TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Левица бара итно распуштање на Собранието

МКД - 12.01.2019

Левица изразува револт и најостра осуда на процесот на усвојување на уставните измени. Од таму додаваат дека Власта целосно се делегитимира во очите на граѓаните и дека ништо што било ветено, не е исполнето.

Левица бара распуштање на Собранието и предвремени парламентарни избори

Курир - 12.01.2019

И Левица бара распуштање на Собранието и распишување предвремени парламентарни избори. Од партијата велат дека васта не исполнила ништо што ...

Светските медиуми известуваат за историското изгласување на уставните измени (ВИДЕО)

Канал5 - 12.01.2019

Речиси сите светски и регионални медиуми информираат за синоќешното изгласување на уставните измени , како дел од усвојувањето на Договорот од Преспа. Во извештаите , медиумите наведуваат дека со 81 глас За , Парламентот ги изгласа уставните измени ...

Зоран Заев и се обраќа на македонската јавност по изгласувањето на уставните измени/Во живо

Вечер - 12.01.2019

Во медија-центарот на Владата се одржува прес-конференција на којашто за првпат по усвојувањето на уставните измени за промена на името на државата се обраќа Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран ...

По изгласување на уставните измени, прво обраќање на Заев до јавноста ВО ЖИВО

+инфо - 12.01.2019

По вчерашната Собраниска седница на која со 81 глас, беа изгласни уставните промени денеска во 12 часот на прес-конференција се обраќа премиерот Зоран ...

ВО ЖИВО: Обраќање на премиерот Зоран Заев по изгласувањето на уставните промени

ТВ21 - 12.01.2019

По вчерашната Собраниска седница на која со 81 глас, беа изгласни уставните промени за денеска во 12 часот најавена е прес конференција на премиерот Зоран Заев. ТВ21 во живо го пренесува обраќањето на ...

ВО ЖИВО: Прво обраќање на Зоран Заев по изгласувањето на уставните измени

Република - 12.01.2019

Денеска во 12:00 часот во медија-центарот на Владата ќе се одржи прес-конференција на којашто ќе се обрати Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев. ...

(ВО ЖИВО) Прво обраќање на Заев по изгласувањето на уставните измени

еМагазин - 12.01.2019

Премиерот Зоран Заев ќе и се обрати на македонската јавност по синоќешното изгласување на уставните измени во македонското Собрание, предвидени со Догворот од Преспа, со кои меѓудругото името на Македонија се менува во Северна Македонија.

(ГАЛЕРИЈА) Пратениците на гласањето на уставните измени: Слика од притискањето на зеленото копче

Фокус - 11.01.2019

По неколкудневната неисвесност дали премиерот Зоран Заев ќе успее да обезбеди двотретинско мнозинство за уставните измени, денеска 81 пратеник гласаа за отворање на патот за стапување на сила на Договорот со Грција.

Со 81 глас изгласани уставните промени – Република Северна Македонија влезе во уставот

ТВ21 - 11.01.2019

Со 81 глас и бојкот од ВМРО-ДПМНЕ, Собранието ги изгласа уставните измени.Со тоа се даде зелено светло на Преспанскиот договор за менување на името на државата во Република Северна Македонија.

Османи и Џафери заедно славеа по изгласувањето на уставните измени: „Успеавме“ (ФОТО)

Press24 - 11.01.2019

„Успеавме“, напиша Бујар Османи во опис на фотографијата со Џафери, која ја објави на својот официјален Фејсбук профил, откако беа изгласани уставните измени. Со 81 глас за беа изгласани уставните измени попладнево во ...

Уставните измени изгласани со 81 глас „за“

Фокус - 11.01.2019

Собранието вечерва ги изгласа уставните измени кои произлегоа од Договорот со Грција. За сите амандмани гласаа 81 пратеник „за“, со што се разреши дилемата дали власта ќе успее да обезбеди двотретинско ...

Овие пратеници ни го сменија името

Република - 11.01.2019

По дводневно тактизирање Заев обезбеди двотретинско мнозинство потребно за изгласување на уставните измени. Од присутните 81 пратеници, сите се изјаснија „ЗА“ со што Република Македонија стана Република Северна Македонија.

