TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Промовирана книгата „Во четири очи“ на МТФ „Војдан Чернодрински“

Канал5 - 13.06.2018

Во рамки на 53. Македонски театарски фестивал „Војдан Чернодрински“ во Прилеп, денеска беше промовирана книгата „Во четири очи“ од новинарот и театарски критичар Борче Грозданов, која содржи интервјуа со истакнати театарски дејци.

Вечерва на МТФ „Војдан Чернодрински“ претставите „Тоалет за дами“ и „Лет над кукавичјото гнездо“

Н.Македонија - 13.06.2018

МТФ „Војдан Чернодрински“ влегува во својата завршница. Вечерва е претпоследната вечер во официјална програма, а ќе бидат изведени две претстави. Од 19.30 часот ќе се претстави Велешкиот театар со „Тоалет за дами“ во режија на Деан Дамјановски, ...

Театарот ме плени од првиот момент

Н.Македонија - 13.06.2018

Петар Арсовски е актер без кој е апсолутно незамисливо да се зборува за македонскиот современ театар. Даровит, работлив, посветен тој умее да се фати во костец со секој доверен нов лик. Што значи наградата за животно дело за вас, особено што е ...

Да се твори е вистинско задоволство

Н.Македонија - 13.06.2018

За долгогодишното искуство и фанатичната посветеност во создавањето на музиката, особено во театарот, композиторот Љупчо Константинов е исто така добитник на наградата за животно дело на 53. МТФ „Војдан Чернодрински“.

Театар: Дони Дарк и Жените на МТФ “Војдан Чернодрински”

Вечер - 12.06.2018

Во рамките на 53. издание на Македонскиот театарски фестивал “Војдан Чернодрински” вечерва на сцената на Прилепскиот театар ќе бидат изведени две претстави “Дони Дарк” на Театар Комедија и “Жените” на Албанскиот театар-Скопје.

Вечерва на МТФ „Војдан Чернодрински“ настапуваат Театар Комедија и Aлбанскиот театар

Н.Македонија - 12.06.2018

Петти ден од 53-то издание на фестивалот „Војдан Чернодрински“. Во официјалната програма програмата вечерва се настапите на Театарот Комедија од 19.30 со претставата „Дони Дарк“ во режија на Роберт Ристов и Албанскиот театар од 22.00 часот со ...

Кумановскиот театар со „Жена од минатото“ настапи на МТФ „Војдан Чернодрински“

Стандард - 12.06.2018

Кумановскиот театар вчера по полноќ пред публиката во Прилеп ја изведе претставата „Жена од минатото“, по текст на Роланд Шимелфениг, а во режија на Нела Витошевиќ. Оваа година Кумановскиот тетар учествува со оваа претстава на Македонскиот тетарски ...

Промовирана книгата „Во четири очи“ на МТФ „Војдан Чернодрински“

Стандард - 13.06.2018

Во рамки на 53. Македонски театарски фестивал „Војдан Чернодрински“ во Прилеп, денеска беше промовирана книгата „Во четири очи“ од новинарот и театарски критичар Борче Грозданов, која содржи интервјуа со истакнати театарски дејци.

Предавање и работилница за трендовите во современиот театар

Локално - 12.06.2018

„Кој е авторот?‘ – Актуелни трендови во современиот германски театар“ е насловено предавањето кое денеска во „Кино Култура“ ќе го одржи Улрике Зиха – драмска авторка и драматург од Хамбург, Германија.

Драматурзите во македонските театри се потребни за квалитетна претстава и репертоар

Локално - 11.06.2018

Во македонските театри постепено се дефинираат местото и улогата на драматурзите кои треба да се активен чинител во создавањето на театарската претстава, но и во репертоарската политика на театарот.

Кумановскиот театар со „Жена од минатото“ настапи на МТФ „Војдан Чернодрински“

А1 On - 12.06.2018

Кумановскиот театар вчера по полноќ пред публиката во Прилеп ја изведе претставата „Жена од минатото“, по текст на Роланд Шимелфениг, а во режија на Нела Витошевиќ. Оваа година Кумановскиот тетар учествува со оваа претстава на Македонскиот тетарски ...

Драмски автори ќе дискутираат за трендовите во современиот театар

Вечер - 12.06.2018

„Кој е авторот?‘ – Актуелни трендови во современиот германски театар“ е насловено предавањето кое денеска во „Кино Култура“ ќе го одржи Улрике Зиха – драмска авторка и драматург од Хамбург, Германија.

За квалитетна претстава и репертоар на театрите им се неопходни драматурзи

Вечер - 12.06.2018

Во македонските театри постепено се дефинираат местото и улогата на драматурзите кои треба да се активен чинител во создавањето на театарската претстава, но и во репертоарската политика на театарот.

Предавање и работилница за трендовите во современиот театар

А1 On - 12.06.2018

„Кој е авторот?‘ – Актуелни трендови во современиот германски театар“ е насловено предавањето кое денеска во „Кино Култура“ ќе го одржи Улрике Зиха – драмска авторка и драматург од Хамбург, Германија.

Предавање и работилница за трендовите во современиот театар

Радио МОФ - 12.06.2018

„Кој е авторот?‘ – Актуелни трендови во современиот германски театар“ е насловено предавањето кое денеска во 11 часот во „Кино Култура“ ќе го одржи Улрике Зиха – драмска авторка и драматург од Хамбург, Германија.