TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Заев: Имаме праведно и фер решение, Македонија ќе биде признаена од цел свет

+инфо - 06.12.2018

Коку и да е голема болката во градите, имаме фер и праведно решение, а најсуштествена предвидена промена во Устаот е во амандамнот 32 според кој секаде каде што стои Република Македонија, се менува со Република Северна Македонија, освен во членот 36 ...

Заев: Нема веќе понижувања со „вашата земја“

Фактор - 06.12.2018

Македонскиот премиер Зоран Заев на вториот ден од јавната дискусија за промената на уставните амандмани во согласност со Преспанскиот договор што се организираше на ФОН универзитетот рече дека меѓународните фактори нема повеќе да ја понижуваат ...

Колкава јавност опфаќаат јавните дебати

Н.Македонија - 06.12.2018

Што претставуваат и каква цел остваруваат серијата јавни дебати што ги најави Владата и се однесуваат на веќе усвоените амандмани во Собранието за промена на Уставот, а во насока на спроведување на спогодбата со Грција.

Втора јавна дискусија за нацрт-амандманите на Уставот

А1 On - 06.12.2018

На Универзитетот ФОН попладенво се одржува втората од петте јавни расправи за четирите нацрт-уставни амандмани. Говорници ќе бидат премиерот Зоран Заев, ректорот на Универзитетот Нано Ружин, универзитетскиот професор Темелко Ристовски, а воведничар ...

Солза Грчева повикува на бојкот на јавните дискусии за уставните измени

Макфакс - 06.12.2018

,,Денеска, во организација на владата започна караван наречен Јавни дискусии во врска со нацрт амандманите за измени на Уставот на Република Македонија. Јавното соочување на стручњаците и политичарите со народот, како носител на суверенитетот на ...

Јавна дебата за уставните измени на ФОН во ЖИВО

+инфо - 06.12.2018

Втората јавна дебата за уставните измени според преспанскиот договор ќе се одржи денеска напладне на Универзитетот ФОН. Говорници ќе бидат премиерот Зоран Заев, ректорот на Универзитетот Нано Ружин и универзитетскиот професор Темелко Ристовски, а ...

Заев бега од дебата со професори со различен став !? Не оди на УКИМ, дебата прави во ФОН

Курир - 06.12.2018

Денеска премиерот Зоран Заев одржува јавна дискусија во просториите на ФОН за уставните амандмани со претставници од овој факултет. Наместо дебата да започне од државните Универзитети Заев отиде на ФОН, дел од професорите кои ги контактиравме велат ...

Фрчкоски: Рамковниот да се одвои од другите документи на кои се повикува Уставот

Алсат-М - 06.12.2018

Најголем дел од вчерашната дебата во рамки на јавната расправа за уставните амандмани беше посветена на преамбулата. Според експертите, таа треба да има посеопфатен карактер. Премиерот останува на ставот дека е отворен за подобрување на текстот на ...

ОМД повикува на отпор против уставните измени

Макфакс - 06.12.2018

Обединета Македонска Дијаспора (ОМД) ги осудува ,,континуираните предавнички и антидржавни активности на пратениците од СДСМ и останатите пратеници кои ги подржуваат амандманите за промена на името на Република Македонија”.

Солза Грчева повикува на бојкот на јавните дискусии за уставните измени

24Инфо - 06.12.2018

Денеска, во организација на владата започна караван наречен Јавни дискусии во врска со нацрт амандманите за измени на Уставот на Република Македонија. Јавното соочување на стручњаците и политичарите со народот, како носител на суверенитетот на ...

Заев ќе учествува на втората јавна дискусија за нацрт-амандманите за уставни измени

Макфакс - 06.12.2018

Денеска со почеток во 12 часот, во свечениот амфитеатар 1 во Универзитетот ФОН, премиерот Зоран Заев ќе учествува и ќе се обрати на втората јавна дискусија за нацрт-амандманите за измени на Уставот на Република Македонија.

Втора јавна дискусија за нацрт-амандманите на Уставот

ТВ21 - 06.12.2018

Премиерот Зоран Заев денеска ќе се обрати на втората од петте јавни дискусии за уставните измени. Дискусијата ќе се одржи на Универзитетот ФОН, каде говорници ќе бидат и ректорот на Универзитетот Нано Ружин и универзитетскиот професор Темелко ...

