TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Менкиноски за КУРИР: Гласањето доверба на Владата на Заев не беше ништо друго освен државен удар врз парламентарната ...

Курир - 04.03.2021

Тој за КУРИР го опиша детално начинот на кој е изгласана „довербата“ на македонската влада споредувајќи ја оваа ситуација со онаа во која криминалецот не бара согласност од своите жртви да врши нови кривични дела, односно тој прави се друго, освен ...

Еден ден по изгласување на довербата на Заев, Собранието нема мнозинство за гласање

Курир

Мнозинство има, кворум за гласање и натаму нема

Телма

Власта повторно снема мнозинство во Собранието

Press24

Даскаловски: Заев побара да се гласа доверба на Владата не затоа што е моќен, туку затоа што тоне

Алфа

Различни проценки на владеачките и опозициските партии за изгласаната доверба на владата

Телма

Систем „Купи ден помини“: Што доби Заев со изгласувањето на довербата?

Република

ТВ21 Република 24 Вести Алсат-М Курир Нетпрес Денешен Сакам да кажам

СДСМ ден порано ги информирал партнерите за гласањето на доверба

Фокус - 04.03.2021

Пред вчерашното гласање за доверба на Владата по барање од премиерот Зоран Заев, се одржала координација меѓу пратениците од парламентарното мнозинство околу нивно присуство на седницата. Како што велат за Фокус извори од владејачкото мнозинство, ...

Довербата на владата изгласана, кој е победник?

Глас на Америка

Заев ја прошета довербата во Собрание, Мицкоски во изолација планира пресврт

+инфо

Владата на Заев преживеа гласање на доверба

Фактор

Владата доби доверба од пратениците

Бизнис Вести

Нема пратеници од опозицијата кои го поддржуваат, како што најавуваше Заев

Република

Заев нема доволно доверба во мнозинството, па мораше да го тестира: Нема нови пратеници од опозицијата кои го поддржуваат како што најавуваше тој

Курир

Сител Алсат-М Глас на Америка Република Р.С.Европа 365 Скопско Ехо MakPress

Арсовски, Муслиу и Бишевац за гласањето доверба на владата

Канал5 - 04.03.2021

Полтички маневар за уривање на наративот на опозицијата или обид да се избегне интерпелација на која ќе се дебатира? Аналитичарите се со поделни мислења околу вчерашниот изненадувачки потег на премиерто Заев, кој прв пат во Македонија, самиот побара ...

Заев сакаше да демонстира дека владеачкото мнозинство е стабилно и фунцкионира

Канал5

Петковски за тв 24: Потегот на Заев е за почит во услови на лоши моменти на политичката сцена

24 Вести

Заев: Ја расчистивме маглата

Република

Заев: Ова е моментот кој ќе покаже дали опозицијата навистина има мнозинство кое го најавува

ТВ21

Заев: Да се види дека ние не го држиме мнозинство со мениците на Груевски

CivilMedia

(ВИДЕО) Заев: Или тие или ние имаме мнозинство, не може и двете

360 степени

iPortal Frontline Мак. Весник Фактор

Според Реџепи од Алијанса/Алтернатива, Владата сосила ги донела пратениците да ѝ гласаат доверба

360 степени - 04.03.2021

Според координаторот на ПГ на опозициската коалиција, Владата покажала дека нема доверба во своето мнозинство и дека бега од дебата Владата вчера покажала две работи со барањето да ѝ се гласа доверба во парламентот, според координаторот на ...

Реџепи: Владата нема доверба во своето мнозинство и се плаши од она што би го изнела опозицијата во дебата

Алсат-М

Реџепи: Владата нема доверба во своето мнозинство и насила го донесе за гласање доверба

Expres

Реџепи: Владата нема доверба во своето мнозинство и се плаши од она што би го изнела опозицијата во дебата

24Инфо

Реџепи: Владата нема доверба во своето мнозинство и се плаши од она што би го изнела опозицијата во дебата

Слободен Печат

Реџепи: Владата нема доверба во своето мнозинство и се плаши од она што би го изнела опозицијата во дебата

Опсервер

Владата вчера насилно ги донесе сите пратеници од дома, дури и оние кои имаа тешка домашна ситуација

Република

Сител Press24 Фокус Нетпрес Либертас MakPress

Мицкоски: Ние ќе го поставиме следното прашање за доверба на Владата, кога ќе имаме 65 пратеници

360 степени - 04.03.2021

Заев не си купи мирно владеење, туку броени денови на Владата, која е на стаклени нозе, вели лидерот на ВМРО-ДПМНЕ за Дојче веле Според Уставот, прашање за доверба на Влада не може да се постави пред истекот на 90 дена од последното гласање за ...

Мицкоски: Заев прави тоа што умее - мафијашко византиство!

