TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Не е терорист, туку психопат? Напаѓачот од Холандија имал дебело досие, ниска интелигенција и полудел од хероин?

Точка - 20.03.2019

Гокмен Танис, 37-годишниот Турчин кој изврши напад во трамвај во холандскиот град Утрехт, имал доста проблеми со законот, а консумирал и дрога. Танис штотуку излегол од затвор поради силување, а набрзо потоа го изврши и нападот во трамвајот.

„Тој не е терорист, тој е психопат“ - познаниците откриваат детали за напаѓачот од холандскиот трамвај

Press24 - 20.03.2019

Познаниците на 37-годишниот Гокмен Танис, Турчинот кој уби три лица во трамвај во холандскиот Утрехт, тврдат дека полудел од хероин и дека имал многу проблеми со законот, што покажува и истрагата.

Нови апсења во Утрехт

Локално - 20.03.2019

Продолжува истрагата на холандската полиција за пукањето во трамвај во градот Утрехт, објавија локалните медиуми. Третото апсење се случи во вторникот. Холандската полиција уапси околу 40-годишен маж.

Пресврт во масакрот во Холандија- Сепак бил тероризам

Канал5 - 19.03.2019

Холандската полиција соопшти денеска дека нашле писмо кое упатува на терористички напад вчера во Утехт , каде се убиени три лица , а тројца се повредени. Вооружениот напаѓач во трамвај уби три лица , а повреди уште тројца и беше уапсен по ...

Холандското обвинителство сериозно смета дека тероризмот е мотив за напад во Утрехт

24 Вести - 19.03.2019

Холандските обвинители кои го испрашуваат осомничениот Гокман Таниш за вчерашниот крвав напад во трамвајот во Утрехт велат дека од досега собраните податоци не нашле врска меѓу осомничениот и жртвите.

Холандските власти го бараат мотивот за пукањето во трамвај во Утрехт

МКД - 19.03.2019

Холандските власти денеска се обидуваат да го откријат мотивот зад инцидентот во трамвај во холандскиот град Утрехт, во кој загинаа три лица, а петмина беа ранети. Маж роден во Турција, 37-годишниот Гокмен Танис, беше уапсен по седумчасовна потера ...

Зошто истрелите во трамвајот не претставуваа изненадување за мирната Холандија?

Н.Македонија - 19.03.2019

Оружениот напад во Утрехт, во кој вчера беа убиени три лица, се чини оти не претставуваше изненадување за холандските власти, кои со години наназад предупредуваа за ризикот од вакво злосторство, објавува канадската телевизија Си-би-си.

Холандските обвинители испрашуваат осомничени за нападот во Утрехт

Р.С.Европа - 19.03.2019

Холандските обвинители кои го испрашуваат осомничениот за смртоносниот напад во трамвајот во Утрехт, кој е роден во Турција, велат дека досега не нашле врска меѓу осомничениот и жртвите. Во денешно сооопштение обвинителите велат дека се уште ...

Откриен мотивот за нападот во Утрехт? Холандската полиција пронајде писмо на напаѓачот

Точка - 19.03.2019

„Во овој момент сериозно се разгледуваат терористичките мотиви на нападот“, изјави холандскиот обвинител откривајќи дека било пронајдено писмо на напаѓачот во неговиот автомобил. Холандската полиција потврди дека е пронајдено писмо кое што упатува ...

Нема директна поврзаност меѓу напаѓачот од Утрехт и неговите жртви

Макфакс - 19.03.2019

Според соопштението на холандската полиција, нема директна поврзаност меѓу вчерашниот напаѓач во трамвај во Утрехт, 37-годишниот Ѓокмен Танис, кој е роден во Турција, и неговите жртви, пренесува „Спутник“.

Уапсено уште едно лице за нападот во Утрехт

+инфо - 19.03.2019

Холандската полиција уапси уште едно лице под сомнение за поврзаност со нападот во Утрехт при што загинаа три лица, а петмина се повредени. Портпаролот на Канцеларијата на јавниот обвинител Тис Кортман изјави дека три лица се во притвор, ...

Уапсени уште две лица за нападот во Утрехт

Макфакс - 19.03.2019

Холандската полиција уапси уште две лица за нападот во трамвајот во Утрехт, во кој беа убиени три, а повредени пет лица. Портпаролот на Канцеларијата на јавниот обвинител, Тис Кортман, рекол дека три лица се во притвор – осомничениот 37-годишен ...

Тројца уапсени по нападот во Утрехт

Deutsche Welle - 19.03.2019

Мотивот за вчерашниот напад во холандскиот град Утрехт во кој загинаа три лица останува непознат. Уапсениот 37-годишен Турчин имал долго досие на прекршоци и кривични дела, меѓу кои, и обид за убиство и силување Холандската полиција привела три лица ...

