TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Аргументите на Мицкоски за „погрешниот“ попис се спин

Окно - 13.06.2019

Пописот во земјата е повторно тема на политички престрелки, при што опозицијата користи два главни спинувани аргументи – првиот е дека не било според европските директиви да се попишуваат лица отсутни од земјава подолго од 12 месеци и втората е дека ...

За два дена почнува пробниот попис на населението

Сител - 12.06.2019

Без усогласен закон за попис на населението меѓу власта и опозицијата во петок стартува пробниот попис на населенето што ќе се спроведува во 13 општини во државата како подготвока за вистинскиот попис наредната година.

Пописот – вовед во нова епизода на меѓупартиски преговори

24 Вести - 12.06.2019

По најавата за бојкот-власта почна да размислува за лидерска средба. Откако опозициската ВМРО-ДПМНЕ најави бојкот на попис - СДСМ не ја исклучува можноста за нова лидерска средба. Социјалдемократите повторно уверуваат пописот ќе биде по европски ...

Пописот заглавен во собраниска процедура – од петок пробно попишување

Алфа - 12.06.2019

Во петок стартува пробен попис на населението во 13 општини, а нацрт законот е заглавен во собраниска процедура. Откако во понеделникот без особено објаснување беше одложена собраниската дебата, и покрај најавите се уште нема координација на ...

Стартува пробниот попис

PressingTV - 12.06.2019

Во 13 општини денеска стартува пробното попишување. Без усогласен закон за попис меѓу власта и опозицијата ќе се тестира методологијата и технологијата за попишување. Пробниот попис ќе се спроведе во Прилеп, Долнени, Кисела Вода, Зелениково, ...

„Функциите се минливи, Македонија е се што имаме -Заев мора да разбере дека фотелјатa не е поважна од граѓаните”

Магазин - 12.06.2019

Опозициската партија ВМРО, обвинува дека премиерот Зоран Заев и натаму продолжува со распродажбата на државните и националните интереси со единствена цел остварување на своите лични аспирации за власт, пари и моќ.

Груевски мудрува за пописот: Видовте пред 7.5 години како не треба

365 - 12.06.2019

Само ставање на државните пред партиските и личните интереси, само чесен приод и чесни намери на сите учесници во пописот, но и само силен надзор и контрола, можат да резултираат со успешно статистичко пребројување при претстојниот попис во ...

ВМРО-ДПМНЕ: Да се спроведе Европски попис, а не попис каков што Заев договорил на тркалезна маса

24Инфо - 12.06.2019

Зоран Заев продолжува со распродажбата на државните и националните интереси со единствена цел остварување на своите лични аспирации за власт, пари и моќ. Аболицираниот Заев и неговата криминална банда по кој знае кој пат партиските ги ставаат пред ...

Три работи кои треба да ги знаете за пописот

IRL - 11.06.2019

Пописот на население е исклучително важна статистичка операција, без која не може да се кројат успешни политики во областа на економијата, здравството, образованието, инфраструктурата, енергетиката, социјалата, руралниот и регионалниот развој, ...

Партиите ќе се договараат за пописот

Сител - 11.06.2019

Партиите треба да разговараат за пописот, затоа што тој мора да се спроведе. Од владејачката партија велат дека лидерите на сите партии треба да најдат решение за статистичката операција. Дека пописот е од големо значење за државата потвруваат и од ...

Попис низ политичка призма

Телма - 11.06.2019

Уште една лажна вест од високото раководство на ВМРО ДПМНЕ. Вака СДСМ ги оцени наводите на опозициската партија дека владеачките партии прават политички договор околу пописот. Во СДСМ се подготвени за усогласување на законските решенија но ...

Нова тура партиски прозивки околу пописот

Н.Македонија - 11.06.2019

Иако веќе не постои политичко тело за спроведување на попис на населението, домаќинствата и становите како Државната пописна комисија, секое отворање на темата за оваа (во основа) статистичка операција во македонското општество поттикнува политички ...

Груевски за пописот: „Три пати мери еднаш сечи"

Press24 - 11.06.2019

Поранешниот премиер Никола Груевски чија оставка денеска без голема дебата беше констатирана во Собранието, се огласи ја Фејсбук околу пописот. - Принципот на ,,четири очи,, ,највисока досега транспаретност, инклузивност и технологија, стандардите ...

Македонци може да се бројат како странци, и обратно

Н.Македонија - 11.06.2019

Новините во спроведувањето на пописот, што ги најави и директорот на ДЗС, Симовски, односно користењето на комбиниран метод од апликација со податоци од регистрите од повеќе институции и интервју лице в лице на терен, како и можноста за ...

Време е да се преброиме

Независен - 11.06.2019

Тоа што вчерашната седница на Комисијата за европски прашања беше одложена, наводно поради тоа што не бил обезбеден претставник од мисијата на Европската Унија, е веројатно дел од политичките игри меѓу партиите.

