TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Висок степен на корупција: Македонија во друштво со Етиопија и Виетнам

ТВ21 - 07.12.2018

Претседателот на Граѓанската организација „Цивил“, вели дека институциите во Македонија и понатаму се потонати во корупција. Според него, најмногу корупција има во здравството и образованието.

Експерти: Корупцијата е канцер на општеството

24 Вести - 06.12.2018

Корупцијата е заразна и е метастазирана во сите пори на општеството. Власт која сака да се бори со неа треба да создаде институции и да бира луѓе со интегритет и без партиска книшка, кои нема да се бараат на конкурси.

Заев на конференција за борба против корупцијата: Казнивоста нема да се избегне во ниту еден случај

Press24 - 06.12.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев денеска учествуваше на Конференција посветена на антикорупциските процеси и проекти на Владата, институциите и граѓанското општество „За општество ослободено од корупција“ во организација ...

Никако да се формира нова Антикорупциска комисија

Алсат-М - 06.12.2018

Корупцијата и натаму останува канцер во општеството, потенцираа експертите и претставниците на извршната власт на денешната дебата под наслов „Како до Општество ослободено од корупција“. Во последниве неколку години има благо подобрување на ...

Заев: Еден од владините приоритети е ефикасна борба против корупцијата

Бриф - 06.12.2018

Еден од приоритетите на Владата е токму транспарентното водење на политиките, како и правилно функционирање на судскиот систем, ефикасна борба против корупцијата, но и почитувањето на човековите права, истакна премиерот Зоран Заев денеска на ...

(ВО ЖИВО) Конференција на ЦИВИЛ за општество ослободено од корупција

CivilMedia - 06.12.2018

Во скопскиот хотел „Парк Резиденс“ во тек е конференцијата „За општество ослободено од корупција“ во организација на ЦИВИЛ – Центар за слобода и Зелена лупа. Во воведното обраќање претседателот на ЦИВИЛ, Џабир Дерала, кој ја отвори конференцијата, ...

Висок степен на корупција: Македонија во друштво со Етиопија и Виетнам

4NEWS - 07.12.2018

Претседателот на Граѓанската организација „Цивил“, вели дека институциите во Македонија и понатаму се потонати во корупција. Според него, најмногу корупција има во здравството и образованието.

Како Антикорупциска стана заштитник на корупцијата

CivilMedia - 05.12.2018

ЦИВИЛ – Центар за слобода со години интензивно ја следи корупцијата, со посебен фокус на политичката корупција. Мониторингот најчесто е дел од долгорочниот мониторинг на состојбата на човековите права, политичките, а особено изборните процеси.

Учество на премиерот, претставници на невладините, институциите на државата и врвни експерти на Конференцијата за ...

CivilMedia - 05.12.2018

Конференцијата „За општество ослободено од корупцијата“ на која ќе говорат премиерот Зоран Заев, заменик министерот за правда, Оливер Ристовски, Розета Трајан од ДКСК, проф. Мирјана Најчевска, Ване Цветанов од Зелена лупа и Џабир Дерала од ЦИВИЛ, ...

(Видео) Заев: Казнивоста нема да се избегне во ниту еден случај на корупција

Макфакс - 06.12.2018

Премиерот Зоран Заев денеска учествуваше на Конференција посветена на антикорупциските процеси и проекти на Владата, институциите и граѓанското општество „За општество ослободено од корупција“ во организација на Цивил и Зелена Лупа.

Заев: Еден од владините приоритети е ефикасна борба против корупцијата

Слободен Печат - 06.12.2018

Премиерот најави дека наскоро целиот институционален и законски систем за превенција и борба против корупција ќе биде во функција, а во меѓувреме го прават она што го дозволуваат сегашните можности.

Голем интерес за конференцијата за антикорупција на која ќе говори и премиерот Зоран Заев

Либертас - 05.12.2018

Ако порано за корупцијата не смееше ни да се мисли, сега за неа се говори и дискутира отворено, гласно и остро. Еден ден пред одржувањето на конференцијата „За општество ослободено од корупцијата“ (четврток, 6 декември, хотел Парк, 13:30 часот), ...

Заев: Kазнивоста нема да се избегне во ниту еден случај

+инфо - 06.12.2018

Владата апсеше градоначалник од своите редови кога имаше комплетни докази за криминал. Откако се појави сомнеж за транспарентноста и кредибилитетот на првиот инвестициски бран на Фондот за иновации и технолошки развој, беше воведен протокол за ...

