TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

И покрај сите проблеми, борбеноста не згаснува – Металург тесно поразен во Загреб

24 Вести - 13.02.2018

Ракометарите на Металург за миг повторно заборавија на проблемите со неисплатени плати, па одиграа уште достоен натпревар на гости против Загреб, кој, сепак на крајот ја оправда фаворитската улога и славеше со 30:28.

Металург пружи силен отпор но немаше сили за изненадување против Загреб

МКД - 13.02.2018

Во драматична завршница, Металург загуби на гостувањето кај Загреб во СЕХА лигата, домаќините на се радуваа на победа од 30-28 Тимот од Автокоманда пружи силен отпор на гостувањето кај шампионот на Хрватска, избраниците на Александар Јовиќ во првиот ...

Силниот отпор на Металург недоволен за бодови во Загреб

РК Металург - 13.02.2018

Металург ја загуби средбата од 14. коло, која во Загреб ја одигра со екипата на ППД Загреб. Поразени сме со резултат 30:28 (15:13), иако во текот на целиот натпревар бевме во позиција да се бориме за двата бода.

Нов пораз за Металурзите во СЕХА лигата

Спортски - 13.02.2018

Екипата на Металург запиша нов пораз во СЕХА лигата од тимот на Загреб со 30:28. Немаа сила ракометарите од Автокоманда до крај да му парираат на противникот, иако во поголлемиот дел од мечот беа конкуренти.

Борбениот Металург загуби во Загреб

Дерби - 13.02.2018

Ракометарите на Металург се прикажаа во солидно светло на вечерашното гостување кај ППД Загреб во СЕХА лигата, но таа нивна игра и борбеност не се покажаа како доволни за изненадување и домаќините обезбедија триумф од 30-28.

СЕХА: Нов пораз на Металург, овој пат со пристоен резултат

Спортклуб - 13.02.2018

Металург вечерва се избори за сепак каков таков, пристоен пораз на гостувањето кај „Плинарите“ во Загреб со 30:28. Момците на Александар Јовиќ беа блиску до резултатот и предноста на домаќинот, но не успејаа да направат нешто повеќе од ова.

Металург солиден во Хрватска, но Загреб за нијанса посилен! (ФОТО)

Sport 1 - 13.02.2018

Металург доживеа нов пораз во СЕХА-лигата, овој пат на гостувањето кај Загреб, со 28-30, во близок и многу често рамноправен натпревар. Хрватскиот шампион не можеше да биде мирен до последните секунди, но среќа Домагој Павловиќ погоди за конечните ...

Загреб се намачи со Металург, но успеа да освои бодови

24 Ракомет - 13.02.2018

Во меч од 14. коло од СЕХА-лигата, екипата на ППД Загреб дојде до победа од 30:28 против Металург, а ова беше далеку потешко од очекувањата бидејќи металурзите се со далеку помлад состав отколку во првиот дел од сезоната.

Младиот Металург се држеше додека имаше сили во Загреб

Екипа - 13.02.2018

Ракометарите на Металург претрпеа нов пораз на гостински терен во СЕХА-лигата, овојпат на дуелот во Загреб против истоимениот противник со резултат 30-28. Подмладениот состав на македонскиот вицешампион добро му парираше на реномираниот ривал, но ...

„Металурзите“ со повеќе од достоен отпор во Загреб

SportMedia - 13.02.2018

Металург тргна по изненадување, но во Загреб успеа да пружи само чесен отпор и покрај лошата ситуација во клубот и бројните проблеми, ракометарите одиграа добар меч. Избраниците на Александар Јовиќ на крајот го забележаа осмиот пораз во СЕХА-лигата, ...

Младиот Металург се бореше машки, но загуби во Загреб

Gol.mk - 13.02.2018

Ракометарите на Металург запишаа нов пораз во рамките на СЕХА лигата, откако во рамките на 14. коло подобар од нашиот претставник беше ППД Загреб со резултат 30-28 (15-13). За тимот од Автокоманда на денешниот натпревар поради повреда дел од тимот ...