Да се биде или не

Независен - 11.01.2019

Александар Кржаловски Насловот е „позајмен“ од Шекспировото дело „Хамлет“, односно најпозната негова фраза „To be or not to be“, која отсликува голема дилема и момент на одлука која мора да се донесе.

Заев со ДУИ ја слави промената на името

Курир - 11.01.2019

Откако во Собранието беа изгласани уставните измени, премиерот Зоран Заев славеше со функционерите на ...

ВО ЖИВО: Протест пред Собрание за време на седницата за уставните измени

Либертас - 11.01.2019

Следете ВО ЖИВО: Протест пред Собрание за време на собраниската седница Видео – ...

Почна собраниската седница за финалната фаза од уставните измени

Слободен Печат - 11.01.2019

Собранието попладнево по неколку одложувања изминатите денови ја почна седницата на чиј дневен ред се уставните измени, кои произлегуваат од Договорот од Преспа во третата и финална фаза, откако претходно договор беше постигнат околу барањата на ...

Започна седницата за уставни измени

Press24 - 11.01.2019

По неколкудневно одложување започна седницата за уставни измени. Денеска попладне власта постигна договор со БЕСА и новата пратеничка група на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата. Со над 80 гласа, меѓу кои и оние на новата пратеничка група на ВМРО ДПМНЕ и ...

(ФОТО) Заев, Џафери, Ахмети и останатите слават за Северна Македонија

Скопје1 - 11.01.2019

По завршивањето на собраниската седница прослава за успешно завршената работа. Инаку со 81 глас „за“ вечерва беа изгласaни амандманите за промена на Уставот. Со тоа од македонска страна нема пречка за имплементација на Договорот од Преспа.

(ВО ЖИВО) Проследете ја 75 седница на Собранието

Бриф - 11.01.2019

Собранието попладнево ја почна седницата на чиј дневен ред се уставните измени, кои произлегуваат од Договорот од Преспа во третата и финална фаза, откако претходно договор беше постигнат околу барањата на Беса на Биљал Касами.

Заев и Касами се договорија за уставните измени, се очекува да започне парламентарната седница

Фокус - 11.01.2019

Премиерот Зоран Заев и лидерот на БЕСА Биљал Касами постигнаа договор за уставните измени, што значи дека се обезбедува потребното двотретинско мнозинство за усвојување на уставните измени согласно Преспанскиот договор, велат партиски извори.

ВО ЖИВО: Почна седницата за уставни измени (ВИДЕО)

365 - 11.01.2019

Почна седницата за уставните измени. Претходно Владата и Беса соопштија дека постигнале договор , а пратениците од независната пратеничка група соопштија дека го прифаќаат договорот и дека ќе гласаат „за“ уставните ...

Постигнат е договор за уставните измени- пратениците се враќаат во собраниската сала

Телма - 11.01.2019

Постигнат е договор и двајцата пратеници од Беса ќе гласаат за уставните измени. Нивните барања најверојатно ќе бидат дел од некои идно законско решение, но не и дел од Уставот. Неофицијално тие предходно имаа состанокот со премиерот премиерот Заев.

Во живо: Во Собранието започна последната фаза од Уставните измени

1tv - 11.01.2019

Во Законодавниот дом започна седницата на која се очекува да се даде зелено светло за амандманите со кои се исполнуваат обврските на Македонија од Преспанскиот договор. 1ТВ во живо ви ја пренесува ...

Заев и Беса се договорија, постигнато 2/3 мнозинство во Собранието

Алсат-М - 11.01.2019

Постигнат е договор меѓу премиерот Заев и политичката партија БЕСА за обезбедување на двотретинско мнозинство во Парламентот потребно за усвојување на уставните измени. Повеќе детали ...

Трет ден игра на нерви за уставните измени

Канал5 - 11.01.2019

Трет ден неизвесност и игра на нерви за уставните измени. Седницата закажана за во 12 часот, е презакажана за во 15. И денеска власта и БЕСА на Касами се обидуваат да дојдат до компромис. ВМРО-ДПМНЕ обвинува дека и нејзини пратеници се под притисок ...

