TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Почнаа Божиќните пости-како да постите а го одржите своето здравје-план за исхрана

Panacea.mk - 29.11.2023

Верниците кои го практикуваат Божиќниот пост честопати се сомневаат во она што е дозволено да јадење. Ова се правилата за постот и детали за тоа што може да се јаде во текот на 40 дена и кои нема да дозволат нарушување на вашето здравје: П остојат ...

ДОКТОРКАТА СОВЕТУВА ШТО Е НАЈДОБРО ДА СЕ ЈАДЕ ЗА БОЖИЌНИОТ ПОСТ: ОВА ќе ве држи сити со часови

НМД - 29.11.2023

Нутриционистката советува што е најдобро да се јаде за време на божиќниот пост. Божикниот пост започна вчера, 28 ноември, а ќе заврши на Бадник – 6 јануари, кога исто така трпезата е посна, во пресрет на Божик, 7 јануари.

Денеска почнува божиќниот пост: Што треба да јадете наредните 40 дена

Слободен Печат - 28.11.2023

За православните христијански верници кои се водат според јулијанскиот календар денеска почнува шестнеделниот божиќен пост. Постот ќе трае 40 дена, односно до Божиќ , 7 јануари , денот на раѓањето на Исус Христос.

Денеска почнува Божиќниот пост

еМагазин - 28.11.2023

Од денеска почнува Божиќниот пост кој трае до 7 јануари, кога се прославува Христовото раѓање. Иако Црквата има одредено општо правило како се пости овој пост, сепак на секој верник духовникот му одредува како да го држи постот, за кој треба да си ...

Црковни правила за пост: Секој верник од денес би требало да го прави ОВА!

Убавина и Здравје - 28.11.2023

Денес почнува божиќниот пост кој ќе трае наредниве 40 дена, а црквата ги налага следниве правила… Според православната црква, постојат неколку степени на постење: За време на постот треба да се воздржуваме од консумирање месо и месни преработки, ...

5 предлог посни рецепти за деновите кога не знаете што да јадете

Црнобело - 28.11.2023

Пет рецепти без масло и со масло за деновите додека трае постот. Што можете да подготвите во деновите кога навистина веќе не знаете што да јадете... Започна божиќниот пост. Православните христијани 40 дена пред прославувањето нa празникот Рожденство ...

Почнува Божикниот пост

Centar - 28.11.2023

Житие: Божикен пост Основата врз која се појавил Божикниот пост бил постот спроти празникот Богојавление, кој во Црквата се празнува од III век, а во IV век бил поделен на празниците Рождество Христово и Крштение Господово.

ВЛАДИКАТА ГРИГОРИЈ ГИ ОБЈАСНИ ПРАВИЛАТА НА ПОСТОТ: Залудно е ако се воздржувате од МАСНА ХРАНА а го правите ОВА

НМД - 28.11.2023

Владиката Григорије ги откри правилата на постот и што не треба да се прави за време на истиот. Божиќниот пост започна денес и ќе трае до Божиќ, 6 јануари 2024 година. Многумина постот го поврзуваат исклучиво со воздржување од храна и мислат дека ...

Утре почнува божиќниот пост – отец Пимен објави правилник за тоа кога треба да се пости на масло, а кога треба строг ...

4NEWS - 27.11.2023

Владиката на МПЦ – ОА, и митрополит на европската епархија Пимен денеска сподели важни правила околу божиќниот пост. Тој додава дека не треба да заборавите доколку имате некоии потешкотии со самиот пост да го прашате за совет вашиот духовен отец или ...

УТРЕ ПОЧНУВА БОЖИЌНИОТ ПОСТ: МЕНИ за следните 40 ДЕНА

НМД - 27.11.2023

УТРЕ ПОЧНУВА БОЖИЌНИОТ ПОСТ: МЕНИ за следните 40 ДЕНА. Утре започнува постот кој трае 40 дена, до Божик, а во оваа прилика споделуваме 40 предлози за посни јадења… Обичаи Божиќниот пост значи воздржување од лоши дела и мисли, како и мрсна храна.

Од денеска почнуваат Божиќните пости - ова е типикот со правила

Скопје инфо - 27.11.2023

Од денеска, 28 ноември, започнуваат Божикните пости кои траат 40 денови, пред големиот празник Рождеството Христово Божик, на 7 јануари. Православната црква запишала дека Божикниот пост е востановен за да верниците можат, во пресрет на Рождеството ...

ДАЛИ СЕ ГРЕШНИ ЛУЃЕТО КОИ НЕ ПОСТАТ: Отец даде конкретен одговор на ова тешко прашање

НМД - 27.11.2023

Дали се грешни луѓето кои не постат – објасни многу едноставно отец Гојко, а веруваме дека неговите зборови на многумина ќе го променат мислењето кога станува збор за ова прашање. Божиќниот пост започнува во вторник и ќе трае 40 дена, а има два ...