СЕХА: Пораз на Металург во Загреб

TopSport - 13.02.2018

ППД Загреб забележа рутинска победа над Металург 30:28 (15:13) во рамките на 14.коло во СЕХА лигата. Металург го забележа осмиот пораз и остана седмата позиција со 16 бода, а Загреб со десеттата стигна до 31.

ВИДЕО: Јагањац стрелец на голот на колото во СЕХА-лигата

Gol.mk - 13.02.2018

Ракометарот на Металург, Халил Јагањац победи во анкетата за најдобар гол во СЕХА-лигата, во рамки на 13. коло од регионалното натпреварување. Во дуелот против Војводина и победата на тимот од Автокоманда, одличниот шутер со силен удар го совлада ...

„Металургот“ Јагањац, стрелец на најубавиот гол во СЕХА

Екипа - 13.02.2018

Халил Јагањац е стрелец на најубавиот гол во минатото коло од СЕХА-лигата, избраа ракометните фанови од регионот. Левиот бек на Металург беше во конкуренција со еден од погодоците постигнати на дуелот со Војводина, по што собра најмногу гласови во ...

Вардар против Целје ќе ја продолжува перфектната серија во СЕХА-лигата

24 Ракомет - 13.02.2018

Екипата на Вардар која е лидер во СЕХА-лигата со 12 победи и едно реми на досегашните 13 средби денеска од 20:45 часот го игра мечот против Целје на кој се очекува да ја продолжи одличната серија.

НЕМА ПАРИ АМА ИМА ЖЕЛБА: Металург по изненадување во Загреб

SportMedia - 13.02.2018

Ракометарите на Металург по кој знае кој пат покажаа дека се посилни и поголеми од сите проблеми, па така уште еднаш собраа сили и отпатуваа за Загреб, каде попладнево (19 часот) се среќаваат со хрватскиот првак ППД Загреб.

Вардар домаќин на Цеље, а Металург гостува во Загреб

Сител - 13.02.2018

Во регионалната ракометна СЕХА лида денеска и утре на програмата се дуелите од 14.коло. Актуелниот шампион во ова натпреварување Вардар, вечерва пред своите симпатизери (20:45 часот) ќе го угости тимот на Цеље.

Металург му гостува на Загреб во желба за нови бодови во СЕХА

24 Ракомет - 13.02.2018

Денеска и утре ќе бидат одиграни средбите од 14. коло во СЕХА-лигата, а македонските тимови натпреварите ги играат вечерва од 19 и од 20:45 часот. Први на терен излагаат металурзите кои се во Загреб и му гостуваат на истоимениот тим.

(Видео) Халил Јагањац стрелец на еден од петте најубави голови во 13. коло на СЕХА-лигата

РК Металург - 13.02.2018

Бекот на Металург Халил Јагањац е стрелец на еден од петте најубави голови во 13. коло на СЕХА-лигата. Покрај Халил Јагањац, во изборот се и остварувањата на Јања Војводиќ (Вардар), Марин Сипиќ (Нексе), Јака Малус (Цеље ПЛ) и на Рајко Продановиќ ...

Јуниорките в недела на собир во Автокоманда

24 Ракомет - 13.02.2018

Женската јуниорска репрезентација на Македонија на 18 февруари ќе стартуваат со подготовки за квалификации за Светското првенство. Селекторот Јулијана Црвенкоска ќе има можност да ги собере најдобрите ракометарки до 20 години во моментов, а меѓу нив ...

Целје стравува од Вардар: Тие се шампиони и моќен колектив со силни играчи на сите позиции

Gol.mk - 13.02.2018

Актуелниот шампион во СЕХА лигата, Вардар денес ќе го пречека тимот на Целје Пивоварна Лашко, кого го победи на првиот меч одигран на гости со 28-31. По дуелот со ПСЖ во рамки од Лигата на шампионите (ЛШ), словенечкиот клуб го очекува уште еден ...

Јоновски сè уште игра за Металург?! (ФОТО)

24 Ракомет - 13.02.2018

На прес конференцијата во пресрет на дуелот против Металург, кој е дел од 14 коло во СЕХА Лигата, тренерот на „плинарите“ Златан Сарачевиќ, во изјавата за очекувањата од натпреварот имаше неколку гафови.

ОД НАВИВАЧКИ АГОЛ: Има ли надеж за македонските клубови?