Во живо: Следете ја историската седница на македонскиот Парламент со која се прават Уставните измени

Centar - 11.01.2019

Следете ја историската седница на македонскиот Парламент со која се прават Уставните ...

(ВО ЖИВО) Финале на уставните измени: Македонија го менува името во Северна Македонија

еМагазин - 11.01.2019

Во Собранието почна процедурата за последната финална фаза за уставните измени, предвидени со Догворот од Преспа, со кои меѓудругото Македонија ќе стане Северна Македонија. Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ не се присутни на седницата.

Почна седницата за уставни измени

Фактор - 11.01.2019

Почна седницата за уставни измени во Собранието. Се очекува гласање на пратениците. Денеска решение е најдено со БЕСА, чии гласови претходно висеа. Власта има двотретинско ...

Постигнат договор меѓу Беса и Заев

CivilMedia - 11.01.2019

Пратениците почнаа да се враќаат во собраниската сала каде треба да започне седницата за уставни измени која требаше да продолжи денеска во 12 часот. Според информациите, премиерот Зоран Заев и двајцата пратеници од Беса.

Уставни измени: Беса и СДСМ оптимисти дека ќе се најде решение попладнево

Нова ТВ - 11.01.2019

Се уште нема информации кога же продолжи собраниската седница на чиј дневен ред се уставните измени со цел имплементација на Договорот од Преспа. Но, извори од Беса за НОВА велат дека во тек се преговори околу нивните барања со која е условена ...

Стоилковски:Власта врши жесток притисок врз пратеници да ги поддржат уставните измени

Канал5 - 11.01.2019

Македонија е жртва на личната желба за спас на политичката кариера на Зоран Заев. Тоа значи заштита на криминалот на власта, тендерите и нивните бенефиции. За Македонија, значи погазено достоинство, сменето име, сиромаштија и беда.

Парламентарното мнозинство ги обезбеди потребните 80 гласа

1tv - 11.01.2019

Парламентарното мнозинство гс обезбеди потребните 80 гласа за уставните измени, дознава 1ТВ од собраниски извори. Преходно седницата беше неколку пати одложувана. Се очекува наскоро да биде закажано продолжение на седница.

Левица бара итно распуштање на Собранието и распишување на избори

Макфакс - 12.01.2019

Политичката партија „Левица“ преку соопштение изрази револт и најостра осуда на процесот на усвојувањето на уставните измени. Од партијата бараат итно распуштање на Собранието и распишување на предвремени парламентарни избори заедно со ...

Денес уште една средба заев-касами за уставните измени, Мицкоски ги повика пратениците на консултации

Сакам да кажам - 11.01.2019

За 15 часот е одложена седницата на која што треба да се гласа за уставните измени, првично закажана за 12 часот. Седницата е одложена, како што велат пратеници од власта за САКАМДАКАЖАМ.МК, поради средбата на премиерот Зоран Заев и лидерот на ...

Трет ден неизвесност за уставните измени

Р.С.Европа - 11.01.2019

За денеска напладне е најавена собраниска седница за уставните измени. Ова е трет ден по ред во кој ќе се прават обиди за обезбедување на 80 гласа преку разговорите меѓу Владата и Беса на Биљаљ Касами, а од владиното мнозинство велат дека е отворена ...

Седницата презакажана за 15 часот, Мицкоски ги свика на состанок пратениците од ВМРО-ДПМНЕ

МКД - 11.01.2019

Седницата за последната фаза од уставните измени која што беше закажана за денеска во 12 часот, одложена е за во 15 часот, неофицијално поради средбата на премиерот Зоран Заев со Билал Касами од Беса за надминување на блокадата на процесот.

Заев и Касами купуваат време, пратениците чекаат седница

Фокус - 11.01.2019

Веќе еден час пратениците чекаат да почне седницата за уставните измени која беше закажана за денеска во 12.00 часот. Од Собранието нема официјално информација зошто седницата не почнува на време, но неофицијално оттаму дознаваме дека е презакажана ...

