TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ММФ: Следи најлошата економска криза по Големата депресија

МКД - 09.04.2020

Пандемијата на коронавирусот ќе го претвори годинешниот економски раст во негативен, изјави шефицата на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), предупредувајќи дека светот се соочува со најголемата економска криза од Големата депресија во 30-тите години ...

ММФ : Претстои најтешка економска криза по Големата депресија

Канал5 - 09.04.2020

Пандемијата на коронавирус ќе го претвори годинашниот економски раст во негатива, рече шефицата на Меѓународниот монетарен фонд, Кристалина Георгиева предупредувајќи дека светот се соочува со најголема економска криза од Големата депресија во ...

ММФ предупредува: Следува најголемата економска криза по Големата депресија

Нетпрес - 09.04.2020

Пандемијата на коронавирусот ќе го претвори годинешниот економски раст во негативен, изјави во четвртокот челничката на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), Кристалина Георгиева, предупредувајќи дека светот се соочува со најголемата и најлошата ...

ММФ: Пандемијата ќе ја предизвика најголемата економска криза досега

Р.С.Европа - 09.04.2020

Глобалната пандемија на коронавирусот ќе ја предизвика најлошата економска криза по Големата депресија од 1929-1933 година, а тоа само по себе ќе бара и масовен одговор за да се обезбеди економско закрепнување, предупреди денескаМеѓународниот ...

ММФ: 170 земји ќе имаат негативен растеж годинава

Глас на Америка - 09.04.2020

Предупредување од Меѓународната финансиска институција за очекувањата до крајот на 2020 Шефицата на Меѓународниот монетарен фонд предупреди дека пандемијата со коронавирусот предизвикува најтешка економска криза од периодот на Големата депресија и ...

Светска Банка прогнозира рецесија на македонската економија

Алсат-М - 09.04.2020

Поради состојбата со коронавирусот Светска Банка во својот извештај прогозира намалување на економската активност на земјава за -0,4 проценти. Предупредувањето од Светска Банка е дека во периодот на закрепнување на економијaта ќе бидат допoлнителни ...

Светската банка: Пандемијата ќе ја зголеми рецесијата

Канал5 - 09.04.2020

Светската пандемија ќе ја внесе Македонија во рецесија, а доколку кризата продолжи и во вториот квартал, таа ќе биде уште подлабока – прогнозира светската банка во последниот извештај за земјава направен заклучно со 20 март годинава.

Еврозоната влегува во рецесија

+инфо - 09.04.2020

Еврозоната во следните месеци ќе влезе во рецесија, производството во првиот квартал од годинава е намалено за 2,3 отсто, а тој процент кон крајот на вториот квартал може да изнесува 10,5 отсто, прогнозираат експертите.

Што преземаат државите за да го избегнат економскиот колапс?

Р.С.Европа - 09.04.2020

Владите и централните банкари ширум светот преземаат различни пристапи против економското уништување што ја предизвикува пандемијата на коронавирус. Со ширењето на коронавирусот кој принуди милијарди луѓе ширум светот да останат дома, а многу ...

Еврозоната следните месеци ќе влезе во рецесија

Слободен Печат - 09.04.2020

Предвидувањето на третиот квартал е дека тогаш регионалната економија ќе закрепне и ќе оствари раст од 8,7 ...

НЕВИДЕН ШОК: Следните два месеци ја носат еврозоната во рецесија

Фактор - 09.04.2020

Еврозоната влегува во рецесија во следните два месеци. Се очекува производството во првиот квартал од 2020 година да се намали за 2,3 отсто, а во вториот за 10,5 отсто. Германскиот Институт за економски истражувања и Швајцарскиот економски институт, ...

Светска банка: Хрватска пред длабока рецесија

Слободен Печат - 09.04.2020

Оваа година дефицитот на буџетот на Хрватска да достигне до осум отсто од БДП, а јавниот долг ќе изнесува речиси 84 проценти од БДП. Најновите податоци на Светска банка, по влошувањето на пандемијата со корона вирусот, укажуваат дека Хрватска е на ...

Светска банка очекува рецесија во нашата земја поради кризата со корона вирусот

Мета - 09.04.2020

Македонската економија се соочува со рецесија и проектиран негативен пораст на бруто домашниот производ во 2020 од -0,4 отсто под претпоставка дека кризата со корона вирусот ќе заврши до крајот на јуни и дека тогаш економијата ќе почне да се враќа ...

