TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Сезонскиот грип неделава донесе рекорден број заразени, но распуст нема

Телма - 21.02.2020

Епидемиолозите сметаат дека нема потреба од драстични мерки, како што е прекинување на наставата и воведување вонреден распуст за учениците. Сезонскиот грип неделава донесе рекорден број заразени, а болеста ќе го достигне пикот во следните две ...

Караџовски: Нема потреба од спроведување драстични мерки за прекинување на наставата во училиштата

Сител - 21.02.2020

Нема потреба од спроведување драстични мерки за прекинување на наставата во училиштата, бидејќи за да се прекине настава потребно е да се донесе одлука на ниво на Влада, која прогласува епидемија на ниво на држава, истакна денеска епидемиологот ...

Свинскиот грип годинава легна најмногу болни

Слободен Печат - 21.02.2020

„Сѐ додека трае сезоната на грип не е доцна луѓето да се вакцинираат“, вели проф. д-р Голубинка Бошевска, раководител на вирусолошката лабораторија при ИЈЗ. Годинава во споредба со претходните неколку години поголем е бројот на заболени од сезонски ...

Комисијата за заразни болести не ја прекинува наставата во училиштата

Фактор - 21.02.2020

Комисијата за заразни болести не препорача вонреден распуст за учениците заради ширењето на грипот меѓу школската популација. Тоа значи дека нема да има прекин на наставата поради ширењето на вирусот поради кои во некои училишта отсуствуваат и ...

Сезоната на грип во пик – за една недела бројот на заразени зголемен за 70 %

24 Вести - 20.02.2020

Грипот ја зеде третата жртва. Пациент на 50 годишна возраст минатата недела починал на Kлиниката за пулмологија. Имал и други хронични заболувања. Институтот за јавно здравје бележи пораст на заболените од грип.

50 годишник трета жртва на сезонски грип

Алсат-М - 20.02.2020

Регистрирана е и третата жртва од сезонскиот грип. Станува збор за маж во 50 – тите години кој бил примен на Клиниката за пулмологија. Додека расте бројот на жртви од грип, бројот на заразените лица ги надмина очекувањата на надлежните.

Грипот ја зеде третата жртва во Македонија, засега нема  прогласување на епидемија и прекин на наставата

Вечер - 20.02.2020

Грипот ја зеде и третата жртва. Почина маж на 50-годишна возраст од компликации на вирусот. На Инфективната клиника последниот викенд почина 86-годишен пациент со масивна бронхопневмонија како компликација од грип од типот AH1, а минатата недела ...

Трет смртен случај од компликации од грип, за 74 отсто зголемен бројот на заболени кој изнесува 5.660

Либертас - 20.02.2020

Педесетгодишен човек почина на Универзитетската клиника за пулмологија од компликации од грип. Тоа е трет смртен случај од компликации од грип по двата во изминатите десет дена кога девојче почина на Клиниката за детски болести, а 85-годишен човек ...

Нема да има прекин на наставата поради грипот

Сител - 20.02.2020

Нема прекин на наставата поради грипот. Комисијата за заразни болести не препорача вонреден распуст за учениците заради ширењето на вирусот меѓу школската популација. Засега нема нови мерки. Во меѓувреме расте бројот на заболени.

Трета жртва од грипот во земјава – бројот на заболени нагло расте

Алфа - 20.02.2020

50-годишен човек е третата жртва на сезонскиот грип – кој од почетокот на месецов веќе зеде два животи. Човекот имал хронични болести и починал на институтот за пулмологија, каде бил на лекување.

Трета жртва од сезонскиот грип, почина 50-годишен маж

ТВ21 - 20.02.2020

Сезонскиот грип ја зеде и третата жртва. 50-годишен маж почина на Институтот за пулмологија каде бил на лекување. Човекот имал хронични болести кои му ја влошиле состојбата. Бројот на заболени нагло расте и досега се заболени 5.660 лица.

Сезонскиот грип ја зема и третата жртва

Магазин - 20.02.2020

Сезонскиот грип денеска ја зема и третата жртва во државата. Имено од компликации од грип почина 50-годишен човек, соопштија од Институт за јавно здравје. Како што велат од таму починатиот имал хронични болести а смртта настапила по компликации од ...

Трет смртен случај од грип, заболени 5.660 лица

МКД - 20.02.2020

Педесетгодишен човек почина на Универзитетската клиника за пулмологија од компликации од грип. Тоа е трет смртен случај од компликации од грип по двата во изминатите десет дена кога девојче почина на Клиниката за детски болести, а 85-годишен човек ...

