TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Пуштен патот до манастирот Трескавец

Утрински - 29.08.2013

Патот е во должина од 7,5 километри, а владината инвестиција е вредна 1,5 милиони евра Во присуство на многу граѓани, верници и претставници на Владата, премиерот Никола Груевски, министрите Миле ...

По асфалт до Трескавец

Вечер Прес - 28.08.2013

Со изградбата на овој пат до манастирот кој важи за еден од најкултните и најпознатите манастири на Балканот, Прилеп ќе стане уште поатрактивна локација која ќе овозможи развој на манастирскиот, но и ...

Отворен новиот пат кон Трескавец

Телма - 28.08.2013

Денеска свечено беше пуштен во употреба овоизградениот пат од Прилеп до манастирот „Трескавец“, во должина од 7,5 километри, за кого се инвестирани 1.400.000 евра.

Пуштен патот до Трескавец

24 Вести - 28.08.2013

Манастирот Трескавец чии конаци изгореа на почетокот на Февруари доби асфалтиран пат до манастирскиот комплекс. За изградба на 7,5 километарскиот пат државата обезбеди 1,4 милиони евра.

Пуштен патот кон манастирот Трескавец

Сител - 28.08.2013

Како што Црна Гора го има Острошкиот Манастир, така, сега Македонија и Прилеп го имаат Трескавец. Извиткан како змија, новоизградениот асфалатен пат кој искачува до над 1.500 метри надморска висина, ...

Сите патишта денеска водеа во Трескавец

Канал5 - 28.08.2013

На големиот христијански празник „Успение на Пресвета Богородица“, сите патишта денеска водат во семејните домови. Само еден новиот асфалтиран пат за над 5 илјади верници од Прилеп, околните градови ...

Пуштен во употреба патот до манастирот„Трескавец“

Нова ТВ - 28.08.2013

Пуштен е во употреба новиот пат од Прилеп до манастирот „Трескавец“, во должина од 7,5 километри. Патот до манастирот „Трескавец“ го градеше фирмата „Гранит, а за негова реализација од Буџетот се ...

Пуштен во употреба патот до манастирот Трескавец

Кајгана - 28.08.2013

На големиот христијански празник Успение на Пресвета Богородица свечено беше пуштен во употреба патот кој води до манастирскиот комплекс Трескавец, чии конаци во февруари годинава целосно беа ...

(ФОТО) Груевски: Со инфраструктурни инвестиции сакаме да опфатиме што повеќе населени места

Нетпрес - 28.08.2013

Премиерот Никола Груевски денеска на пуштањето на новоизградениот пат од Прилеп до манастирот „Трескавец“ изјави дека минатата година токму на празникот Успение на Пресвета Богородица беше поставен ...

Пуштен во употреба патот до манастирот „Трескавец“

Канал5 - 28.08.2013

Минатата година токму на празникот Успение на Пресвета Богородица го поставивме камен-темелникот за изградба на овој пат што води до еден од најкултните и најпознатите манастири на Балканот, ...

Пуштен во употреба патот до манастирот „Трескавец“

Бриф - 28.08.2013

Патот од Прилеп до манастирот Трескавец, во должина од 7,5 километри, денеска беше пуштен во употреба. Пред точно една година, на ланскиот празник Успение на Пресвета Богородица, отпочнаа градежните ...

Груевски: Новиот пат до Трескавец ќе донесе повеќе туристи

А1 On - 28.08.2013

Минатата година на празникот Успение на Пресвета Богородица го поставивме камен-темелникот за изградба на овој пат што води до еден од најкултните и најпознатите манастири на Балканот, манастирскиот ...

Пуштен во употреба патот до манастирот Трескавец

Нетпрес - 28.08.2013

Денеска на големиот христијански празник Успение на Пресвета Богородица свечено беше пуштен во употреба патот кој води до манастирскиот комплекс Трескавец, чии конаци во февруари годинава целосно беа ...

ФОТО: Груевски запали свеќа за здравје во Трескавец

Курир - 28.08.2013

Премиерот Никола Груевски денес свечено го пушти во употреба патот до манастирот Трескавец. Тој таму запали свеќа за здравје, разговараше со свештените лица и со граѓаните.

ГАЛЕРИЈА Пуштен во употреба патот до манастирот Трескавец

+инфо - 28.08.2013

Седум ипол километарскиот пат од Прилеп до манастирот Трескавец денеска беше пуштен во употреба. Почетокот на градежните работи беше означен пред точно една година - на ланскиот празник Успение на ...

