TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

На Токсикологија закрепнува пациентот каснат од пајак „црна вдовица“ додека работел со тутун

Слободен Печат - 08.07.2024

На Клиниката за токсикологија закрепнува пациентот од Струмичко кој додека работел со тутун бил каснат од еден од најотровните пајаци – „црна вдовица“ (Latrodectus mactans). Симптомите што се појавиле кај него се карактеристични за убоди од овој вид ...

ЦРНА ВДОВИЦА: Што може да ви се случи доколку ве касне?

Фактор - 08.07.2024

Македонската јавност вчера беше видно вознемирена откако докторот Андон Чибишев . Што знаеме за овој пајак? Црната вдовица е најотровниот вид пајак во Европа, односно еден од најотровните видови во светот. Распространет е на сите континенти.

СТРУМИЧАНЕЦ Е КАСНАТ ОД „ЦРНА ВДОВИЦА“ Доктор Чибишев предупредува дека влекачите и инсектите периодов стануваат ...

+инфо - 07.07.2024

Директорот на Универзитетската клиника за токсикологија, Андон Чибишев преку социјалните мрежи се обрати со совети и со предупредувања за временските услови овие денови кои, вели, многу им погодуваат на инсектите и влекачите кои стануваат поактивни, ...

ИТНО ПРЕНЕСЕН НА ТОКСИКОЛОГИЈА: Човек каснат од пајак „црна вдовица“, Чибишев со предупредување до граѓаните за ...

Курир - 07.07.2024

По пружената соодветна итна помош во Општа болница во Струмица и по пријавување на случајот во Токсиколошкиот информативен центар на Универзитетската клиника за токсикологија и консултација со дежурниот доктор, пациентот бил итно транспортиран во ...

Пациент од Струмица каснат од пајак ,,црна вдовица“

Zoom - 07.07.2024

Директорот на Клиниката за токсикологија, Андон Чибишев на социјалните мрежи упатува совети и предупредувања до граѓаните, откако временските услови многу им погодуваат на инсектите и влекачите кои стануваат поактивни, а можеби и поагресивни.

Го каснала „црна вдовица“, итно хоспитализиран на Токсикологија

Нетпрес - 07.07.2024

Директорот на Клиниката за токсикологија, Андон Чибишев на социјалните мрежи упатува совети и предупредувања до граѓаните, откако временските услови многу им погодуваат на инсектите и влекачите кои стануваат поактивни, а можеби и поагресивни.

Го каснала „црна вдовица“, итно хоспитализиран на Токсикологија

Фокус - 07.07.2024

Во текот на викендот на Универзитетската клиника за токсиколгија е примен пациент во исклучително тешка општа состојба заради каснување од инсект кој според информациите од дежурниот доктор од Општата болница во Струмица и кажувањето на пациентот ...

Го каснала „црна вдовица“, итно хоспитализиран на Токсикологија

Либертас - 07.07.2024

Директорот на Клиниката за токсикологија, Андон Чибишев на социјалните мрежи упатува совети и предупредувања до граѓаните, откако временските услови многу им погодуваат на инсектите и влекачите кои стануваат поактивни, а можеби и поагресивни.

Човек каснат од пајак „црна вдовица“, итно пренесен на Токсикологија, доктор Чибишев повикува на внимателност

Локално - 07.07.2024

Директорот на Клиниката за токсикологија, Андон Чибишев на социјалните мрежи, повикува на поголема внимателност граѓаните, бидејќи овие временските услови кои многу им погодуваат на инсектите и влекачите кои стануваат поактивни, а можеби и ...

Итно пренесен на Токсикологија - човек каснат од пајак „црна вдовица“

Press24 - 07.07.2024

Директорот на Клиниката за токсикологија, Андон Чибишев на социјалните мрежи упатува совети и предупредувања до граѓаните, откако временските услови многу им погодуваат на инсектите и влекачите кои стануваат поактивни, а можеби и поагресивни.

Чибишев: Маж од Струмица каснат од опасен пајак „црна вдовица“

Слободен Печат - 07.07.2024

Директорот на Клиниката за токсикологија Андон Чибишев со предупредувања до граѓаните исклучително да внимаваат каде се движат и доколку се случи да ги касне некој инсект или змија веднаш да се упатат до најблиската болница.

Струмичанец го каснала „црна вдовица“, итно хоспитализиран на Токсикологија

Lider - 07.07.2024

Директорот на Универзитетската клиника за токсикологија, Андон Чибишев преку социјалните мрежи се обрати со совети и со предупредувања за временските услови овие денови кои, вели, многу им погодуваат на инсектите и влекачите кои стануваат поактивни, ...

Д-Р ЧИБИШЕВ ОТКРИ ДЕКА ПАЦИЕНТ ОД СТРУМИЦА БИЛ КАСНАТ ОД ЦРНА ВДОВИЦА - „Браво за колегите, му го спасија животот“

Фактор - 07.07.2024

Директорот на Универзитетската клиника за токсикологија, Андон Чибишев, се огласи преку фејсбук. „Би сакал да дадам неколку совети и да упатам неколку предупредувања. Временските услови овие денови многу им погодуваат на инсектите и влекачите кои ...

Докторите од Струмица и Скопје спасиле лице каснато од пајак „црна вдовица“

МКД - 07.07.2024

Во текот на викендот на Универзитетската клиника за токсиколгија е примен пациент во исклучително тешка општа состојба заради каснување од инсект кој според информациите од дежурниот доктор од Општата болница во Струмица и кажувањето на пациентот ...