Втора јавна дискусија за нацрт-амандманите на Уставот

Н.Македонија - 06.12.2018

На првата јавна дебата за четирите нацрт-уставни амандмани во Владата на Република Македонија беа презентирани повеќе предлози и забелешки од страна на експертите од научната јавност и невладиниот ...

(ВИДЕО) Како помина првата дебата за нацрт амандманите за уставните измени согласно договорот со Грција

еМагазин - 06.12.2018

Во Владата на Република Македонија вчера се одржа првата од серијата дебати во рамките на јавната дискусија за нацрт амандманите за уставни измени. Овој процес е резултат на Договорот од Преспа меѓу Република Македонија и Република Грција и според ...

Јавната дебата за уставните измени стартува во владата

Сител - 05.12.2018

Владата ја стартуваше првата од петте јавни расправи за уставните измени. Премиерот Заев вели дека е задоволен што расте јавната поддршка за Договорот од Преспа и што граѓаните стануваат свесни дека неговата имплементација ќе ги отвори преспективите ...

Преамбулата отвори бројни дилеми, ќе има ли простор за промена на амандманите?

Телма - 05.12.2018

Предлози и бројни дилеми за Преамбулата на Уставот. Универзитетските професори Љубомир Фрчкоски и Владо Попоски ги презентираа на јавната расправа своите ставови за нацрт текстот на амандманите.

Се консултираме со Грција, некои предлози на опозицијата се прифатливи да ги ставиме во нацрт-амандманите за промена на ...

Сакам да кажам - 05.12.2018

Премиерот Зоран Заев рече дека сите прифатливи предлози кои ќе произлезат од јавната расправа за нацрт- амандманите за промена на Уставот би можеле да станат дел од нив. Првата јавна дискусија за нацрт-амандманите се одржа во Владата, а ја отвори ...

Владата ги отвори јавните расправи за амандманите само со поддржувачи на Преспанскиот договор

Макфакс - 05.12.2018

Владата ги отвори јавните расправи за амандманите само со поддржувачи на Преспанскиот договор. На вечерашната прва од петте јавни расправи кои ќе се одржуваат во следните денови говореа премиерот Заев и универзитетските професори Љубомир Фрчкоски и ...

Паѓаат предлози за Преамбулата на Уставот на првата јавна дебата

+инфо - 05.12.2018

На првата јавна расправа за уставните амандмани која денеска се одржа во Владата, професорот Љубомир Фрчкоски предложил три компоненти дополнително да нагласи предлагачот на амандманите: дека не се загрозува граѓанскиот карактер на Уставот, да се ...

Прва јавна дебата за уставните промени

24 Вести - 05.12.2018

Професори, аналитичари и граѓански здруженија своите забелешки и предлози околу интервенциите во Уставот кои произлегуваат од преспанскиот договор, ги образложија на првата јавна расправа во Владата пред премиерот Зоран Заев.

Прва јавна расправа за нацрт амандманите во Владата

ТВ21 - 05.12.2018

Во Владата на Република Македонија денеска се одржа првата од серијата дебати во рамките на јавната расправа за нацрт амандманите за уставни измени. Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев се заблагодари за големиот број присутни ...

(ВИДЕО) Фрчкоски: Треба да се вметне Охридскиот договор во амандманите, но не заедно со историските документи

А1 On - 05.12.2018

Предлагачот на амандманите да нагласи дополнително три компоненти: дека не се загрозува граѓанскиот карактер на Уставот, да се потенцираат идентитетските одредници и дека решенијата се во рамки на уставните стандарди и не се се измислени само за ...

Почна јавната расправа за уставните измени, опозицијата протестира

24 Вести - 05.12.2018

Преку јавни дискусии со експерти и со граѓани власта ги почнува серијата дебати за уставните измени. Првата јавна дискусија попладнево во владата ја отворија премиерот Зоран Заев, и професорите Владо Попоски и Љубомир Фрчковски.

(Видео) Заев: Се консултираме и со Грција, некои предлози од опозицијата се прифатливи

Макфакс - 05.12.2018

Се консултираме и со Грција, некои предлози од опозицијата се прифатливи, порача премиерот Зоран Заев на првата од петте јавни расправи што ги организира Владата за уставните амандмани. Тој ги потенцира предлозите на Панчо Минов за постепена ...

Владо Поповски побара да се интервенира во предложената Преамбула

Независен - 05.12.2018

Премиерот Зоран Заев денеска ја отвори првата јавна дебата за нацрт-амандманите на Уставот посочувајќи притоа можни прифатливи предлози кои би можеле да станат дел од нив, а се изнесени на дебатата во собраниската Комисија и на пленарната седница.