Банкари: Пандемијата ќе наштети на глобалната економија за над 5 трилиони долари

Локално - 09.04.2020

Пандемијата од коронавирус ќе наштети на глобалната економија за повеќе од 5 трилиони долари во текот на следните две години. Со други зборови, тој ќе го чини светот повеќе од годишниот бруто домашен производ на Јапонија (БДП).

Европа и Централна Азија – Северна Македонија: здравствени системи, социјална заштита, и поддршка за бизниси од клучно ...

Бизнис Вести - 09.04.2020

Одлучувачки мерки, кои ќе стават приоритет на инвестициите во здравствените системи и обезбедување на соодветна социјална заштита за луѓето, особено најранливите, се клучни за намалување на негативните влијанијата од пандемијата Ковид-19 ...

Германија и Франција соочени со историска економска криза

Deutsche Welle - 08.04.2020

Двете најголеми економии во ЕУ се подготвуваат за болна рецесија откако пандемијата на коронавирусот го спушти производството на најниско ниво во последните децении. Бруто домашниот производ (БДП) во извозната велесила Германија се очекува да падне ...

Samsung објави раст на приходите за време на корона кризата

USB - 08.04.2020

Samsung Electronics е еден од првите најголеми технолошки гиганти кои ги објави податоците за заработка откако избувна пандемијата од коронавирусот. Во соопштението се наведува дека приходите во првиот квартал изнесувале 44,9 милијарди долари, што ...

СВЕТСКА БАНКА ПРОГНОЗИРА - македонската економија ќе влезе во рецесија, после кризата ќе требаат фискални реформи

Фактор - 09.04.2020

Коронакризата ќе предизвика рецесија во земјава, прогнозира Светска банка, а ако епидемијата и мерките продолжат и во вториот квартал, таа ќе биде уште подлабока. „ Растот во 2019 година од 3,6 проценти изненади во нагорна линија и невработеноста се ...

Светска банка најави 140 милиони евра за Македонија за справување со корона кризата

Независен - 09.04.2020

З дравствени системи, социјална заштита, и поддршка за бизниси од клучно значење за заштита на животите и егзистенцијата се вели во пролетниот Економски извештај 2020 за регионот Светската банка ја финализира програмата на активности за да ѝ помогне ...

Светска банка најави 140 милиони евра за Македонија за справување со корона кризата

Тера - 09.04.2020

Одлучувачки мерки, кои ќе стават приоритет на инвестициите во здравствените системи и обезбедување на соодветна социјална заштита за луѓето, особено најранливите, се клучни за намалување на негативните влијанијата од пандемијата Ковид-19 ...

Светска банка најави 140 милиони евра за С. Македонија за справување со корона кризата

Либертас - 09.04.2020

Светската банка ја финализира програмата на активности за да ѝ помогне на Северна Македонија да се справи и да го намали влијанието од кризата, што вклучува и нов брз проект како одговор на итните приоритети во здравствениот сектор, но и за заштита ...

Светска банка: Краткорочната перспектива негативна како и кај другите земји во регионот, БДП годинава минус 0,4 отсто

Канал5 - 09.04.2020

Светска банка во најновиот извештај за земјава наведува дека краткорочната перспектива, слично на другите земји во регионот, е негативна поради кризата поврзана со КОВИД-19. Криза која ќе предизвика рецесија во 2020 година и дека ќе бидат потребни ...

Светска банка: Краткорочната перспектива негативна како и кај другите земји во регионот, БДП годинава минус 0,4 отсто

Press24 - 09.04.2020

Светска банка во најновиот извештај за земјава наведува дека краткорочната перспектива, слично на другите земји во регионот, е негативна поради кризата поврзана со КОВИД-19, која ќе предизвика рецесија во 2020 година и дека ќе бидат потребни ...

Светска банка: Краткорочната перспектива негативна како и кај другите земји во регионот, БДП годинава минус 0,4 отсто

24Инфо - 09.04.2020

Светска банка во најновиот извештај за земјава наведува дека краткорочната перспектива, слично на другите земји во регионот, е негативна поради кризата поврзана со КОВИД-19, која ќе предизвика рецесија во 2020 година и дека ќе бидат потребни ...

Пандемијата ќе ја чини глобалната економија над 5 трилиони долари

Вечер - 09.04.2020

Пандемијата од коронавирус ќе наштети на глобалната економија за повеќе од 5 трилиони долари во текот на следните две години. Со други зборови, тој ќе го чини светот повеќе од годишниот бруто домашен производ на Јапонија (БДП).