Трет смртен случај од компликации од грип во Македонија

Press24 - 20.02.2020

Педесетгодишен човек почина на Универзитетската клиника за пулмологија од компликации од грип. Тоа е трет смртен случај од компликации од грип по двата во изминатите десет дена кога девојче почина на Клиниката за детски болести, а 85-годишен човек ...

Нема да има прекин на наставата поради грипот

4NEWS - 20.02.2020

Нема прекин на наставата поради грипот. Комисијата за заразни болести не препорача вонреден распуст за учениците заради ширењето на вирусот меѓу школската популација. Засега нема нови мерки. Во меѓувреме расте бројот на заболени.

Трета жртва од сезонскиот грип, почина 50-годишен маж

4NEWS - 20.02.2020

Сезонскиот грип ја зеде и третата жртва. 50-годишен маж почина на Институтот за пулмологија каде бил на лекување. Човекот имал хронични болести кои му ја влошиле состојбата. Бројот на заболени нагло расте и досега се заболени 5.660 лица.

50 годишен пациент почина на Инфективна клиника поради компликации од грип

MakPress - 20.02.2020

Педесетгодишен човек почина на Универзитетската клиника за пулмологија од компликации од грип. Тоа е трет смртен случај од компликации од грип по двата во изминатите десет дена кога девојче почина на Клиниката за детски болести, а 85-годишен човек ...

Грипот „коси“, за 7 дена 5.600 грипосани, тројца починати

Expres - 20.02.2020

За само седум дена 5.660 лица добиле грип во земјава. Нема град во Македонија каде нема заболен. На удар се најмногу децата на школска возраст. „Сите индикатори укажуваат на зголемена активност на вирусот на грип.

Почина 50-годишен маж, трета жртва од сезонскиот грип

Frontline - 20.02.2020

Човекот имал хронични заболувања кои му ја влошиле состојбата. Сезонскиот грип ја зеде и третата жртва. 50-годишен маж почина на Институтот за пулмологија каде бил на лекување. Човекот имал хронични болести кои му ја влошиле состојбата.

Власта го стимулира ширењето на грипот без одлука за прекин на наставата?

Денешен - 20.02.2020

Иако беше најавено, денеска не се донесе одлука за прекина на наставата во училиштата низ Македонија поради рапидното ширење на грипот, кој, токму деенска во Скопје ја зеде третата жртва. И додека се занимаваме со корона вирусот, здравествените ...

Евидентирани 5.660 новозаболени од грип во земјава

Скопје1 - 20.02.2020

Од Институтот за јавно здравје информираат дека расте активноста на грипот во државата, евидентирани се вкупно 5.660 новозаболени лица од сите градови во државата, што претставува 74 процентно зголемување.

Нема прекин на наставата поради грипот

Скопје инфо - 21.02.2020

Нема прекин на наставата поради грипот. Комисијата за заразни болести не препорача вонреден распуст за учениците заради ширењето на вирусот меѓу школската популација. Засега нема нови мерки. Во меѓувреме расте бројот на заболени.

Нема прекин на наставата поради грипот

Вечер - 21.02.2020

Нема прекин на наставата поради грипот. Комисијата за заразни болести не препорача вонреден распуст за учениците заради ширењето на вирусот меѓу школската популација. Минатата недела регистрирани над 5.600 случаи, најмногу за една седмица, а ...

Комисијата за заразни болести не ја прекинува наставата во училиштата

Скопје24 - 21.02.2020

Комисијата за заразни болести не препорача вонреден распуст за учениците заради ширењето на грипот меѓу школската популација. Тоа значи дека нема да има прекин на наставата поради ширењето на вирусот поради кои во некои училишта отсуствуваат и ...

Караџовски: Нема потреба од спроведување драстични мерки за прекинување на наставата во училиштата

А1 On - 21.02.2020

Нема потреба од спроведување драстични мерки за прекинување на наставата во училиштата, бидејќи за да се прекине настава потребно е да се донесе одлука на ниво на Влада, која прогласува епидемија на ниво на држава, истакна денеска епидемиологот ...

Караџовски: Нема потреба да се прекине наставата во училиштата поради грипот

Слободен Печат - 21.02.2020

Нема потреба од спроведување драстични мерки за прекинување на наставата во училиштата, бидејќи за да се прекине настава потребно е да се донесе одлука на ниво на Влада, која прогласува епидемија на ниво на држава, истакна денеска епидемиологот ...

Караџовски: Нема потреба од спроведување драстични мерки за прекинување на наставата во училиштата

Канал5 - 21.02.2020

Министерството за образование и наука во соработка со Министерството за здравство и Институтот за јавно здравје, посочи, се тие што даваат предлог за прекинување на наставата, а досега таков предлог не е направен, ниту ќе се направи во следните д ...