24 Ракомет - 13.02.2018

Додека барав зборови да ги пишам импресиите од изминатиот ракометен викенд, постојано ми навираше само една мисла: Дали има надеж за македонските ракометни клубови? Во саботата бев на Вардар – Будуќност.

„Ако не го сфатиме Металург сериозно, тогаш….“

24 Ракомет - 13.02.2018

Ракометарите на Загреб загубија на последниот натпревар од Лигата на шампионите против Висла Плоцк, па ќе сакаат да ја искористат средбата со Металург во СЕХА Лигата, како добра подготовка за следниот предизвик во ЛШ, Нант.

Металург му гостува на Загреб, Вардар го чека Целје...

Н.Македонија - 13.02.2018

Ракометарите на Загреб ги имаат вториот најдобар напад со 379 реализации (29,1 по натпревар) и втората најдобра одбрана со 333 примени гола (25,6 по натпревар) веднаш зад македонскиот првак Вардар Ракометарите на Металург и на Вардар денеска треба ...

Сухолезник: Да се задржи Вардар под 30 гола

SportMedia - 13.02.2018

Во дербито на 14. коло од СЕХА, Вардар влегува самоуверено со три победи во низа, вклучувајќи го и првиот меѓусебен регионален дуел сезонава во кој вардарци славеа со 29:31 на гостински терен.

Сарачевиќ: Металург има фина „екипица“

24 Ракомет - 13.02.2018

Ракометарите на Загреб загубија на последниот натпревар од Лигата на шампионите против Висла Плоцк, па ќе сакаат да ја искористат средбата со Металург во СЕХА Лигата, како добра подготовка за следниот предизвик во ЛШ, Нант.

Јовиќ: Загреб е изразит фаворит, но ние имаме млад тим кој секого може да изненади

Gol.mk - 13.02.2018

ППД Загреб предводен од Златко Сарачевиќ денес ќе го пречека Металург во рамки од 14. коло од СЕХА лигата. Александар Јовиќ ќе ги води момците на ова тешко гостување на кое верува дека може да се изненади фаворитот.

Загреб без десни бекови против Металург

24 Ракомет - 13.02.2018

На натпреварот против Металург од 14 коло во СЕХА Лигата, хрватскиот шампион Загреб нема да смета на услугите на десниот бек Марио Вуглач. Тој заработи повреда на дуелот од ЛШ против Висла Плоцк и ќе биде надвор од терените до крајот на сезоната.

Не се може без Вардар и Металург (ВИДЕО)

24 Ракомет - 13.02.2018

Изборите за најдобар гол и најдобра одбрана во СЕХА лигата никако не можат да минат без претставник од македонските тимови Вардар и Металург. За најдобра одбрана на 13 коло во конкуренција беа Мартин Томовски и Страхиња Милиќ, додека за најдобар гол ...

Вардар против Цеље за потврда на првото место во СЕХА

Алсат-М - 13.02.2018

Ракометарите на Вардар вечер го пречекуваат словенечкиот претставник Цеље во дуел од регионалната СЕХА лига. „Црвено-црните” имаат обезбедено пласман на Ф4 турнирот, но со евентуална победа ќе биде многу близу до освојување на првото место.

Ракометарите на Металург се смилуваа, отпатуваа во Загреб

SportMedia - 12.02.2018

Штрајкот во Автокоманда е одложен. Иако ситуацијата во таборот на Металург и натаму е иста, сепак ракометарите одлучија уште еднаш да ја покажат својата големина и професионалност. Денеска се качија во авионот за Загреб, каде утре ќе ги одмерат ...

Сарачевиќ: Играме против Металург кој нема императив во СЕХА, нашата цел е само победа

Gol.mk - 12.02.2018

Утре, екипата на ППД Загреб ќе го одигра првиот официјален меч пред својата публика во 2018 година. На гости кај хрватскиот прволигаш доаѓа Металург, кој загуби во Скопје во првиот меѓусебен меч во регионалната лига.

Затишје пред нова бура или…? Металурзи се опарија и заминаа на мегдан со Загреб

24 Ракомет - 12.02.2018

Дали е ставен крај на напнатата ситуација од мината недела во Автокоманда или ова е само затишје пред нова бура, ќе дознаеме наскоро. Во меѓувреме ракометарите на Металург се „опарија“ и заминаа на мегдан на Загреб во хрватската престолнина.