Еве дали луѓето кои не постат се грешни: Отец дал конкретен одговор на тешкото прашање што ги мачи христијаните

Убавина и Здравје - 27.11.2023

Неговите зборови ќе им ја променат свеста на многумина Божиќниот пост почнува во вторник и ќе трае 40 дена, а има два важни аспекта: телесен и духовен, и ниту еден од нив не смее да се занемари.

Дали сè што е означено како ПОСНО е навистина ПОСНО? Свештеник особено предупредува за МЛЕЧЕН ПРОТЕИН, а открива која ...

4NEWS - 27.11.2023

Утре започнува Божиќниот пост, кој ќе трае 40 дена – до 7 јануари. Иако очигледно сите знаат што е посна, а што мрсна храна, верниците често се збунуваат кога ја читаат декларацијата за производите означени како посна храна.

ПОЧНУВА БОЖИЌНИОТ ПОСТ: Денес ги празнуваме Светите маченици Гуриј, Самон и Авив

4NEWS - 27.11.2023

Македонската православна црква денес го празнува празникот на светите маченици Гуриј, Самон и Авив. Овој празник, кој е и прв ден од Божиќниот пост, се празнува на 15 ноември по стариот или на 28 ноември според новиот календар.

Започнува Божикниот пост: Декларацијата вели „посно“, но дали навистина е? Свештеник разјасни – на ова да се внимава!

Вечер Прес - 27.11.2023

Утре започнува Божиќниот пост, кој ќе трае 40 дена – до 7 јануари. Иако очигледно сите знаат што е посна, а што мрсна храна, верниците често се збунуваат кога ја читаат декларацијата за производите означени како посна храна.

Започнуваат божиќните пости – да се очистиме за денот на Рождеството Христово преку покајание, молитва и пост

Екран - 28.11.2023

Божикен пост Основата врз која се појавил Божикниот пост бил постот спроти празникот Богојавление, кој во Црквата се празнува од III век, а во IV век бил поделен на празниците Рождество Христово и Крштение Господово.

Почна божикниот пост

Бриф - 28.11.2023

За православните христијански верници кои се водат според јулијанскиот календар денеска почна шестнеделниот божикен пост. Постот ќе трае 40 дена, односно до Божик, 7 јануари, денот на раѓањето на Исус Христос.

Почна божикниот пост

Канал5 - 28.11.2023

На православните христијански верници кои се водат според јулијанскиот календар денеска почна шестнеделниот божикен пост. Постот ќе трае 40 дена, односно до Божик, 7 јануари, денот на раѓањето на Исус Христос.

ДЕНЕСКА ПОЧНУВА БОЖИКНИОТ ПОСТ Се пости 6 недели

+инфо - 28.11.2023

За православните христијански верници кои се водат според јулијанскиот календар денеска почна шестнеделниот божикен пост. Постот ќе трае 40 дена, односно до Божик, 7 јануари, денот на раѓањето на Исус Христос.

Почна божикниот пост

Сител - 28.11.2023

За православните христијански верници кои се водат според јулијанскиот календар денеска почна шестнеделниот божикен пост. Постот ќе трае 40 дена, односно до Божик, 7 јануари, денот на раѓањето на Исус Христос.

Почна божикниот пост

Либертас - 28.11.2023

За православните христијански верници кои се водат според јулијанскиот календар денеска почна шестнеделниот божикен пост. Постот ќе трае 40 дена, односно до Божик, 7 јануари, денот на раѓањето на Исус Христос.

Почна божикниот пост

Независен - 28.11.2023

За православните христијански верници кои се водат според јулијанскиот календар денеска почна шестнеделниот божикен пост. Постот ќе трае 40 дена, односно до Божик, 7 јануари, денот на раѓањето на Исус Христос.

Почна божикниот пост

MakPress - 28.11.2023

За православните христијански верници кои се водат според јулијанскиот календар денеска почна шестнеделниот божикен пост. Постот ќе трае 40 дена, односно до Божик, 7 јануари, денот на раѓањето на Исус Христос.

КОЈА ХРАНА СЕ ЈАДЕ ЗА ВРЕМЕ НА БОЖИЌНИОТ ПОСТ? Нутриционистите советуваат: Еве како да бидете СИТИ

Попара - 29.11.2023

Верниците кои го практикуваат Божиќниот пост честопати се сомневаат во она што ни е дозволено да јадеме. За да не направиме грешка, ви носиме правила за постот и детали за тоа што можете да јадете во текот на овие 40 дена: 28 ноември: Првиот ден од ...