Готов проектот за реставрација на манастирот Трескавец

+инфо - 28.08.2013

Манастирот Трескавец кај Прилеп, чии конаци изгореа до темел во февруари годинава, наскоро ќе биде реконструиран во автентична форма. Како што информираат од Министерството за култура за сега е ...

Фото: „Манастир Матка“ - Успение на Пресвета Богородица

Скопје инфо - 28.08.2013

Пазувите на кањонот Матка кријат во себе една мала Света Гора. Во тешкопристапната, живописна клисура, укрепени од десницата Божја, опстојувале голем број манастири, монашки скитови и пештери, како ...

Завршен основниот проект за реконструкција на конаците во манастирот Трескавец

Нетпрес - 28.08.2013

Изработен е Основниот проект за реконструкција на опожарените конаци на манастирот Трескавец, за кој Министерството за култура издвои 500.000 денари. Согласно проектот, изработен од стручните служби ...

Пуштање на патот до манастирскиот комплекс „Трескавец“

А1 On - 28.08.2013

Премиерот Никола Груевски денеска ќе ја посети општина Прилеп и ќе присуствува на пуштањето во употреба на патот кон манастирот „Трескавец“. Почетокот на градежните работи беше означен минатата ...

Трескавец.Умот попушта под притисокот на енергијата

еМагазин - 28.08.2013

Манстирот Трескавец познат како „Успение на Света Богородица“ е сместен на десетина километри од Прилеп на падините под врвот Златоврв, чија убавина не случајно е опеана и од Блаже Конески.

Празникот ќе се прослави во црквата Успение на пресвета Богородица на Трескавец

Канал5 - 28.08.2013

Со добра мисла и олема верба во Бога стотици верници се на Трескавец. Ги има од Прилеп, од околните градови и од цела Македонија, во црквата Успение на пресвета Богородица под Златоврв до кој денеска ...

Пуштен патот до манастирот „Трескавец“

Фактор - 28.08.2013

На големиот христијански празник Успение на пресвета Богородца, манастирот „Трескавец“ чии конаци изгореа на почетокот на Февруари доби асфалтиран пат до манастирскиот комплекс.

Пуштен патот кон Трескавец, премиерот најави нова инфраструктура

Курир - 28.08.2013

Премиерот Никола Груевски денеска на пуштањето на новоизградениот пат од Прилеп до манастирот „Трескавец“ изјави дека минатата година токму на празникот Успение на Пресвета Богородица беше поставен ...

Пуштен патот до Трескавец (фото)

Република - 28.08.2013

Премиерот Никола Груевски денес свечено го пушти во употреба патот до манастирот Трескавец. Тој таму запали свеќа за здравје, разговараше со свештените лица и со граѓаните.

Подготвен проектот со кој ќе се врати автентичниот изглед на опожарените конаци на Трескавец

Либертас - 28.08.2013

Изработен е Основниот проект за реконструкција на опожарените конаци на манастирот Трескавец за кој Министерството за култура издвои 500.000 денари. Согласно проектот што го изготвија стручните ...

Пуштање на патот до манастирскиот комплекс „Трескавец“

Алфа - 28.08.2013

Премиерот Никола Груевски денеска ќе ја посети општина Прилеп и ќе присуствува на пуштањето во употреба на патот кон манастирот „Трескавец“. Почетокот на градежните работи беше означен минатата ...

Пуштен во употреба патот до манастирот Трескавец

Inpress - 28.08.2013

Прилеп, 28. август 2013 (ИНПРЕС) Денеска на големиот христијански празник Успение на Пресвета Богородица свечено беше пуштен во употреба патот кој води до манастирскиот комплекс Трескавец, чии конаци ...

ФОТО: Груевски запали свеќа за здравје во Трескавец

Денешен - 28.08.2013

Премиерот Никола Груевски денес свечено го пушти во употреба патот до манастирот Трескавец. Тој таму запали свеќа за здравје, разговараше со свештените лица и со граѓаните.

Подготвен проектот со кој ќе се врати автентичниот изглед на опожарените конаци на Трескавец

Сител - 28.08.2013

Изработен е Основниот проект за реконструкција на опожарените конаци на манастирот Трескавец за кој Министерството за култура издвои 500.000 денари. Согласно проектот што го изготвија стручните ...

Свечено отворање на новиот пат до манастирот „Трескавец“

Press24 - 28.08.2013

Премиерот Никола Груевски денеска ќе ја посети општина Прилеп и ќе присуствува на пуштањето во употреба на патот кон манастирот „Трескавец“. Почетокот на градежните работи беше означен минатата ...

Пуштен во употреба патот до манастирот „Трескавец“

Утрински - 28.08.2013

Минатата година токму на празникот Успение на Пресвета Богородица го поставивме камен-темелникот за изградба на овој пат што води до еден од најкултните и најпознатите манастири на Балканот, ...