ЧИБИШЕВ: Пациент каснат од пајак црна вдовица итно пренесен од Струмица на Клиниката за токсикологија во Скопје

Денешен - 07.07.2024

Директорот на Клиниката за токсикологија, Андон Чибишев на социјалните мрежи упатува совети и предупредувања до граѓаните, откако временските услови многу им погодуваат на инсектите и влекачите кои стануваат поактивни, а можеби и поагресивни.

Маж од Струмица каснат од црна вдовица – Чибишев за спас од инсекти и влекачи

ММС - 07.07.2024

Би сакал да дадам неколку совети и да упатам неколку предупредувања, вели Андон Чибишев, новиот директор на Клиниата за токсикологија. Tој во својата објава посочива: -Временските услови овие денови многу им погодуваат на инсектите и влекачите кои ...

„Црна вдовица“ каснала струмичанец кој е во тешка состојба, објави директорот на Токсикологија Чибишев

Телма - 07.07.2024

Директорот на Токсикологија Андон Чибишев на ФБ објави информација дека на клиниката е примен пациент кој според симптомите најверојатно е каснат од отровниот пајак „црна вдовица“. -Во текот на викендот на Универзитетската клиника за токсиколгија е ...

Чибишев: Струмичанец во тешка состојба донесен на Токсикологија откако бил каснат од пајак - црна вдовица

MakPress - 07.07.2024

Директорот на Клиниката за токсикологија, Андон Чибишев на социјалните мрежи упатува совети и предупредувања до граѓаните, откако временските услови многу им погодуваат на инсектите и влекачите кои стануваат поактивни, а можеби и поагресивни.

Струмичанец во тешка состојба по каснување од „црна вдовица“

ТВ21 - 07.07.2024

На својот фејсбук профил директорот на Токсикологија Андон Чибишев објави информација дека на клиниката е примен пациент кој според симптомите најверојатно е каснат од отровниот пајак „црна вдовица“.

Струмичанец каснат од „црна вдовица”, Чибишев предупредува

Скопје1 - 07.07.2024

Новиот директор на Универзитетската клиника за токсикологија, Андон Чибишев преку социјалните мрежи се обрати до граѓаните со предупредувања дека овие денови инсектите и влекачите стануваат поактивни, и поагресивни.

Струмичанец во тешка општа состојба по каснување од „црна вдовица“

4NEWS - 07.07.2024

На својот фејсбук профил директорот на Токсикологија Андон Чибишев објави информација дека на клиниката е примен пациент кој според симптомите најверојатно е каснат од отровниот пајак „црна вдовица“.

Пациент од Струмица каснат од пајак ,,црна вдовица“

Република - 07.07.2024

Директорот на Клиниката за токсикологија, Андон Чибишев на социјалните мрежи упатува совети и предупредувања до граѓаните, откако временските услови многу им погодуваат на инсектите и влекачите кои стануваат поактивни, а можеби и поагресивни.

Д-Р ЧИБИШЕВ ОТКРИ ДЕКА ПАЦИЕНТ ОД СТРУМИЦА БИЛ КАСНАТ ОД ЦРНА ВДОВИЦА - „Браво за колегите, му го спасија животот“

Женски магазин - 07.07.2024

Директорот на Универзитетската клиника за токсикологија, Андон Чибишев, се огласи преку фејсбук. „Би сакал да дадам неколку совети и да упатам неколку предупредувања. Временските услови овие денови многу им погодуваат на инсектите и влекачите кои ...

Го каснала „црна вдовица“, итно хоспитализиран на Токсикологија

24Инфо - 07.07.2024

Во текот на викендот на Универзитетската клиника за токсиколгија е примен пациент во исклучително тешка општа состојба заради каснување од инсект кој според информациите од дежурниот доктор од Општата болница во Струмица и кажувањето на пациентот ...

Внимавајте: Струмичанец каснат од пајак „Црна вдовица“ – во тешка состојба пренесен во Скопје

Градина - 08.07.2024

Струмицанец бил каснат од инсект, пајак, за кој подоцна е утврдено дека станува збор за „Црна вдовица“. Каснување од овој вид пајак може да е смртоносно доколку навреме не се реагира. Пациентот е згрижен во болницата во Струмица, но во исклучително ...

Што може да ви се случи доколку ве касне Црна вдовица?

Либертас - 08.07.2024

Пајак од видот црна вдовица каснала жител на Струмица. Што знаеме за овој пајак? Црната вдовица е најотровниот вид пајак во Европа, односно еден од најотровните видови во светот. Распространет е на сите континенти.

Како да препознаете пајак „црна вдовица“ и кои се првите симптоми откако ќе ве касне?

Црнобело - 08.07.2024

Европската црна вдовица по изгледот се разликува од американската… Најчесто симптомите се појавуваат еден час по каснувањето, а оваа средба може да биде фатална за луѓето со слабо срце. Што знаеме за европските црни вдовици и како да се заштитиме од ...

Чибишев: Струмичанец во тешка состојба донесен на Токсикологија откако бил каснат од пајак

Канал5 - 08.07.2024

Директорот на Клиниката за токсикологија, Андон Чибишев на социјалните мрежи предупреди дека добива пораки од загрижени граѓани кои се жалат дека се каснати од инсекти и дека во својата околина виделе влекачи, воглавно гуштери и змии.