TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Венизелос: Ципрас обезбедил мнозинство за преспанскиот договор

Макфакс - 12.01.2019

Поранешниот министер за надворешни работи на Грција и поранешен претседател на грчката партија „ПАСОК“, Евангелос Венизелос вели дека грчкиот премиер го има обезбедено неопходното мнозинство во парламентот за ратификација на преспанскиот договор и ...

Договорот пред грчкиот парламент за 10-тина дена

Сител - 12.01.2019

Преспанскиот договор ке пристигне во грчкиот парламент за седум до десет дена, прогнозираат медиумите во Атина. Се очекува дека спогодбата без проблем ке биде ратификувана. Речиси сите анализи во грчките весници велат дека Ципрас веке го има ...

Уставните измени денеска ќе се објават во Службен весник

Телма - 12.01.2019

Уставните измени со Договорот од Преспа денеска ќе објавени во Службен весник по што веднаш ќе биде известена Грција. На потег сега е Грција за целосна имплементација на Договорот од Преспа или како што е наведено во Договорот, се очекува таа веднаш ...

Пападимулис: Античка Македонија е грчко наследство, сега е ред Грција да каже ‘да’

Макфакс - 12.01.2019

Потпретседателот на Европскиот Парламент и шеф на еврогрупата на СИРИЗА, Димитрис Пападимулис, сметаат дека сега е редот на Грција да каже ‘да’. Пападимулис ова го изјави откако синоќа во македонското Собрание беа изгласани уставните измени ...

Венизелос: Ципрас има мнозинство и за Договорот од Преспа и за доверба на Владата

А1 On - 12.01.2019

Поранешниот претседател на ПАСОК и поранешниот министер за надворешни работи на Грција, Евангелос Венизелос смета дека грчкиот премиер ги направил неопходните чекори и има мнозинство во Парламентот и за ратификација на Договорот од Преспа и за ...

Кога Договорот од Преспа ќе се гласа во грчкиот Парламент?

Фактор - 12.01.2019

Седум до десет дена. За толку време Договорот од Преспа ќе стигне во грчкиот Парламент, прогнозираат медиумите во Атина. Се очекува дека спогодбата без проблем ќе биде ратификувана. Скоро сите анализи во грчките весници велат дека премиерот Алексис ...

ЖЕШКИОТ КОСТЕН СЕГА ВО РАЦЕТЕ НА ЦИПРАС: Што е следно по изгласувањето на уставните измени во Македонија?

Фактор - 12.01.2019

Со последното одобрување на амандманите кои со 81 пратенички глас беа усвоени, Македонија ја исполни обврската која произлезе од Спогодбата со соседна Грција. Без тензии пратениците дадоа поддршка за промена на уставното име и државaта ќе се ...

Ципрас: Неуспехот на Преспанскиот договор, води до “Голема Албанија”

ТВ21 - 11.01.2019

Грчкиот премиер Алексис Ципрас, во интервју за домашните медиуми изјави дека неуспехот на Преспанскиот договор и распаѓањето на Македонија е опасност за формирање на Голема Албанија, пренесува ТВ21.

Пападимулис: Античка Македонија е грчко наследство, сега е ред Грција да каже ‘да’

24Инфо - 12.01.2019

Потпретседателот на Европскиот Парламент и шеф на еврогрупата на СИРИЗА, Димитрис Пападимулис, сметаат дека сега е редот на Грција да каже ‘да’. Пападимулис ова го изјави откако синоќа во македонското Собрание беа изгласани уставните измени ...

Венизелос: Ципрас има мнозинство и за Договорот од Преспа и за доверба на Владата

24Инфо - 12.01.2019

Поранешниот претседател на ПАСОК и поранешниот министер за надворешни работи на Грција, Евангелос Венизелос смета дека грчкиот премиер ги направил неопходните чекори и има мнозинство во Парламентот и за ратификација на Договорот од Преспа и за ...

Ципрас: Неуспехот на Преспанскиот договор, води до “Голема Албанија”

Вечер - 11.01.2019

Грчкиот премиер Алексис Ципрас, во интервју за домашните медиуми изјави дека неуспехот на Преспанскиот договор и распаѓањето на Македонија е опасност за формирање на Голема Албанија, пренесува ТВ21.

Венизелос: Ципрас има мнозинство и за Договорот и за доверба на Владата

Нова ТВ - 12.01.2019

Поранешниот претседател на ПАСОК и поранешниот министер за надворешни работи на Грција, Евангелос Венизелос смета дека грчкиот премиер ги направил неопходните чекори и има мнозинство во Парламентот и за ратификација на Договорот од Преспа и за ...

Ципрас: Неуспехот на Преспанскиот договор, води до “Голема Албанија”

Centar - 11.01.2019

Грчкиот премиер Алексис Ципрас, во интервју за домашните медиуми изјави дека неуспехот на Преспанскиот договор и распаѓањето на Македонија е опасност за формирање на Голема Албанија, пренесува ТВ21.

Венизелос: Ципрас има мнозинство и за Договорот од Преспа и за доверба на Владата

Слободен Печат - 12.01.2019

Венизелос додал дека она што го интересира Ципрас, не е вистинскиот демократски легитимитет, вистинскиот однос со општеството, туку само да го продолжи останувањето на власт, што е на товар на перспективите за закрепнување на земјата Поранешниот ...