ВМРО-ДПМНЕ: Аболицираниот Заев планира криминален попис и уште една распродажба на државните интереси на Република ...

Денешен - 11.06.2019

Власта продолжува со самоволието и спроведувањето штетни политики со единствена цел, Зоран Заев да ја зачува својата фотелја на Илинденска бб, реагира ВМРО-ДПМНЕ за пописот каков што го планира власта.

Утре стартува пробниот попис на населенето

Скопје инфо - 13.06.2019

Без усогласен закон за попис на населението меѓу власта и опозицијата во петок стартува пробниот попис на населенето што ќе се спроведува во 13 општини во државата како подготвока за вистинскиот попис наредната година.

ВМРО-ДПМНЕ: Мора да биде спроведен европски попис, а не попис договорен на тркалезна маса

ТВ21 - 12.06.2019

„Зоран Заев продолжува со распродажбата на државните и националните интереси со единствена цел остварување на своите лични аспирации за власт, пари и моќ. Аболицираниот Заев и неговата криминална банда по кој знае кој пат партиските ги ставаат пред ...

Груевски се огласи за пописот: Трипати мери еднаш сечи

+инфо - 11.06.2019

Поранешниот премиер и пратеник Никола Груевски преку Фејсбук се огласи за претстојниот попис. – Принципот на „четири очи“, највисока досега транспаретност, инклузивност и технологија, стандардите на Еуростад и изреката „трипати мери еднаш сечи“ се ...

ВМРО-ДПМНЕ откри зошто се противи: Во ниту една европска земја не се попишуваат матични броеви

Фактор - 11.06.2019

ВМРО-ДПМНЕ побара да нема попишување на матични броеви на пописот во 2020 откако најави можно бојкотирање на статистичката операција доколку предлог-законот кој од Владата влезе во Собранието биде донесен по скратена постапка.

Утре стартува пробниот попис на населенето

Скопје24 - 13.06.2019

Без усогласен закон за попис на населението меѓу власта и опозицијата во петок стартува пробниот попис на населенето што ќе се спроведува во 13 општини во државата како подготвока за вистинскиот попис наредната година.

„Функциите се минливи, а Македонија е се што имаме, Заев мора да го разбере ова- фотелјата не е поважна од интересите ...

Курир - 12.06.2019

Зоран Заев продолжува со распродажбата на државните и националните интереси со единствена цел остварување на своите лични аспирации за власт, пари и моќ. Аболицираниот Заев и неговата криминална банда по кој знае кој пат партиските ги ставаат пред ...

ГРУЕВСКИ ЗА ПОПИСОТ: Стандардите на Еуростат и изреката ,,трипати мери еднаш сечи“ се најважните работи

Фактор - 11.06.2019

Eкс премиерот Никола Груевски кој е во Унгарија каде доби политички азил, се огласи на Фејсбук за пописот. „Принципот на ,,четири очи“, највисока досега транспаретност, инклузивност и технологија, стандардите на Еуростат и изреката ,,трипати мери ...

ВМРО-ДПМНЕ: Во ниту една европска држава не се попишуваат матични броеви туку домаќинства и граѓани

Centar - 11.06.2019

Власта продолжува со самоволието и спроведувањето штетни политики со единствена цел, Зоран Заев да ја зачува својата фотелја на Илинденска б.б., обвини ВМРО-ДПМНЕ. Според опозициската партија, пописот е статистичка операција од големо значење за ...

Утре стартува пробниот попис на населенето

Република - 13.06.2019

Без усогласен закон за попис на населението меѓу власта и опозицијата во петок стартува пробниот попис на населенето што ќе се спроведува во 13 општини во државата како подготвока за вистинскиот попис наредната година.

ВМРО-ДПМНЕ: Пописот е статистичка, а не политичка операција

Сител - 12.06.2019

Зоран Заев продолжува со распродажбата на државните и националните интереси со единствена цел остварување на своите лични аспирации за власт, пари и моќ. Аболицираниот Заев и неговата криминална банда по кој знае кој пат партиските ги ставаат пред ...

Груевски за пописот: Три пати мери еднаш сечи

24Инфо - 11.06.2019

Поранешниот премиер, сега азилант во Унгарија, Никола Груевски се огласи на Фејсбук за пописот, кој според него, освен статистича важност има и политичка важност. „Принципот на ,,четири очи,, ,највисока досега транспаретност, инклузивност и ...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев пописот го разбира како алатка која му служи за исплата на политичките концесии

MakPress - 12.06.2019

Власта продолжува со самоволието и спроведувањето штетни политики со единствена цел, Зоран Заев да ја зачува својата фотелја на Илинденска б.б. Пописот е статистичка операција од големо значење за државата, операција која во една нормална држава ја ...