Уапсен е напаѓачот од трамвајот во Холандија (ВИДЕО)

МКД - 18.03.2019

Уапсен е мажот кој денес пукаше во трамвај во холандскиот град Утрехт, потврди холандската полиција, а пренесуваат агенциите. Нападот се случи околу 10:45 часот, а убиени се три лица. Уште пет луѓе се ранети во пукањето.

Семејно несогласување најверојатен мотив за нападот во Утрехт

Канал5 - 18.03.2019

Пукотницата во трамвајот во Утрехт, во која се убиени три лица, избила како последица на семејни несогласувања, јавуваат агенциите повикувајќи се на роднини на напаѓачот. Агенциите наведуваат дека напаѓачот во трамвајот пукал врз својот роднина ...

Уапсен е напаѓачот од трамвајот во Холандија

Тера - 19.03.2019

Холандските власти соопштија дека едно лице е уапсено по нападот на трамвај во Утрехт во кој загинаа 3 лица, а 5 лица беа повредени. Полицијата беше во потрага по 37 годишниот Ѓокман Танис, роден во Турција во врска со инцидентот.

Сите жртви во Утрехт се државјани на Холандија

Макфакс - 19.03.2019

Сите три жртви во нападот што се случи вчера во Утрехт се Холанѓани, соопшти холандското Министерство за внатрешни работи. „Министерството за внатрешни работи на Холандија потврди дека жртвите во нападот во Утрехт се од холандска националност и дека ...

Членови на семејството на напаѓачот во Холандија: Го направи тоа поради семејни проблеми

Press24 - 18.03.2019

Членови на семејството на напаѓачот од Утрехт изјавиле дека Ѓокмен Танис го извршил нападот поради семејни проблеми, јави „Анадолија“. Тој наводно поради семејни проблеми утрово пукал во луѓето во трамвај.

Уапсен убиецот кој изрешета луѓе во трамвај во Холандија

Press24 - 18.03.2019

Според последните информации, во нападот на трамвајот во холандскиот град Утрехт загинале три лица, а најмалку 9 се повредени. Напаѓачот, меѓутоа, кој е идентификуван како 37-годишниот турски државјанин Гокман Танис, наводно имал намера да убие само ...

Намалено нивото на терористичка закана во Утрехт по апсењето на осомничениот

Опсервер - 19.03.2019

Холандските власти го намалија нивото на терористичка закана во централниот град Утрехт, на четврто од петто ниво, по апсењето на осомничениот во смртоносниот напад во трамвај. Според властите, одлуката е донесена по „апсењето на главниот осомничен ...

Семејно несогласување најверојатен мотив за нападот во Утрехт

MTM - 19.03.2019

Осомничениот за нападот во Утрехт, Ѓокмен Таниш пукал во роднина поради семејни несогласувања, а потоа отворил оган и врз лицата кои се обиделе да му помогнат на нападнатиот, објави турската новинска агенција Анадолија повикувајќи се на роднини на ...

Нема директна поврзаност меѓу напаѓачот од Утрехт и неговите жртви

24Инфо - 19.03.2019

Според соопштението на холандската полиција, нема директна поврзаност меѓу вчерашниот напаѓач во трамвај во Утрехт, 37-годишниот Ѓокмен Танис, кој е роден во Турција, и неговите жртви, пренесува „Спутник“.

И трето лице уапсено поради нападот во Утрехт

Сител - 19.03.2019

Холандската полиција уапси уште едно лице под сомнение за поврзаност со нападот во Утрехт при што загинаа три лица, а петмина се повредени. Портпаролот на Канцеларијата на јавниот обвинител Тис Кортман изјави дека три лица се во притвор, ...

Уапсени уште две лица за нападот во Утрехт

24Инфо - 19.03.2019

Холандската полиција уапси уште две лица за нападот во трамвајот во Утрехт, во кој беа убиени три, а повредени пет лица. Портпаролот на Канцеларијата на јавниот обвинител, Тис Кортман, рекол дека три лица се во притвор – осомничениот 37-годишен ...

Тројца уапсени по нападот во Утрехт

Нетпрес - 19.03.2019

Мотивот за вчерашниот напад во холандскиот град Утрехт во кој загинаа три лица останува непознат. Уапсениот 37-годишен Турчин имал долго досие на прекршоци и кривични дела, меѓу кои, и обид за убиство и силување Холандската полиција привела три лица ...

Сите жртви во Утрехт се Холанѓани

24Инфо - 19.03.2019

Сите три жртви во нападот што се случи вчера во Утрехт се Холанѓани, соопшти холандското Министерство за внатрешни работи. „Министерството за внатрешни работи на Холандија потврди дека жртвите во нападот во Утрехт се од холандска националност и дека ...