Караџовски: Нема потреба од прекинување на наставата

+инфо - 21.02.2020

Нема потреба од спроведување драстични мерки за прекинување на наставата во училиштата, бидејќи за да се прекине настава потребно е да се донесе одлука на ниво на влада, која прогласува епидемија на ниво на држава, истакна денеска епидемиологот ...

Караџовски: Пикот на грипот се очекува оваа и следната недела, но нема потреба од прекинување на наставата

Press24 - 21.02.2020

Нема потреба од спроведување драстични мерки за прекинување на наставата во училиштата, бидејќи за да се прекине настава потребно е да се донесе одлука на ниво на Влада, која прогласува епидемија на ниво на држава, истакна денеска епидемиологот ...

Караџовски: Нема потреба од прекинување на наставата во училиштата

Либертас - 21.02.2020

Нема потреба од спроведување драстични мерки за прекинување на наставата во училиштата, бидејќи за да се прекине настава потребно е да се донесе одлука на ниво на Влада, која прогласува епидемија на ниво на држава, истакна денеска епидемиологот ...

Караџовски: Нема потреба од спроведување драстични мерки за прекинување на наставата во училиштата

Телма - 21.02.2020

Нема потреба од спроведување драстични мерки за прекинување на наставата во училиштата, бидејќи за да се прекине настава потребно е да се донесе одлука на ниво на Влада, која прогласува епидемија на ниво на држава, истакна денеска епидемиологот ...

Караџовски: Нема потреба од спроведување драстични мерки за прекинување на наставата во училиштата

24Инфо - 21.02.2020

Нема потреба од спроведување драстични мерки за прекинување на наставата во училиштата, бидејќи за да се прекине настава потребно е да се донесе одлука на ниво на Влада, која прогласува епидемија на ниво на држава, истакна денеска епидемиологот ...

Караџовски: Нема потреба од спроведување драстични мерки за прекинување на наставата во училиштата

4NEWS - 21.02.2020

Нема потреба од спроведување драстични мерки за прекинување на наставата во училиштата, бидејќи за да се прекине настава потребно е да се донесе одлука на ниво на Влада, која прогласува епидемија на ниво на држава, истакна денеска епидемиологот ...

Караџовски: Нема потреба од спроведување драстични мерки за прекинување на наставата во училиштата

MakPress - 21.02.2020

Нема потреба од спроведување драстични мерки за прекинување на наставата во училиштата, бидејќи за да се прекине настава потребно е да се донесе одлука на ниво на Влада, која прогласува епидемија на ниво на држава, истакна денеска епидемиологот ...

Караџовски: Нема потреба од прекинување на наставата во училиштата поради грипот

Денешен - 21.02.2020

Нема потреба од спроведување драстични мерки за прекинување на наставата во училиштата, бидејќи за да се прекине настава потребно е да се донесе одлука на ниво на Влада, која прогласува епидемија на ниво на држава, истакна денеска епидемиологот ...

Нема вонреден распуст, училиштата полупразни, бројот на грипозни расте

Либертас - 21.02.2020

Нема вонреден распуст или прогласување епидемија, иако активноста на сезонскиот грип расте, досега се регистрирани 5.660 новозаболени лица од сите градови во државата, информираат од Институтот за јавно здравје.

Караџовски: Нема потреба од спроведување драстични мерки за прекинување на наставата во училиштата

Вечер - 21.02.2020

Нема потреба од спроведување драстични мерки за прекинување на наставата во училиштата, бидејќи за да се прекине настава потребно е да се донесе одлука на ниво на Влада, која прогласува епидемија на ниво на држава, истакна денеска епидемиологот ...

Караџовски: Нема потреба од спроведување драстични мерки за прекинување на наставата во училиштата

Frontline - 21.02.2020

Министерството за образование и наука во соработка со Министерството за здравство и Институтот за јавно здравје, посочи, се тие што даваат предлог за прекинување на наставата, а досега таков предлог не е направен, ниту ќе се направи во следните ...

Рапидно расте бројот на заболени од грип во Македонија- лоши хигиенски услови има и во училиштата, надлежните молчат

Курир - 22.02.2020

Рапидно расте бројот на заболени од грип во Македонија, додека власта и Министерството за здравство не преземаат ништо. 50-годишен човек е третата жртва на сезонскиот грип – кој од почетокот на месецов веќе зеде два животи.

Во градинката Росица ја има бактеријата мрса, во училиштето Мирче Ацев инфективна мононуклеоза

Скопје инфо - 22.02.2020

Во училиштата наместо да биде прекината наставата, а за градинките исто да се преземат соодветни мерки, се продолжува по старо, иако бројот на заболени е се поголем. По одлуката дека само ќе се следи состојбата граѓаните револтирани.