TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Кој одговараше овие три години, праша Мицкоски на протестот на ВМРО-ДПМНЕ пред обвинителството и судот

Сакам да кажам - 25.02.2020

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски праша кој одговараше овие три години додека Зоран Заев е на власт, на денешниот протест од Јавното обвинителство до судскиот комплекс во Скопје. „Кој одговараше овие три години, по годините кампања што ја ...

Над 20.000 граѓани од маршот на ВМРО ДПМНЕ побараа правда, промени и обнова

Опсервер - 25.02.2020

Факти на денот: Со почит, Центар за комуникации на ...

(ГАЛЕРИЈА) ВМРО-ДПМНЕ протестираше за правда: „Бранко е крив“ стана „Заев е виновен“

Фокус - 25.02.2020

ВМРО-ДПМНЕ денеска организрираше свој марш за правда под слоганот „Заев е виновен“. Слоганот кој потсетува на некогашиот „Бранко е крив“ прво беше поставен наопаку, па штом стигна лидерот Христијан Мицкоски, оние кои го држеа се поправија.

Мицкоски по налог на Груевски маршираше против правда, но колку и да се заканува криминалот на ВМРО-ДПМНЕ нема да го ...

24Инфо - 25.02.2020

Исплашени од одговорност, ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски по налог од Будимпешта вечерва маршираа за правдата да не го стигне нивниот шеф Груевски и сите нивни функционери кои чекаат одговорност за сторените криминали.

ФОТО+ВИДЕО На митингот на ВМРО-ДПМНЕ над 19.000 луѓе, тврди организаторот

+инфо - 25.02.2020

Над 19.000 граѓани присуствуваа на денешниот протест за правда што го предводеше партијата ВМРО-ДПМНЕ, тврдат организаторите. Протестот започна пред зградата на Основното јавно обвинителство, а заврши пред Врховниот ...

Како изгледаше собирот на ВМРО ДПМНЕ, а како на СДСМ

Нетпрес - 25.02.2020

Еве како изгледаше вечерашниов протест на македонските граѓани кои во огромен број се одзваа на повикот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ на собирот под мотото „Протест против неправдите“. Според првичните процени имало над 20.000 граѓани.

ГАЛЕРИЈА: ВМРО-ДПМНЕ бара правда

Локално - 25.02.2020

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ вечерва маршираше во Скопје и побара правда. Протестот започна од пред зградата на Јавното обвинителство, по што членовите и симпатизерите на оваа партија се движеа по кејот на реката Вардар до Врховниот суд.

Мицкоски: Правдата е нападната од неправдата!

Либертас - 25.02.2020

„Правдата е нападната од неправдата!“ Вака лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, го започна својот говор на вечерашниот протест за правда што го организираше неговата ...

ФОТО: Мицкоски како Заев, со пораки зад него додека зборува на бина

Локално - 25.02.2020

На денешниот протест на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, лидерот на партијата, Христијан Мицкоски, излезе да зборува со позадина идентична како на митинзите на СДСМ пред изборите во 2016 година. Младината на партијата со банери во рацете, со разликата што, ...

Реакции за денешниот протест на ВМРО-ДПМНЕ: Супер идеја, таман да се потсетиме како изгледаше правдата во нивно време

Локално - 25.02.2020

Започна протестот за правда на ВМРО-ДПМНЕ, кој започна пред Основното јавно обвинителство, а треба да заврши пред Врховниот суд. По повод денешниот протест, на социјалните мрежи излегоа многу реакции. „Супер идеја протестов на ВМРО за правда.

(Видео) Почна маршот на ВМРО-ДПМНЕ за правда

Макфакс - 25.02.2020

Со развиорени знамиња и скандирања „Никогаш Северна, само Македонија“, поддржувачите на ВМРО-ДПМНЕ, го почнаа маршот за правда пред зградата на Основното јавно обвинителство. На протестот присуствува и лидерот на партијата Христијан Мицкоски, кој ќе ...

ВО ЖИВО: Граѓански протест против неправдата

Нетпрес - 25.02.2020

Над 20.000 луѓе протестираат вечерва против неправдите, а кој е организиран од ...

Од протестот за правда на ВМРО-ДПМНЕ: „Ако се смени власта, ќе дојде и правдата“

Фокус - 25.02.2020

Промена на актуелната власт за да дојде правдата во Македонија. Тоа е заедничката желба на демонстрантите на ВМРО-ДПМНЕ кои вечерва протестираат за правда. Други пак не можат, како што велат, да се помират со промената на името на државата.