Чупиќ и натаму е проблем за Вардар

SportMedia - 12.02.2018

Нема одмор за Вардар. По поразот од Барселона, македонскиот тим веќе го чекаат СЕХА-обврски. Раул Гонзалез и неговите избраници утревечер на домашен терен го пречекуваат Целје. На оваа средба во составот на „црвено-црните“ нема да биде Иван Чупиќ, ...

Металург замина за Загреб

РК Металург - 12.02.2018

Македонскиот вицешампион пред малку замина за Загреб, каде утре го чека средба со екипата на ППД Загреб. Се работи за натпревар од 14. коло на СЕХА-лигата, кој е закажан со почеток во 19 часот.

СЕДМЕРЕЦ: Интересот приватен, грижата национална

Екипа - 12.02.2018

Оти, кога ќе снема пари, веднаш се активира „проектот“ – Се за доброто на македонскиот ракомет?! 1.Вардар македонски Не е ништо ново, само сега е и официјално потврдено од клупското раководство – толку од ЖРК Вардар во ѕвездено шампионски формат.

Целје гостин во Скопје во СЕХА лигата

Вардар - 12.02.2018

Вардар во февруари игра со забрзано темпо и за 13 денови ќе го имаме четвртиот натпревар, овојпат од СЕХА Газпром лигата. Во вторник (20,45 часот МТВ пренос) ни гостува поранешниот европски првак Целје.

Јања Војводиќ: Дуелот од есенскиот дел против Целје ни е поука за утре

24 Ракомет - 12.02.2018

На пет кола до крајот на регуларниот дел од СЕХА-лигата, Вардар е убедливо на врвот со 12 победи и едно реми, а веќе е јасно дека актуелниот освојувач на трофејот ќе го брани истиот и годинава на фајнл-фор завршницата.

Раул Гонзалес: Целје игра брз центар, но подготвени сме за таква игра

24 Ракомет - 12.02.2018

Утре во Скопје гостува екипата на Целје против која Вардар ќе одигра нов меч во СЕХА-лигата. Средбата почнува од 20:45 часот, а Вардар е фаворит за нов триумф и се очекува да нема никаков проблем за да се дојде до нови бодови во регионалното ...

Вардар против Цеље за потврда на првото место во СЕХА

Стандард - 13.02.2018

Ракометарите на Вардар вечер го пречекуваат словенечкиот претставник Цеље во дуел од регионалната СЕХА лига. „Црвено-црните” имаат обезбедено пласман на Ф4 турнирот, но со евентуална победа ќе биде многу близу до освојување на првото место.

Раул: Целје е добра екипа која игра брз центар, нам ни требаат натпревари за да се воиграме

Gol.mk - 12.02.2018

Утре, актуелниот шампион во СЕХА лигата, Вардар на домашен терен ќе го пречека Целје Пивоварна Лашко , кого го победи на претходните три меѓусебни дуели во регионалната лига. Тренерот на вардарци, Раул Гонзалез предупреди на брзата транзиција од ...

Вардар против Цеље за потврда на првото место во СЕХА

Канал5 - 13.02.2018

Ракометарите на Вардар вечер го пречекуваат словенечкиот претставник Цеље во дуел од регионалната СЕХА лига. „Црвено-црните" имаат обезбедено пласман на Ф4 турнирот, но со евентуална победа ќе биде многу близу до освојување на првото место.

Раул Гонзалес: Мора да ја сопреме брзата игра на Целје

SportMedia - 12.02.2018

Раул Гонзалес повикува на максимално внимание пред мечот на европскиот првак Вардар против Целје во рамките на СЕХА лигата. Утре од 20,45 часот ќе се игра меч меѓу две екипи што во своите витрини ја имаат европската круна.

Вардар против Цеље за потврда на првото место во СЕХА

МРТ - 13.02.2018

Целје е добра екипа со млади играчи, и играчи кои исто така имаат искуство. Натпреварот е тежок, зашто тие играат брз центар. Треба да се биде спремен на таквата игра. Очекувам добар натпревар.