(Видео) Поповски предлага во преамбулата да стои – граѓани на Северна Македонија, македонски народ

Макфакс - 05.12.2018

На јавната расправа за уставните амандмани денеска зборуваше и професорот Владо Поповски, кој предложи во преамбулата, во новиот текст веднаш по граѓаните на Република Северна Македонија да стои македонскиот народ.

Заев: Прифатливи предлози би можеле да станат дел од уставните амандмани

Независен - 05.12.2018

Премиерот Зоран Заев денеска ја отвори првата јавна дебата за нацрт амандманите на Уставот посочувајќи притоа можни прифатливи предлози кои би можеле да станат дел од нив, а се изнесени на дебатата во собраниската Комисија и на пленарната седница.

Прва јавна дебата за уставните измени

Канал5 - 05.12.2018

Во Владата почнува првата од најавените пет јавни дебати околу уставните амадмани, со што почнува третата фаза од постапката за уставните измени. Денешента дебата ја отвори премиерот Зоран Заев, се вклучуваме директно од Владата.

Заев: Прифатливи предлози би можеле да станат дел од уставните амандмани

Вечер - 05.12.2018

Премиерот Зоран Заев денеска ја отвори првата јавна дебата за нацрт амандманите на Уставот посочувајќи притоа можни прифатливи предлози кои би можеле да станат дел од нив, а се изнесени на дебатата во собраниската Комисија и на пленарната ...

„Јавна расправа“ за уставните измени – како беа бирани експертите „кои дебатираат“?

Алфа - 05.12.2018

„Транспарентнoста е важна работа, џабе работиме ако граѓаните за тоа не знаат„ оваа изјава на премиерот е повторена неколку пати, но во пракса денешната јавна дискусија за уставните измени е само уште еден доказ дека важи но селективно – кога се во ...

(ВИДЕО) Прва јавна дискусија за нацрт-амандманите за измени на Уставот на РМ

Либертас - 05.12.2018

Во тек е првата јавната расправа за нацрт-амандманите за измени на Уставот. Зборуваат премиерот Зоран Заев и професорите Владо Попоски и Љубомир ...

(Видео) Почна првата јавна дебата за Уставните измени

Независен - 05.12.2018

Во Владата почна првата дебата во рамки на јавната расправа за уставните измени, согласно со договорот од Преспа. Своите ставови во врска со четирите нацрт-амандмани на Уставот, покрај премиерот Зоран Заев, ќе ги изнесат и универзитетските професори ...

Поповски: Синтагмата македонски народ после граѓаните е неопходна

Фактор - 05.12.2018

Републиката се грижи за дијаспората треба да стои, без македонска, албанска, смета професорот Љубомор Фрчкоски, кој учествува попладнево на првата дебата во рамки на јавната расправа за уставните измени.

Бошњаковски: Жалиме што Најчевска нема да учествува на дебатата, но го почитуваме нејзиниот став

Фокус - 05.12.2018

Владиниот портпарол, Миле Бошњаковски, изјави денеска дека Владата ќе го почитува ставот на професорката Мирјана Најчевска да не учествува на јавната дебата за уставните измени. Тој додаде дека сепак Владата жали што Најчевска одлучи да ја одбие ...

Бошњаковски: На дебатите за уставните амандмани може секој да учествува

Независен - 05.12.2018

Дебатите за уставните амандмани се отворени и јавни и секој може да учествува и да го каже својот став, истакна денеска владиниот портпарол Миле Бошњаковски во однос на дебатите што од денеска до понеделник ги организира Владата.

Најчевска одби да учествува на расправата за уставните амандмани, не сака да седи на иста маса со Владо Поповски

Фокус - 05.12.2018

Професорката Мирјана Најчевска ја одби поканата на Владата да учествув на јавната расправа за уставните амандмани. Како причина за оваа одлука, Најчевска го наведува присуството на нејзиниот колега, професорот Владо Поповски, кој до неодамна беше ...

Заев. Колкава и да е болката во градите имаме фер решение

Press24 - 06.12.2018

Колку и да е голема болката во градите, имаме фер и праведно решение, а најсуштествена предвидена промена во Уставот е во амандамнот 32 според кој секаде каде што стои Република Македонија, се менува со Република Северна Македонија, освен во членот ...