Трет ден во исчекување на мнозинство за уставните измени

Глас на Америка - 11.01.2019

Собраниската седница е закажана во 12 часот. Крилото на БЕСА на Биљал Касами останува на своите барања со кои ги условува гласовите на двајцата пратеници. Официјално не е обезбедено двотретинското мнозиство неопходно за уставните измени СКОПЈЕ – ...

Седницата за уставни измени е одложена за 15 часот

Фокус - 11.01.2019

Собраниската седница за уставни измени е одложена за 15 часот. Иако првично беше закажана точно на пладне, спикерот Талат Џафери ја одложи седницата поради тоа што се уште течат преговорите меѓу премиерот Зоран Заев и лидерот на БЕСА Биљал Касами за ...

Пред Собранието протести, внатре драматуршки заплети

Н.Македонија - 11.01.2019

Додека насобраните граѓани пред Собранието вчера на студ, снег и минусни температури, карактеристични за северните предели, протестираа против промена на Уставот и против промена на името на државата, со додавање на придавката Северна, внатре во ...

Седницата за уставните измени одложена до 15 часот

Алсат-М - 11.01.2019

Седницата за последната фаза од уставните измени која што беше закажана за денеска во 12 часот, одложена е за во 15 часот. Засега се уште нема официјални информации околу напредокот на преговорите за обезбедување на 2/3 мнозинство во ...

Заев има мнозинство и без Беса

Независен - 11.01.2019

Преговорите меѓу премиерот Зоран Заев и крилото на Беса предводено од Билал Касами ни вчера не донесоа напредок, но владеачкото мнозинство ги има потребните 80 гласа и без двата пратеника на албанската опозициска партија.

Повторно не почнува седницата за уставните измени

Р.С.Европа - 11.01.2019

Сè уште не е почната собраниската седница за уставните амандмани која беше најавена за денеска во 12 часот. Пленарната сала е речиси празна, а од собраниските служби засега нема официјална информација кога ќе продолжи седницата.

Нова средба Заев-Касами, ќе има ли договор?

24 Вести - 11.01.2019

Уставните измени во третата и финална фаза денеска повторно пред пратениците во собранието откако вчера седницата беше одложена и презакажана за денеска напладне. Премиерот Зоран Заев и денеска беше во преговори со партијата Беса на Биљал Касами, ...

Заев ги пребројува пратениците, неизвесен е почетокот на седницата

Макфакс - 11.01.2019

Постојаното одлагање и презакажување на седницата за уставните амандмани продолжува и денеска. Неофицијално е презакажана за 15 часот, но како што брифираат дел од пратениците седницата ќе почне кога ќе биде обезбедено двотретинското мнозинство.

Во секој момент се’ очекува да заврши драмата: Уставните промени ќе се изгласаат!

Centar - 11.01.2019

Уставните промени ќе се изгласаат во секој момент, дознава Centar.mk, со оглед дека е обезбедено цврсто двотретинско мнозинство. Иако денес во повеќе наврати седницата за финализирање на Уставните измени беше пре-закажувана, Centar.mk дознава дека ...

Напладне нов обид за одржување на седницата за уставни измени

Макфакс - 11.01.2019

Пратениците денеска точно напладне би требало да расправаат за уставните измени за промена на името на државата. 75-тата седницата за уставните измени, по вчерашните неколку обиди да почне и по неколкуте презакажувања, не успеа да се одржи, па таа ...

Пратениците никако да седнат во собраниските клупи, Заев пак на преговори

+инфо - 11.01.2019

Собраниската седница за уставни измени која требаше да почне напладне и денеска се одложува за во 15 часот. Седницата е одложена, како што велат извори од Собранието, затоа што се уште траат преговорите на премиерот Зоран Заев за двотретинското ...

Седницата никако да почне, ново презакажување за 15 часот

Независен - 11.01.2019

Почетокот на парламентарната седница каде треба да се гласа за уставните измени никако да започне. По вчерашното одложување, откажан е стартот и на денешното продолжение, кое беше закажано во 12 часот.