Светска банка прогнозира македонската економија годинава да падне за 0,4 отсто

Вечер - 09.04.2020

Светска банка во најновиот извештај за земјава наведува дека краткорочната перспектива, слично на другите земји во регионот, е негативна поради кризата поврзана со КОВИД-19, која ќе предизвика рецесија во 2020 година и дека ќе бидат потребни ...

СБ: Краткорочната перспектива негативна како и кај другите земји во регионот, БДП годинава минус 0,4 отсто

Република - 09.04.2020

Светска банка во најновиот извештај за земјава наведува дека краткорочната перспектива, слично на другите земји во регионот, е негативна поради кризата поврзана со КОВИД-19, која ќе предизвика рецесија во 2020 година и дека ќе бидат потребни ...

Светска банка: Краткорочната перспектива негативна како и кај другите земји во регионот, БДП годинава минус 0,4 отсто

Опсервер - 09.04.2020

Скопје, 9 април 2020 () – Светска банка во најновиот извештај за земјава наведува дека краткорочната перспектива, слично на другите земји во регионот, е негативна поради кризата поврзана со КОВИД-19, која ќе предизвика рецесија во 2020 година и дека ...

Светска банка: Македонската економија влегува во рецесија, потребни се фискални реформи

+инфо - 09.04.2020

Светска банка во најновиот извештај за земјава наведува дека краткорочната перспектива, слично на другите земји во регионот, е негативна поради кризата поврзана со КОВИД-19, која ќе предизвика рецесија во 2020 година и дека ќе бидат потребни ...

Светска банка: Македонската економија влегува во рецесија

Нетпрес - 09.04.2020

Светска банка во најновиот извештај за земјава наведува дека краткорочната перспектива, слично на другите земји во регионот, е негативна поради кризата поврзана со КОВИД-19, која ќе предизвика рецесија во 2020 година и дека ќе бидат потребни ...

Катиљ ферман од Светска Банка: На Македонија ѝ се заканува рецесија

Expres - 09.04.2020

Светска банка во најновиот извештај за земјава наведува дека краткорочната перспектива, слично на другите земји во регионот, е негативна поради кризата поврзана со КОВИД-19, која ќе предизвика рецесија во 2020 година и дека ќе бидат потребни ...

Светска банка: Краткорочната перспектива негативна како и кај другите земји во регионот

А1 On - 09.04.2020

Светска банка во најновиот извештај за земјава наведува дека краткорочната перспектива, слично на другите земји во регионот, е негативна поради кризата поврзана со КОВИД-19, која ќе предизвика рецесија во 2020 година и дека ќе бидат потребни ...

Светска банка со програма за помош на земјава од околу 140 милиони евра

Нова ТВ - 09.04.2020

Светска банка ја финализира програмата на активности за помош на земјава за справување и намалување на влијането од корона-кризата. Помошта, како што се наведува во најновиот извештај, ќе изнесува околу 140 милиони евра.

Светска банка: Краткорочната перспектива негативна како и кај другите земји во регионот, БДП годинава минус 0,4 отсто

iPortal - 09.04.2020

Светска банка во најновиот извештај за земјава наведува дека краткорочната перспектива, слично на другите земји во регионот, е негативна поради кризата поврзана со КОВИД-19, која ќе предизвика рецесија во 2020 година и дека ќе бидат потребни ...

Светска банка прогнозира - БДП годинава минус 0,4 отсто

МКД - 09.04.2020

Светска банка во најновиот извештај за земјава наведува дека краткорочната перспектива, слично на другите земји во регионот, е негативна поради кризата поврзана со ковид-19, која ќе предизвика рецесија во 2020 година и дека ќе бидат потребни ...

Светска банка прогнозира рецесија од -0,4% до најмногу -2% годинава

А1 On - 09.04.2020

Економската активност во земјава годинава ќе се намали за -0,4% споредено со лани, и тоа во најоптимистичкото сценарио што го објави денеска Светската банка во својот извештај. Оваа прогноза претпоставува дека пандемијата со коронавирусот ќе се ...

Светска банка: Краткорочната перспектива негативна како и кај другите земји во регионот, БДП годинава минус 0,4 отсто

Либертас - 09.04.2020

Светска банка порачува дека одлучувачки мерки, кои ќе стават приоритет на инвестициите во здравствените системи и обезбедување на соодветна социјална заштита за луѓето, особено најранливите, се клучни за намалување на негативните влијанијата од ...

