TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Почна борбата околу американската истрага за Русија

МКД - 09.11.2018

Демократите побараа специјалниот советник Мулер да се заштити од каков било обид да се оневозможи истрагата за Русија. Демократите вчера во Конгресот побараа вонредни сослушувања во Претставничкиот дом на САД за да се истражи одлуката на ...

Повици да не се прекинува истрагата за руското мешање во изборите

Н.Македонија - 09.11.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп го отпушти јавниот обвинител Џеф Сешнс, кој беше цел на критики на шефот на Белата куќа. Трамп го критикуваше со месеци Сешнс, најмногу поради неговото одбивање да ја води истрагата за наводното руско мешање во ...

Политичка бура во Вашингтон

Н.Македонија - 09.11.2018

Деновиве низ кулоарите во Вашингтон врие како во пчелина кошница. Во центарот на вниманието повторно е кој друг ако не претседателот Доналд Трамп. Не поминаа ниту 24 часа од изборите, по кои демократите ја презедоа контролата врз Претставничкиот ...

Демонстрации во САД со барање да продолжи истрагата за руското мешање во претседателските избори

MTM - 09.11.2018

Неколу стотици луѓе протестираа во Њујорк со повици да се заштити истрагата на специјалниот обвинител Роберт Малер за потенцијално вмешаност на Русија во претседателската кампања на Доналд Трамп.

Кој е Метју Витакер, кој го замени Џеф Сешнс

Глас на Америка - 08.11.2018

Трамп го смени Сешнс синоќа откако го критикуваше повеќе од една година за неговото мешање во истрагата што ја спроведува Мулер, што и покрај притисоците го остави заменикот јавен обвинител Род Росенстајн да ја надгледува истрагата Метју Витакер, ...

Песков: Истрагата за руското мешање е главоболка за САД, не за нас

Макфакс - 08.11.2018

Истрагата за наводното руско мешање во изборите во САД, Кремљ денеска ја нарече главоболка за властите на САД, а не за Русите. Портпаролот на Кремљ не сакаша да даде коментар околу отпуштањето на американскиот јавен обвинител Џеф Сешнс.

И покрај смената на Сешнс, истрагата за руското мешање ќе продолжи, тврди Белата куќа

Либертас - 08.11.2018

Истрагата на специјалниот советник на САД, Роберт Малер, за наводното мешање на Русија во претседателските избори во 2016 година, ќе продолжи и покрај реорганизацијата во Министерството за правда, соопшти денеска портпаролката на Белата куќа Келијан ...

Протести по отпуштањето на Џеф Сешнс

Глас на Америка - 08.11.2018

Протестите се најавени за денеска, а организаторите бараат од наследникот на Сешн, Метју Витакер, да се изземе себеси од надгледувањето на истрагата на специјалниот советник Роберт Милер Организаторите повикуваат на протести низ САД во четврток како ...

Протести против Трамп заради разрешувањето на обвинителот Сешнс

24Инфо - 08.11.2018

Под мотото „Никој не е над законот” американски активисти за денеска најавија стотици протести ширум земјата, со барање претседателот Доналд Трамп да не ја опструира истрагата за руското мешање во американските претседателски избори 2016.

Трамп го смени министерот за правосудство и државен обвинител

Канал5 - 07.11.2018

По две години турбуленции во односите , американскиот претседател се прости со главниот обвинител Џеф Сешнс , кој воедно беше и министер за правосудство. ,,Со задоволство објавувам дека Метју Витакер , шеф на персоналот на главниот државен обвинтиел ...

Трамп го отпушти јавниот обвинител Џеф Сешнс

Сакам да кажам - 07.11.2018

Јавниот обвинител Џеф Сешнс доби отказ од претседателот Доналд Трамп. „Му се заблагодаруваме на јавниот обвинител Џеф Сешнс за неговата служба и му посакуваме сѐ најдобро. Неговиот постојан наследник дополнително ќе биде номиниран“, напиша Трамп на ...

Американскиот јавен обвинител Џеф Сешнс поднесе оставка

МКД - 07.11.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп побарал - и добил - оставка од јавниот обвинител Џеф Сешнс. Одделот за правда ќе го води неговиот шеф на кабинет, Метју Витакер, додека да биде номинирана постојана замена.

Јавниот обвинител на САД поднесе оставка

Алсат-М - 07.11.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп побарал и добил оставка од јавниот обвинител, Џеф Сешнс. Одделот за правда ќе го води неговиот шеф на кабинет, Метју Витакер, додека да биде номинирана постојана ...

Американскиот државен обвинител Џеф Сешнс поднесе оставка

А1 On - 07.11.2018

Главниот обвинител на САД и министер за правда, Џеф Сешнс денеска поднесе оставка како што наведе, на барање на претседателот Доналд Трамп. Трамп му се заблчагодари на Сешнс за извршувањето на функцијата и изјави дека го назначува Метју Витејкер за ...

