TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

С. Македонија трета во свет по бројот на смртни случаи, Филипче најави детална анализа за високата смртност

Локално - 24.09.2021

Минситерот за здравство, Венко Филипче најави дека ќе се прави анализата за високата смртност од коронавирус во Македонија. -Една подетална, која што ќе ја анализира здравствената состојба на пациентите.

Година и пол по пандемијата, власта се уште нема детална анализа за високата смртност

Алфа - 23.09.2021

Власта допрва ќе анализира која е причината за големиот број починати пациенти заразени со Ковид 19. Министерот за здравство Венко Филипче вели оти ваков генерален скрининг ќе им одземел доста време бидејќи ќе се анализирале повеќе параметри – ...

СЗО: Опаѓа бројот на заразени со Ковид-19

Centar - 23.09.2021

Бројот на заразени со Ковид-19 и смртни случаи од оваа болест во светот продолжи да опаѓа минатата недела, објави Светската здравствена организација. Помеѓу 13 и 19 септември, имаше нешто повеќе од 3,6 милиони нови случаи на инфекција и нешто ...

Ковид-биланс во светот: С. Македонија е трета по бројот на смртни случаи во однос на бројот на населението

Локално - 23.09.2021

Најмалку четири милиони и 715.909 луѓе починаа од коронавирус во светот, додека повеќе од 230 милиони и 024.390 луѓе беа заразени, стои во најновиот биланс, што денес го објави „Франс прес“.

Се проверува зошто е висока смртноста од коронавирусот, се анализира терапијата, начинот на лекување, хроничните ...

Скопје1 - 23.09.2021

За високата смртност од коронавирус, ќе се прави анализа во Македонија. Минситерот за здравство, Венко Филипче кажа дека изработката на анализата ќе земе време. Посочи и дека има протокол за лекување, а тоа се прави според клиничката слика.

Филипче најави детална анализа за високата смртноста од коронавирусот во земјава

Локално - 23.09.2021

Минситерот за здравство, Венко Филипче денеска најави дека ќе се прави анализата за високата смртност од коронавирус во Македонија. -Една подетална, која што ќе ја анализира здравствената состојба на пациентите.

73,9% од лицата кои починале од Ковид-19 имале претходно заболување, најчесто кардиоваскуларна болест

еМагазин - 23.09.2021

Според последниот извештај на (ИЈЗ) заклучно со 19.09.2021 година, од регистрираните смртни случаи, најголем дел се на возраст над 60 години (n=5.265), каде е регистриран и највисок специфичен морталитет – 1.210,5/100.000 жители.

Повеќе од пациентите кои починале од Ковид-19 во Македонија имале претходно заболување - најчесто оваа болест

Press24 - 23.09.2021

Според последниот извештај на Институтот за јавно здравје (ИЈЗ) заклучно со 19.09.2021 година, од регистрираните смртни случаи, најголем дел се на возраст над 60 години (n=5.265), каде е регистриран и највисок специфичен морталитет – 1.210,5/100.000 ...