Ципрас: Неуспехот на Преспанскиот договор, води до “Голема Албанија”

4NEWS - 11.01.2019

Грчкиот премиер Алексис Ципрас, во интервју за домашните медиуми изјави дека неуспехот на Преспанскиот договор и распаѓањето на Македонија е опасност за формирање на Голема Албанија, пренесува ТВ21.

Венизелос: Ципрас има мнозинство и за Договорот од Преспа и за доверба на Владата

Курир - 12.01.2019

Поранешниот претседател на ПАСОК и поранешниот министер за надворешни работи на Грција, Евангелос Венизелос смета дека грчкиот премиер ги направил неопходните чекори и има мнозинство во Парламентот и за ратификација на Договорот од Преспа и за ...

Венизелос: Ципрас има мнозинство и за Договорот од Преспа и за доверба на Владата

MTM - 12.01.2019

Поранешниот претседател на ПАСОК и поранешниот министер за надворешни работи на Грција, Евангелос Венизелос смета дека грчкиот премиер ги направил неопходните чекори и има мнозинство во Парламентот и за ратификација на Договорот од Преспа и за ...

Венизелос: Ципрас има мнозинство и за Договорот од Преспа и за доверба на Владата

1tv - 12.01.2019

Поранешниот претседател на ПАСОК и поранешниот министер за надворешни работи на Грција, Евангелос Венизелос смета дека грчкиот премиер ги направил неопходните чекори и има мнозинство во Парламентот и за ратификација на Договорот од Преспа и за ...

Венизелос: Ципрас има мнозинство и за Договорот од Преспа и за доверба на Владата

Локално - 12.01.2019

Поранешниот претседател на ПАСОК и поранешниот министер за надворешни работи на Грција, Евангелос Венизелос смета дека грчкиот премиер ги направил неопходните чекори и има мнозинство во Парламентот и за ратификација на Договорот од Преспа и за ...

Венизелос: Ципрас има мнозинство и за Договорот од Преспа и за доверба на Владата

Канал5 - 12.01.2019

Поранешниот претседател на ПАСОК и министер за надворешни работи на Грција, Евангелос Венизелос смета дека грчкиот премиер ги направил неопходните чекори и има мнозинство во Парламентот и за ратификација на Договорот од Преспа и за доверба на ...

Венизелос: Ципрас има мнозинство и за Договорот од Преспа и за доверба на Владата

Н.Македонија - 12.01.2019

Поранешниот претседател на ПАСОК и поранешниот министер за надворешни работи на Грција, Евангелос Венизелос смета дека грчкиот премиер ги направил неопходните чекори и има мнозинство во Парламентот и за ратификација на Договорот од Преспа и за ...

Венизелос: Ципрас има мнозинство и за Договорот од Преспа и за доверба на Владата

Вечер - 12.01.2019

Поранешниот претседател на ПАСОК и поранешниот министер за надворешни работи на Грција, Евангелос Венизелос смета дека грчкиот премиер ги направил неопходните чекори и има мнозинство во Парламентот и за ратификација на Договорот од Преспа и за ...

Венизелос: Ципрас има мнозинство и за Договорот од Преспа и за доверба на Владата

Телма - 12.01.2019

Поранешниот претседател на ПАСОК и поранешниот министер за надворешни работи на Грција, Евангелос Венизелос смета дека грчкиот премиер ги направил неопходните чекори и има мнозинство во Парламентот и за ратификација на Договорот од Преспа и за ...

Венизелос: Ципрас има мнозинство и за Договорот од Преспа и за доверба на Владата

Р.С.Европа - 12.01.2019

Поранешниот претседател на ПАСОК и поранешниот министер за надворешни работи на Грција, Евангелос Венизелос смета дека грчкиот премиер ги направил неопходните чекори и има мнозинство во Парламентот и за ратификација на Договорот од Преспа и за ...

Венизелос: Ципрас има мнозинство и за Договорот од Преспа и за доверба на Владата

Press24 - 12.01.2019

Поранешниот претседател на ПАСОК и поранешниот министер за надворешни работи на Грција, Евангелос Венизелос смета дека грчкиот премиер ги направил неопходните чекори и има мнозинство во Парламентот и за ратификација на Договорот од Преспа и за ...

Венизелос: Ципрас има мнозинство и за Преспанскиот договор и за доверба на владата

Република - 12.01.2019

Поранешниот претседател на ПАСОК и поранешниот министер за надворешни работи на Грција, Евангелос Венизелос смета дека грчкиот премиер ги направил неопходните чекори и има мнозинство во Парламентот и за ратификација на Договорот од Преспа и за ...

Венизелос: Ципрас „грабна“ пратеници од Независни Грци заради мнозинство за Договорот од Преспа

+инфо - 12.01.2019

Поранешниот претседател на ПАСОК и поранешниот министер за надворешни работи на Грција, Евангелос Венизелос смета дека грчкиот премиер ги направил неопходните чекори и има мнозинство во Парламентот и за ратификација на Договорот од Преспа и за ...

Венизелос: Ципрас има мнозинство и за Договорот од Преспа и за доверба на Владата

Либертас - 12.01.2019

Поранешниот претседател на ПАСОК и поранешниот министер за надворешни работи на Грција, Евангелос Венизелос смета дека грчкиот премиер ги направил неопходните чекори и има мнозинство во Парламентот и за ратификација на Договорот од Преспа и за ...