TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Вакцината против корона вирусот можеби нема да делува кај гојазните луѓе

Иновативност - 10.08.2020

Со оглед на тоа дека медицинските научни студии од минатото укажуваат на тоа дека вакцините против грип и хепатитис Б биле помалку ефикасни кај гојазните луѓе отколку кај луѓето со нормална тежина, многу експерти ширум светот се плашат дека би била ...

Вакцината против коронавирусот може да биде достапна до крајот на годинава, вели европската комесарка за здравство

МКД - 09.08.2020

Во интервју за германски Ханделсблат , Стела Киријакидес е уверена: нема долго да го чекаме пресвртниот чекор напред во борбата против болеста. Вакцинацијата против новиот коронавирус САРС-КоВ-2 е на повидок - барем според мислењето на Европската ...

Фаучи: Вакцината против ковид 19 нема да биде целосно ефикасна, можеби меѓу 50-60 %

Канал5 - 09.08.2020

Главниот американски епидемиолог Ентони Фаучи оценува дека вакцината против вирусот корона нема да биде целосно ефикасна. Според „Скај њуз“, американскиот епидемиолог на интернет семинарот на универзитетот Браун изјавил дека шансите вакцината да ...

Европска комесарка: Вакцината против Ковид-19 може да биде достапна до крајот на годинава

Макфакс - 09.08.2020

Европската комесарка за здравство, Стела Киријакидес, рече дека вакцината против Ковид-19 може да биде достапна до крајот на оваа година. „Иако е ризично да се предвиди во овој момент, имаме некои добри индикации дека вакцината може да биде достапна ...

Кириакидес: Вакцината за коронавирус би можела да биде достапна до крајот на годината

Слободен Печат - 09.08.2020

Таа ги повика владите „изворот на заразата брзо локално да го изолираат со тестирање, пронаоѓање на контактите и моментална изолација“ на заразените. Европскот комесар за здравство Стела Кириакидес изјави дека вакцината против ковид-19 би можела да ...

Вакцината против Ковид-19 нема да биде целосно ефикасна, смета главниот американски епидемиолог

Вечер Прес - 09.08.2020

Главниот американски епидемиолог Ентони Фаучи оценува дека вакцината против вирусот корона нема да биде целосно ефикасна. На онлајн семинарот на Универзитетот Браун, Фаучи истакнал дека шансата вакцината да биде 100 проценти ефикасна не е голема, ...

Еврокомесарката за здравство верува во вакцина против Covid-19 до крајот на годината

Нетпрес - 09.08.2020

Европската комесарка за здравје Стела Кирјакидес смета дека вакцината против новиот сој коронаворус би можела да биде достапна до крајот на годината. „Иако во овој момент е ризично да се предвидува, имаме некои добри показатели дека иницијалната ...

Ердоган објави дека една од турските вакцини против коронавирусот ќе биде тестирана на луѓе

Нетпрес - 09.08.2020

Турските лекари кои ја развиваат вакцината против новиот коронавирус, добија дозвола за спроведување клинички испитувања на луѓе, објави во неделата турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган.

Д-р. Стојанов: И млади луѓе, спортисти, без коморбидитети, можат да завршат на респиратор, зошто - нема докази

Фактор - 09.08.2020

Младите велат „мене ништо не ми е, тоа се случува на некој друг“, но факт е дека заболуваат од ковид-19 и завршуваат во болница, не се сите тешки случаи, почесто се полесни, но тие што ќе завршат на респиратор имаат голем проблем, вели доктор ...

Саудиска Арабија почнува со третата фаза на испитување на кинеската вакцина против Ковид-19

А1 On - 09.08.2020

Саудиска Арабија наскоро ќе ја започне третата фаза од клиничките испитувања на потенцијалната кинеска вакцина против Ковид 19, во која ќе учествуваат околу 5.000 доброволци, соопшти саудиското Министерство за здравство.

Фаучи: Вакцината против коронавирус нема во целост да биде ефикасна

Макфакс - 09.08.2020

Главниот американски епидемиолог Ентони Фаучи оцени дека вакцината против коронавирус нема да биде целосно ефикасна. Како што пренесува „Скајњуз“, тој на онлајн семинар во Универзитетот Браун рекол дека шансите вакцината против коронавирус да биде ...

Американскиот епидемиолог Фаучи: Вакцината против коронавирусот нема да биде целосно ефикасна

Точка - 09.08.2020

Главниот американски епидемиолог, доктор Ентони Фаучи смета дека вакцината против коронавирусот нема да биде целосно ефикасна. Како што пренесува “Sky News”, Фаучи на онлајн семинарот на Универзитетот Браун истакна дека шансите вакцината против ...