Deutsche Welle

Мицкоски: Заев искористи што имам ковид и си купи денови

Р.С.Европа

Мицкоски: Заев продолжи да го прави тоа што умее, мафијашко византиство

Press24

Мицкоски: Гласањето на доверба на шверцерски начин потврдува дека Заев не е сигурен во своето мнозинство

Сител

Заев искористи дека сум болен од ковид да прави мафијашко византиство, вели Мицкоски

Сакам да кажам

Мицкоски: Заев прави тоа што умее – мафијашко византиство!

Либертас

Акцент Република PressingTV 24Инфо Фокус Нова ТВ Нетпрес

Заев е среќен за добиената доверба, сега ќе работи на деблокада на парламентот

МКД - 04.03.2021

Голема чест е што добив доверба, навистина првпат премиер ја користи деловничката алатка од членот 217 став 2, и сам да побара доверба. Јас сум среќен и сум благодарен за поддршката од мнозинството во парламентот заради тоа што тоа е основа за да ...

Заев: Чест ми е што ја добив довербата, но со тоа расте одговорноста да се одблокира Собранието

Бизнис Вести

Заев: Долг период имаме закани дека Владата ќе падне, но ја тргнавме таа магла

Фокус

Заев: Чест ми е што ја добив довербата, но со тоа расте одговорноста да се одблокира Собранието

Опсервер

Заев: Чест ми е што ја добив довербата, но со тоа расте одговорноста да се одблокира Собранието

Слободен Печат

Заев: Чест ми е што ја добив довербата, но со тоа расте одговорноста да се одблокира Собранието

iPortal

Заев: Чест ми е што ја добив довербата, но со тоа расте одговорноста да се одблокира Собранието

Frontline

Сител Канал5 Независен Press24 Нова ТВ Република 24Инфо Либертас

Мицевски: Заев во паника правеше циркус за да си купи привиден мир и да го оттргне вниманието на народот од вистинските ...

Курир - 04.03.2021

Денес, еден ден откако Зоран Заев си купи привиден мир со шверцерско гласање на доверба на Влада и тоа го претстави во јавноста како небаре да ги донесол Гугл и Фејсбук и како небаре да набавил милион вакцини, сепак реалноста е иста како и претходно.

Мицевски: Заев не верува во своето мнозинство

Точка

Мицевски: Заев во паника правеше циркус да си купи мир и да го отргне народот од вистинските проблеми

ТВ21

Мицевски: Заев во паника правеше циркус за да си купи привиден мир и да го оттргне вниманието на народот од вистинските проблеми

Press24

Мицевски: Заев не промени ништо, не донесе подобро

Канал5

Мицевски: Заев вчера, очигледно во паника, правеше циркус за да си купи привиден мир

PressingTV

Мицевски: Заев во паника правеше циркус за да си купи привиден мир и да го оттргне вниманието на народот од вистинските проблеми

Нетпрес

Алсат-М 24Инфо Фокус MTM Опсервер Сител Република Либертас

Адеми: Мнозинството има конзистентност и во нашите ставови и во политичкото делување

Слободен Печат - 04.03.2021

Со вчерашното гласање на доверба на Владата се расчистија дилемите наметнати од опозицијата за нестабилно владејачко мозинство, изјави денеска заменик-координаторот на пратеничката група на ДУИ Арбер Адеми.

Адеми: Се расчистија дилемите наметнати од опозицијата

Сител

Адеми: Мнозинството има конзистентност и во нашите ставови и во политичкото делување

24Инфо

Адеми: Мнозинството има конзистентност и во нашите ставови и во политичкото делување

Frontline

Адеми: Мнозинството има конзистентност и во нашите ставови и во политичкото делување

Република

Адеми: Мнозинството има конзистентност и во нашите ставови и во политичкото делување

Независен

Адеми: Со вчерашното гласање на доверба на Владата се расчистија дилемите наметнати од опозицијата

Press24

CivilMedia Нетпрес MakPress

Мицкоски за довербата на Владата: Бидете спокојни, најдоброто допрва доаѓа

Независен - 03.03.2021

Откако денеска премиерот Зоран Заев сосема неочекувано побара и доби доверба на Владата, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ тоа го нарече „препелкање“. Христијан Мицкоски е заболен од корона и се наоѓа во изолација и во обраќањето преку Фејсбук рече дека токму ...

Мицкоски: Заев користи што сум изолиран поради вирусот, но тоа не го спасува од паѓање на Владата

Точка

Мицкоски: Ова на Заев денеска беше препелкање, брзо ќе дојде денот кога повеќе нема да биде премиер

ТВ21

Мицкоски не се откажува: Владата е на апарати за дишење, Заев ја искористи мојата изолација

360 степени

Мицкоски: Тоа што Заев користи што сум изолиран поради Ковид-19 не го спасува од паѓање на Владата

Сител

Мицкоски: Заев користи што сум изолиран поради вирусот, но тоа не го спасува од паѓање на Владата

Press24

Мицкоски: Заев е мафијаш, ја користи состојбата на мојата изолација поради заразата со ковид вирусот

Мак. Весник

24Инфо Канал5 Опсервер МКД Н.Македонија Тера +инфо Скопје1

Петрушевски: Сите меѓународни институции гледаат што се случува во државата од страна на власта

Курир - 03.03.2021

Бране Петрушевски, пратеник од ВМРО-ДПМНЕ во своето гостување во емисијата „Само Вистина“ зборуваше за сето она што се случува во Собранието и констатираше дека тоа го гледаат и меѓународните институции.