Запазување на процедурата – козметички или суштински измени

Н.Македонија - 05.12.2018

По тридневна расправа во македонското собрание, каде што беа утврдени нацрт-амандманите со кои би требало да бидат направени измени на Уставот во согласност со спогодбата од Преспа, официјално заврши втората фаза од процедурата за уставните измени.

Почнува јавната расправа за уставните измени

Телма - 05.12.2018

Со денешната јавна расправа во Владата, почнува третата фаза од постапката за уставни измени во согласност со Договорот од Преспа. Први кои ќе говорат се премиерто Зоран Заев, и универзитетските професори Љубомир Фрчкоски и Владо Поповски.

Најчевска: Понижување е да учествувам на дебата со Владо Поповски

+инфо - 05.12.2018

Професорката Мирјана Најчевска иако првично се израдувала дека добила покана да учествува во јавната расправа за уставните амандмани, расположението веднаш и спласнало откако во поканата прочитала дека меѓу главните говорници ќе биде и професорот ...

Владата организира пет јавни расправи за уставните измени

Мета - 05.12.2018

Владата соопшти дека почнувајќи од денеска, ќе организира серија јавни дискусии со експертската јавност и со граѓаните за нацрт-амандманите за измени на Уставот. Првата јавна расправа ќе се одржи денеска со почеток во 16:30 часот, во Свечената сала ...

Во Владата дебата за нацрт-амандманите за промена на Уставот, пред Владата ВМРО-ДПМНЕ ќе протестира

Сакам да кажам - 05.12.2018

Владата од денес до понеделник организира јавни дискусии со експерти и со граѓани за нацрт-амандманите за измени на Уставот, а ВМРО-ДПМНЕ ќе протестира пред зградата на Владата. Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски минатата недела најави дека ...

Втора јавна дискусија за нацрт-амандманите на Уставот (видео)

Н.Македонија - 06.12.2018

Универзитетот ФОН попладенво се одржа втората од петте јавни расправи за четирите нацрт-уставни амандмани. Говорници беа премиерот Зоран заев, ректорот на Универзитетот Нано Ружин, универзитетскиот професор Темелко Ристовски, а воведничар деканката ...

Фрчковски и Поповски главни оратори за уставните измени во Влада

Фактор - 05.12.2018

Професорите Љубомир Фрчкоски и Владо поповски ќе бидат главните оратори денеска во дебатата во Влада во рамките на следната фаза од петдневна расправа за уставните измени пред да се премине на гласање во Собранието.

Глас за Македонија: Бојкот на јавната расправа за измените на Уставот

МКД - 06.12.2018

Денеска, во организација на владата почна караванот наречен Јавни дискусии во врска со нацрт амандманите за измени на Уставот на Република Македонија. Јавното соочување на стручњаците и политичарите со народот, како носител на суверенитетот на ...

ОМД повикува на отпор против уставните измени

24Инфо - 06.12.2018

Обединета Македонска Дијаспора (ОМД) ги осудува ,,континуираните предавнички и антидржавни активности на пратениците од СДСМ и останатите пратеници кои ги подржуваат амандманите за промена на името на Република Македонија”.

Финална фаза на уставните измени-почнува јавната расправа амандманите

Нова ТВ - 04.12.2018

Почнува третата фаза од постапката за уставни измени во согласност со Договорот од Преспа. Денеска во Владата ќе биде организирана првата од петте јавни расправи за четирите нацрт-уставни амандмани.

Утре почнува јавната расправа за нацрт уставните амандмани

Сител - 04.12.2018

Од утре почнува јавната дебата за четирите нацрт-амандмани на Уставот согласно Договорот од Преспа. Во пет работни дена сите засегнати страни ќе треба да ги дадат своите мислења и забелешки за текстот на нацрт-амандманите.

Јавната дебата за уставните измени ќе почне утре на универзитетот „Свети Кирил и Методиј“

Алсат-М - 04.12.2018

Утре почнува јавната дебата за предлог-амандманите за уставните измени. На дебата организирана од Владата се очекува да учествуваат експерти, професори, претставници на институциите и невладини организации.

Заев ќе учествува на втората јавна дискусија за нацрт-амандманите за уставни измени

Centar - 06.12.2018

Денеска со почеток во 12 часот, во свечениот амфитеатар 1 во Универзитетот ФОН, премиерот Зоран Заев ќе учествува и ќе се обрати на втората јавна дискусија за нацрт-амандманите за измени на Уставот на Република Македонија.