Вакцината против корона нема да биде целосно ефикасна, оценува Ентони Фаучи

ММС - 09.08.2020

Главниот америкаснки епидемиолог Ентони Фаучи оценува дека вакцината против корона вирусот нема да биде потполно ефикасна. Како што пренесува „Скај Њуз“, на онлајн семинарот на Универзитетот Браун изјавил Фаучи дека шансите вакцината да биде 100% ...

Расте бројот на новозаболени од ковид-19, во болниците се лекуваат 372

МКД - 09.08.2020

Нови 200 случаи на ковид-19 беа регистрирани вчера, со што вкупниот број на ковид дијагностицирани се искачи на 11.754 лица, од кои оздравени се 7.622, починале 523, а 3.609 се активни случаи.

Филипче: Ќе се удвои бројот на бесплатни вакцини против сезонски грип

Магазин - 09.08.2020

Зајакнување на болничките капацитети, брзо тестирање, зголемување на медицинскиот персонал се дел од чекорите што Министерството за здравство ги презема како подготовка за евентуален нов бран на корона вирусот оваа есен.

Колку ќе биде ЕФИКАСНА ВАКЦИНАТА против коронавирус

Вечер - 09.08.2020

Главниот американски епидемиолог Ентони Фаучи оцени дека вакцината против корона вирусот нема да биде целосно ефикасна. Ваквиот заклучок го изнесе на онлајн семинар на универзитетот Браун каде изјави дека дека шансите вакцината да биде 100% ефикасна ...

Филипче ги повикува граѓаните да се вакцинираат против сезонски грип

Република - 09.08.2020

Министерот за здравство Венко Филипче уште еднаш ги повика граѓаните масовно да се вакцинираат против сезонски грип за да се избегнат компикациите кои можат да настанат поврзани со корона вирусот.

11 важни вакцини што треба да ги знаете

Црнобело - 09.08.2020

Вакцините направија вистинска револуција во медицината. Тоа најдобро се гледа сега, кога целиот свет нетрпеливо ја чека вакцината за новиот корона вирус. Денес постојат многу вакцини, за секакви болести, но дали знаете кои се најважните? Досега ...

Зголемен бројот на новозаразени, вакцините против грип дел од стратегијата за справување со КОВИД-19

Опсервер - 09.08.2020

Скопје, 9 август 2020 () – Нови 200 случаи на КОВИД-19, 15 оздравени и четири починати лица, е билансот што го регистрира вчера Министерството за здравство. Според податоците, по Скопје, најголем број новозаразени има во Штип, Куманово, Гостивар, ...

Експерт открива како во Русија се лечат заразените со коронавирус

USB - 08.08.2020

Руската вакцина против Ковид-19 ќе биде регистрирана на 12. август. „Да се олесни состојбата кај пациентите кои што се заболени од коронавирусот моментално е возможно со помош на антитела, внесени интравенски, а сè останато е бесмислено“ – изјавил ...

За есенскиот бран се подготвуваат 16 ковид центри

Независен - 08.08.2020

Министерот за здравство Венко Филипче во изјава за телевизија Алсат истакна дека ресорното министерство презема чекори за зголемување на болничките капацитети со 16 нови ковид центри, зголемување на капацитетите за брза дијагностика, како и ...

Филипче: Дел од стратегијата е двојно зголемување на бесплатните сезонски вакцини против грип

Локално - 08.08.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче денеска изјави дека дел од стратегијата во справувањето со КОВИД-19 е и да се зголеми бројот на бесплатните сезонски вакцини против грип кои нема да бидат задолжителни.

Филипче: Дел од стратегијата е двојно зголемување на бесплатните вакцини против грип

+инфо - 08.08.2020

Тој рече и дека се преземаат чекори за зајакнување на болничките капацитети, за брзо тестирање, но и за зголемување на медицинскиот персонал во пресрет на есенскиот евентуален нов корона бран.

Филипче: Дел од стратегијата е двојно зголемување на бесплатните сезонски вакцини против грип

24Инфо - 08.08.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче денеска изјави дека дел од стратегијата во справувањето со КОВИД-19 е и да се зголеми бројот на бесплатните сезонски вакцини против грип кои нема да бидат задолжителни.

ПЕНЗИОНЕРИ, ТРУДНИЦИ, ЛЕКАРИ - за нив ќе има бесплатна вакцина против сезонски грип

Фактор - 08.08.2020

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче во изјава за телевизија Алсат истакна дека ресорното министерство презема чекори за зголемување на болничките капацитети со 16 нови ковид центри, зголемување на капацитетите за брза дијагностика, како и ...