Заев: Еден од владините приоритети е ефикасна борба против корупцијата

Независен - 06.12.2018

Еден од приоритетите на Владата е токму транспарентното водење на политиките, како и правилно функционирање на судскиот систем, ефикасна борба против корупцијата, но и почитувањето на човековите права, истакна премиерот Зоран Заев денеска на ...

Конфренцијата „За општество ослободено од корупцијата“ утре во Скопје

Н.Македонија - 05.12.2018

Премиерот Зоран Заев ќе ги претстави антикорупциските чекори на Владата, како прв говорник на конференцијата „За општество ослободено од корупцијата“ во организација на ЦИВИЛ и Зелена лупа, што ќе се одржи утре во хотел „Парк“ во Скопје (13.30 ...

Заев: Не отстапуваме од нашата заложба за борба против корупцијата

24Инфо - 06.12.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев денеска учествуваше на Конференција посветена на антикорупциските процеси и проекти на Владата, институциите и граѓанското општество „За општество ослободено од корупција“ во организација ...

(Видео) Заев: Еден од владините приоритети е ефикасна борба против корупцијата

1tv - 06.12.2018

Еден од приоритетите на Владата е токму транспарентното водење на политиките, како и правилно функционирање на судскиот систем, ефикасна борба против корупцијата, но и почитувањето на човековите права, истакна премиерот Зоран Заев денеска на ...

Премиерот, експерти, невладини и партии на конференција за борбата против корупцијата

CivilMedia - 06.12.2018

Конференцијата „За општество ослободено од корупцијата“, во организација на ЦИВИЛ и Зелена лупа, се одржува денеска (6 декември), во хотел Парк (зад Градски стадион), со почеток во 13:30 часот и ќе трае 120 минути.

Конференција „За општество ослободено од корупција"

Канал5 - 06.12.2018

Конференција на тема „За општество ослободено од корупција" денеска ќе се одржи во Скопје во организација на невладините организации „Цивил" и „Зелена лупа". На конференцијата најавено е обраќање на премиерот Зоран Заев.

Гласно против корупцијата!

CivilMedia - 06.12.2018

Преполна сала исполнета до последниот празен простор, со претставници од домашната и меѓународната јавност на денешната конференција „За општество ослободено од корупција“ која ја организира ЦИВИЛ – Центар за слобода во соработка со „Зелена лупа“.

Заев: Ефикасната борба против корупцијата е еден од владините приоритети

Н.Македонија - 06.12.2018

Еден од приоритетите на Владата е токму транспарентното водење на политиките, како и правилно функционирање на судскиот систем, ефикасна борба против корупцијата, но и почитувањето на човековите права, истакна премиерот Зоран Заев денеска на ...

Конференција „За општество ослободено од корупција“

А1 On - 06.12.2018

Конференција на тема „За општество ослободено од корупција“ денеска ќе се одржи во Скопје во организација на невладините организации „Цивил“ и „Зелена лупа“. На конференцијата најавено е обраќање на премиерот Зоран Заев.

Заев: Kазнивоста нема да се избегне во ниту еден случај

Либертас - 06.12.2018

Владата апсеше градоначалник од своите редови кога имаше комплетни докази за криминал. Откако се појави сомнеж за транспарентноста и кредибилитетот на првиот инвестициски бран на Фондот за иновации и технолошки развој, беше воведен протокол за ...

Заев: Ефикасна борба против корупцијата е меѓу владините приоритети

МКД - 06.12.2018

Еден од приоритетите на Владата е токму транспарентното водење на политиките, како и правилно функционирање на судскиот систем, ефикасна борба против корупцијата, но и почитувањето на човековите права, рече премиерот Зоран Заев денеска на отворањето ...

Конференција „За општество ослободено од корупција“

Денар - 06.12.2018

Конференција на тема „За општество ослободено од корупција“ денеска ќе се одржи во Скопје во организација на невладините организации „Цивил“ и „Зелена лупа“. На конференцијата најавено е обраќање на премиерот Зоран Заев.

Премиерот Заев на конференција за борба против корупцијата: Не отстапуваме од нашата заложба за борба против ...

Бизнис Вести - 07.12.2018

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев вчера учествуваше на Конференција посветена на антикорупциските процеси и проекти на Владата, институциите и граѓанското општество „За општество ослободено од корупција“ во организација на ...

Конференција „За општество ослободено од корупција“

Сител - 06.12.2018

Конференција на тема „За општество ослободено од корупција“ денеска ќе се одржи во Скопје во организација на невладините организации „Цивил“ и „Зелена лупа“. На конференцијата најавено е обраќање на премиерот Зоран Заев.