Трамп го разреши Сешнс, нов главен обвинител е Метју Витејкер

+инфо - 07.11.2018

Претседателот на САД Доналд Трамп го разреши Џеф Сешнс од функцијата министер за правда (главен обвинител) на САД. „На ваша молба, поднесувам оставка“, се вели во текстот на изјавата на Сешнс испратена до Белата куќа.

Американскиот обвинител Сешнс поднесе оставка на барање на Трамп

Нетпрес - 07.11.2018

Американскиот главен државен обвинител Џеф Сешсн, поднесе оставка на барање на претседателот Доналд Трамп кој му забележува затоа што самиот се исклучи од истрагата за наводното руско мешање во американските претседателски избори во 2016 година.

Трамп го отпушти министерот за правда на САД

Стандард - 07.11.2018

Американскиот претседател Доналд Трамп го отпушти Џеф Сешнс од местото прв државен обвинител (министер за правда на САД), пренесоа американските медиуми. „На ваше барање, јас поднесувам оставка“, се вели во изјавата на Сешнс, испратена до Белата ...

И покрај смената на Сешнс, истрагата за руското мешање ќе продолжи, тврди Белата куќа

А1 On - 08.11.2018

Истрагата на специјалниот советник на САД, Роберт Мјулер, за наводното мешање на Русија во претседателските избори во 2016 година, ќе продолжи и покрај реорганизацијата во Министерството за правда, соопшти денеска портпаролката на Белата куќа ...

Во САД најавени протести против разрешувањето на Џеф Сешнс

А1 On - 08.11.2018

Под мотото „Никој не е над законот“ американски активисти за денеска најавија стотици протести ширум земјата, со барање претседателот Доналд Трамп да не ја опструира истрагата за руското мешање во американските претседателски избори 2016.

Американскиот државен обвинител Џеф Сешнс поднесе оставка

Курир - 07.11.2018

Главниот обвинител на САД и министер за правда, Џеф Сешнс денеска поднесе оставка како што наведе, на барање на претседателот Доналд Трамп. Трамп му се заблчагодари на Сешнс за извршувањето на функцијата и изјави дека го назначува Метју Витејкер за ...

Трамп го разреши Сешнс, нов главен обвинител е Метју Витејкер

Локално - 07.11.2018

Претседателот на САД Доналд Трамп го разреши Џеф Сешнс од функцијата министер за правда (главен обвинител) на САД. – На ваша молба поднесувам оставка, се вели во текстот на изјавата на Сешнс испратена до Белата куќа.

Најавени протести во САД

Н.Македонија - 08.11.2018

Под мотото „Никој не е над законот“ американски активисти за денеска најавија стотици протести ширум земјата, со барање претседателот Доналд Трамп да не ја опструира истрагата за руското мешање во американските претседателски избори 2016.

Американскиот државен обвинител поднесе оставка

Н.Македонија - 07.11.2018

Главниот обвинител на САД и министер за правда, Џеф Сешнс денеска поднесе оставка како што наведе, на барање на претседателот Доналд Трамп. Трамп му се заблчагодари на Сешнс за извршувањето на функцијата и изјави дека го назначува Метју Витејкер за ...

Трамп го разреши Сешнс, нов главен обвинител е Метју Витејкер

Курир - 07.11.2018

Претседателот на САД Доналд Трамп го разреши Џеф Сешнс од функцијата министер за правда (главен обвинител) на САД. – На ваша молба, поднесувам оставка, се вели во текстот на изјавата на Сешнс испратена до Белата куќа.

САД: Најавени протести против разрешувањето на државниот обвинител

Нова ТВ - 08.11.2018

Под мотото „Никој не е над законот“ американски активисти за денеска најавија стотици протести ширум земјата, со барање претседателот Доналд Трамп да не ја опструира истрагата за руското мешање во американските претседателски избори 2016.

Трамп побара, а државниот обвинител Џеф Сешнс си поднесе оставка

MTM - 07.11.2018

Главниот обвинител на САД и министер за правда, Џеф Сешнс денеска поднесе оставка како што наведе, на барање на претседателот Доналд Трамп. Трамп му се заблчагодари на Сешнс за извршувањето на функцијата и изјави дека го назначува Метју Витејкер за ...

Трамп го разреши Сешнс, нов главен обвинител е Метју Витејкер

Бриф - 07.11.2018

Претседателот на САД Доналд Трамп го разреши Џеф Сешнс од функцијата министер за правда (главен обвинител) на САД. – На ваша молба, поднесувам оставка, се вели во текстот на изјавата на Сешнс испратена до Белата куќа.

Tрамп го разреши Сешнс, нов главен обвинител е Метју Витејкер

Нова ТВ - 07.11.2018

Претседателот на САД Доналд Трамп го разреши Џеф Сешнс од функцијата министер за правда (главен обвинител) на САД. – На ваша молба, поднесувам оставка, се вели во текстот на изјавата на Сешнс испратена до Белата куќа.