Филипче: Вакцината против грип нема да биде задолжителна, но таа е многу важна!

Фокус - 08.08.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче денеска изјави дека дел од стратегијата во справувањето со КОВИД-19 е и да се зголеми бројот на бесплатните сезонски вакцини против грип кои нема да бидат задолжителни.

Филипче: Дел од стратегијата е двојно зголемување на бесплатните сезонски вакцини против грип

ММС - 08.08.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче денеска изјави дека дел од стратегијата во справувањето со КОВИД-19 е и да се зголеми бројот на бесплатните сезонски вакцини против грип кои нема да бидат задолжителни.

Филипче: Дел од стратегијата е двојно зголемување на бесплатните сезонски вакцини против грип

Либертас - 08.08.2020

– Министерот за здравство, Венко Филипче денеска изјави дека дел од стратегијата во справувањето со КОВИД-19 е и да се зголеми бројот на бесплатните сезонски вакцини против грип кои нема да бидат задолжителни.

Филипче ќе ги зголемува бесплатните сезонски вакцини против грип

Република - 08.08.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче денеска изјави дека дел од стратегијата во справувањето со КОВИД-19 е и да се зголеми бројот на бесплатните сезонски вакцини против грип кои нема да бидат задолжителни.

Филипче: Дел од стратегијата е двојно зголемување на бесплатните сезонски вакцини против грип

Вечер Прес - 08.08.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче денеска изјави дека дел од стратегијата во справувањето со КОВИД-19 е и да се зголеми бројот на бесплатните сезонски вакцини против грип кои нема да бидат задолжителни.

Филипче најави зголемува бесплатните сезонски вакцини против грип

Нетпрес - 08.08.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче денеска изјави дека дел од стратегијата во справувањето со КОВИД-19 е и да се зголеми бројот на бесплатните сезонски вакцини против грип кои нема да бидат задолжителни.

Филипче најави двојно зголемување на сезонските вакцини против грип

360 степени - 08.08.2020

Бесплатните сезонски вакцини против грип двојно ќе се зголемат како дел од стратегијата, најави министерот за здравство, Венко Филипче во изјава за телевизија Алсат. Тој додаде дека вакцината нема да биде задолжителна, но е важна мерка за заштита за ...

Филипче: Дел од стратегијата е двојно зголемување на бесплатните сезонски вакцини против грип

Бриф - 08.08.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче денеска изјави дека дел од стратегијата во справувањето со КОВИД-19 е и да се зголеми бројот на бесплатните сезонски вакцини против грип кои нема да бидат задолжителни.

Филипче: Дел од стратегијата е двојно зголемување на бесплатните сезонски вакцини против грип

Граѓански збор - 08.08.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче денеска изјави дека дел од стратегијата во справувањето со КОВИД-19 е и да се зголеми бројот на бесплатните сезонски вакцини против грип кои нема да бидат задолжителни.

Филипче: Дел од стратегијата е двојно зголемување на бесплатните сезонски вакцини против грип

Press24 - 08.08.2020

Министерот за здравство, Венко Филипче денеска изјави дека дел од стратегијата во справувањето со КОВИД-19 е и да се зголеми бројот на бесплатните сезонски вакцини против грип кои нема да бидат задолжителни.

Зголемен бројот на новозаразени, вакцините против грип дел од стратегијата за справување со Кoвид-19

Независен - 09.08.2020

Фото: Б. Грданоски Нови 200 случаи на Ковид-19, 15 оздравени и четири починати лица, е билансот што го регистрира вчера Министерството за здравство. Според податоците, по Скопје, најголем број новозаразени има во Штип, Куманово, Гостивар, Тетово и ...

СЕ ГЛЕДА ЛИ СПАСОТ - повеќе вакцини против Ковид веќе се тестираат врз луѓе

Фактор - 09.08.2020

Се тестираат поголем број вакцини. Со дел од нив веќе се експериментира кај луѓето. Има ли шанси во доглено време човештвото да се спаси од КОВИД-19. Последната вест е дека првите дози на вакцината произведени во Италија пристигнале во институтот ...

Вчера нови 200 случаи од Ковид-19, Филипче најави зголемување на бројот на бесплатните сезонски вакцини против грип

Frontline - 09.08.2020

Нови 200 случаи на КОВИД-19, 15 оздравени и четири починати лица, е билансот што го регистрира вчера Министерството за здравство. Според податоците, по Скопје, најголем број новозаразени има во Штип, Куманово, Гостивар, Тетово и Велес.

