TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Јанева хоспитализирана, обвинението за „Рекет“ стокмено

Deutsche Welle - 10.10.2019

Поранешната специјална јавна обвинителка заврши на клиника во прединфарктна состојба, а Јавното обвинителство го поднесе обвинението против неа, Бојан Јовановски и Зоран Милевски. Обвинета е за злоупотреба на положбата.

Обвинение за Рекет: Освен мебел, Јанева зела и 5о илјади евра

Телма - 10.10.2019

50 илјади евра и гарнитура вредна 5 илјади евра. Ова како награда го добила екс обвинителката Катица Јанева за да го пушти осомничениот бизнисмен Орце Камчев во домашен притвор, а по тоа и за да му го врати пасошот, тврди обвинителството за ...

Катица Јанева зела 50 илјади евра од Камчев, поднесено обвинение за „Рекет“,

Глас на Америка - 10.10.2019

Утрово Јанева е хоспитализирана во клиниката „Жан Митрев“ поради влошена здравствена состојба. Истрагата за „Рекет“ која се однесува на невладината на Јовановски продолжува - на осомничената Фросина Ременски, потпретседател на Собранието, и е ...

Поднесено обвинение за „Рекет“, Катица Јанева пред инфаркт!

Алсат-М - 10.10.2019

Вилма Рускоска поднесе обвинение против, Боки 13, Катица Јанева и Зоран Кичеец. Ги гони за против законито влијание, перење пари како и за злоупотреба на службена положба. Обвинителството за организиран криминал утврдило дека Бојан Јовановски го ...

Јанева во прединфарктна состојба хоспитализирана во клиниката Жан Митрев

Канал5 - 10.10.2019

Екс специјалната обвинителка Катица Јанева во прединфарктна состојба задржана во приватната клиника „Жан Митрев“. Докторите, според нејзината адвокатка, утврдиле дека Јанева е со висок ризик од инфаркт и предложиле во болницата да остане уште три ...

Кривичен одлучува за мерките што ги бара Обвинителството за новоосомничените во „Рекет“

Канал5 - 10.10.2019

Обвинителството за организиран криминал и корупција покрена обвинение против Бојан Јовановски, Катица Јанева и Зоран Милевски – Кичеец за случа Обвинението открива дека Јанева, освен мебелот вреден пет илјади евра, примила и пари во износ од 50 ...

Поднесено обвинение за „Рекет“ – Јанева земала 50 илјади, Боки 13 и Кичеец 1,5 милиони евра

ТВ21 - 10.10.2019

Бојан Јовановски, познат како Боки 13, иако невработен, со блокирани трансакциски сметки и без приход, на почетокот на оваа година купувал за себе луксузен мебел, облека и обувки и престојувал во луксузни летувалишта – ресорти надвор од нашата земја.

Случај Рекет – „Падна“ обвинение, специјалната обвинителка „ќарила“ и мебел и 50.000 евра во кеш

Алфа - 10.10.2019

Сомнежите за „Рекет“ се сторија обвиненија. Обвинителството за организиран криминал и корупција до Кривичниот суд против Бојан Јовановски, Катица Јанева и Зоран Милески поднесе обвиненија.

Обвинение за „Рекет“: Катица Јанева зела 50.000 евра, Боки и Кичеец 1,5 милион евра од Камчев

IRL - 10.10.2019

Обвинителството за организиран криминал и корупција денеска до Кривичниот суд поднесе обвинение против Бојан Јовановски, Катица Јанева и Зоран Милевски. Јанева е обвинета за злоупотреба на службената положба, а двоецот Боки 13 и Кичеец за кривичното ...

Обвинението за „Рекет“ открива како ги трошел парите: Боки 13 бил невработен, а живеел луксузно

еМагазин - 10.10.2019

Во обвинението што денеска беше покренато од ОЈО за гонење организиран криминал и корупција, за случајот „Рекет“ против Бојан Јовановски – Боки 13, Зоран Милески- Кичеец и поранешната специјална обвинителка Катица Јанева , се вели дека Боки 13 зел ...

ОБВИНЕНИЕ: Јанева добила 50 илјади евра и мебел, Јовановски ги потрошил сите пари

Фактор - 10.10.2019

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција денеска до Кривичен суд поднесе обвинение против Бојан Јовановски, Катица Јанева и Зоран Милевски. Две од обвинетите лица се товарат дека сториле кривично дело „Примање ...