Пуштен патот до Трескавец

Тера - 28.08.2013

Премиерот Никола Груевски денеска на пуштањето на новоизградениот пат од Прилеп до манастирот „Трескавец" изјави дека минатата година токму на празникот Успение на Пресвета Богородица беше поставен ...

Подготвен проектот за реконструкција на опожарениот Трескавец

Press24 - 28.08.2013

Изработен е Основниот проект за реконструкција на опожарените конаци на манастирот Трескавец за кој Министерството за култура издвои 500.000 денари. Согласно проектот што го изготвија стручните ...

Пуштање на патот до манастирскиот комплекс „Трескавец“

Н.Македонија - 28.08.2013

Премиерот Никола Груевски денеска ќе ја посети општина Прилеп и ќе присуствува на пуштањето во употреба на патот кон манастирот „Трескавец“, јави МИА.

Груевски: Новиот пат до Трескавец ќе донесе повеќе туристи

Press24 - 28.08.2013

Минатата година токму на празникот Успение на Пресвета Богородица го поставивме камен-темелникот за изградба на овој пат што води до еден од најкултните и најпознатите манастири на Балканот, ...

Подготвен проектот со кој ќе се врати автентичниот изглед на опожарените конаци на Трескавец

Бриф - 28.08.2013

Изработен е Основниот проект за реконструкција на опожарените конаци на манастирот Трескавец за кој Министерството за култура издвои 500.000 денари. Согласно проектот што го изготвија стручните ...

Пуштен во употреба патот до манастирот Трескавец

Макфакс - 28.08.2013

Во средата, на големиот христијански празник Успение на Пресвета Богородица свечено беше пуштен во употреба патот кој води до манастирскиот комплекс Трескавец, чии конаци во февруари годинава целосно ...

Подготвен проектот со кој ќе се врати автентичниот изглед на опожарените конаци на Трескавец

А1 On - 28.08.2013

Изработен е Основниот проект за реконструкција на опожарените конаци на манастирот Трескавец за кој Министерството за култура издвои 500.000 денари. Согласно проектот што го изготвија стручните ...

Пуштање на патот до манастирскиот комплекс „Трескавец“

Сител - 28.08.2013

Премиерот Никола Груевски денеска ќе ја посети општина Прилеп и ќе присуствува на пуштањето во употреба на патот кон манастирот „Трескавец“. Почетокот на градежните работи беше означен минатата ...

Груевски: Со изградбата на патот до манастирот „Трескавец“ ќе се овозможи развој на туризмот

Либертас - 28.08.2013

Минатата година токму на празникот Успение на Пресвета Богородица го поставивме камен-темелникот за изградба на овој пат што води до еден од најкултните и најпознатите манастири на Балканот, ...

Ќе се врати автентичниот изглед на опожарените конаци на Трескавец

Економски - 28.08.2013

Изработен е Основниот проект за реконструкција на опожарените конаци на манастирот Трескавец за кој Министерството за култура издвои 500.000 денари. Согласно проектот што го изготвија стручните ...

ДЕНЕСКА ПУШТАЊЕТО: До манастирот „Трескавец“ по нов пат

Телеграф - 28.08.2013

Патот е еден од основните услови за заштита на манастирскиот комплекс, што е светски познат споменик на културата Премиерот Никола Груевски денеска ќе го пушти во употреба патот кон манастирот ...

Пуштен во употреба патот до манастирот „Трескавец“

Lider - 28.08.2013

Минатата година токму на празникот Успение на Пресвета Богородица го поставивме камен-темелникот за изградба на овој пат што води до еден од најкултните и најпознатите манастири на Балканот, ...

Пуштен во употреба патот до манастирот Трескавец

Тера - 28.08.2013

Во средата, на големиот христијански празник Успение на Пресвета Богородица свечено беше пуштен во употреба патот кој води до манастирскиот комплекс Трескавец, чии конаци во февруари годинава целосно ...

Завшен основниот проект за реконструкција на конаците во манастирот Трескавец

Макфакс - 28.08.2013

Изработен е Основниот проект за реконструкција на опожарените конаци на манастирот Трескавец, за кој се издвоени половина милиони денари, информираа од Министерството за култура.

Пуштање на патот до манастирскиот комплекс „Трескавец“

Утрински - 28.08.2013

Премиерот Никола Груевски денеска ќе ја посети општина Прилеп и ќе присуствува на пуштањето во употреба на патот кон манастирот „Трескавец“. Почетокот на градежните работи беше означен минатата ...