TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

БЕГ под „принудна управа“ - радијаторите ќе останат топли до крајот на зимата

Deutsche Welle - 14.01.2022

Владата преку ЕСМ ќе управува со БЕГ до крајот на грејната сезона, за да го стабилизира пазарот на топлинска енергија. Жителите на Скопје утре ќе се разбудат со , а ќе имаат непречено и до крајот на грејната сезона.

Битиќи-Бектеши: Решен е проблемот со парното

Р.С.Европа

Бектеши: решен е проблемот со парното, граѓаните ќе добијат непречена испорака на топлинска енергија

ТВ21

Владата ќе прогласи кризна состојба, ама нема да ги одземе лиценците на БЕГ, ЕСМ привремено ќе управува со централното греење

Телма

Бектеши: Решен е проблемот со парното, граѓаните ќе добијат непречена испорака

Канал5

Проблемот со парното е решен, граѓаните утре и до крајот на грејната сезона ќе имаат топли радијатори, уверува Бектеши

МКД

Бектеши: Домаќинствата ќе имаат непрекината испорака на парно греење

Либертас

24Инфо Локално Сител +инфо Независен еМагазин Денешен Lider

Скопје ќе има парно, ЕСМ ќе управува со БЕГ додека трае кризата, рекоа од Владата, лиценцата на компанијата нема да се ...

Сакам да кажам - 14.01.2022

Државната компанија Електрани на Северна Македонија (ЕСМ) ќе управува со „Балкан енерџи груп“ (БЕГ) додека трае енергетската криза. Нема да ѝ биде одземена лиценцата на БЕГ и покрај најавите од Регулаторната комисија за енергетика.

Скопјани нема да останат без парно, ниту БЕГ без лиценци, ЕСМ ќе управува со БЕГ до крајот на грејната сезона

Телма

Скопјани ќе имаат парно, државата ќе управува со БЕГ за до крајот на грејната сезона да нема проблеми

А1 On

Државата преку ЕСМ ќе го преземе управувањето со БЕГ

Фокус

Решен е проблемот со парното во Скопје, управувањето со БЕГ го презема државната ЕСМ

Слободен Печат

Битиќи: Радијаторите ќе останат топли до крајот на грејната сезона

Сител

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Има решение за парното греење, радијаторите остануваат топли до крајот на грејната сезона

Фактор

Локално Скопје1 Локално А1 On Макфакс Република Точка Н.Македонија

Владата тврди решение има, радијаторите наутро ќе бидат топли

Сител - 14.01.2022

Скопјани од утре нема да остаат без парно, а БЕГ успеа да ги задржи лиценците. По неколку дена неизвеснот, Владата и снабдувачите со топлинска енергија успеаа да постигнат договор за тоа како да се надмине проблемот со греењето.

Бислимовски тврди дека ќе се подобри квалитетот на испораката на топлинската енергија

Фактор

Цел ден траат преговорите меѓу БЕГ и Владата, вечерва се очекува да се соопшти договореното

Слободен Печат

Дали скопјани од утре ќе останат со ладни радијатори?

Канал5

Наша реалност – живот без греење на -10 степени, граѓаните во паника!

Вечер Прес

БЕГ: Се решава проблемот и се надеваме на позитивен исход и непрекинато снабдување со топлинска енергија

Фактор

Скопјани нема да останат без греење, БЕГ ја задржува лиценцата

Алсат-М

Република Канал5 МКД Нова ТВ Р.С.Европа +инфо Курир Нова ТВ

TE-TO остварил приход од 93 милиони евра во 2020 година, еве како заработил низ годините

Пари - 14.01.2022

Вклучување на гасната централа за производство на електрична и топлинска енергија ТЕ-ТО АД Скопје во надминување на проблемите со енергетската криза во земјава е еден од предлозите на Владата.

ТЕ-ТО АД Скопје: Предлогот на владата за нас ќе значи работење со загуба

Канал5

ТЕ-ТО УПАТИ ПОРАКА ДО ВЛАДАТА Ќе работиме со загуба!

+инфо

Бектеши: Обезбедени дополнителни количини електрична и топлинска енергија од АД ТЕ-ТО Скопје

Денар

АД ТЕ-ТО: Предлогот на Владата за нас значи работење со загуби

Независен

ТЕ-ТО КОНТРА БЕКТЕШИ: Струјата што ја произведуваме чини 251 EUR/MWh, не можеме да продавама на ЕСМ по 170 евра!

Денешен

ТЕ-ТО: Продажба на електрична енергија под производната цена ќе значи работа со загуба

Нова ТВ

24 Вести Локално Нетпрес Вечер Прес