Боки 13 и Јанева обвинети, обвинителката покрај мебелот земала и 50.000 евра

Телма - 10.10.2019

Бојан Јовановски алијас Боки 13 доби 0обвинение за две кривични дела: Примање награда за противзаконито влијание“ и „Перење пари и други приноси од казниво дело“, Катциа Јанева е обвинета за злоупотреба на службена должност а Зоран Милевски Кичеец ...

Поднесено обвинение за „Рекет“: Јанева добила 50.000 евра

Р.С.Европа - 10.10.2019

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција денеска го поднесе обвинението за случајот „Рекет“, во кое се обвинуваат три лица. „До Основниот кривичен суд е поднесен Обвинителен акт против три лица, македонски ...

Во Кривичниот суд повикани новите осомничени за „Рекет“

Макфакс - 10.10.2019

Денеска ќе бидат повикани во судот останатите осомничени во најновата истрага за невладината организација на Бојан Јовановски, „Меѓународен сојуз“, откако вчера заменик-претседателка на невладината, Јасна Мандиќ, беше донесена во кривичниот суд, ...

Се очекува обвинието за „Рекет“

Н.Македонија - 10.10.2019

Обвинението за „Рекет“ за тројцата обвинети Катица Јанева, Бојан Јовановски – Боки 13 и Зоран Милески – Кичеец ќе биде поднесено денеска, како што најави обвинителката Вилма Русковска. Во судот денеска ќе бидат повикани и останатите осомничени во ...

Обвинителството отвори случај за Меѓународниот сојуз на Боки 13, Русковска е во Кривичниот суд

Канал5 - 09.10.2019

Обвинителството отвори случај за невладината на Боки 13, Меѓународен сојуз. Осомничени се петмина, меѓу кои и пратеничката на СДСМ, Фросина Ременски, која беше почесен претседател во организацијата..

Обвинителството отвори случај за Меѓународниот сојуз на Боки 13

Канал5 - 09.10.2019

Обвинителството отвори случај за невладината на Боки 13, Меѓународен сојуз.. Осомничени се петмина, меѓу кои и пратеничката на СДСМ, Фросина Ременски, која беше почесен претседател во организацијата.

Нова истрага за „Рекет“, уште четворица осумничени

Алсат-М - 09.10.2019

Јавниот обвинител Љубомир Јовески рече дека се отвора нова истрага за „Рекет“ за четири лица од Меѓународниот сојуз. Утре Јовески најави обвинение за првиот случај „Рекет“ каде обвинети Бојан Јовановски – Боки 13, кој се сомничи за „примање награда ...

Јовески: „Рекет“ се проширува со 4 нови осомничени

Фокус - 09.10.2019

Републичкиот јавен обвинител Љубомир Јовески пред малку најави дека истрагата за случајот „Рекет“ се проширува за уште четири лица за перење пари и помагање во делот на измамата, поврзани со Меѓународниот сојуз.

Четворица под истрага поврзана со Меѓународен сојуз на Боки 13

Р.С.Европа - 09.10.2019

Државниот јавен обвинител Љубомир Јовески соопшти дека Обвинителството отворило истрага поврзана со организацијата „Меѓународен сојуз“, за перење пари и помагање во делот на измамата. Според јавниот обвинител, четворицата се сомничат дека „биле ...

ВИДЕО: Русковска бара да им се одземат пасошите на осомничените во истрагата за невладината на Боки 13

А1 On - 09.10.2019

Утре ќе бидат повикани во судот останатите осомничени во најновата истрага за невладината организација на Бојан Јовановски, Боки 13, рече обвинителката Вилма Русковска. Таа бара од судот да им бидат одземени пасошите, еднаш неделно да се јавуваат во ...

Уште четворица осомничени во новата истрага за „Рекет“

Н.Македонија - 09.10.2019

Јавнот обвинител Љубомир Јовески најави дека се отвора нова истрага за ,,Рекет” за четири лица за Меѓународниот сојуз. Јовески за утре најави обвинение за првиот случај „Рекет” каде што обвинети се поранешната специјална обвинителка Катица Јанева, ...

Јовески: Има заинтересирани, но спогодба за ,,Рекет” не е постигната

Макфакс - 09.10.2019

Јавниот обвинител Љубомир Јовески рече дека имало заинтересирани за спогодба во предметот ,,Рекет”. ,,До овој момент спогодба не е постигната” рече Јовески и потврди дека имало заинтересирани за спогодба.

„Рекет“ се прошири: Четворица нови осомничени, можен е притвор

+инфо - 09.10.2019

Во рамки на случајот „Рекет“ се отвора нова истрага која се однесува на Меѓународниот сојуз на Бојан Јовановски – Боки 13. Осомничени се нови четири лица за перење пари и помагање, најави денеска републичкиот обвинител Љубомир Јовески.