Петрушевски: Денешното гласање за недоверба на Владата беше класичен театар и од тоа најголема штета ќе имаат граѓаните

Република

Петрушевски: Ние како опозиција седиме на своите работни места и гледаме се што се случува во Собранието

Локално

Петрушевски: Денешното гласање за недоверба на Владата беше класичен театар и од тоа најголема штета ќе имаат граѓаните

Курир

Петрушевски: Гласање за недоверба на Владата беше класичен театар и од тоа најголема штета ќе имаат граѓаните

Нетпрес

Петрушевски: Денешното гласање за недоверба на Владата беше класичен театар

Канал5

Петрушевски: Денешното гласање за недоверба на Владата беше класичен театар и од тоа најголема штета ќе имаат граѓаните

24Инфо

Press24 Скопје1 Опсервер MakPress

Петровска: Докажавме дека мнозинството е стабилно - сѐ беше блеф на Мицкоски

Press24 - 03.03.2021

Со денешното гласање за доверба на Владата покажавме дека сите тврдења за некакво ново парламентарно мнозинство од страна на ВМРО-ДПМНЕ не било ништо друго освен една голема лага, посочи пратеничката на СДСМ Славјанка Петровска во вечерашното ...

Петровска: Денешното гласање за доверба на Владата покажа дека мнозинството е стабилно

Канал5

Петровска: Денешното гласање за доверба на Владата покажа дека мнозинството е стабилно, пропаднаа лагите на ВМРО-ДПМНЕ

24Инфо

Петровска: Денешното гласање за доверба на Владата покажа дека мнозинството е стабилно, пропаднаа лагите на ВМРО-ДПМНЕ

iPortal

Петровска: Докажавме дека Мицкоски блефираше за ново мнозинство

Фокус

Петровска: Докажавме дека Мицкоски блефираше за ново мнозинство

Либертас

Петровска на Канал 5: Денешното гласање за доверба на Владата покажа дека мнозинството е стабилно

Скопје1

Република Опсервер

Лефков: Мнозинството не сака да слушне дебата, не сака да ја слушне опозицијата во Собрание

Курир - 03.03.2021

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Миле Лефков на гостувањето на телевизија Телма во емисијата Топ тема рече дека владеачкото мнозинство не сака да слушне дебата, не сака да ја слушне опозицијата. „За илустрација кога поднесовме барање да се разгледува ...

Лефков: Заев денес само го превоспитуваше мнозинството затоа побара да се гласа недоверба на Владата

24Инфо

Заев денес само го превоспитуваше мнозинството

Република

Лефков: И предложивме на власта на една седница да ги стави сите закони за здравјето на граѓаните, ништо не превземаа

MakPress

Лефков: Со изгласување доверба не се покриваат големите задолжувања, катастрофалниот попис и тоа што нема вакцини

Република - 03.03.2021

, рече пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ, Миле Лефков на гостувањето на телевизија Телма во емисијата Топ тема. Лефков рече дека пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ денес поднесе Предлог-закон за престанување на важење на Законот за попис затоа што беше донесен ...

Лефков: Во граѓанската иницијатива против пописот собрани се над 100 илјади потписи, а во Собранието се подготвува закон за негово укинување

Курир

Славјанка Петровска и Бране Петрушевски во „Само вистина“

Канал5 - 03.03.2021

Вечерва во „Само вистина“ гости беа Славјанка Петровска и Бране Петрушевски Петровска: Од опозицијата тврдеа дека има 62 пратеници, а нема ниту еден во сала Петрушевски: Премиерот без никаква најава се појави и побара гласање доверба на Владата, а ...

„Само Вистина“ вечерва со Славјанка Петровска и Бране Петрушевски

Канал5

Петрушевски: За да си надмине корупцијата во државата, Николовски требаше да тргне од својот двор

24Инфо - 03.03.2021

Бране Петрушевски, Пратеник од ВМРО-ДПМНЕ во своето гостување во емисијата „ Само Вистина “ зборуваше за корупцијата во државата и укажа дека СДСМ веќе повеќе од 4 години е на власт и срамота е да ја обвинуваат опозицијата за оваа проблематика.

Петрушевски: Нема борба против корупцијата и криминалот додека власта не почне од својот двор

MakPress

Петрушевски: Владејачкото мнозинство треба да реагира за акцискиот план на Љупчо Георгиевски за решавање на спорот со ...

Курир - 03.03.2021

Бране Петрушевски, пратеник од ВМРО-ДПМНЕ во своето гостување во емисијата „Само Вистина“ зборуваше за акцискиот план на Љупчо Георгиевски за решавање на спорот за Бугарија и посочи дека тоа е многу срамно за целиот македонски народ и за тоа треба ...