ВМРО-ДПМНЕ: Да се спроведе Европски попис, а не попис каков што Заев договорил на тркалезна маса

Макфакс - 12.06.2019

Зоран Заев продолжува со распродажбата на државните и националните интереси со единствена цел остварување на своите лични аспирации за власт, пари и моќ. Аболицираниот Заев и неговата криминална банда по кој знае кој пат партиските ги ставаат пред ...

ГРУЕВСКИ: Само кристално ,,чист“ попис може да е успешен и признаен од сите

Денешен - 11.06.2019

Принципот на ,,четири очи“ ,највисока досега транспаретност, инклузивност и технологија, стандардите на Еуростад и изреката ,,трипати мери еднаш сечи“, се најважните работи кои треба да се имаат на ум кога станува збор за спроведување на следниот ...

ВМРО-ДПМНЕ: Пописот е статистичка, а не политичка операција

Канал5 - 12.06.2019

Зоран Заев продолжува со распродажбата на државните и националните интереси со единствена цел остварување на своите лични аспирации за власт, пари и моќ. Аболицираниот Заев и неговата криминална банда по кој знае кој пат партиските ги ставаат пред ...

Груевски за пописот: Трипати мери, еднаш сечи

Либертас - 11.06.2019

Бегалецот Никола Груевски кој од денеска веќе не е пратеник, на Фејсбук се огласи за пописот: „Принципот на ,,четири очи,, ,највисока досега транспаретност, инклузивност и технологија, стандардите на Еуростад и изреката ,,трипати мери еднаш сечи,, ...

Функциите се минливи, а Македонија е се што имаме, Заев мора да го разбере ова- фотелјата не е поважна од интересите на ...

Нетпрес - 12.06.2019

Зоран Заев продолжува со распродажбата на државните и националните интереси со единствена цел остварување на своите лични аспирации за власт, пари и моќ. Аболицираниот Заев и неговата криминална банда по кој знае кој пат партиските ги ставаат пред ...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев мора да запре со политиката на пазарење на сметка на државните и националните интереси

А1 On - 12.06.2019

„Зоран Заев продолжува со распродажбата на државните и националните интереси со единствена цел остварување на своите лични аспирации за власт, пари и моќ. Аболицираниот Заев и неговата криминална банда по кој знае кој пат партиските ги ставаат пред ...

ВМРО-ДПМНЕ: Што му отстапи Заев на Ахмети на тајна средба?

Фактор - 12.06.2019

Македонскиот премиер Зоран Заев се пазарел со отстапки со лидерот на ДУИ, Али Ахмети, на тајна средба за време пред вториот круг од претседателските избори, вели ВМРО-ДПМНЕ во своето последно соопштение за јавност.

ВМРО-ДПМНЕ: Заев да одговори што му ветил на Ахмети

МКД - 12.06.2019

Зоран Заев продолжува со распродажбата на државните и националните интереси со единствена цел остварување на своите лични аспирации за власт, пари и моќ. Аболицираниот Заев и неговата криминална банда по кој знае кој пат партиските ги ставаат пред ...

ВМРО-ДПМНЕ: Што договориле Заев и Ахмети на тајната средба, дали Македонија ќе се редефинира?

Фокус - 12.06.2019

Македонскиот премиер Зоран Заев се пазарел со отстапки со лидерот на ДУИ, Али Ахмети, на тајна средба за време пред вториот круг од претседателските избори, велат од ВМРО-ДПМНЕ. „Дали Република Македонија и натаму ќе се редефинира, дали ќе се ...

ВМРО-ДПМНЕ: Што разговараа Зоран Заев и Али Ахмети на тајната средба?

Денешен - 12.06.2019

Зоран Заев продолжува со распродажбата на државните и националните интереси со единствена цел остварување на своите лични аспирации за власт, пари и моќ. Аболицираниот Заев и неговата криминална банда по кој знае кој пат партиските ги ставаат пред ...

ВМРО-ДПМНЕ бара Заев да одговори за што се разговарало на тајната средба со Ахмети: Дали ќе се исцртуваат нови граници?

PressingTV - 12.06.2019

Зоран Заев продолжува со распродажбата на државните и националните интереси со единствена цел остварување на своите лични аспирации за власт, пари и моќ. Аболицираниот Заев и неговата криминална банда по кој знае кој пат партиските ги ставаат пред ...

ВМРО-ДПМНЕ: За аболицираниот Заев важни се само партиските, не и државните интереси

MakPress - 12.06.2019

Зоран Заев продолжува со распродажбата на државните и националните интереси со единствена цел остварување на своите лични аспирации за власт, пари и моќ. Аболицираниот Заев и неговата криминална банда по кој знае кој пат партиските ги ставаат пред ...