Јовески: Има заинтересирани за спогодба во „Рекет“

А1 On - 09.10.2019

Јавниот обвинител Љубомир Јовески рече дека имало заинтересирани за спогодба во предметот „Рекет“. „До овој момент спогодба не е постигната“, рече Јовески и потврди дека имало заинтересирани за ...

ВИДЕО: Јовевски тврдеше дека нема политичари вмешани во „Рекет“, а сега испадна дека има

Нетпрес - 09.10.2019

Основниот јавен обвинител, Љубомир Јовевски, пред само околу месец и половина тврдеше дека нема политичари вмешани во случајот „Рекет“, за денеска да се обелодени во јавноста дека аферата се проширила на уште пет осомничени лица.

Јовески: „Рекет“ се проширува на нови четворица осомничени

360 степени - 09.10.2019

Републичкиот јавен обвинител Љубомир Јовески обелодени дека истрагата за случајот „Рекет“, се проширува на уште четири лица, за трансферот на 720 000 евра во „Меѓународниот сојуз“ на Боки 13. Оосмничените се товарат за перење пари, измама и помагање.

Истрага за четири нови лица за перење пари преку меѓународниот сојуз на Боки 13. Најавени и апсења

Либертас - 09.10.2019

ОЈО денеска отвора истрага против нови четири лица, кои ќе бидат осомничени во делот на измамите со наводна изградба на старечки домови од страна на Меѓународниот сојуз на Бојан Јовановски.

Се проширува истрагата за „Рекет“, осомничени уште четворица

Независен - 09.10.2019

Републичкиот јавен обвинител, Љубомир Јовески најавува проширување на истрагата за случајот „Рекет“, еден ден поднесувањето на обвинението за еден дел од истрагата за оваа корупциска афера.

Обвинителство отвори случај за Mеѓународниот сојуз на Боки 13

Слободен Печат - 09.10.2019

Истрагата се проширува кон четири физички лица и едно правно лице. Обивнителството ќе побара притвор за едно од нив а превентивни мерки за останатите. Државниот обвинител Љубомир Јовески откри дека обвинителството отвори нов случај поврзан со ...

Обвинителството отвори нов случај со Меѓународниот сојуз на Боки 13

ТВ21 - 09.10.2019

Државниот обвинител Љубомир Јовески денеска откри дека обвинителството отвори нов случај поврзан со Меѓународниот сојуз на Боки 13. Пет лица се осомничени, а се води постапка и против едно правно лице за овој новоотворен случај.

Нови четири лица осомничени во „Рекет“

еМагазин - 09.10.2019

Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција утре ќе поднесе обвинение за случајот „Рекет“, потврди државниот јавен обвинител Љубомир Јовески. – Истрагата во првиот дел за „Рекет“ е при крај.

Љубомир Јовески за денеска најави апсења за Меѓународниот сојуз на Јовановски

Фактор - 09.10.2019

Репубчиќкиот јавен обвинител Љуномир Јовески денеска откри дека се отвора посебен случај за Меѓународниот сојуз на Бојан Јовановски, во кој се вклучени вкупно шест осомничени лица. Шестиот е правен субјект, што останува да се види дали е тоа ...

Јовески: „Рекет“ се проширува со 4 нови осомничени, за еден од нив се бара притвор

Република - 09.10.2019

Јавниот обвинител Љубомир Јовески најави дека истрагата за случајот „Рекет“ се проширува на уште четири лица за перење пари и помагање во делот на измамата. Дел од досега обвинетите, без да открие кои, Јовески рече дека барале да се постигне ...

Јовески: Истрагата за „Рекет“ се проширува за уште четири лица

Независен - 09.10.2019

Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција утре ќе поднесе обвинение за случајот „Рекет“, потврди државниот јавен обвинител Љубомир Јовески. – Истрагата во првиот дел за „Рекет“ е при крај.

Јовески: Истрагата за „Рекет" се проширува за уште четири лица

Канал5 - 09.10.2019

Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција утре ќе поднесе обвинение за случајот „Рекет", потврди државниот јавен обвинител Љубомир Јовески. – Истрагата во првиот дел за „Рекет" е при крај.

Четворица нови осомничени за перење пари во невладината на Боки 13

Локално - 09.10.2019

Јавниот обвинител Љубомир Јовески најави дека истрагата за случајот „Рекет“ се проширува на уште четири лица за перење пари и помагање во делот на измамата. Дел од досега обвинетите, без да открие кои, Јовески рече дека барале да се постигне ...