Зголемен бројот на новозаразени, вакцините против грип дел од стратегијата за справување со КОВИД-19

Либертас - 09.08.2020

Нови 200 случаи на КОВИД-19, 15 оздравени и четири починати лица, е билансот што го регистрира вчера Министерството за здравство. Според податоците, по Скопје, најголем број новозаразени има во Штип, Куманово, Гостивар, Тетово и Велес.

Зголемен бројот на новозаразени, вакцините против грип дел од стратегијата за справување со КОВИД-19

24Инфо - 09.08.2020

Нови 200 случаи на КОВИД-19, 15 оздравени и четири починати лица, е билансот што го регистрира вчера Министерството за здравство. Според податоците, по Скопје, најголем број новозаразени има во Штип, Куманово, Гостивар, Тетово и Велес.

Зголемен бројот на новозаразени, вакцините против грип дел од стратегијата за справување со КОВИД-19

24 Вести - 09.08.2020

Нови 200 случаи на КОВИД-19, 15 оздравени и четири починати лица, е билансот што го регистрира вчера Министерството за здравство. Според податоците, по Скопје, најголем број новозаразени има во Штип, Куманово, Гостивар, Тетово и Велес.

Зголемен бројот на новозаразени, вакцините против грип дел од стратегијата за справување со КОВИД-19

Сител - 09.08.2020

Нови 200 случаи на КОВИД-19, 15 оздравени и четири починати лица, е билансот што го регистрира вчера Министерството за здравство. Според податоците, по Скопје, најголем број новозаразени има во Штип, Куманово, Гостивар, Тетово и Велес.

Зголемен бројот на новозаразени, вакцините против грип дел од стратегијата за справување со КОВИД-19

Канал5 - 09.08.2020

Нови 200 случаи на КОВИД-19, 15 оздравени и четири починати лица, е билансот што го регистрира вчера Министерството за здравство. Според податоците, по Скопје, најголем број новозаразени има во Штип, Куманово, Гостивар, Тетово и Велес.

Расте бројот на новозаразени, Филипче најавува бесплатна вакцина против грип како стратегија за справување со КОВИД-19

Локално - 09.08.2020

Нови 200 случаи на КОВИД-19, 15 оздравени и четири починати лица, е билансот што го регистрира вчера Министерството за здравство. Според податоците, по Скопје, најголем број новозаразени има во Штип, Куманово, Гостивар, Тетово и Велес.

Филипче најави двојно зголемување на сезонските вакцини против грип

Скопје инфо - 09.08.2020

Бесплатните сезонски вакцини против грип двојно ќе се зголемат како дел од стратегијата, најави министерот за здравство, Венко Филипче во изјава за телевизија Алсат. Тој додаде дека вакцината нема да биде задолжителна, но е важна мерка за заштита за ...

Зголемен бројот на новозаразени, најавени нови стратегии за справување со КОВИД-19

Скопје инфо - 09.08.2020

Нови 200 случаи на КОВИД-19, 15 оздравени и четири починати лица, е билансот што го регистрира вчера Министерството за здравство. Според податоците, по Скопје, најголем број новозаразени има во Штип, Куманово, Гостивар, Тетово и Велес.

ФИЛИПЧЕ НА ДЕНОТ СО 200 НОВОЗАРАЗЕНИ: Есенска стратегија против коронавирусот e со двојна доза вакцини против ...

Денешен - 09.08.2020

Нови 200 случаи на КОВИД-19, 15 оздравени и четири починати лица, е билансот што го регистрира вчера Министерството за здравство. Според податоците, по Скопје, најголем број новозаразени има во Штип, Куманово, Гостивар, Тетово и Велес.

Филипче: Вакцините против грип дел од стратегијата за справување со COVID-19

Кајгана - 09.08.2020

Скопје, 9 август 2020 (МИА) – Нови 200 случаи на COVID-19, 15 оздравени и четири починати лица, е билансот што го регистрира вчера Министерството за здравство. Според податоците, по Скопје, најголем број новозаразени има во Штип, Куманово, Гостивар, ...

Фаучи: Вакцината против коронавирус нема во целост да биде ефикасна

Вечер - 09.08.2020

Главниот американски епидемиолог Ентони Фаучи оцени дека вакцината против коронавирус нема да биде целосно ефикасна. Како што пренесува „Скајњуз“, тој на онлајн семинар во Универзитетот Браун рекол дека шансите вакцината против коронавирус да биде ...

Вакцината против корона нема да биде целосно ефикасна, смета Фаучи

Нетпрес - 09.08.2020

Главниот америкаснки епидемиолог Ентони Фаучи оценува дека вакцината против корона вирусот нема да биде потполно ефикасна. Како што пренесува „Скај Њуз“, на онлајн семинарот на Универзитетот Браун изјавил Фаучи дека шансите вакцината да биде 100% ...