Протест на ВМРО-ДПМНЕ за правда: Учесниците скандираат „Никогаш Северна, само Македонија“ (ФОТО+ВИДЕО)

360 степени - 25.02.2020

Со македонски знамиња, знамето од Вергина, свирчиња, членови и поддржувачи на ВМРО-ДПМНЕ доцна попладнево го почнаа протестниот марш најавен како протест за правда, копј започна од пред зградата на Основното јавно обвинителство на кејот на Вардар во ...

Во живо следете го протестот за правда на ВМРО-ДПМНЕ

+инфо - 25.02.2020

Протестот за правда што го организира опозициската ВМРО-ДПМНЕ започна пред Основното јавно обвинителство, а како што е најавено, треба да заврши пред Врховниот суд. Фото: ...

(ФОТО) Повеќе од 20.000 луѓе протестираат против неправдите

Нетпрес - 25.02.2020

Македонските граѓани во огромен број се одзваа вечерва на повикот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ на собирот под мотото „Протест против неправдите“. Според првичните процените Огромен број на македонски граѓани вечерва излегоа на протестот против ...

Три барања на протестот на ВМРО-ДПМНЕ против неправдата (ВИДЕО+ГАЛЕРИЈА)

Expres - 25.02.2020

Три барања испрати лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски на вечерашниов протест против неправдата: Истрага за доскорешниот премиер, лидерот на СДСМ, Зоран Заев за злоупотреба на службена положба, Итна реформа на Советот за реформи во ...

Почна протестот на ВМРО-ДПМНЕ

Н.Македонија - 25.02.2020

Пред зградата на Основното јавно обвинителство почнаа да се собираат поддржувачите на ВМРО-ДПМНЕ. Крајна дестинација на протестот, кој го нарекуваат Марш на правда, ќе биде Врховниот суд. Покрај поддржувачи од Скопје, на протестот се присутни и ...

(ФОТО) Раководството на ВМРО-ДПМНЕ маршира против неправдата

24Инфо - 25.02.2020

Раководството на ВМРО-ДПМНЕ и приврзаниц на партијата денеска во 18 часот почнаа протест Од за правда. Од партијата истакнуваат дека ќе се маршира против неправдата, за да се упати порака за почитување на правдата и да се спротистави на кршењето на ...

Со емитување на аудио-бомбите за Заев, започна протестниот марш на ВМРО-ДПМНЕ (Видео)

MakPress - 25.02.2020

Граѓани и партиски симпатизери вечерва излегоа на протестниот марш во организација на опозициската ВМРО-ДПМНЕ против неправдата која владее во Република Македонија, откако СДСМ ја превзема власта.

(ФОТО) Се собраа демонстрантите на ВМРО-ДПМНЕ

Фокус - 25.02.2020

Попладнево пред зградата на Основното јавно обвинителство полека се собираат верните поддржувачи на ВМРО-ДПМНЕ. Како што порачаа, ова е марш за правдата, нешто слично како што организираше и владејачката СДСМ пред неколку дена.

ВО ЖИВО: Протест на ВМРО-ДПМНЕ против неправдата

ТВ21 - 25.02.2020

ВМРО-ДПМНЕ денеска излезе на протест кој, според нив, е против неправдата нанесена од сегашната ...

Што поддржа народот: Протестот на ВМРО-ДПМНЕ VS Маршот на СДСМ (ФОТО)

Курир - 25.02.2020

Вечерва во организација на ВМРО-ДПМНЕ се одржа протест против неправдите кои Зоран Заев ги нанесе на Македонија. Над 20.000 луѓе протестираат против неправдите на Заев. Сплотени му покажаа црвен картон на екс-премиерот.

Мицкоски: наскоро ќе се знае коалицијата со која ќе настапи ВМРО-ДПМНЕ на изборите

24 Вести - 25.02.2020

Во исчекување на новите предизборни и изборни коалиции а во насока на внатрепартиските калкулации за тоа како дел од партиите ќе го трчаат изборниот процес и денеска препукувања на релација СДСМ и ВМРО ДПМНЕ .

Почна протестот против неправдата

4NEWS - 25.02.2020

На чело со раководството на ВМРО-ДПМНЕ граѓаните излегоа на протест пред Основното јавно обвинителство и ќе маршираат се до Врховниот суд. Тие бараат од институциите да работат без притисок на власта на СДСМ.

Мицкоски со пет пати повеќе народ од Заев и без автобуси

Република - 25.02.2020

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва ги обедини граѓаните на Македонија сите заедно да маршираат за правда. Масовноста која може да се види низ улиците на главниот град е само еден голем доказ дека ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски ја ...

