискутираат и претставници од граѓанските организации и ...

Царовска: Очекувам Собранието што поскоро да ги изгласа законите за социјалната реформа

А1 On - 19.03.2019

Министерката за труд и социјална политика Мила Царовска очекува пратениците во најскоро време да ги донесат законите со кои, како што рече, се овозможуваат реформи во социјалната сфера, а треба да им овозможат поквалитетен живот на граѓаните, ...

МТСП: Социјалните работници имаат клучна улога во креирањето на позитивните општествени промени

Вечер - 19.03.2019

Министерството за труд и социјална политика го честита Меѓународниот ден на социјалната работа, кој оваа година се одбележува со фокус на важноста на меѓучовечките односи. Денеска социјалните работници, посочуваат од МТСП во соопштението, од целиот ...

Подобар живот за лицата со попреченост со новиот закон

+инфо - 20.03.2019

Правото за попреченост се проширува и за лицата со интелектуална попреченост, додека додатокот за надоместок за плата за скратено работно време за родител кој чува дете со попреченост се зголемува до 50 отсто од просечна нето плата.

Царовска: Со продолжениот закон за социјална заштита се воведува правична распределба на средствата

А1 On - 20.03.2019

Министерката за труд и социјална политика Мила Царовска, на јавната расправа за предложениот Закон за социјална заштита која се одржа денеска во Собранието изјави дека законот е еден од трите законски регулативи од социјалната реформа со која се ...

МТСП: Се очекува социјалната реформа пратениците да ја изгласаат до крајот на март

Точка - 20.03.2019

Јавна расправа за предлог-законот за социјална заштита денеска ќе се одржи во Собранието, покрај учеството на министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска, и пратеници се очекува да дискутираат и претставници од граѓанските организации и ...

Царовска: Пратениците да ги донесат социјалните закони, граѓаните кои ги гласаа го чекаат тоа

+инфо - 19.03.2019

Министерката за труд и социјална политика Мила Царовска очекува пратениците во најскоро време да ги донесат законите со кои, како што рече, се овозможуваат реформи во социјалната сфера, а треба да им овозможат поквалитетен живот на граѓаните, ...

Социјалните работници имаат клучна улога во креирањето на позитивните општествени промени

CivilMedia - 19.03.2019

Министерството за труд и социјална политика денешниот Меѓународниот ден на социјалната работа, оваа година го одбележува со фокус насочен кон важноста на меѓучовечките односи. Како што велат во нивното соопштение, денеска социјалните работници од ...

МТСП: Со новиот закон за социјална заштита се овозможува поквалитетен живот за лицата со попреченост

Н.Македонија - 20.03.2019

Унапредување на правата и овозможување на подобри услови за лицата со попреченост е приоритет на Министерството за труд и социјална политика. Со новиот закон за социјална заштита, кој е дел од социјалната реформа, како што се наведува во ...

Царовска: Независно од партиските оклопи, да кажеме „за“ социјалната правда во нашата држава

CivilMedia - 20.03.2019

„Гледам тука лица кои со години се борат и се бореа заедно со мене и без мене за намалување на нееднаквоста во оваа наша држава, се бореа за подобри социјални права за нашите граѓани, се бореа против сиромаштијата.

МТСП: Се очекува социјалната реформа пратениците да ја изгласаат до крајот на март

А1 On - 20.03.2019

Јавна расправа за предлог-законот за социјална заштита денеска ќе се одржи во Собранието, покрај учеството на министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска, и пратеници се очекува да дискутираат и претставници од граѓанските организации и ...

Царовска: Очекувам Собранието што поскоро да ги изгласа законите за социјалната реформа

Либертас - 19.03.2019

Министерката за труд и социјална политика Мила Царовска очекува пратениците во најскоро време да ги донесат законите со кои, како што рече, се овозможуваат реформи во социјалната сфера, а треба да им овозможат поквалитетен живот на граѓаните, ...

МТСП: Социјалните работници имаат клучна улога во креирањето на позитивните општествени промени

Сител - 19.03.2019

Министерството за труд и социјална политика го честита Меѓународниот ден на социјалната работа, кој оваа година се одбележува со фокус на важноста на меѓучовечките односи. Денеска социјалните работници, посочуваат од МТСП во соопштението, од целиот ...

МТСП: Со новиот закон за социјална заштита се овозможува поквалитетен живот за лицата со попреченост

Либертас - 20.03.2019

Унапредување на правата и овозможување на подобри услови за лицата со попреченост е приоритет на Министерството за труд и социјална политика. Со новиот закон за социјална заштита, кој е дел од социјалната реформа, како што се наведува во ...

Царовска: Со продолжениот закон за социјална заштита се воведува правична распределба на средствата

Centar - 20.03.2019

Министерката за труд и социјална политика Мила Царовска, на јавната расправа за предложениот Закон за социјална заштита која се одржа денеска во Собранието изјави дека законот е еден од трите законски регулативи од социјалната реформа со која се ...

ВИДЕО: Јавна расправа за социјална реформа, промена на начинот на грижа кон најранливите

ТВ21 - 20.03.2019

Јавна расправа за Предлог законот за социјална заштита се одржува во Собранието. На расправата покрај претставници на Министерството за труд и социјална политика, учествуваат и претставници на граѓанските организации и експерти.

Царовска: Очекувам Собранието што поскоро да ги изгласа законите за социјалната реформа

MTM - 19.03.2019

Министерката за труд и социјална политика Мила Царовска очекува пратениците во најскоро време да ги донесат законите со кои, како што рече, се овозможуваат реформи во социјалната сфера, а треба да им овозможат поквалитетен живот на граѓаните, ...

МТСП: Социјалните работници имаат клучна улога во креирањето на позитивните општествени промени

ММС - 19.03.2019

– Министерството за труд и социјална политика го честита Меѓународниот ден на социјалната работа, кој оваа година се одбележува со фокус на важноста на меѓучовечките односи. Денеска социјалните работници, посочуваат од МТСП во соопштението, од ...

МТСП: Со новиот закон за социјална заштита се овозможува поквалитетен живот за лицата со попреченост

ММС - 20.03.2019

Унапредување на правата и овозможување на подобри услови за лицата со попреченост е приоритет на Министерството за труд и социјална политика. Со новиот закон за социјална заштита, кој е дел од социјалната реформа, како што се наведува во ...

Царовска: Со продолжениот закон за социјална заштита се воведува правична распределба на средствата

Точка - 20.03.2019

Министерката за труд и социјална политика Мила Царовска, на јавната расправа за предложениот Закон за социјална заштита која се одржа денеска во Собранието изјави дека законот е еден од трите законски регулативи од социјалната реформа со која се ...

ВИДЕО: Јавна расправа за социјална реформа, промена на начинот на грижа кон најранливите

4NEWS - 20.03.2019

Јавна расправа за Предлог законот за социјална заштита се одржува во Собранието. На расправата покрај претставници на Министерството за труд и социјална политика, учествуваат и претставници на граѓанските организации и експерти.

Царовска: Очекувам Собранието што поскоро да ги изгласа законите за социјалната реформа

Press24 - 19.03.2019

Министерката за труд и социјална политика Мила Царовска очекува пратениците во најскоро време да ги донесат законите со кои, како што рече, се овозможуваат реформи во социјалната сфера, а треба да им овозможат поквалитетен живот на граѓаните, ...