Светска банка прогнозира рецесија од -0,4 до најмногу -2 отсто годинава

Макфакс - 09.04.2020

Економската активност во земјава годинава ќе се намали за -0,4% споредено со лани и тоа во најоптимистичкото сценарио што го објави Светската банка во својот извештај. Оваа прогноза претпоставува дека пандемијата со коронавирусот ќе се смири до ...

Светска банка: БДП годинава минус 0,4

MakPress - 09.04.2020

Светска банка во најновиот извештај за земјава наведува дека краткорочната перспектива, слично на другите земји во регионот, е негативна поради кризата поврзана со КОВИД-19, која ќе предизвика рецесија во 2020 година и дека ќе бидат потребни ...

Светска банка прогнозира рецесија од -0,4 до најмногу -2 отсто годинава

Денар - 09.04.2020

Економската активност во земјава годинава ќе се намали за -0,4% споредено со лани и тоа во најоптимистичкото сценарио што го објави Светската банка во својот извештај. Оваа прогноза претпоставува дека пандемијата со коронавирусот ќе се смири до ...

Светска банка: Краткорочната перспектива негативна како и кај другите земји во регионот, БДП годинава минус 0,4 отсто

CivilMedia - 09.04.2020

Светска банка во најновиот извештај за земјава наведува дека краткорочната перспектива, слично на другите земји во регионот, е негативна поради кризата поврзана со КОВИД-19, која ќе предизвика рецесија во 2020 година и дека ќе бидат потребни ...

Светската банка прогласи рецесија за македонската економија, ќе биде потешка ако продолжат мерките

Сител - 09.04.2020

Светска банка предупредува дека во периодот на закрепнување на економијата ќе бидат потребни дополнителни фискални реформи, реформи во конкурентноста и во управувањето со јавите политики за одржливо забрзување на економскиот раст.

Светска банка: Кризата со коронавирусот ќе предизвика рецесија во нашата економија

Скопје инфо - 09.04.2020

По добриот раст од 3,6% во изминатата година, македонската економија годинава ќе се соочи со рецесија, прогнозира Светската банка, кој потенцира дека ако рестриктивните мерки продолжат и во вториот квартал рецецијата дополнително ќе се продлабоќи и ...

Светска банка: Корона вирусот ќе ја однесе во рецесија македонската економија

еМагазин - 09.04.2020

Светска банка во најновиот извештај за земјава наведува дека краткорочната перспектива, слично на другите земји во регионот, е негативна поради кризата поврзана со КОВИД-19, која ќе предизвика рецесија во 2020 година и дека ќе бидат потребни ...

Еврозоната следните месеци ќе влезе во рецесија

Алсат-М - 09.04.2020

Еврозоната во следните месеци ќе влезе во рецесија, производството во првиот квартал од годинава е намалено за 2,3 отсто, а тој процент кон крајот на вториот квартал може да изнесува 10,5 отсто, прогнозираат експертите.

Еврозоната следните месеци ќе влезе во рецесија

А1 On - 09.04.2020

Еврозоната во следните месеци ќе влезе во рецесија, производството во првиот квартал од годинава е намалено за 2,3 отсто, а тој процент кон крајот на вториот квартал може да изнесува 10,5 отсто, прогнозираат експертите.

Еврозоната следните месеци во рецесија – производствотво ќе опадне за 10,5 отсто

Фокус - 09.04.2020

Еврозоната во следните месеци ќе влезе во рецесија, производството во првиот квартал од годинава е намалено за 2,3 отсто, а тој процент кон крајот на вториот квартал може да изнесува 10,5 отсто, прогнозираат експертите.

Еврозоната следните месеци ќе влезе во рецесија

Опсервер - 09.04.2020

Берлин, 9 април 2020 () – Еврозоната во следните месеци ќе влезе во рецесија, производството во првиот квартал од годинава е намалено за 2,3 отсто, а тој процент кон крајот на вториот квартал може да изнесува 10,5 отсто, прогнозираат експертите.

Еврозоната следните месеци ќе влезе во рецесија

Нетпрес - 09.04.2020

Еврозоната во следните месеци ќе влезе во рецесија, производството во првиот квартал од годинава е намалено за 2,3 отсто, а тој процент кон крајот на вториот квартал може да изнесува 10,5 отсто, прогнозираат експертите.

Еврозоната следните месеци ќе влезе во рецесија

Вечер - 09.04.2020

Еврозоната во следните месеци ќе влезе во рецесија, производството во првиот квартал од годинава е намалено за 2,3 отсто, а тој процент кон крајот на вториот квартал може да изнесува 10,5 отсто, прогнозираат експертите.