Каде води маршот за правда?

CivilMedia - 25.02.2020

Кампањата за претстојните парламентарни избори во април официјално сè уште не е започната, но, „главните“ две политички партии неофицијално ја водат таа битка, кој ќе успее да го убеди народот дека е во право и кој се бори за „вистинската правда“.

Лицемерие на максимум: Обвинетата ВМРО ДПМНЕ за нелегално финансирање, ќе протестира за правда

Centar - 25.02.2020

ВМРО-ДПМНЕ која официјално како правно лице е обвинета во случајот „Талир“ на Специјалното јавно обвинителство за недозволиво финансирање, по одобрувањето од Советот за оценка на обвинителен акт при Одделението за гонење организиран криминал и ...

Секој преговара со секого

Вечер - 25.02.2020

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, во изјава за весникот ВЕЧЕР, потврди дека разговорите со БЕСА деновиве се сè поинтензивни, но не даде потврда дека коалицијата е аминувана од двете страни. Ова ќе биде првата етнички различна коалиција во независна ...

ПРОТЕСТОТ ЗА ПРАВДА ЗАПОЧНА: Врие народ по улиците(следете во живо)

Магазин - 25.02.2020

Протестот за правда што го организира ВМРО-ДПМНЕ започна пред малку пред Основното јавно обвинителство, а треба да заврши пред Врховниот суд. Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, вчера ги повика граѓаните на протест од Јавното обвинителство до ...

Мицкоски: Партиите, освен СДСМ, да се приклучат кон денешниот протест

Алсат-М - 25.02.2020

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски ги повика сите политички партии, освен СДСМ, да се приклучат на протестот вечерва за независно судство. Мицкоски вели дека ВМРО-ДПМНЕ преку собирот бара Јавното обвинителство да продолжи да ги процесуира ...

ВМРО-ДПМНЕ ќе бара нови партнери меѓу вонпарламентарните партии?

360 степени - 25.02.2020

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, и денеска изјави дека многу скоро јавноста ќе го дознае составот на коалицијата со која ВМРО-ДПМНЕ ќе излезе на априлските избори. Настапувајќи со речиси идентичен одговор како и вчера, Мицкоски им забележа ...

(ВИДЕО) Мираковска: Мицкоски не успеа да ги изврши наредбите на шефот од Будимпешта

А1 On - 25.02.2020

„Во ВМРО-ДПМНЕ стравот и паниката од одговорност кулминираат, последен доказ за тоа е денешниот протест на ВМРО-ДПМНЕ против правдата и одговорноста. Христијан Мицкоски не успеа да ги изврши наредбите од неговиот шеф во Будимпешта Никола Груевски.

СДСМ: Коалицијата за обнова на режимот предводена од извршителот Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ ќе добие нокаут од граѓаните на ...

Centar - 25.02.2020

-Коалицијата за обнова на режимот предводена од извршителот Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ ќе добие нокаут од граѓаните на 12 април, СДСМ ја предводи најголемата коалиција со граѓаните, реагираат од СДСМ на изнесени ставови на Христијан Мицкоски.

Мицкоски: Наскоро ќе се знае коалицијата со која ќе настапи ВМРО-ДПМНЕ на изборите

Алсат-М - 25.02.2020

Многу скоро јавноста ќе го дознае составот на коалицијата со која ВМРО-ДПМНЕ ќе излезе на изборите, соопшти денеска лидерот на партијата Христијан Мицкоски. Пред средбата со компаниите – членки на Стопанската комора Македонија – Турција (МАТТО), ...

(ВИДЕО) Костадинов: ВМРО-ДПМНЕ моли да не добиеме датум за преговори со ЕУ, тоа е антидржавната матрица на Мицкоски

А1 On - 25.02.2020

„По кој знае кој пат ВМРО-ДПМНЕ покажа дека е криминална и антидржавна партија. Нивната агенда е непроменлива – да ги загрозат европските аспирации на државата. Тоа е единствената шанса за извршителот Христијан Мицковски повторно да го инсталира ...

Кој ја кочи правдата?

Deutsche Welle - 25.02.2020

Меѓу наративите на двата политички опоненти, реалноста е следна: застаруваат судски предмети, судски процеси се враќаат на почеток и постојано се одложуваат рочишта. , вечерва ВМРО-ДПМНЕ ќе протестира против неправдата.

Мицкоски: Сите партии што бараа ветинг во судството нека дојдат на маршот на ВМРО-ДПМНЕ

360 степени - 25.02.2020

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, ги повика сите политички партии и граѓани кои, како што рече, се залагале за промени и ветинг во судството да излезат на маршот на опозицијата закажан за вечерва во 18 часот од Основното јавно обвинителство ...