Членови на семејството на напаѓачот во Утрехт: Го направи тоа поради семејни проблеми

Точка - 18.03.2019

Членови на семејството на напаѓачот од Утрехт изјавиле дека Ѓокмен Танис го извршил нападот поради семејни проблеми, јави „Анадолија“. Тој, наводно, поради семејни проблеми, утрово пукал во луѓето во трамвај.

Напаѓачот уапсен-намалено нивото на терористичка закана во Утрехт

Нова ТВ - 19.03.2019

Холандските власти го намалија нивото на терористичка закана во централниот град Утрехт, од петто на четврто, по апсењето на осомничениот во смртоносниот напад во трамвај. Според властите, одлуката е донесена по „апсењето на главниот осомничен за ...

И трето лице уапсено поради нападот во Утрехт

MTM - 19.03.2019

Холандската полиција уапси уште едно лице под сомнение за поврзаност со нападот во Утрехт при што загинаа три лица, а петмина се повредени. Портпаролот на Канцеларијата на јавниот обвинител Тис Кортман изјави дека три лица се во притвор, ...

Уапсени уште две лица за нападот во Утрехт

Centar - 19.03.2019

Холандската полиција уапси уште две лица за нападот во трамвајот во Утрехт, во кој беа убиени три, а повредени пет лица. Портпаролот на Канцеларијата на јавниот обвинител, Тис Кортман, рекол дека три лица се во притвор – осомничениот 37-годишен ...

Сите жртви во Утрехт се државјани на Холандија

Точка - 19.03.2019

Сите три жртви во нападот што се случи вчера во Утрехт се Холанѓани, соопшти холандското Министерство за внатрешни работи. „Министерството за внатрешни работи на Холандија потврди дека жртвите во нападот во Утрехт се од холандска националност и дека ...

Трето лице уапсено поради нападот во Утрехт

24 Вести - 19.03.2019

Холандската полиција уапси уште едно лице под сомнение за поврзаност со нападот во Утрехт при што загинаа три лица, а петмина се повредени. Портпаролот на Канцеларијата на јавниот обвинител Тис Кортман изјави дека три лица се во притвор, ...

Уапсени уште две лица за нападот во Утрехт

Точка - 19.03.2019

Холандската полиција уапси уште две лица за нападот во трамвајот во Утрехт, во кој беа убиени три, а повредени пет лица. Портпаролот на Канцеларијата на јавниот обвинител, Тис Кортман, рекол дека три лица се во притвор – осомничениот 37-годишен ...

Сите жртви во Утрехт се државјани на Холандија

Centar - 19.03.2019

Сите три жртви во нападот што се случи вчера во Утрехт се Холанѓани, соопшти холандското Министерство за внатрешни работи. „Министерството за внатрешни работи на Холандија потврди дека жртвите во нападот во Утрехт се од холандска националност и дека ...

И трето лице уапсено поради нападот во Утрехт

Опсервер - 19.03.2019

Холандската полиција уапси уште едно лице под сомнение за поврзаност со нападот во Утрехт при што загинаа три лица, а петмина се повредени. Портпаролот на Канцеларијата на јавниот обвинител Тис Кортман изјави дека три лица се во притвор, ...

И трето лице уапсено поради нападот во Утрехт

1tv - 19.03.2019

Холандската полиција уапси уште едно лице под сомнение за поврзаност со нападот во Утрехт при што загинаа три лица, а петмина се повредени. Портпаролот на Канцеларијата на јавниот обвинител Тис Кортман изјави дека три лица се во притвор, ...

И трето лице уапсено поради нападот во Утрехт

Либертас - 19.03.2019

Портпаролот на Канцеларијата на јавниот обвинител Тис Кортман изјави дека три лица се во притвор, осомничениот напаѓач 37-годишниот Ѓокмен Таниш и уште две лица. Кортман истакна дека Таниш е задржан во притвор под сомнение за убиство со можен ...

И трето лице уапсено поради нападот во Утрехт

А1 On - 19.03.2019

Холандската полиција уапси уште едно лице под сомнение за поврзаност со нападот во Утрехт при што загинаа три лица, а петмина се повредени. Портпаролот на Канцеларијата на јавниот обвинител Тис Кортман изјави дека три лица се во притвор, ...

И трето лице уапсено поради нападот во Утрехт

Нова ТВ - 19.03.2019

Холандската полиција уапси уште едно лице под сомнение за поврзаност со нападот во Утрехт при што загинаа три лица, а петмина се повредени. Портпаролот на Канцеларијата на јавниот обвинител Тис Кортман изјави дека три лица се во притвор, ...