TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ФИФА ја претстави новата офсајд технологија за Мундијалот во Катар! (ВИДЕО)

SportMedia - 01.07.2022

ФИФА и официјално потврди дека на СП во Катар ќе се применува нова офсајд полуавтоматска технологија. Како што беше кажано денеска, на презентацијата, со новата офсајд полуавтоматска технологија ќе се намали времето на одлуката од 70 на 25 секунди.

ФИФА ќе воведе полуавтоматска офсајд-технологија на Мундијалот во Катар

СуперСпорт - 01.07.2022

Меѓународната фудбалска федерација (ФИФА) соопшти дека на Светското првенство (СП) во Катар ќе биде користена полуавтоматска офсајд-технологија. Оваа технологија беше тестирана во две натпреварувања, а овозможува во секој момент да се потврди ...

На СП 2022 најспорните офсајди ќе ги гледаме со 3Д анимација

Оff.net - 01.07.2022

ВАР технологијата која помогна многу, ама не успеа целосно со 100% успешност да им ги скрати маките на судиите околу тој пусти офсајд, добива ново засилување. ФИФА соопшти дека на Мундијалот во Катар кој стартува на 21 ноември, ќе дебитира нова ...

Судиите во Катар добиваат огромно засилување, ФИФА воведе офсајд технологија

Спортклуб - 01.07.2022

Фудбалските судии полека преминуваат на еден вид втор план кога е во прашање делењето на правдата на фудбалските терени, што го потврдува и новата официјална одлука на ФИФА. На претстојното Светско првенство во Катар, покрај ВАР технологијата ќе се ...

Нова офсајд технологија ќе се воведе на мундијалот во Катар

Сакам да кажам - 01.07.2022

ФИФА ќе воведе нова технологија на Светското првенство во Катар за да се унапреди судењето офсајди, користејќи систем на камери за следење екстремитети. Полуавтоматизираната офсајд технологија (САОТ) ќе го следи движењето на фудбалерот со повеќе ...

ФИФА ја претстави полуавтоматската офсајд технологија за СП во Катар (ВИДЕО)

МКД - 01.07.2022

ФИФА денеска и официјално потврди дека на Светското првенство во Катар ќе се користи нова, полуавтоматска технологија за офсајд. Со новата офсајд технологија ќе се намали времето на одлука за офсајд од 70 на 25 секунди.

Колина потврди: Нова офсајд-технологија ќе има на СП во Катар!

Sport 1 - 01.07.2022

Нова полуавтоматска офсајд-технологија ќе се користи на Светското првенство во Катар, потврди шефот на судискиот комитет на Светската фудбалска федерација (ФИФА), Пјерлуиџи Колина. Новата офсајд-технологија ќе го намали времето за одлука за офсајд ...

ФИФА претстави нова офсајд технологија со ВИ за Мундијалот во Катар

Кајгана - 01.07.2022

Во Катар ќе се користи најмодерна вештачка интелигенција (ВИ) за одредување на одлуките за офсајд, како помош на судиите. Овогодинешното Светско првенство може да изгледа малку поинаку од оние што беа пред него, откако ФИФА откри дека ќе користи ...

Топката која ќе се тркала на Мундијалот во Катар е вистински технолошки новитет (фото)

Спортманија - 01.07.2022

Адидас ја претстави топката со која ќе се игра на Светското фудбалско првенство во Катар годинава. На овој Мундијал ќе се претстави новата технологија во фудбалот. Во внатрешноста од топката има уред, односно сензор кој ќе го следи движењето и ќе ...

ФИФА ја потврди употребата на новата офсајд технологија

TopSport - 01.07.2022

Светската фудбалска федерација (ФИФА) ја потврди употребата на полуавтоматска офсајд технологија на претстојното Светско првенство во Катар. Постапката за користење на новиот систем е претставена во четири точки.