СЛЕДЕТЕ ВО ЖИВО: Протест против неправдите

Курир - 25.02.2020

ВМРО-ДПМНЕ организира протест против неправдите кои власта на Заев ги нанесе на Македонија. Протестот од 18 часот можете да го следите во живо на следниов ...

Мицкоски: Ги повикувам сите да се приклучат на денешниот протест за правда

Сител - 25.02.2020

Лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ ги повика сите граѓани да се приклучат на протестот за правда, што го организира партијата. Христијан Мицкоски очекува поддршка од сите политички партии, како и од политички неопределените граѓани, кои во минатото ...

Датум за партиска агонија

Слободен Печат - 25.02.2020

Портпаролот на СДСМ Костадин Костадинов ја обвини ВМРО-ДПМНЕ дека лобира кај меѓународни претставници Македонија во март да не добие датум за почеток на преговорите. Во пресрет на извештајот за напредокот на Македонија кој Европската комисијата ...

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ моли ЕУ да не ни даде датум

МКД - 25.02.2020

ВМРО-ДПМНЕ е криминална и антидржавна партија која ги загрозува европските аспирации на државата за да си отвори шанса повторно да го инсталира режимот и да го амнестира партискиот криминал.

Мицкоски: Им посакувам успех на СДСМ и БЕСА

Фактор - 25.02.2020

Христијан Мицкоски, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, очекува владеачкиот СДСМ и опозициската партија од албанскиот блок БЕСА да формираат предизборна коалиција наскоро и заедно да настапат на парламентарните избори на 12 април.

Комисијата за енергетика на ВМРО-ДПМНЕ: Пред фактите и советниците на СДСМ се збунети, СДСМ во паника поради проектите ...

Курир - 25.02.2020

Комисијата за енергетика на ВМРО-ДПМНЕ на својот Фејсбук профил сподели статус во кој пишува дека пред фактите и советниците на СДСМ се збунети. -ПРЕД ФАКТИТЕ И СОВЕТНИЦИТЕ ВО СДСМ СЕ ЗБУНЕТИ, СДСМ ВО ПАНИКА ПОРАДИ ПРОЕКТИТЕ ОД ВМРО-ДПМНЕ После ...

Дајте му на Мицкоски да го чита пред протестот!

Frontline - 25.02.2020

Почитуван и легитимен претседател на една политичка партија има право и должност да протестира за правда. Но за правда! Не за злоупотреба, спречување или превртување на правдата! Пред да протестирате, требаше да дадете барем еден сигнал за правда и ...

(ВИДЕО) Анализа: Каде цели и каде ќе стигне ВМРО-ДПМНЕ со ставот против Договорот од Преспа

360 степени - 25.02.2020

„Никогаш северна, само Македонија“, до неодамна се слушаше само од грлата на публиката на спортски, навивачки или политички собири. Но, деновиве паролата влезе и во партиската понуда. Еден ден по распуштањето на Собранието, потпретседателот на ...

Предизборна коалиција или предизборен комар?

Слободен Печат - 25.02.2020

Мислењата се поделени – дел од аналитичарите сметаат дека е чесно соработката да биде транспарентна наместо да се одвива „под маса“, а според други, предизборна коалиција со албанска партија може да му одлее гласови на СДСМ.

Ристески: Гасификацијата започна како проект на ВМРО-ДПМНЕ и ќе заврши како реализиран проект од страна на новата влада ...

Курир - 25.02.2020

Поранешниот градоначалник на Прилеп и актуелен претседател на комисијата за локална самоуправа Марјан Ристески на својот Фејсбук профил сподели статус во кој пишува дека гасификацијата започна како проект на ВМРО-ДПМНЕ и ќе заврши како реализиран ...

ВМРО-ДПМНЕ денеска ќе протестира, Милошоски повикан во Обвинителството

Фактор - 25.02.2020

ВМРО-ДПМНЕ денеска организира протестен марш од Обвинителството до Врховниот суд во 18 часот за, како што велат од партијата, да се упати порака за почитување на правдата и ќе се спротистави на кршењето на Уставот и законите.

ВМРО ДПМНЕ денеска ќе протестира против неправдата

OhridNews - 25.02.2020

Најголемата опозициска партија, ВМРО ДПМНЕ, денеска во Скопје, организира протест против неправдата „Заев е виновен“. Протестот ќе почне во 18 часот од пред Јавното обвинителство на кејот на Вардар па се до Врховниот суд.