Јовески: „Рекет“ се проширува со четири нови осомничени

Вечер - 09.10.2019

Републичкиот јавен обвинител Љубомир Јовески пред малку најави дека истрагата за случајот „Рекет“ се проширува за уште четири лица за перење пари и помагање во делот на измамата, поврзани со Меѓународниот сојуз.

Јовески: До овој момент не е постигната спогодба за случајот „Рекет“

CivilMedia - 09.10.2019

До овој момент конкретна спогодба со осомничените за случајот „Рекет“ не е постигната, ниту е влезено во посериозни договори околу спогодбата иако, како што изјави денеска државниот јавен обвинител Љубомир Јовески, некои од нив биле заинтересирани ...

ВИДЕО: Уште четворица осомничени, нова истрага за „Рекет“

А1 On - 09.10.2019

Јавниот обвинител Љубомир Јовески рече дека се отвора нова истрага за „Рекет“ за четири лица од Меѓународниот сојуз. Во новата истрага осомничените се товарат за перење пари, помагање и измама.

Јовески: „Рекет“ се проширува со 4 нови осомничени

iPortal - 09.10.2019

Јавниот обвинител Љубомир Јовески најави дека истрагата за случајот „Рекет“ се проширува на уште четири лица за перење пари и помагање во делот на измамата. Дел од досега обвинетите, без да открие кои, Јовески рече дека барале да се постигне ...

Јовески: „Рекет“ се проширува со 4 нови осомничени

Тера - 09.10.2019

Републичкиот јавен обвинител Љубомир Јовески пред малку најави дека истрагата за случајот „Рекет“ се проширува за уште четири лица за перење пари и помагање во делот на измамата, поврзани со Меѓународниот сојуз, објави Фокус.

Јовески: „Рекет“ се проширува со нови осомничени

ММС - 09.10.2019

Јавниот обвинител Љубомир Јовески пред малку најави дека истрагата за случајот „Рекет“ се проширува на уште четири лица за перење пари и помагање во делот на измамата. Дел од досега обвинетите, без да открие кои, Јовески рече дека барале да се ...

Истрагата за „Рекет“ се проширува за нови четворица осомничени, за еден се бара притвор

PressingTV - 09.10.2019

Државниот обвинител Љубомир Јовески најави дека истрагата за случајот „Рекет“ се проширува на уште четири лица за перење пари и помагање во делот на измамата. Дел од досега обвинетите, без да открие кои, Јовески рече дека барале да се постигне ...

Јовески: Истрагата за „Рекет“ се проширува за уште четири лица

Опсервер - 09.10.2019

Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција утре ќе поднесе обвинение за случајот „Рекет“, потврди државниот јавен обвинител Љубомир Јовески. – Истрагата во првиот дел за „Рекет“ е при крај.

Обвинителството отвори нов случај со Меѓународниот сојуз на Боки 13

4NEWS - 09.10.2019

Државниот обвинител Љубомир Јовески денеска откри дека обвинителството отвори нов случај поврзан со Меѓународниот сојуз на Боки 13. Пет лица се осомничени, а се води постапка и против едно правно лице за овој новоотворен случај.

ЈОВЕСКИ: Се проширува аферата Рекет, денеска ќе отвориме истрага против нови четири лица

Денешен - 09.10.2019

Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција утре ќе поднесе обвинение за аферата „Рекет“, потврди државниот јавен обвинител Љубомир Јовески. – Истрагата во првиот дел за „Рекет“ е при крај.

Уште четири лица опфатени во „Рекет“

CivilMedia - 09.10.2019

Во рамки на случајот „Рекет“ се отвора нова истрага која се однесува на Меѓународниот сојуз на Бојан Јовановски – Боки 13. Осомничени се нови четири лица за перење пари и помагање, најави денеска републичкиот обвинител Љубомир Јовески.

Нова истрага за „Рекет” за четири лица од Меѓународниот сојуз, меѓу нив и еден познат политичар

Точка - 09.10.2019

Јавниот обвинител Љубомир Јовески најави дека се отвора нова истрага за „Рекет” за четири лица за Меѓународниот сојуз. Јовески за утре најави обвинение за првиот случај „Рекет” каде се обвинети поранешната специјална обвинителка Катица Јанева, Боки ...

Нова истрага за Бојан Јовановски, вмешан и функционер

IRL - 09.10.2019

Јавното обвинителство отвори нова истрага за Бојан Јовановски во која вклучени се пет физички и едно правно лице за перење пари, измама и помагање. Како што соопштија од Обвинителството, Бојан Јовановски како првоосомничен во новата истрага сторил ...