ФИФА одобри уште една модерна револуција во фудбалот: Офсајд со 3D анимација на СП во Катар (Фото)

Дерби - 01.07.2022

Светското првенство во Катар ќе биде никулец на една нова ера во модерниот фудбал, која ќе биде збогатена со нова технологија, овојпат поврзана за правилото кое прави клучна разлика во оваа игра.

На СП во Катар ќе се користи полуавтоматска технологија за одредување офсајд

Независен - 01.07.2022

За време на овогодинешното Светско првенство во Катар (21 ноември – 18 декември) ќе се користи полуавтоматска технологија за одредување офсајд, таканаречената САОТ (SAOT), соопшти ФИФА. САОТ ветува попрецизни и побрзи одлуки поврзани со офсајд од ...

За првпат во Катар: ФИФА на Светското првенство воведува полуавтоматска офсајд технологија

Локално - 01.07.2022

Меѓународната фудбалска федерација (ФИФА) објави дека на Светското првенство во Катар годинава ќе се користи полуавтоматска офсајд технологија, таканаречената SAOT. Според ФИФА, оваа технологија има за цел да ги забрза и да ги направи судиските ...

ФИФА одобри уште една модерна револуција во фудбалот: Офсајд со 3D анимација на СП во Катар (Фото)

Курир - 01.07.2022

Светското првенство во Катар ќе биде никулец на една нова ера во модерниот фудбал, која ќе биде збогатена со нова технологија, овојпат поврзана за правилото кое прави клучна разлика во оваа игра.

ФИФА ја потврди употребата на новата офсајд технологија

Макфакс - 01.07.2022

Светската фудбалска федерација (ФИФА) ја потврди употребата на полуавтоматска офсајд технологија на претстојното Светско првенство во Катар. Постапката за користење на новиот систем е претставена во четири точки.

ФИФА одобри уште една модерна револуција во фудбалот: Офсајд со 3D анимација на СП во Катар (Фото)

Нетпрес - 01.07.2022

Светското првенство во Катар ќе биде никулец на една нова ера во модерниот фудбал, која ќе биде збогатена со нова технологија, овојпат поврзана за правилото кое прави клучна разлика во оваа игра.

Топката која ќе се тркала на Мундијалот во Катар е вистински технолошки новитет (фото)

Курир - 01.07.2022

Адидас ја претстави топката со која ќе се игра на Светското фудбалско првенство во Катар годинава. На овој Мундијал ќе се претстави новата технологија во фудбалот. Во внатрешноста од топката има уред, односно сензор кој ќе го следи движењето и ќе ...

ФИФА воведува нова офсајд технологија на Светското првенство во Катар

Слободен Печат - 01.07.2022

Светската куќа на фудбалот (ФИФА) ја потврди употребата на полуавтоматизирана офсајд технологија на претстојното Светско првенство во Катар . Постапката за користење на новиот систем е претставена во четири чекори.

ФИФА ја одобри употребата на новата офсајд технологија

Спортски - 01.07.2022

Светската фудбалска федерација (ФИФА) ја потврди употребата на полуавтоматска офсајд технологија на претстојното Светско првенство во Катар. По имплементирањето на гол-технологијата и ВАР системот, претстојниот мундијал во Катар ќе биде место за ...

ФИФА одобри уште една модерна револуција во фудбалот: Офсајд со 3D анимација на СП во Катар

Точка - 01.07.2022

Светското првенство во Катар ќе биде никулец на една нова ера во модерниот фудбал, која ќе биде збогатена со нова технологија, овојпат поврзана за правилото кое прави клучна разлика во оваа игра.

ФИФА ја претстави полуавтоматската офсајд технологија за СП во Катар, еве како ќе изгледа (ВИДЕО)

24Фудбал - 01.07.2022

ФИФА денеска и официјално потврди дека на Светското првенство во Катар ќе се користи нова, полуавтоматска технологија за офсајд. Со новата офсајд технологија ќе се намали времето на одлука за офсајд од 70 на 25 секунди.